کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اول
هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اول پیوند و دلبستگی بین مادر و نوزاد در اتاق زایمان شروع میشود و پس از آن ادامه پیدا می کند. برای استحکام این پیوند ، نوزادان و مادران سالم باید تا زمان ترک بیمارستان پیش هم بمانند. هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اول

هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اول
پیوند و دلبستگی بین مادر و نوزاد در اتاق زایمان شروع میشود و پس از آن ادامه پیدا می کند. برای استحکام این پیوند ، نوزادان و مادران سالم باید تا زمان ترک بیمارستان پیش هم بمانند.
امتیاز هم اتاق شدن:
پیوندی که در زمان تولد به وجود می آید ، با هم اتاق شدن مادر و نوزاد تداوم و تکامل می یابد. بعد از زایمان ، مادر و نوزاد به خواب خوشی فرو می روند.
 این خواب که برای نوزاد بعد از حالت هشیاری آرام آغاز می شود ، 2 تا 3 ساعت طول می کشد. در بیشتر مادران نیز مدتی پس از زایمان ، حالت بیهوشی و خلسه به خستگی تبدیل میشود.
تصمیم بعدی در مورد نوزاد ، انتخاب مادر برای پذیرش نوزاد و قبول نگهداری از او یا سپردن وزاد به پرستار در اتاق نوزادان است. این تصمیم باید طوری باشد که به پیوند برقرار شده بین مادر و نوزاد لطمه ای نزند.
بعضی مادران ، نوزاد خود را به اتاق نوزادان می سپارند تا طبق برنامه معین یا در موقع نیاز او را نزد مادر بیاورند. این روش برای مادر و یا نوزاد بیمار روش مناسبی است ، ولی برای مدران و نوزادان سالم توصیه نمیشود.
سپردن نوزاد به اتاق نوزادان نه تنها مادر را از دیدار فرزند ، و نوزاد را از عشق و توجه مادری محروم می سازد ، بلکه نقش اصلی مادر را در رسیدگی به فرزند ، در درجه دوم اهمیت قرار می دهد.
توجه و عشق مادر به فرزند و سپردن نوزاد به مادر ، دارویی نیست که با دز معین یا در وقت معین تجویز شود و پزشک برای آن حد و اندازه ای تعیین کند .
روش دوم که بسیاری از مادران آن را انتخاب می کنند ، هم اتاق شدن با نوزاد به طور نیمه وقت است. در این روش ، نوزاد بیشتر روز را نزد مادر می ماند ، ولی شب را در اتاق نوزادان به سر می برد و فقط برای تغذیه شبانه او را نزد مادر می آورند .
 این روش ممکن است جالب به نظر برسد ، ولی عملا برای نوزاد و مادر اشکالاتی به وجود می آورد و نوزاد مدت زیادی در اتاق نوزادان می ماند.
روش سوم ، هم اتاق شدن کامل است که به دو روش دیگر برتری دارد و به مادر فرصت می دهد تا در موقع لزوم و طبق برنامه ای که هورمون ها تنظیم می کنند ، بتواند وظایف خود را بهتر انجام دهد.نوزادانی که با این روش نگهداری می شوند ، کمتر گریه می کنند و برنامه خواب و بیداری منظم تری دارند. امتیازات دیگر این روش برای مادر و نوزاد عبارتند از :
برای مادر شیردادن راحت تر است ، زودتر از سینه اش شیر می آید و نوزاد خوب سیر میشود.
احتمال این که نوزاد به یرقان یا زردی مبتلا شود ، کمتر است. علت احتمالی این امر خوردن بیشتر شیر است.
مادر برای استراحت فرصت بهتری دارد ، زیرا اضطراب او نسبت به دوری از فرزند از بین می رود و نوزاد نیز بهتر می خوابد. البته مادر ممکن است به اشتباه فکر کند که دور از فرزند فرصت بهتری برای خواب و استراحت دارد ، ولی این تصور غالبا درست نیست.
معمولا برای خواباندن نوزادان ، در اتاق آنها صدای قلب مادر یا آهنگی را که روی نوار ضبط شده ، پخش می کنند. ولی نوزادی که در کنار مادر است از آهنگ طبیعی ، یعنی صدای قلب مادر خود استفاده میکند.
نوزاد از این که دست به دست نمی شود و فقط پیش مادر خود می ماند ، راضی تر به نظر می رسد. پرستاران نیز فرصت بیشتری برای رسیدگی به مادر پیدا میکنند تا او را برای مراقبت از نوزاد آماده سازند. به علاوه ، بعد از ترک بیمارستان و رفتن به منزل ، مادر با وظایف مادری خود آشنا تر است.
موجب کاهش افسردگی و نگرانی های مادر بعد از زایمان میشود.
رفتارهای تقویت پیوند:
هر مادر جوان نسبت به پرورش نوزاد خود نگران ، و در اندیشه است که چگونه از این موجود کوچک نگهداری نماید. این میل شدید به انجام درست وظایف مادری ، به اضافه عشق به نوزاد ، احساس تردیدی در مادر نسبت به توانایی خود به وجود می آورد.
باید دانست که هر مادری در شرایط مناسب قادر به انجام وظایف خود در پرورش فرزند است ، زیرا هر نوزاد کوچک دارای وسیله ی ارتباطی و پیام رسانی مناسبی است که مادر را از نیازهای خود با خبر می سازد.
منبع : آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اول
هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت دومهم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت دوم

هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت دوم نوزاد هنگام تولد دارای نوعی توانایی و ویژگی است که در اصطلاح تکامل کودک ، به آن رفتارهای تقویت پیوند می گویند. این رفتارها ، طوری است که مادر یا پرستار را از حضور و نیازهای نوزاد با خبر می کند و مانند آهن ربا او را به طرف نوزاد می کشاند. هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت دوم


سیسمونی و اتاق نوزادسیسمونی و اتاق نوزاد

سیسمونی و اتاق نوزاد تهیه سیسمونی و آماده کردن اتاق نوزاد ، مستلزم وقت و هزینه زیادی است. قبل از آوردن نوزاد از زایشگاه ، وسایل زیادی برای خرید وجود دارد. والدین سعی میکنند تا آن جا که وضع مالی شان اجازه می دهد ، برای استقبال از نوزاد ، اتاق او را آماده کنند. سیسمونی و اتاق نوزاد


هم اتاق شدن کودک با نوزادهم اتاق شدن کودک با نوزاد

هم اتاق شدن کودک با نوزاد داشتن اتاق مستقل برای هر یک از فرزندان از مسایل مهم پدر و مادر است. این مشکل در قدیم برای خانواده هایی که با چندین بچه در یک اتاق زندگی میکردند مطرح نبود و کسی انتظار نداشت که اتاق مستقلی داشته باشد. هم اتاق شدن کودک با نوزاد


جدا کردن اتاق خواب کودکان از چه سنی باید باشد ؟جدا کردن اتاق خواب کودکان از چه سنی باید باشد ؟

جدا کردن اتاق خواب کودکان از چه سنی باید باشد ؟ پیش از شکل گیری ترس های خیالی کودک بایستی اینکار صورت گیرد و برخی بهترین زمان جدا کردن اتاق خواب کودک را بین ، 12 تا 18 ماهگی میدانند زیرا در این سنین کودک ، هنوز به والدين وابسته نشده و مهمتر اینکه ، ترس از تاريکی برايش مفهومی ندارد. بعضی دیگر پیشنهاد میدهند که کودک تا دوسالگی در اتاق پدر و مادر و در تختی جداگانه خوابانده شود هیچ ایرادی ندارد و حتی میگویند برای کودکانی که مادر شاغل دارند این مساله میتواند تا سه سالگی ادامه داشته باشد .

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران