کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
پنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش دوم
شش ماهگی نوزاد : کودک شما ذهن خود را می‌شناسد و میتواند خود را درک کند. وی: - همچنان از نگریستن خود در آینه لذت می‌برد اما حالا یک گام فراتر نهاده و با دیدن کودک دیگری در آینه آواگری می‌کند.

پنج تا شش ماهگی نوزاد
•    رشد ذهنی
کودک شما ذهن خود را می‌شناسد و میتواند خود را درک کند. وی:
- همچنان از نگریستن خود در آینه لذت می‌برد اما حالا یک گام فراتر نهاده و با دیدن کودک دیگری در آینه آواگری می‌کند.
- می‌تواند با شنیدن صدای پای کسی پیش‌بینی کند که کسی در راه است و به‌این دلیل هیجان‌زده می‌شود زیرا میداند که کسی هست هرچند که هنوز نمی‌تواند او را ببیند.
- ترس را می‌شناسد و وقتی شما اتاق را ترک می‌کنید و دیگر نمی‌تواند شما را ببیند، مضطرب و پریشان می‌شود.
- از ژست‌های مختلفی برای نشان دادن خواسته‌هایش به‌ویژه علایق و چیزهایی که دوست ندارد، استفاده می‌کند.
- وقتی جغجغه از دستش می‌افتد، کنجکاو است که ببیند کجا افتاده و دنبال آن می‌گردد.
- عاشق بازی‌هایی مثل دالی موشه است و اگر روی سرش یک دستمال کاغذی بیندازید بسیار خواهد خندید.
- بهتر قادر به‌چنگ زدن و ربودن چیزهاست و میتواند فاصلۀ بین خود و چیزی که می‌خواهد را تخمین بزند (هماهنگی چشم و دست).
فعالیت ساعت طلایی
- دست زدن
بازیهایی که از ریتم، موسیقی، قافیه و تلفظ با تاکید کلمات استفاده می‌کنند می‌توانند تسهیل‌کنندۀ گفتار باشند. بازی‌های دست زدن بسیار سرگرم‌ کننده‌اند زیرا توام با ریتم، موسیقی و سروصدا هستند. دست زدن و کف زدن مهارت‌هایی هستند که بسیار سریع در زندگی پیشرفت می‌کنند بنابراین کودکتان می‌تواند به‌زودی به‌شما پیوسته و باهم این کارها را انجام دهید.
فعالیت‌ها
اینجا یه توپه واسه کوچولو: باهم این آهنگ را بخوانید: "اینجا یه توپه، بزرگ و چاق و گِرد (با دستانتان روی توپ بزنید)"؛ "این یه‌چکش کوچیکه، ببین چطور می‌کوبه (با مشت‌تان چیزی را بکوبید)"؛ "اینا سربازای بچه منن که همه به‌خط وایسادن (با انگشتتان به‌خط بودن‌شان را نشان دهید)"؛ "این دست بچۀ منه که این صدارو میده (دست‌تان را مثل او به‌هم بزنید)".کیک پختن: دست‌هایتان را در مقابل کودک به‌هم بزنید تا جایی که او نیز قادر باشد چنین کند. سپس بخوانید: شیرینی فروش کیک می‌پزه، کیک می‌پزه (و با ریتم دستان‌تان را به‌هم بزنید). زود باش کیک درست کن (شکل به‌هم زدن مواد کیک را درآورید) اونو بریز تو قالب (این کار را نیز انجام دهید) و روش بنویس ب (حرف ب را کف دست کودک‌تان بنویسید). حالا بزارش تو فر، برای من و بچه‌ام (شکل گذاشتن کیک در فر را تقلید کنید).
- ساختمان سازی با بلوک‌ها
بلوک‌های چوبی قدیمی به‌شیوه‌های مختلفی کارایی دارند. مدت‌ها پیش از آنکه او بتواند آنها را روی هم بچیند، میتواند یکی را برداشته و به‌دقت آن را در دستانش بررسی کند. اندکی بعد او قادر می‌شود که در هر دستش یکی از آنها را نگه داشته و آنها را به‌هم بکوبد و یک صدای بلند رضایت‌بخش تولید کند. او از حدود 11 ماهگی یعنی زمانی که در نگه داشتن و رها کردن تسلط پیدا می‌کند قادر خواهد بود که آنها را روی هم بچیند.
فعالیت‌ها
ساختمان سازی با بلوک‌ها: هروقت او رها کردن را یاد  گرفت، تشویقش کنید تا خودش برج بسازد. اول یک بلوک را روی دیگری قرار داده و سپس تعداد بیشتری روی آن بگذارید. با بلوک‌ها یک پل بسازید و به‌او نشان دهید که چگونه یک ماشین اسباب بازی یا یک بلوک گرد از زیر آن عبور می‌کنند.
همش می‌ریزه پایین: هروقت که توانست بنشیند، برجی از بلوک‌ها روبه‌روی او درست کنید و ببینید که به‌چه سرعتی او آنها را پایین می‌ریزد. در حالیکه در هر دست یک بلوک گرفته‌اید، آنها را به‌هم بزنید یا دست او را بگیرید و با بلوک در دستش، روی بلوک‌هایی که روی زمین ریخته‌اند، بکوبید.
یه بلوک بردار: بلوک‌هایی با شکل‌های مختلف را جلوی او قرار دهید. تفاوت‌های آنها را توصیف کنید: این بلوک گردِ، قرمزهِ و روی زمین می‌غلته. این بلوک زردِ، مربعِ، گوشه‌های صافی داره و تو میتونی یه‌بلوک دیگه رو روش بگذاری؟ به‌او اجازه دهید که این کارها را امتحان کند و هرکدام را که می‌خواهد، انتخاب کرده و بردارد.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
شش ماهگی نوزاد
پنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش اولپنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش اول

شش ماهگی نوزاد : افزایش قدرت و حرکت به‌این معناست که او: - قادر به‌بالا کشیدن خود از سطح زمین می‌شود. او میتواند از سر، سینه و شکمش محافظت کرده و با دستانش که در نزدیکی هم قرار دارند، خود را از سطح زمین جدا سازد.


چهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ دومچهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ دوم

پنج ماهگی نوزاد : کودک شما می‌آموزد که چگونه احساسات خود را به‌شیوه‌های مختلف ابراز نماید. در پایان این ماه او: - صدای شما را می‌شناسد و آهنگ صدایی را که شما موقع نه گفتن به‌کار می‌برید دوست ندارد هرچند که او هنوز نمی‌داند که معنای آن چیست.


سه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ اولسه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ اول

سه‌تا چهار ماهگی نوزاد : کودک‌تان میخواهد که به‌حالت نشسته قرار گیرد که درنتیجه او می‌تواند نظاره‌گر اطراف خود باشد و متوجه می‌شود چه چیزی در محیط اطراف در جریان است. این کار حالا برای او ساده‌تر است و او میتواند:


یک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت دومیک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت دوم

دو ماهگی نوزاد : رشد اجتماعی - ممکن‌است برای دوره‌های طولانی‌تری بعد از رسیدگی‌های شما بیدار بماند و از تماشای آن‌چه در حال انجام آن هستید، لذت ببرد. - اگر چیزی را دوست نداشته باشد یا اگر چیزی او را ناراحت کند، این را به‌شما نشان خواهد داد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران