کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
دو تا سه ماهگی نوزاد – بخش دوم
سه ماهگی نوزاد - مسحور بدن خودش می‌شود و می‌فهمد که میتواند آن را حرکت دهد. این نخستین گام در درک مفهوم علت و معلولی است. - از نگاه کردن به‌دستان و انگشتانش درحالی‌که آنها را جلوی صورتش حرکت می‌دهد، لذت می‌برد.

دو تا سه ماهگی نوزاد – بخشِ دوم
•    رشد ذهنی
حتی در این سن او یک متفکر بزرگ است و او:
- مسحور بدن خودش می‌شود و می‌فهمد که میتواند آن را حرکت دهد. این نخستین گام در درک مفهوم علت و معلولی است.
- از نگاه کردن به‌دستان و انگشتانش درحالی‌که آنها را جلوی صورتش حرکت می‌دهد، لذت می‌برد.
- مجذوب اشیای در حال حرکت می‌شود و کنترل کافی بر سرش دارد تا یک شیء با حرکات آرام را با چشمانش دنبال کند. اگر یک اسباب بازی با رنگ شاد را جلوی او بگیرید، چند لحظه‌ای طول می‌کشد تا روی آن تمرکز کند و سپس چشمانش آن را به‌هر سمتی که شما ببرید، دنبال می‌کنند. در عرض یک یا دو هفته او قادر خواهد شد که به‌سادگی تمرکز کرده و حرکات را دنبال کند.
- دربارۀ آنچه در محیط اطرافش در حال وقوع است، بسیار کنجکاو است و همه چیز را با علاقه تماشا می‌کند پس او را بیشتر در حالت نشسته قرار دهید.
•    فعالیت ساعت طلایی
- بازی و سرگرمی زمان حمام کردن
زمان حمام کردن نه تنها فرصتی برای کودک‌تان است تا از آزادی جسمی‌اش لذت ببرد بلکه زمانی برای یادگیری ناهوشیار و هیجان‌آور نیز هست. شلپ شلوپ کردن، آب پاشیدن، چکاندن آب، وسایل بادی و اجازه دادن به‌اشیاء برای شناور شدن یا غرق شدن برای کودک‌تان آزمایشگاهی از آزمایش‌های علمی فراهم می‌کنند.
فعالیتها
پیش از آنکه کودک‌تان بتواند بنشیند:
خم کردن زانوها: با حمایت شما یا همسرتان که از شانه‌ها، سر و گردن کودک محافظت می‌کنید، به‌آرامی زانوهایش را در آب خم کنید تا تشویق شود در آب لگد بزند.
شلپ شلوپ: کودک‌تان را مثل کاری که برای زانوهایش انجام می‌دهید به‌آرامی در آب گذاشته و آرنجش را خم کنید تا تشویق شود که دستانش را حرکت داده و در آب شلپ شلوپ کند. سپس بدنش را با یک اسفنج یا لیف نرم ماساژ دهید.زمانی‌که کودکتان توانست بنشیند:
اردک‌های غواص: چند اردک پلاستیکی در حمام و روی آب قرار دهید. کوئک کوئک کنید و ببینید که آیا کودک‌تان کار شما را تکرار می‌کند. آنها را به‌آرامی به‌زیر آب فشار دهید و ببینید که چگونه دوباره به‌سطح آب بازمی‌گردند.
بریزید و پر کنید: به‌کودکتان نشان دهید که چگونه یک فنجان پلاستیکی را پر و خالی کند. به‌او چیزهای دیگری هم برای پر و خالی کردن بدهید.
- حباب بازی
حباب‌های صابون می‌توانند ساعات جذاب و لذت‌بخشی را برای کودکان از حدود سه ماهگی فراهم کنند و آنها منبع سرگرمی در تمام دوران کودکی هستند. با کف و حباب‌های ساده حمام آغاز کنید و سپس با استفاده از حلقه‌های پلاستیکی مخصوص، حباب ایجاد کنید تا کودکتان سعی کند آنها را بگیرد.
فعالیتها
سرگرمی کف‌آلود: حمام را پر از حباب های کف کنید. مقداری کف بردارید و آن را آرام روی شکم‌تان بمالید. کودکتان را تشویق کنید که روی حباب‌ها دست بکشد و آنها را که شناور روی آب ایستاده‌اند، تماشا کند.
دستان صابونی: دستان‌تان را خیس و صابونی کنید. انگشت سبابه‌تان را به‌شست نزدیک کنید تا یک حلقه به‌وجود آورید. سپس یک لایه از حباب‌های صابون را جمع کرده و داخل این حلقه قرار دهید. به‌کودک‌تان بگویید که با دقت به‌شما نگاه کند. قبل از اینکه بترکد: بگویید: نگاه کن! حبابها چقدر بزرگند.
گرفتن حباب‌ها: یک حباب ساز تهیه کنید و حباب‌های زیادی نزدیک به‌کودکتان درست کنید. همانطور که توانایی گرفتن او پیشرفته‌تر می‌شود، او لذت بی‌پایانی از تلاش برای گرفتن حباب‌هایی که در حوزۀ دیدش حاضر می‌شوند، می‌برد و آنها را تا زمان ترکیدنشان نگاه می‌کند.
از زمانی که حوالی هشت تا نه ماهگی اشاره کردن را می‌آموزد، او را تشویق کنید که حباب‌ها را با انگشتانش بترکاند. مطمئن شوید که از مایعی برای ساخت حباب استفاده می‌کنید که با خوردن حباب‌ها به‌صورتش، چشمانش را نمی‌سوزانند.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
سه ماهگی نوزاد
دو تا سه ماهگی نوزاد – بخش اولدو تا سه ماهگی نوزاد – بخش اول

سه ماهگی نوزاد : کودک‌تان حالا واقعاً یاد می‌گیرد که چگونه از بدنش استفاده کند و آن را کنترل نماید. این بدین معناست که او: - عضلات گردن نیرومندتری دارد بنابراین زمانی که او می‌نشیند، گردنش کمتر عقب می‌افتد. سرش را برای چند دقیقه در حالت نشسته ثابت نگه میدارد اما پشتش هنوز خمیده است.


از بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش اولاز بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش اول

تولد تا یک ماهگی نوزاد کودک شما از لحظۀ تولد توان درک و فهم دارد، او یک موجود بی‌جان نیست. شما می‌توانید پیشرفتهای او را در ماه اول روی یک نمودار مشخص کنید. برای مثال او در روز اول با شنیدن صدای شما آرام و بی‌تحرک و گوش به‌زنگ شده، بدنش از حرکت بازمی‌ایستد و بر روی شنیدن تمرکز می‌کند.


یک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت دومیک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت دوم

دو ماهگی نوزاد : رشد اجتماعی - ممکن‌است برای دوره‌های طولانی‌تری بعد از رسیدگی‌های شما بیدار بماند و از تماشای آن‌چه در حال انجام آن هستید، لذت ببرد. - اگر چیزی را دوست نداشته باشد یا اگر چیزی او را ناراحت کند، این را به‌شما نشان خواهد داد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران