کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
نوزاد را برانگیزید – بخش اول
نوزاد را برانگیزید – بخش اول کودک آنلاین: هنگام تولد، حس بینایی کمترین رشد را نسبت به سایر حواس کرده است. نوزادان نزدیک بین هستند و دنیای پیرامون آنها خارج از میدان دیدشان قرار دارد. بهترین دید آنها در فاصله بیست سانتیمتری از بینی است و قادر به دیدن فاصله بیش از 45 سانتیمتری بینی شان نیستند.

نوزاد را برانگیزید – بخش اول
کودک آنلاین: هنگام تولد، حس بینایی کمترین رشد را نسبت به سایر حواس کرده است. نوزادان نزدیک بین هستند و دنیای پیرامون آنها خارج از میدان دیدشان قرار دارد. بهترین دید آنها در فاصله بیست سانتیمتری از بینی است و قادر به دیدن فاصله بیش از 45 سانتیمتری بینی شان نیستند.
بینایی نوزادان با سرعت های متفاوتی رشد می کند. فرزند شما ممکن است در حدود شش ماهگی بینایی طبیعی داشته باشد یا به وجود آمدن دید طبیعی تا سال ها به تاخیر بیفتد. کودکان در ابتدا نگاه کردن به چهره ها را ترجیح می دهند به خصوص چهرۀ مادرشان را بیش از هر چیز دیگر.
بنابراین وقت زیادی برای نگریستن به صورتتان به کودک بدهید. او را روی دامان خود بگیرید و به او نگاه کنید؛ او را در صندلی اش بنشانید و برایش شکلک در بیاورید.
با در نظر گرفتن فاصله 20 سانتیمتری که گفته شد، در دو ماه اولیه زندگی، اشیای دیگری نیز برای نگریستن در اختیار کودک قرار دهید. می توانید یک آویز بالای تخت و آویز دیگری بالای میز تعویض پوشک او نصب کنید. اما کودکان نگریستن به اشیای جدید را به تماشای اشیای قبلی ترجیح می دهند؛ بنابراین آویزها را به طور مرتب عوض کنید.
کودک را به گشت هوایی ببرید. به محض اینکه فرزندتان قدرت بالا نگه داشتن سرش را پیدا کرد، در حالی که وزنش هنوز به اندازه ای است که بتوانید او را به آسانی در دست های گشوده خود بگیرید، این کار را انجام دهید. یک دست را زیر قفسه سینه کودک قرار دهید، در حالی که انگشت ها را به اندازه ای که ماهیچه های او احساس شوند، از هم باز کرده اید.
دست دیگر را زیر لگن خاصره او قرار دهید. کار را در یک محل جالب توجه شروع کنید و کودک را در هوا نگه دارید. سپس دقت کنید که ماهیچه هایش به کدام طرف کشیده می شوند. این عمل ممکن است چند دقیقه طول بکشد، ولی سرانجام متوجه خواهید شد او مایل به رفتن به کدام سمت است.
صابون های مایع حباب ساز را نیز در دسترس داشته باشید. حباب ها به آهستگی حرکت می کنند، با الگوهای جالب توجهی در هوا شناور می شوند، نور را جذب می کنند و تمرینِ با چشم دنبال کردن زیادی برای فرزندتان ایجاد می نماید. در مرحله بعد کودک سعی می کند حباب ها را بگیرد که آن نیز تمرین خوبی برای هماهنگی چشم با دست است.
از آینه هایی که در منزل دارید استفاده کنید یا برای بازی کودکتان یک آینۀ نشکن بخرید. با کودکتان در آینه بنگرید، شکلک در بیاورید و به حالات خود نام بدهید. او را به دست زدن به کودک حاضر در آینه ترغیب کنید. روزی سرانجام درخواهد یافت که این تصویر خود اوست و از این بابت شگفت زده خواهد شد.
دست دراز کنید و لمسش کنید
زمان نوزادی کودکتان، شما بیشترین ارتباط تماسی را با او دارید. به یاد داشته باشید که فقط دست ها نیستند که قدرت احساس اشیاء را دارند. حساسیت به تماس، از بالا به پایین رشد می کند. صورت کودک بیش از دست هایش قادر است احساس های مختلف را تشخیص دهد.
با استفاده از یک برس آرایشی یا برس بزرگِ رنگ، به رنگ کردن کودکتان تظاهر کنید و همزمان دربارۀ قسمت های مختلف بدنش با او صحبت کنید یا با یک قطعه پنبه و یا حتی یک پوشک یا پتو بدن او را نوازش کنید. به آرامی به شکم کودک فوت کنید یا انگشت های پایش را ببوسید.کشف خود
در دو یا سه ماهگی، نوزادتان تعلق دست ها به خودش را در می یابد و در ضمن بازی کردن با آنها، به آنها می نگرد، آنها را دراز می کند تا اشیاء را لمس نماید. برای مدتی دست ها اسباب بازی مورد علاقه اش خواهند بود. می توانید با قرار دادن یک جوراب خوشرنگ زیبا یا بستن زنگوله مچی به یکی از دست ها، این بازی را برای او جالب تر سازید.
بعد از این مرحله نوبت تمرین و ورزش دست ها است. به این منظور رشته ای توپ ها یا حلقه های رنگی و زیبا را که به دو طرف گهواره نصب می شود یا هنگام دراز کشیدن کودک روی فرش بر فراز دید او قرار می گیرند، به گهواره یا صندلی فنری او بیاویزید.
در حدود چهار ماهگی، کودک از ضربه زدن به اشیاء خسته می شود و علاقه مند می شود که آنها را به دست بگیرد یا به دهان ببرد. یکی از دو اسباب بازی های او را در دست بگیرید و به طرف کودک دراز کنید و سپس با حوصله منتظر بمانید. دریافتن مسیر دسترسی به این شیء برای کودک مدتی طول می کشد و اگر برای گذاشتن اسباب بازی در دست او عجله کنید، این روند را مختل کرده اید.
ماساژ
ماساژ یک روش عالی برای آرام کردن بعضی از نوزادان است (بعضی آن را دوست ندارند و چنانچه نوزاد شما جزء این گروه است، به او تحمیل نکنید).
در ابتدا چند بار، فقط روی بازوها، دست ها، ساق و کف پای نوزاد را ماساژ دهید (صورت و قفسه سینه بسیار حساس ترند). مقداری روغن را کف دو دست خود بریزید و مالش دهید تا گرم شود. روغن بچه به کار نبرید، زیرا منشاء آن نفت است و بی شک میل ندارید که فرزندتان انگشتان آغشته به آن را در دهانش بگذارد.
می توانید ماساژ را در حال خواندن یک شعر کودکانه و از دست های فرزندتان شروع کنید. سپس کف دست ها را به آرامی مالش دهید، انگشت شست را در مرکز قرار دهید و سپس به طرف انگشتان حرکت کنید. ابتدا هر دو دست و در صورت تمایل کودک هر دو پای او را ماساژ دهید. فراموش نکنید که حرکت مالشی بسیار آهسته و ملایم، و از سر به سمت پایین باشد.
در مورد ماساژ قفسۀ سینه، ابتدا دست ها را در مرکز قرار دهید و سپس آنها را با توجه به قفسۀ سینه و دنده ها، به سوی پهلوها ببرید. روی شکم، دست ها را در جهت حرکت عقربه ساعت اطراف ناف کودک حرکت دهید (در جهت قوس رودۀ بزرگ).
تا زمان افتادن بند ناف و برطرف شدن قرمزی ناحیه، شکم نوزاد را ماساژ ندهید. حتی می توانید ماساژ ملایم صورت را با ایجاد دایره هایی با انگشت روی گونه نوزاد، مالش پشت گوش ها و حرکت آرام و نرم انگشتان روی پیشانی از مرکز به سمت خارج انجام دهید.
شما نیازی به دانستن حرکات فانتزی ماساژ ندارید، مالش های آهسته و آرام تنها فن واقعی و لازم است ولی چنانچه مایلید از چند حرکت پیشرفته ماساژ آگاه شود، موارد زیر را بیازمایید.
- دوشیدن : دست ها را به آرامی دور ران کودک قرار دهید و با ملایمت به سمت کف پا بکشید.
- ضربدری : هر دست را روی یکی از شانه های کودک قرار دهید، یک دست را به طرف کپل مقابل بکشید و با دست دیگر این حرکت را تکرار کنید. سپس با حرکت دست ها به طرف شانه ها، عکس عمل را انجام دهید.
- جنباندن : دست ها را به آرامی روی شکم کودک قرار دهید و او را به طرفین بجنبانید.
- خمیر نان : بازوی کودک را بین دو کف دست نگه دارید و آن را به جلو و عقب بغلتانید.
- این بره کوچولو : انگشت شست پای کودک را به صورت دورانی بچرخانید و سپس با انگشت شست خود، پاشنۀ پای او را به آرامی ماساژ دهید.
منبع: کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یک سالگی
نوزاد را برانگیزید – بخش اول
نوزاد را برانگیزید – بخش دوم   نوزاد را برانگیزید – بخش دوم

نوزاد را برانگیزید – بخش دوم کودک آنلاین: در هشت یا نه ماهگی کودکتان استفاده از انگشت ها و شست ها را به صورت جداگانه شروع می کند. این زمانی است که گیرایی (بین شست و انگشت اشاره) رشد می کند و کودک می تواند مدت ها (حداقل از دید خودش) با شادی سرگرم شود، سعی می کند گندمک را بردارد و به دهان ببرد.


10 راه برانگیزاندن کودک – بخش سوم10 راه برانگیزاندن کودک – بخش سوم

برانگیزاندن کودک برانگیزاندن سبب می‌شود، کودک کاری را بر اساس استعدادهای درونی‌اش انجام دهد، البته با کمی کمک از انسان‌های معتمدش؛ اما اگر پدر و مادر بکوشند کودک‌را به انجام کاری یا گسترش مهارتی – که کودک دوست ندارد یا شاید به گمانش در آن، استعدادی ندارد – وادارند، برانگیزاندن تبدیل به هل دادن می‌شود. برانگیزاندن کودک


لزوم ایجاد انگیزه در کودکلزوم ایجاد انگیزه در کودک

لزوم ایجاد انگیزه در کودک همه حیوانات به خصوص انسان براساس (( سود و زیان )) حاصل از انجام کار تصمیم به انجام دادن یا ندادن آن کار می گیرند و تقریبا نمیتوان انسان ها را برای همیشه به زور به انجام کاری وادار کرد. لزوم ایجاد انگیزه در کودک


ایجاد انگیزه و تشویق نوزادایجاد انگیزه و تشویق نوزاد

ایجاد انگیزه و تشویق نوزاد او اکنون قدم به دنیا نهاده و در کنار شماست ! در حینی که کودکتان در حال تطبیق خود با محیط خارج از رحم است و شما نیز کم کم با نقش والدینی خود ، خو می گیرید ، از روش های متفاوتی برای تشویق کردن و انگیزه دادن به رشد فیزیکی او میتوانید بهره مند شوید :

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

  مقاله?ویدیو?کاربر?
  لیست مقالات
  لیست ویدیو ها
  لیست کاربران