کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

10
مراحل یادگیری نشستن نوزادان
مراحل یادگیری نشستن نوزادان نوزاد تازه به دنیا آمده به هیچ وجه کنترلی بر سر یا بدن خود ندارد. اگر او را بنشانید بدنش کاملا گرد شده و سرش به سوئی می افتد مراحل یادگیری نشستن نوزادان

مراحل یادگیری نشستن نوزادان
کنترل سر
نوزاد تازه به دنیا آمده به هیچ وجه کنترلی بر سر یا بدن خود ندارد. اگر او را بنشانید بدنش کاملا گرد شده و سرش به سوئی می افتد. اگر دست هایش را بگیرید و بلندش کنید سرش به طرف عقب برمیگردد. اگر او را دمرو به پشت یا شکم بخوابانید سرش را به یک سو می گرداند. موقعی که او را به رو میخوابانید باسنش را بلند نگه داشته دست و پاهایش را زیر بدن می برد.
 در حدود شش هفتگی سرش به این سو و آن سو نمی افتد و هنگامی که او را در وضع نشسته قرار می دهید میتواند برای یک لحظه سر خود را نگهدارد. در حدود شش هفتگی توان او بیشتر شده و کنترل سر را بدست می گیرد و هنگامی که او را به رو می خوابانید سر و سینه خود را از زمین بلند می کند.
قدرت بلند کردن سر در حالتی که کودک به رو خوابیده بهترین دلیل برای این مسئله است که عکاسان در هنگام عکس گرفتن از بچه کوچک او را به رو می خوابانند. در حدود شش ماهگی بچه می آموزد که از شکم به پشت غلت بزند. بعدها غلتیدن های پشت سر هم را یاد می گیرد.
نشستن بدون تکیه گاه
به تدریج که عضلات گردن و پشت نوزاد قوی تر می شود کودک بهتر قادر به نشستن می گردد. اوایل احتیاج به تکیه گاه دارد ولی بعدها بدون کمک می تواند بنشیند.ممکن است در حدود یک ماهگی کودک از نشستن لذت ببرد. مطمئین باشید که پشت و گردن او آسیبی نخواهد دید.
صندلی های تاشو میتوانند در این مرحله مورد استفاده قرار گیرند تا کودک بتواند در آن نشسته و از تماشای محیط اطراف لذت ببرد و دچار کسالت نشود.در شش ماهگی نوزاد برای نشستن شانه های خود را صاف می کند. سر او به هیچ وجه به عقب برنمیگردد پشت او کاملا صاف بوده و برای لحظاتی میتواند بدون تکیه گاه بنشیند.

در کودکان مختلف با توجه به ساختار داخلی بدن آنها سن نشستن تفاوت بسیار دارد. این مسئله بیش از آنچه به هوش یا تمرین طفل مربوط باشد به استخوان بندی او ارتباط دارد. غالب بچه ها در سنین هفت تا ده ماهگی میتوانند بنشینند ولی سن طبیعی برای این کار ممکن است از آن نیز بیشتر یا کمتر باشد.
بنابراین اگر فرزند شما در حدود یک سالگی هنوز قادر نیست به خوبی بنشیند بی تابی به خرج ندهید و فقط برای آنکه رفع نگرانی شما بشود از پزشک بخواهید او را معاینه کند.
در روزهای اول زمانی که کودک میتواند به تنهایی بنشیند سر او به جلو خم می شود ولی در حدود یک سالگی میتواند در حین نشستن بدون آنکه به یک طرف بیفتد به اطراف برگردد. او قبل از نشستن سعی میکند خود را به سمت بالا بکشد. گاهی اوقات می بیند که کودک پس از مدتی نشستن شروع به گریه می کند. دلیل این امر آن است که بچه از نشستن خسته شده ولی هنوز نمیتواند بدون کمک فرد دیگری از حالت نشسته به حالت دراز کشیدن در آید.
افق دید او وسیع تر می شود
هنگامی که نوزاد قادر به نشستن می شود گوئی افق دید او وسیع تر شده و سایر فعالیت های او نیز شروع می شوند. قدرت بینایی او قوی تر شده و به محض دیدن اشیائی که در نزدیکش قرار دارند ، آنها را بلند کرده و در دهان می گذارد. همین خواست کودک او را وادار می سازد که بدون افتادن و از دست دادن تعادل به گوشه و کنار تا جایی که دست می رسد سری بزند.
این عمل بهترین نمونه برای پیچیدگی جنبه های مختلف پیشرفت کودک است که چگونه هر مرحله با مرحله دیگر در هم آمیخته و یا موجب ایجاد انگیزه در مرحله دیگر می شود. همین مسئله هنگامی اتفاق می افتد که نوزاد شما به محض برداشتن شیئی نزدیک خود متوجه اشیاء دورتر شده و مایل است به آنها دست پیدا کند.
همین کنجکاوی و میل او را وادار به غلتیدن ، خزیدن ، چهاردست و پا راه رفتن و سرانجام راه رفتن کامل میکند. هرچه امکان و فرصت بیشتری برای چرخیدن و بازی کردن در خانه برایش فراهم سازید کودک میل بیشتری برای استفاده از توانایی های خود پیدا خواهد کرد. ایجاد محیطی که در کودک ایجاد انگیزه می کند همین شیوه و شیوه های مشابه آن است.
نکاتی در مورد نشستن نوزادان :
•    هفته های اول تولد اگر دستهای نوزاد را بگیرید و بخواهید او را بنشانید سرش کاملا به سمت عقب برمیگردد. توجه داشته باشید که این کار بازی نیست و تکرار آن برای نوزاد خطرناک است. در این مرحله همیشه سر او را نگه دارید.
•    هفت یا هشت هفتگی سر کودک کمتر پایین می افتد.
•    پنج ماهگی کودک سعی میکند سر خود را بالا نگهدارد.
•    نوزاد بدون تکیه گاه در شش ماهگی شانه های خود را نگه می دارند و به شما کمک می کند او را بنشانید. سرش به عقب بر نمیگردد. در انتهای فعالیت پشت نوزاد صاف بوده و سرش را با استواری نگه میدارد و میتواند برای چند لحظه بدون تکیه گاه بنشیند.
•    یک نوزاد نه ماهه به حد کافی به خود اعتماد پیدا کرده که به سمت جلو برود و در حالیکه بدون تکیه گاه نشسته است به اطراف بچرخد.
منبع : کتاب مسائل تغذیه و تربیت کودک
مراحل یادگیری نشستن نوزادان
مهارت راه رفتن کودکان مهارت راه رفتن کودکان

مهارت راه رفتن کودکان :کودکان از بدو تولد برای راه رفتن خود تلاش می‌کنند آن‌ها با دست و پا زدن‌های متوالی به بالا بردن قدرت ماهیچه‌ای خود به طور غریزی کمک می‌کنند. پس از اینکه کودک مهارت‌های گردن گرفتن ، نشستن ، سینه‌خیز رفتن ، غلتیدن و چهار دست و پا رفتن را آموخت آنگاه پیش‌زمینه آن را دارد که مهارت راه رفتن را نیز بیاموزد. مهارت راه رفتن کودکان


زمان راه رفتن کودکزمان راه رفتن کودک

زمان راه رفتن کودک وقتی کودک آمادگی لازم برای راه رفتن را داشته باشد ، راه می رود ، بچه ها بین سنین نه تا یک و نیم سالگی راه می روند . راه رفتن کودک ربطی به هوش او ندارد ، با این وجود وقتی کودکی دیر راه می افتد ، والدین سعی میکنند او را به راه رفتن تشویق کنند. زمان راه رفتن کودک


چهار دست و پا رفتن کودکچهار دست و پا رفتن کودک

چهار دست و پا رفتن کودک چهار دست و پا رفتن بخشی از روند رشد کودک در شش ماهه ی دوم زندگی اوست . این موضوع از دیدگاه روانشناسان از دو جهت دارای اهمیت است : چهار دست و پا رفتن کودک


چهار دست و پا رفتن نوزادچهار دست و پا رفتن نوزاد

چهار دست و پا رفتن نوزاد چهار دست و پا رفتن کودکان یکی از جالب ترین مراحل رشد آنهاست و والدین از دیدن این که کودکشان چهاردست و پا راه می رود ، خوشحال می شوند. چهار دست و پا رفتن نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران