کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
اسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری است
اسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری است بازی کردن یکی از شیوه های مهم یادگیری برای کودکان است. کودکانی که به طیفی گسترده از اسباب بازی هایی دسترسی داشته باشند که با دقت انتخاب شده اند پاسخ هایی مناسب تر به چالش ها و انگیزه ها نشان میدهند. اسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری است

اسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری است
بازی کردن یکی از شیوه های مهم یادگیری برای کودکان است. کودکانی که به طیفی گسترده از اسباب بازی هایی دسترسی داشته باشند که با دقت انتخاب شده اند پاسخ هایی مناسب تر به چالش ها و انگیزه ها نشان میدهند.  بررسی ها نشانگر آن است که چنین کودکانی از هر نژاد ، جنس و یا طبقه ی اجتماعی که باشند به سطح بالاتری از رشد ذهنی دست می یابند.
اسباب بازی هایی میتوانند موجب رشد ذهنی کودک شوند که با توانایی های او متناسب باشند و به حرکات وی پاسخ دهد. کودک هنگام بازی کردن چه تنها باشد و چه با دیگران ، چه آرام باشد و چه هیجان زده به اکتشاف جهان موجود و آفرینش جهانهای خیالی می پردازد.
کودک شما حتی در تلاش ساده ای که برای به دست گرفتن یک اسباب بازی به عمل می آورد نخستین هماهنگی ها را بین دست و چشم خویش توسعه میدهد و بر نیرو ، تعادل و چابکی خود می افزاید.
اسباب بازی و بازی هایی که نیازمند هم بازی هستند به تقویت حس همکاری ، تقسیم کردن و ارتباط گیری در کودک منجر میشود. مثلا انواع دومینو ، پازل و بازی روی صفحه منطق را توسعه میدهد. بازی با توپ و بازی هایی که نیازمند کاربرد نیروی فشار یا کشش هستند مختص رشد جسمانی می باشند.
کتابها و بازی با حروف و کلمات بازی های کلامی هستند. همچنین کودکان از عروسکها و لباس ها برای بازیهای تخیلی بهره می برند. تحقیقات نشان داده است که سرعت رشد و پیشرفت کودکن با یکدیگر بسیار متفاوت است. بنابراین اسباب بازی ها باید با سطوح متغیر نیازها و توانایی کودکان هماهنگی داشته باشد.مثلا نخستین اسباب بازی های نوزاد از لحاظ اندازه ، شکل ، رنگ و جنس برای او حائز اهمیت است. یک بررسی ساده توسط گروهی از دانشجویان نشانگر آن بوده است که دسترسی داشتن کودکان در نخستین ماهها و سالهای زندگی به وسایل بازی به شدت با میزان هوش آنها در سن سه سالگی ارتباط دارد!
کودک در نخستین سال زندگی به رنگهای درخشان و صداهای ملایم واکنش نشان می دهد. از این رو اسباب بازی های صوتی و حرکتی برای این مرحله بسیار مناسب هستند. کودکان ابتدا به سختی میتوانند دست و چشم خود را هماهنگ کنند و به همین علت حس کردن اشیا را با دهان آغاز میکنند.
از سه سالگی معمولا حدود نیمی از اوقات بیداری یک کودک به بازی کردن می گذرد و از بازی لذت می برد. بنابراین از اسباب بازی هایی که محرک قوه ی تخیل او باشند و یا روی آنها بنشینند لذت فراوان می برند.
از سه تا پنج سالگی برای کودک بازی های نمایشی راهی هستند که کودک با آن مهارت های جدید و علایق رو به رشد خود را ابراز می کند. برای دختران عروسک و لوازم خانگی و برای پسران دستگاه های صوتی و نقاشی ابزار مهم برای توسعه ی مهارت های زبانی و کسب اعتماد به نفس و تقویت منطق کودک می باشند.

از شش تا ده سالگی مهارتهای اجتماعی طی بازیهای روی صحنه، بازی های روی میز و آنچه خلاقیت او را می سازد مفید است. اگرچه عده ای معتقدند که اگر پسر عروسک بازی نکند خصوصیات زنانه در او رشد نمی یابد ولی بهتر است والدین از این ریسک به دور باشند و با توجه به تنوع اسباب بازی بدون اینکه فرزندشان متوجه گردد از اسباب بازی سن و جنس ویژه ی خود بهره بگیرند.
منبع : کتاب این گونه فرزندتان را تربیت کنید
اسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری است
بازی کردن و اسباب بازی برای کودکان از 2 تا 5 سالگیبازی کردن و اسباب بازی برای کودکان از 2 تا 5 سالگی

بازی کردن و اسباب بازی برای کودکان از 2 تا 5 سالگی کودک آنلاین: در سرشت کودک تمایل به بازی کردن وجود دارد. کودک از بازی کردن، دویدن و جست و خیز کردن لذت می برد. بازی کردن، قدرت ابتکار و استعداد درونی کودک را آشکار می کند و به تکامل می رساند.


ندادن اسباب بازی به کودکان دیگرندادن اسباب بازی به کودکان دیگر

ندادن اسباب بازی به کودکان دیگر کودک آنلاین: معمولاً بچه ها نمی توانند به راحتی اسباب بازی هایشان را به کودکان دیگر بدهند و بر سر این موضوع با آنها دعوا می کنند. حتی بچه های یک و نیم ساله نیز سر این مسئله با کودکان دیگر دعوا می کنند.


اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 سالهاسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله

اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله کودک تا سن دو سالگی علاقه‌ای به شریک کردن دیگران ندارد هرچند معمولاً دوست دارد با دیگران بازی کند. او زمان بیشتری را به تنهایی صرف بازی با اسباب‌بازی‌هایی می‌کند که بدون کمک از عهده بازی با آن‌ها بر می‌آید به خصوص اسباب‌بازی‌هایی که بازی با آن‌ها به منزله تقلید حرکات بزرگ‌سالان است. اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله


بازی کودکان با اسباب بازی جنس مخالفبازی کودکان با اسباب بازی جنس مخالف

بازی کودکان با اسباب بازی جنس مخالف بعضی از اسباب بازی ها را همه ی بچه ها چه دختر و چه پسر دوست دارند. مثلا توپ ، پازل ، وسایل خانه سازی ، مداد شمعی و... جزو این اسباب بازی ها هستند. بازی کودکان با اسباب بازی جنس مخالف

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران