کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
پرورش استعدادهای کودک
پرورش استعدادهای کودک والدین علاقه ی زیادی به پرورش استعدادهای نوزاد و بالا بردن هوش و معلومات وی دارند. برای پرورش استعدادهای کودک ، روش ها و عقاید زیادی وجود ارد. هر یک از این روش ها مزایا و نارسایی هایی دارند و اطلاع از آنها جهت انتخاب یک برنامه و روش مناسب ، برای والدین لازم است. پرورش استعدادهای کودک

پرورش استعدادهای کودک
والدین علاقه ی زیادی به پرورش استعدادهای نوزاد و بالا بردن هوش و معلومات وی دارند. برای پرورش استعدادهای کودک ، روش ها و عقاید زیادی وجود ارد. هر یک از این روش ها مزایا و نارسایی هایی دارند و اطلاع از آنها جهت انتخاب یک برنامه و روش مناسب ، برای والدین لازم است.
یکی از متخصصین تعلیم و تربیت کودک ، هدف از پرورش استعدادهای کودک را بار آوردن فردی متعاد ل و کامل می داند ، که دارای آرامش و اعتماد به نفس و مهارتهای فکری ، حرکتی و رفتار متعادل اجتماعی باشد. نوزاد هنگام تولد ، تربیت پذیر است و رعایت نکات زیر در پرورش استعدادهای وی کمک موثری می باشد.
انتخاب اسباب بازی متناسب با گروه سنی کودک :
این نکته را باید پذیرفت که کلاس درس و اسباب بازی ، به تنهایی نمیتواند از کودک یک انسان فوق العاده بسازد. در ماه های اول ، بهترین همبازی نوزاد والدین او هستند که نقش مهمی در پرورش وی دارند.
در کنار والدین ، اسباب بازی مناسب نیز میتواند به باز شدن فکر نوزاد و علاقه مندی او کمک نماید. در انتخاب اسباب بازی باید به سلیقه نوزاد ، سن و رشد فکری و توانایی و مهارت های فیزیکی وی توجه نمود.
تجربه نشان داده است که در ماه های اول ، نوزاد به طرح های راه راه و تاریک و روشن ، خال دار و چهارخانه مثل صفحه شطرنج ، علاقه زیادی نشان می دهد. بنابراین ، در پرورش و برانگیختن استعدادهای نوزاد ، طرح های سیاه و سفید نقش موثری دارند.
نوزاد تا سن چهارماهگی توجهی به رنگ ها ندارد و امتیازی برای رنگ معینی قایل نیست. رنگ های گوناگون که توسط بسیاری از طراحان در ساختن اسباب بازی ها و نقاشی اتاق نوزاد به کار می رود ، علاقه ای در او برنمی انگیزد. یکی از اسباب بازی های جالب برای نوزاد ، پولک دوزی سیاه و سفید با پولک های براق و درخشان است.
نکته مهم در بازی بچه ها ، دقت بیشتر آنها در حالت نشسته نسبت به حالت خوابیده است. برای جلب توجه نوزاد ، او را روی صندلی یا زانوی خود بنشانید یا هنگام راه رفتن ا را طوری بغل کنید ، که بتواند از روی شانه شما به اطراف نگاه کند. در این حالت مشاهده خواهید کرد که نوزاد برای مدت بیشتری به اشیاء مورد علاقه خود توجه می کند.
بررسی ها نشان می دهد که بچه های کوچک به اشیاء گرد ، نرم و قسمت های تاریک و روشن و متغیر یا در حال حرکت ، بهتر جلب میشوند. نمونه ای این صفات تصویری ، صورت انسان ، به ویژه صورت آشنای پدر و مادر است که قویترین محرک برای نوزاد می باشد. عکس سیاه و سفید پدر و مادر برای این نوزادان جاذبه زیادی دارد.
یکی از عوامل مهم در انتخاب اسباب بازی ، تحریک حس کنجکاوی نوزاد و راهنمایی او به کشف رابطه علت و معلولی است . عکس العملی که نوزاد هنگام بازی کردن از اسباب بازی مشاهده می کند ، متناسب با عمل وی است.
مثلا وقتی جغجغه ای را تکان می دهد یا به زنگوله یا شیء آویخته دیگری با دست یا پا ضربه ای می زند ، از آن حرکت و صدایی می بیند یا می شنود. در ادامه این بازی ، نوزاد به زودی با رابطه علت و معلول آشنا می شود و به قابلیت و قدرت خود پی می برد.
تعویض و تغییر اسباب بازی بچه ها از نکات مهم دیگر در بازی آنهاست. بازی کردن برای مدت طولانی با یک نوع اسباب بازی ، یکنواخت و خسته کننده است. وقتی نوزاد از یک اسباب بازی خسته میشود ، بهتر است آن را برای مدتی از پیش او بردارید و از چشمش پنهان کنید و اسباب بازی دیگری در اختیار او بگذارید.
پس از چند هفته ، دیدن اسباب بازی قدیمی برای او جالب تر خواهد بود.حرف زدن با نوزاد :
یکی از محرک های مهم در ماه اول پس از تولد ، حرف زدن با نوزاد و گوش دادن به اوست . نوزاد از این مکالمه چیزهای زیادی می آموزد که مهمترین آنها وزن و قافیه ، بازگو کردن و تکرار و ارتباط دو جانبه است.
مشاهده دقیق نوارهای ویدیویی که از حرف زدن مادر با فرزند گرفته شده است ، نشان می دهد که حتی نوزاد کوچک ، سر خود را هماهنگ با سخنان مادر تکان می دهد.
ضمن حرف زدن با نوزاد مادر نیز روش بهتری برای این ارتباط پیدا میکند. با این که در این مکالمه یک طرفه نوزاد ساکت می ماند ، مادر طوری رفتار می کند که به نظر می رسد جواب خود را از نوزاد شنیده است.
مادر حرف می زند و نوزاد گوش می کند. در ماه های بعد نوزاد رفته رفته بعضی از صداها را تقلید می کند و قیافه حرف زدن به خود می گیرد و مادر با علاقه به او توجه می کند. مادر یاد می گیرد که در موقع مناسب حرف خود را قطع کند و ساکت بماند و به نوزاد فرصت جواب دادن بدهد.
بیشتر نوزادان هنگام شیر خوردن دوست دارند به تغذیه خود مشغول باشند و کسی با آنها حرف نزند. مادر و نوزاد نقش خود را به خوبی یاد می گیرند ، در فرصت مناسب به حرف می آیند و در موقع لزوم ساکت می مانند . این نکته یکی از عوامل مهم در پرورش نوزاد است و در روابط اجتماعی به کودک اعتماد به نفس و احساس توانایی می دهد.
نکته جالب در پرورش نوزاد آن است که آواز خواندن محرکی قوی تر از حرف زدن ساده است. هنگام آواز خواندن برای نوزاد ، این سخن قافیه دار ، بر قسمت چپ مغز تاثیر می گذارد و موسیقی آن بر قسمت راست تاثیر می کند.
در بین انواع موسیقی ، نوزاد موسیقی کلاسیک را که به آرامی اوج می گیرد و سپس رو به نقصان می گذارد ، ترجیح می دهد و از شنیدن آهنگ های تند ، مثل جاز ناراحت میشود.
سلیقه فردی نوزاد :
هر کودکی نسبت به آهنگ و صدا ، ژست و حرکات صورت ، طرز بغل گرفتن و نوع اسباب بازی سلیقه خاصی دارد. والدین باید برای پرورش و جلب رضایت کودک ، با سلیقه وی آشنا شوند.
همچنین باید از توانایی های کودک در انجام کارها ، در هر مرحله از رشد و تکامل آشنا شد و از چیزهایی که کودک نسبت به آنها علاقه دارد یا بی علاقه است ، اطلاع پیدا کرد. یک بازی یا اسباب بازی جدی و بی روح ، برای کودک جاذبه زیادی ندارد.
معمولا مادرانی در تربیت و پرورش کودکان خود موفق هستند که از علاقه نوزاد خود نسبت به بازی ها و اسباب بازی ها اطلاع دارند و به جای این که از توانایی آنها در انجام کارها صحبت کنند ، از علاقه و نوع بازی و اسباب بازی وی صحبت می کنند. با شناختن سلیقه کودک ، بهتر می توان رشد شخصیتی وی را تقویت کرد و کودک فرصت بهتری برای انتخاب شغل و نوع فعالیت اجتماعی خود پیدا می کند.
منبع : کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
پرورش استعدادهای کودک
شناخت کودک با استعدادشناخت کودک با استعداد

شناخت کودک با استعداد کودک با استعداد در رویارویی با موقعیت ها و واطلاعاتی که غیر معمول و مبهم اند و در ظاهر تناسبی با یکدیگر ندارند احساس راحتی می کند و به آسانی سازگاری می یابد. او از هرگونه تمرین مغزی و چیستان لذت می برد و حتی برخی از آنها برای او بسیار ساده است. شناخت کودک با استعداد


کشف استعدادهای پنهان کودکان – بخش اولکشف استعدادهای پنهان کودکان – بخش اول

کشف استعدادهای پنهان کودکان – بخش اول شناسایی و کشف استعدادهای پنهان کودکان هرچه در سنین پایین تر ایجاد شود ، بهتر است و نتیجه ی بیشتری در پی خواهد داشت. این کار باعث میشود هم دیدگاه آنها در مورد شغل آینده شان سریع تر شکل بگیرد و پرورش یابد و هم از نظر روحی – روانی در این زمینه تقویت شوند. کشف استعدادهای پنهان کودکان – بخش اول


استعداد موسیقی در کودکاناستعداد موسیقی در کودکان

استعداد موسیقی در کودکان همه ی ما عاشق این هستیم که توانایی یا استعداد خاصی را در فرزندمان کشف کنیم. گاهی آنقدر محو این کار میشویم که آنچه را می بینیم به راحتی بزرگ می کنیم و پس از مدتی نیز متوجه میشویم اشتباه کرده ایم. استعداد موسیقی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران