کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رشد ذهنی کودک – بخش اول
رشد ذهنی کودک – بخش اول وزن مغز کودک در طی سال اول زندگی دوبرابر میشود. این افزایش وزن تا حدودی ناشی از افزایش تعداد سلول های مغزی و تا حدودی به دلیل رشد (( اتصالات)) بین سلول ها و قسمت های مختلف مغز است. بدون این اتصالات ما قادر به فکر کردن نخواهیم بود و یادگیری نیز از طریق این اتصالات شروع میشود. رشد ذهنی کودک – بخش اول

رشد ذهنی کودک – بخش اول
وزن مغز کودک در طی سال اول زندگی دوبرابر میشود. این افزایش وزن تا حدودی ناشی از افزایش تعداد سلول های مغزی و تا حدودی به دلیل رشد (( اتصالات)) بین سلول ها و قسمت های مختلف مغز است. بدون این اتصالات ما قادر به فکر کردن نخواهیم بود و یادگیری نیز از طریق این اتصالات شروع میشود.
این اتصالات در نوزاد هنگامی که وی به چیزی علاقمند میشود و تلاش ذهنی میکند شروع به تشکیل یک شبکه میکنند. هنگام تحریک هر یک از حواس کودک همین کار انجام می گیرد. بنابراین از بدو تولد هر صدا ، تصویر ، تماس ، احساس ، بو و مزه موجب ساخته شدن اتصالات بیشتری می شود.
ایجاد درک عمومی مستلزم کنار هم قرار گرفتن قسمت های متعددی است. برای پیشرفت رشد ذهنی بایستی بینایی ، شنوایی ، حافظه و مهارت های حرکتی با هم پیش بروند. قوای عقلی کودک برای درک اینکه در اطراف او چه می گذرد وابسته به حواس و حرکات بدن می باشد.
نوزاد
کودک شما از بدو تولد شروع به فهمیدن می کند. روز اول گوش میکند و هوشیار است ؛ روز سوم هنگامی که با او صحبت کنید واکنش نشان می دهد و نگاه او عمدی است ؛ روز نهم چشمانش به سمت صدا حرکت می کنند ؛ روز چهاردهم مادر خود را می شناسد.
روز هجدهم صدا درمی آورد و سرش را به طرف صدا می چرخاند ؛ روز بیست وچهارم او دارای مجموعه واژگان صوتی است و وقتی مادرش صحبت می کند دهان خود را تغییر شکل میدهد.
چگونه میتوانید کمک کنید
به تمامی علائم و صداهای کودک پاسخ دهید. اجازه بدهید حرکت دهانتان را ببیند ، سر و بدن خود را به عنوان سلام  زیاد حرکت دهید.
کودک فاصله ی 20 تا 25 سانتیمتری را به وضوح می بیند ، بنابراین صورت خود ، اشیاء رنگی ، یا انگشتان در حال حرکت خود را در حدود همین فاصله برای او قرار دهید.
حواس او را تحریک کنید
با کودک صحبت کنید و برایش آواز بخوانید او را نزدیک خود بگیرید و تکان دهید اشیا را از فاصله ی کاملا نزدیک صورتش به او نشان دهید طوری که آنها را ببیند.4 هفتگی
کودک شما حرکات صحبت کردن را می فهمد و دهانش را به تقلید از تکلم باز و بسته می کند. او رفتارش را با آهنگ صدای شما تطبیق می دهد ، اگر با آرامش صحبت کنید ساکت میشود و اگر از صدای خشن یا بلند استفاده کنید مضطرب میشود.
چگونه میتوانید کمک کنید
علاقه ی کودک به فعالیت های موزون را با صحبت کردن به شیوه ی آهنگین ارضا کنید.
لالایی بخوانید ، زیاد بخندید .
تماس جسمانی داشته باشید. او را محکم بگیرید و تکان دهید ، تاب دهید و بچرخانید . از صندلی یا گهواره از نوعی که میتوان کودک را تاب داد استفاده کنید.
از علاقه ی او به فعالیت های موزون سود ببرید
با صدای آهنگین با کودک صحبت کنید ، برایش لالایی بخوانید و در حالی که در آغوشتان است حرکت کنید و او را تکان دهید.
6 هفتگی
وقتی با کودک تان صحبت می کنید به شما لبخند کوتاهی می زند و سرش را تکان می دهد. هنگامی که با اوصحبت می کنید صداهای کوتاه و حلقی از خود در می آورد.
چگونه میتوانید کمک کنید
کودک روی شما تمرکز حاصل میکند ، بنابراین تا حد امکان با حالت زنده ی صورت خود و حفظ تماس چشمی به او کمک کنید.
برای جلب توجه کودک ، انگشتان خود یا اسباب بازی ها را به حوزه ی دید او وارد و خارج کنید. به طور متناوب در دو طرف صورت او صحبت کنید.
علاقه ی او را بیدار کنید.
هنگام حرف زدن تماس چشمی خود را با کودک حفظ کنید و قیافه ی جالب توجهی به خود بگیرید ؛ از دو طرف صورت کودک با او حرف بزنید تا صداها را از جهات مختلف بشنود.
منبع : کتاب همه کودکان تیزهوشند اگر....
رشد ذهنی کودک – بخش اول
رشد ذهنی کودک – بخش دومرشد ذهنی کودک – بخش دوم

رشد ذهنی کودک – بخش دوم اکنون کودک شما به راحتی و مکرر لبخند می زند. او با نگاه کردن در جهت صداها و حرکات ، به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد و به اشیای مختلف خیره میشود ، چنانچه گویی میخواهد (( آنها را با چشم بگیرد)). رشد ذهنی کودک – بخش دوم


رشد ذهنی کودک – بخش سومرشد ذهنی کودک – بخش سوم

رشد ذهنی کودک – بخش سوم کودک شما با ایجاد صداهای مختلف سعی در جلب توجه می کند وقتی صدای پای کسی را میشنود هیجان زده میشود و دستانش را برای اینکه بغلش کنید بلند میکند. رشد ذهنی کودک – بخش سوم


رشد ذهنی کودک – بخش چهارمرشد ذهنی کودک – بخش چهارم

رشد ذهنی کودک – بخش چهارم کودک شما در حال آشنا شدن با کارهای روزمره است – مثلا بای بای کردن ، و جلو آوردن پایش برای جوراب پوشیدن . او میداند که عروسک چیست و آن را نوازش می کند. او بعضی اشعار کودکانه را می شناسد. به دنبال اسباب بازی اش گوشه و کنار را می گردد و اگر بپرسید (( بابا کجاست؟)) به دنبال پدرش می گردد. رشد ذهنی کودک – بخش چهارم


رشد ذهنی کودک – بخش پنجمرشد ذهنی کودک – بخش پنجم

رشد ذهنی کودک – بخش پنجم کودک نوپای شما چند شکل روی یک صفحه را تشخیص می دهد و اگر نام آنها را ببرید به آنها اشاره می کند. ممکن است تلاش کند برخی از کارهای کوچک را انجام دهد و سعی می کند کارهای شما را تقلید کند. او میتواند در خواستهایی را که نیازمند ارزیابی و حافظه است انجام دهد ، مثلا (( برو خرس عروسکی ات را برایم بیاور)). رشد ذهنی کودک – بخش پنجم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران