کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

3
هفته نوزدهم  رشد نوزاد
هفته نوزدهم رشد نوزاد :هر چه کودک شما بزرگ‌تر می‌شود توانایی‌های او نیز بیشتر و بیشتر می‌گردد.کودک در هفته نوزدهم از رشد خود پاهایی قوی تر از قبل دارد که پاهایی قوی تر از قبل دارد که به وسیله آن می‌تواند برای خود تکیه‌گاهی درست کند .کودک شیرین شما در ماه چهارم تولد خویش می‌تواند با کمک شما برای دقایقی بنشیند . هفته نوزدهم رشد نوزاد

هفته نوزدهم  رشد نوزاد

هر چه کودک شما بزرگ‌تر می‌شود توانایی‌های او نیز بیشتر و بیشتر می‌گردد.کودک در هفته نوزدهم از رشد خود پاهایی قوی تر از قبل دارد که  پاهایی قوی تر از قبل دارد که به وسیله آن می‌تواند برای خود تکیه‌گاهی درست کند .کودک شیرین شما در ماه چهارم تولد خویش می‌تواند با کمک شما برای دقایقی بنشیند . او در این زمان بیشتر علاقمند است در زمان‌های بیداری حالت نشسته داشته باشد تا بتواند به اطراف خود نگاه کند . شما می‌توانید او را توسط چند عدد بالشت بنشانید و برایش چند عدد اسباب‌بازی بگذارید تا برای دقایقی مشغول شود اما هیچ‌گاه او را برای مدتی طولانی در این وضعیت رها نکنید.
بسیاری از پزشکان در برخی موارد  ماه چهارم تولد  را برای شروع تغذیه تکمیلی مناسب می‌دانند . به همین خاطر پس از مشورت با پزشک کودک خود شما نیز می‌توانید تغذیه تکمیلی را برای کودک خود آغاز نمایید . می‌توانید مطلب تغذیه تکمیلی را مطالعه نمایید .
هفته نوزدهم رشد نوزاد - رشد مغزی

معمولاً مادران   به هنگام در آغوش گرفتن کودک خود بی‌اختیار شروع به شعر و ترانه خواندن برای کودک خود می‌نمایند.  آواز خواندن برای نوزادان  می‌تواند به  رشد و شکوفایی مغز نوزاد کمک کند . حتی می‌توانید از کتاب‌های شعر کودکان یا از اشعار کلاسیک مانند اشعار حافظ و سعدی نیز کمک بگیرید! شاید برای شما تعجب‌آور باشد اما این کار باعث رشد قدرت کلامی کودک شما در آینده خواهد شد و باعث میشودکه کودک از ابتدا با مطالعه و کتاب‌خوانی آشنا شود و خو بگیرد.
 بردن نوزاد  به اتاق خودش و تاب دادن او در آغوش مادر یا پدر  درحالی‌که برایش لالایی یا آواز می‌خوانید  حواس او را هماهنگ کرده و آرامش را به او هدیه می‌دهد. زمان‌هایی که  کودک شما دچار اضطراب و نگرانی است و بیش از حد گریه می‌کند. خواندن شعر و ترانه یا گذاشتن یک موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند به او کمک کند و آرامش را به او بازگرداند.هفته نوزدهم رشد نوزاد – نگرانی والدین

خواب نوزاد در ماه چهارم رشد
در ماه چهارم رشد نوزاد الگوی خواب او نیز هرچقدر که بزرگ‌تر می‌شود رفته‌رفته  به بزرگ‌سالان شبیه‌تر می‌گردد در این زمان  بسیاری از نوزادان در طول روز کمتر خوابیده و بیشتر بازی می‌کنند. نوزادان در ماه چهارم و پنجم از رشد خود در طول روز ۳ تا ۴ چرت یک ساعته می‌زنند. هرچند برخی از نوزادان ممکن است چندین چرت کوتاه مدت و برخی دیگر دو چرت طولانی داشته باشند. البته مجموع مدت زمان خواب کودک در شبانه‌روز حائز اهمیت می‌باشد و نوزادان معمولاً در این سن تقریباً14 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند اما میزان خواب نیز مانند عوامل دیگر از کودکی به کودک دیگر متفاوت می‌باشد . بعضی از کودکان ذاتاً کم خواب هستند یا ممکن است عواملی مانند رفلاکس یا درد دندان درآوردن باعث کم خوابی آن‌ها شود.

پس اگر کودک شما هم دچار کم خوابی است یا در طول زمانی که  می‌خوابد چندین بار از خواب می‌پرد بهتر است با پزشک او تماس بگیرید و این مسئله را مورد بررسی قرار دهید.
بازی‌های مناسب هفته نوزدهم نوزادی

نوزادان عاشق بازی هستند  به خصوص بازی‌هایی که  شامل چنگ زدن و گرفتن اشیا باشد. این نوع بازی‌ها به تقویت مهارت‌های حرکتی ظریفشان کمک می‌کند. یک توپ کوچک و نرم را به آغوش او پرتاب کنید و ببینید که  آیا می‌تواند آن را پیدا کند و متقابلاً‌‌ همان کار را انجام دهد. یک قرقرهٔ بدون نخ را با یک روبان ببندید و آن را جلوی او آویزان کنید  به احتمال زیاد سعی می‌کند آن را بگیرد.

نوزاد شما امکان دارد بسیار هدفمند وارد بازی شود  گاهی شما متوجه می‌شوید که  ابرو‌هایش را در هم کشیده و ظاهراً خیلی تمرکز کرده است. تمامی این لذت‌ها برای نوزادان ۴ تا ۵ ماهه به لحاظ ذهنی کار سختی است  بنابراین اگر شروع کرد به نق زدن  یعنی اینکه  برای الآن دیگر کافی است و نیاز به استراحت یا خواب دارد.
بازی حرف زدن
تعداد کلماتی که  نوزادان هر روز می‌شنوند  بر هوش و ذکاوت  مهارت‌های اجتماعی و موفقیت‌های تحصیلی آن‌ها در آینده تأثیر می‌گذارد .
سعی کنید مدام با کودکتان حرف بزنید و باحوصله به واکنش‌های او پاسخ دهید .وقتی طوری رفتار کنید که نوزادتان بفهمد دارید با تمام وجود به او گوش می‌دهید  هم اعتماد به نفسش تقویت می‌شود و هم مهارت‌های زبانی‌اش .
روش بازی :
*با نوزاد خود رو در رو شروع به حرف زدن کنید.از جملات کوتاه شروع کنید مثلاً بگویید :«امروز چه روز قشنگیه».
به صحبت کردنتان ادامه بدهید و نوزادتان را تشویق به حرف زدن کنید .
*وقتی نوزادتان جواب می‌دهد  صداهایی را که از خودش درآورده تقلید کنید و آن‌ها را با همان لحن تکرار کنید .
*این قان و قون های ساده بعدها تبدیل به«کلمه » می‌شوند .همینطور که نوزادتان دارد حرف میزند  سرتان را تکان بدهید یا به او لبخند بزنید و به این صورت به حرف‌هایش پاسخ بدهید .
*این واکنش شما به نوزادتان می‌فهماند که دارید به او گوش می‌دهید و از شنیدن صداهایی که او از خودش درمی‌آورد لذت می‌برید .
*با گفتن یک جمله جدید بازی را ادامه بدهید .یادتان باشد همیشه در وسط صحبت‌هایتان کمی سکوت کنید و به پاسخ نوزادتان گوش کنید.
هفته نوزدهم  رشد نوزاد
هفته هجدهم رشد نوزادهفته هجدهم رشد نوزاد

هفته هجدهم رشد نوزاد :ممکن است کودک چهار ماهه شما در این هفته به مدت کوتاهی بتواند با حمایت شما بنشیند اما گاهی در برخی کودکان این امر تا پنج یا شش ماهگی به تعویق خواهد افتاد . اما کودک برای دیدن اطراف خود دوست دارد سرش را بالا بگیرد و بخواهد از جایش بلند شود. هفته هجدهم رشد نوزاد


هفته بیستم رشد نوزادهفته بیستم رشد نوزاد

هفته بیستم رشد نوزاد ( چهار ماهگی نوزاد) نوزاد در هفته بیستم از رشد خود ممکن است در حال کشف پا‌های کوچک و تپل خود باشد. او پاهای خود را بالا می‌گیرد و به سمت صورت خود خم می‌کند .حتی ممکن است انگشت شست خود را داخل دهان خود کند. انعطاف‌پذیری او بیش از هر زمان دیگری است . کودک ممکن است شروع به مکیدن انگشت شست خود کند برای اطلاع از موضوع مکیدن انگشت در کودکان را مطالعه نمایید . هفته بیستم رشد نوزاد


هفته بیست و یکم رشد نوزادهفته بیست و یکم رشد نوزاد

هفته بیست و یکم رشد نوزاد :اکنون در پایان دوره چهار ماهگی کودک خود قرارگرفته‌اید . زمانی که کودک شما دیگر نام خود را می‌شناسد و اگر او را با اسم خود صدا بزنید به سمت شما برمی‌گردد. اکنون نوزاد شما خوش‌خنده تر از قبل برای شما دلربایی می‌کند. او می‌تواند از خود آواهایی مانند "د د د" یا "ب ب ب" را دربیاورد . او اکنون در حال تمرین سخن گفتن است و تارهای صوتی خود را برای آینده نزدیک آماده می‌کند. هفته بیست و یکم رشد نوزاد


هفته بیست و دوم رشد نوزادهفته بیست و دوم رشد نوزاد

هفته بیست و دوم رشد نوزاد :نوزاد شیرین شما اکنون می‌تواند کمی بنشیند و اسباب‌بازی‌های اطراف خود را بردارد و به دهان ببرد همیشه توجه داشته باشید شیئی که قابل بلع باشد یا خطری برای او داشته باشد در دسترسش قرار ندهید. و مراقب باشید که اسباب‌بازی‌هایی که در دسترس او قرار می‌دهید دارای قطعات ریز نباشد . هفته بیست و دوم رشد نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران