کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم کودکان انگشتان کوچک و تپلی دارند که در فرآیند رشد، مهارت آن افزایش‌یافته به‌گونه‌ای که می‌توانند پارچه‌ای را از روی زمین بردارند و در مراحل بعد می‌توانند با کلیدهای صفحۀ کامپیوتر تایپ کنند. بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم
•    فروکردن انگشت در سوراخ دسر
کودکان انگشتان کوچک و تپلی دارند که در فرآیند رشد، مهارت آن افزایش‌یافته به‌گونه‌ای که می‌توانند پارچه‌ای را از روی زمین بردارند و در مراحل بعد می‌توانند با کلیدهای صفحۀ کامپیوتر تایپ کنند. اولین قدم در رشد انگشتان، جدا کردن انگشت اشاره از دیگر انگشتان است.
کودکی که می‌تواند اشاره کند، این مهارت را به دست آورده است. شما می‌توانید به کودک خود کمک کنید که اولین مرحلۀ مهم را با یک روش بسیار دل‌نشین که فروبردن انگشت به سوراخ دسر است، تمرین کند.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: یک ظرف دسر کوچک و یا یک ظرف ماست
روش انجام بازی
یک ظرف دسر کوچک و یا یک ظرف ماست خریداری کنید و سرپوش پلاستیکی را از روی آن بردارید و روکش آلومینیومی ظرف را به‌اندازۀ کمی بزرگ‌تر از انگشت اشارۀ کودکتان سوراخ کنید. مطمئن شوید که لبه‌های سوراخ به انگشت کودک آسیبی نمی‌رسانند. به کودک اجازه دهید که انگشتش را در سوراخ فروکند. کودک کنجکاو برای بررسی هر چیزی، آن را در دهانش می‌گذارد. بنابراین کودک برای گذاشتن دسر یا ماست در دهانش نیاز ب تشویق ندارد.
تغییر
از ظرف خالی ماست می‌توانید برای بازی استفاده کنید. ظرف را بشویید و چیزهای مختلفی مثل پنبه‌های نرم، پارچه‌های نرم و یا پارچه‌هایی از جنس‌های مختلف را روی آن بچسبانید. شما می‌توانید از هر مادۀ بی‌خطری در این بازی استفاده کنید. با این کار کنجکاوی کودکتان را بیشتر تحریک می‌کنید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودک با یادگرفتن اینکه چطور انگشت اشاره را از دیگر انگشتان خود جدا نگه دارد، درواقع اولین قدم را در یادگیری کنترل عضلات انگشتان خود برمی‌دارد. با این مهارت دورۀ تمرکز بر روی چیزهای جالب و تازه شروع می‌شود که توسط کودک زبردست، این کار ممکن می‌گردد. اگر شما مطمئن باشید که انگشتانتان توانایی انجام کارها را دارند، بیشتر علاقه پیدا می‌کنید تا بر روی کارهایتان تمرکز نمایید. ناامید شدن یکی از عواملی است که باعث می‌شود کودک به سمت چیزهای دیگر برود. به کودکتان کمک کنید که در کارهایی که ما توانایی انجام آن را داریم، ماهر گردد.
•    اولین تجربه
کودک به دنیا آمده دو دست و دو پا دارد و هیچ اطلاعی دربارۀ چگونگی فعالیت آن‌ها ندارد. کودکان اندام‌های خود را با انرژی زیادی بی‌هدف در اطرافشان حرکت می‌دهند. آن‌ها برای یادگیری استفاده از اندام‌هایشان، به میزان زیادی تجربه نیاز دارند. یادگیری چگونگی حرکت دادن و تشخیص استفاده از عضلات مختلف برای هر فعالیت هدفمند، یکی از بزرگ‌ترین کارهایی است که نوزادان با آن روبه‌رو هستند.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: وسیله‌ای احتیاج ندارد.
روش انجام بازی
هنگامی‌که کودکتان به پشت خوابیده است، بازوهای او را بگیرید و ماساژ دهید و دربارۀ زیبایی آن‌ها صحبت کنید. سپس دست‌وپاها را ماساژ داده و حرکت دهید. کودکان قطعاً حرکات موزون و محکم لمس شدن را دوست دارند. اگر یک عضله سفت است اندام را از زانو یا آرنج بگیرید و برای کاهش انقباض، به‌آرامی آن را تکان دهید. این کار را برای هر قسمت تکرار کنید. بعد از یک دقیقه بدن حالت طبیعی می‌گیرد.
همزمان با این بازی می‌توانید برای او شعر بخوانید:
بازوهاتو تکون بده                         بالا پایین، بالا پایین
بازوهاتو تکون بده                        حس می کنی رفته بالا؟
بالا پایین، بالا پایین                    حس می کنی رفته پایین؟
دور و نزدیک                            دور و نزدیک
بازوهاتو تکون بده                     پاهاتو باز تکون بده
بالا پایین، بالا پایین                  حس می کنی رفته بالا؟
حس می کنی اومد پایین؟          پاهات حرکت می کنه
 تغییر
شما می‌توانید این بازی را با دیگر حرکات بدن انجام دهید.
بازو را خم و راست کنید. مفصل آرنج را بگیرید و کف دست را به سمت بالا و پایین حرکت دهید. ساق پا را خم و راست کنید. زانو را در دست بگیرید و به آرامی پاها را این طرف و آن طرف بچرخانید. دست‌ها و پاها را بالا و پایین کنید و یک دایره بسازید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
به دست آوردن یک آگاهی متمرکزشده در مورد بدن، کودک را در مسیر هماهنگی قرار می‌دهد. انجام این مهارت بدنی، به افزایش توجه کودک نسبت به آنچه که انجام می‌دهد، کمک می‌کند و جسمش به‌جای یک منبع ناامیدی و ناتوانی، به‌عنوان یک منبع توانایی و رضایت برای او مفهوم می‌یابد.•    یک لکۀ نور در تاریکی
چیزهای جدید و جالب، کودکان را هیجان‌زده می‌کند. مخصوصاً اگر اولین بار باشد که آن را می‌بینند. در این بازی، هدف جلب انگیزۀ کودک نسبت به لکۀ نور در تاریکی است.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: یک یا دو چراغ‌قوه
روش انجام بازی
اتاقی که در آن هستید را تاریک کنید. نور چراغ‌قوه را بر روی چیزهای آشنا بتابانید و بگویید: نگاه کن، تلویزیون اینجاست. میز اینجا قرار گرفته و صندلی اینجاست.
تغییر
کوچولویتان می‌خواهد چراغ‌قوه را امتحان کند به او اجازه دهید که این کار را انجام دهد. او می‌تواند آن را روشن کند و یا اینکه شما می‌توانید از او بخواهید تا با چراغ‌قوه بر روی اشیا نور بیندازد، آن‌ها را پیدا کند و نام هر شیء را بگوید.
هنگامی‌که کودک بزرگ‌تر شد و هماهنگی بیشتری پیدا کرد، این بازی را ادامه دهید، اما با دو چراغ‌قوه. او را تشویق کنید که با هم و همزمان نور چراغ‌قوه را بر روی یک شیء بیندازید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
نور انداختن بر روی اشیاء باعث تمرکز بر روی آن‌ها می‌شود. بررسی اتاق برای یافتن اشیاء متفاوت، آگاهی را به‌طور گسترده افزایش می‌دهد. این بازی دانش کودک را در این زمینه که وسایلی وجود دارند ولی نمی‌توان در تاریکی آن‌ها را دید، افزایش می‌دهد. او درمی‌یابد که با وجود آنکه صندلی را نمی‌تواند در تاریکی ببیند، ولی وجود دارد، پس باید مراقب راه رفتن خود باشد. دنبال کردن نور با چشم، به رشد سیستم بینایی کودک کمک می‌کند.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دوم توپ‌بازی می‌تواند کودک را برای زمانی طولانی مشغول نماید. گرفتن و پرتاب کردن توپ هیجان زیادی دارد و کودک از اینکه توپ به سمت خودش برمی‌گردد، متعجب می‌شود. بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش چهارم اگر به رشد کودکتان توجه کنید، متوجه می شوید بین 5-3 ماهگی، کودک دستانش را کشف می کند. چقدر هیجان انگیز است، آنها دست هایشان را به حالت های مختلف حرکت می دهند و باز و بسته کردن و بالا و پایین حرکت دادن انگشتان را تجربه می کنند.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجم در این بازی شما فعالیت های جالبی برای کودکان بزرگتر و نیز خواهر و برادرهای کوچکتر ایجاد می کنید. کودکان بزرگتر با شما در فراهم کردن مقدمات بازی همکاری می کنند و کودکان کوچکتر بازی را انجام می دهند.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم مینه مونته سوری (دکتر ماریا مونته سوری مبتکر این بازی است. او مربی کودکان معلول است) در اینجا 4 فعالیت مناسب برای کودک پیش دبستانی ذکر شده است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران