کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اول
حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اول کوچکی بیش از اندازه و ظرافت فوق العاده کودکان در وهله ی اول برای والدینی که صاحب اولین فرزند خود می شوند ، غیرمنتظره بوده و آنها را شوکه میکند. برای آنها این کوچولوی تازه به دنیا آمده یک معمای مسحور کننده است که از طرز نگاه کردنش تا نرمی پوست او ، برایشان به یک راز می ماند. حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اول

حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اول
کوچکی بیش از اندازه و ظرافت فوق العاده کودکان در وهله ی اول برای والدینی که صاحب اولین فرزند خود می شوند ، غیرمنتظره بوده و آنها را شوکه میکند. برای آنها این کوچولوی تازه به دنیا آمده یک معمای مسحور کننده است که از طرز نگاه کردنش تا نرمی پوست او ، برایشان به یک راز می ماند.
با وجودی که هر نوزاد خصوصیات خاص خود را دارد ، اما بعضی قواعد عمومی و کلی وجود دارند که به شما در روشن شدن چرایی اعمال و رفتارهای کودکتان کمک میکند.
نوزادان لاغر شده و سپس چاق می شوند.
کودک شما ممکن است که در حدود 5 تا 10 درصد از وزنش را در هفته ی اول از دست بدهد ، حتی اگر مدام در حال خوردن باشد. این کاهش وزن در نتیجه ی از دست دادن آب بدن و موسیلاژ روده است.
تا هفته ی دوم بیشتر بچه ها وزن از دست رفته را دوباره  به دست می آورند و در بعضی مواقع شاید به بیشتر از وزن زمان تولدشان برسند.
نوزادان احتیاج به حمام روزانه ندارند.
نوزادی که تازه به دنیا آمده است ، فقط احتیاج به دو یا سه بار حمام کردن در طول هفته دارد . حمام کردن هر روزه ی کودک ممکن است باعث خشکی پوست بدن او گردد.
اما حتما باید هر روز ، قسمتی از بدن را که با پوشک نوزاد در تماس است ، با یک صابون بچه ی ملایم و مقدار زیادی آب شستشو داد. تا وقتی که هنوز ناف کودک نیفتاده ( که ممکن است گاهی اوقات در هفته ی اول این اتفاق بیفتد) ، حمام کردن کودک با اسفنج یا ابر حمام مناسب تر است.
بعد از این که بند ناف کاملا جدا شد ، باید در هر بار عوض کردن کودک  با یک پنبه ی الکلی ( الکل سفید ) محل آن را تمیز کنید تا به طور کامل التیام یابد.پوست کودک برای مدت کمی ممکن است صاف بماند
بعضی از والدین ممکن است که نگران نقطه های سفید کوچکی که گاهی اوقات روی صورت نوزادان ظاهر می گردد ، بشوند. بیش از نیمی از کودکان با این نقطه های سفید روی بینی و گونه هایشان به دنیا می آیند که کاملا بی خطر بوده و معمولا در هفته ی اول تولد نوزاد از بین می روند.
از دیگر حالت های پوستی و متداول در بین نوزادتان میتواند خشکی زیاد پوست سر باشد که میتوان با استفاده از شامپوهای ملایم کودک و یا در صورت لزوم با محلول ها یا بعضی قرص ها آن را کاهش داد.
خشکی پوست دست ها و پاها از دیگر مواردی است که در نوزادان دیده می شود که میتوان با استفاده از لوسیون های بدون رایحه ی کودک ، آن را درمان نمود. اگزمای پوستی ناشی از پوشک ، از دیگر موارد رایج در نوزادان است.
برای جلوگیری از این التهاب پوست ، علاوه بر استفاده از پمادهای مختلف برای التیام عضو ملتهب ، از پوشک های بسته بندی شده و آماده استفاده نکنید ، چرا که آنها دارای مواد شیمیایی بوده و عضو آسیب دیده را بیشتر تحریک می نمایند.
نگران گریه ی نوزاد نباشید
گریه ی نوزاد بیشتر اوقات طبیعی بوده و او در سلامت کامل است. عمل گریه کردن به او کمک میکند تا با شما ارتباط برقرار کرده و گرسنگی ، درد و دیگر نیازهایش مثل نیاز به پوشک جدید را به شما اعلام کند.
اما چرا گاهی اوقات نوزادان یک دفعه با شدت شروع به گریه می کنند ، در صورتی که دلیل خاصی هم ظاهرا برای آن وجود ندارد ؟ این موضوع شاید به خاطر این است که آن ها نیاز دارند که در آن لحظه در آغوشتان قرار بگیرند و در تماس با شما باشند.
در این گونه مواقع وقتی شما او را بغل کرده و راه می برید ، برای چند دقیقه آرام میشود ، اما به محض این که می ایستید ، دوباره شروع به گریه کردن می کند. در این حالت به نظر می آید که کودک در جست و جوی محرک و عامل دیگری است که او را آرام کند .
بیشتر کودکان اغلب عصرها و بعد از ظهرها گریه میکنند که این موضوع هنوزم هم برای پزشکان ناشناخته مانده و دلیلی قطعی برای آن نیافته اند.
اما در این گونه مواقع بعضی راهکارهای عملی برای آرام کردن کودک میتواند مفید باشد ، از جمله تکان دادن و آواز خواندن برای او . در بعضی مواقع شیردادن و یا عوض کردن پوشک او نیز چاره ساز است.
یک راهکار عملی دیگر خواباندن نوزاد به صورت دَمَر ( روی شکم ) بر روی پاهایتان می باشد. اگر هیچکدام از این ها موثر واقع نشد ، میتوانید او را با ماشین برای گردش بیرون ببرید.
منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اول
حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دومحقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دوم

حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دوم حتی بدون صحبت کردن ، کودک میتواند حضور خود را با عطسه کردن ، سکسکه کردن ، صداهایی مشابه قرقره کردن و جیغ جیغ کردن و تولید صداهای جیر جیر مانند نشان دهد. تمام این صداها ، هر چقدر هم عجیب باشند ، اما کاملا طبیعی هستند. حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دوم


ظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اولظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اول

ظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اول کودک آنلاین: علاوه بر وضعیت فیزیکی نوزاد تازه متولد شده صرفاً با نگاه کردن نیز می توان چیزهای بسیاری آموخت. نوزاد در طی یکی دو روز اول احتمالاً انگشتان دست و پایش کبود و باقی بدن به رنگ صورتی است. این امر کاملاً طبیعی است.


قد و وزن در نوزادان تازه متولد شدهقد و وزن در نوزادان تازه متولد شده

قد و وزن در نوزادان تازه متولد شده قد و وزن نوزادان هم مانند قیافه‌شان باهم متفاوت است ، مدل رشد هر نوزاد بسته به عوامل محیطی و ژنتیکی نیز با دیگری فرق خواهد داشت. با توجه به دوران بارداری متفاوتی که زنان دارند در نهایت نوزادانی با قد و وزن متفاوت،به دنیا می‌آورند. قد و وزن در نوزادان تازه متولد شده


قیافه نوزادقیافه نوزاد

قیافه نوزاد شکل و قیافه نوزاد بعد از تولد ، شباهتی به عکس های کودکانی که در کتاب ها دیده اید ندارد. بعضی از نویسندگان ، قیافه نوزاد را به قیافه کودکانی که در مسابقه زیبایی کودک شرکت می کنند تشبیه کرده اند ، ولی حتی مادر نوزاد این عقیده را ندارد. قیافه نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران