کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
شش تا هفت ماهگی نوزاد – بخش دوم
هفت ماهگی نوزاد : رشد مهارت دستی گرفتن اشیاء توسط کودک‌تان با ظرافت بیشتری اننجام می‌شود و او: - می‌تواند یک مکعب را با انگشتانش و نه کف دستش بردارد.

شش تا هفت ماهگی نوزاد – بخش دوم
•    رشد مهارت دستی
گرفتن اشیاء توسط کودک‌تان با ظرافت بیشتری اننجام می‌شود و او:
- می‌تواند یک مکعب را با انگشتانش و نه کف دستش بردارد.
- می‌تواند به‌راحتی یک اسباب بازی را از یک دست به‌دست دیگرش انتقال دهد.
- می‌تواند با یک دست و نه مثل قبل با دو دست به‌اسباب بازی مورد نظرش دست یابد.
- میتواند یک مکعب را در یک دستش قرار داده و مکعب دیگری که به‌او می‌دهید را با کف دستش بگیرد.
هماهنگی‌اش نیز بهبود می‌یابد بنابراین او:
- با کف دستش می‌کوبد.
- با انگشتانش میتواند غذا بخورد و میتواند یک قاشق را در دست نگه دارد هرچند که هنوز خیلی در این کار مهارت ندارد.
- میتواند از یک فنجان که دارای دو دسته است چیزی بنوشد.
•    فعالیت ساعت طلایی
- قایم باشک
این بازی را میتوان دنباله مستقیم دالی موشه دانست که به‌کودک شما کمک می‌کند بفهمد که چیزها وجود دارند حتی اگر او نتواند آنها را ببیند. این مرحله‌ای فراتر از نقشه مهارتی است و کودک را تشویق می‌کند که بگردد و بفهمد که اشیایی که نمی‌تواند آنها را ببیند، کجا رفته‌اند؟
دانستن این امر به‌او احساس ایمنی میدهد زیرا به‌او نشان می‌دهد که وقتی افراد یا اشیای آشنا می‌روند، دوباره باز خواهند گشت و این امر شامل والدین او می‌شود.
فعالیت‌ها
کجا رفت: با کودک خود روی زمین بنشینید. یک اسباب بازی صدادار یا یک خرس را جایی بگذارید که دست او به‌آن نرسد و سپس صدایش را درآرید و آن را پشت خود پنهان کنید. اگر او سعی کرد که آن را پیدا کند، اسباب بازی را به‌او داده و بسیار تشویقش کنید اما اگر هنوز تردید داشت، صدای اسباب بازی را دوباره دراورده و به‌او یک سرنخ شنیداری دیگر بدهید.دوتا پرنده کوچولو: این شعر را با ادا و اصول بخوانید :"دو تا پرنده، روی یک دیوار"(دستان‌تان را به شکل پرنده پرواز دهید) "یکی اسمش جوجوئه، اون یکی هم موجوئه"( با دستان‌تان بال بزنید) "جوجویی پرواز می‌کنه"(یک دستتان را به پشت ببرید)،"موجوئی پرواز می‌کنه"(دست دیگرتان را نیز به پشت ببرید) "برگرد جوجو"(یکی از دست‌ها را دوباره نشان دهید) " برگرد موجو" (دست دیگرتان را هم نشان دهید).
- گذراندن زمان بیشتر با کتاب‌ها
کتاب‌ها جزو بهترین اسباب‌بازی‌ها هستند. زیرا جالبند و شما و کودک‌تان می‌توانید با هم آن‌ها را نگاه کنید. کودک شما عاشق این کار است. کتاب‌هایی با خطوط داستانی کودک را تشویق می‌کنند که بفهمد بعد چه اتفاقی خواهد افتاد بنابراین کتاب‌ها محرکی برای تخیل، حافظه و عقل کودک شما هستند.
آن‌ها به بسیاری از مهارت‌های درگیر در حال ظهور کودک نیز کمک می‌کنند حتی مهارت‌های جسمانی‌ای نظیر اشاره کردن. همیشه در دستتان کتاب داشته باشید: موقع خواب، در حمام، توی ماشین، یا زمان چرت زدن. کتاب‌ها با سطوح نرم را شب‌هنگام درون تخت کودک بگذارید.
فعالیت‌ها
وقت قصه: کتاب داستان‌های ساده‌ای که کلمات محدود و تصاویر بزرگ ساده‌ای دارند را برای او بخوانید. کتاب‌هایی با تصاویر حیوانات ایده‌آل هستند به ویژه اگر در آن‌ها روابط مادر و کودک (که به کودکتان مربوط است ) نشان داده شوند. فقط به تصاویر اشاره کنید و نام حیوان (بز) و کودکش (بزغاله) را بگویید و صدای آن را درآورده و درباره هرکدام یک داستان بگویید. در تمام طول مدت اشاره کنید. کودکان به تصاویر سایر کودکان نیز علاقه‌مندند.
ورق زدن: هر وقت کتاب می‌خوانید توضیح دهید که چگونه باید ورق زد. کودکان به حرکات ظریف نیاز دارند تا بتوانند تنها یک صفحه را ورق بزنند (از 11 تا 12 ماهگی) اما بسیار زودتر از این تلاش خواهند کرد که صفحه را ورق بزنند.
داستان‌های خانوادگی: کودکتان دوست دارد که نام خود و سایر اعضای خانواده‌اش را در داستان‌ها بشنود. وقتی که در کتاب‌های مصور نگاه می‌کنید داستان‌هایی بسازید که شخصیت‌های آن بابا،مامان،مامان‌بزرگ و حیوان خانگی‌تان باشند. این کار می‌تواند به شکل‌گیری تصویر خود و مفهوم خانواده کمک کند.
منبع : مهارت‌های اولیه کودکان
هفت ماهگی نوزاد
شش تا هفت ماهگی نوزاد – بخش اولشش تا هفت ماهگی نوزاد – بخش اول

هفت ماهگی نوزاد : کودک شما حالا واقعاً جهان اطرافش را درک می‌کند و حافظه‌اش نیز بهبود می‌یابد. او میتواند در کارها و بازیهای روزانه و معمول خانواده مشارکت نماید. این امر را شما می‌توانید به‌این صورت ملاحظه کنید که او:


پنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش اولپنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش اول

شش ماهگی نوزاد : افزایش قدرت و حرکت به‌این معناست که او: - قادر به‌بالا کشیدن خود از سطح زمین می‌شود. او میتواند از سر، سینه و شکمش محافظت کرده و با دستانش که در نزدیکی هم قرار دارند، خود را از سطح زمین جدا سازد.


سه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ دومسه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ دوم

چهار ماهگی نوزاد : ادراک دیداری کودک‌تان به‌حد بلوغ می‌رسد و او: - می‌تواند تفاوت اشکال و اندازه‌های اجسام و موقعیت نسبی‌شان را نسبت به‌هم بسنجد زیرا او دربارۀ جزئیات کنجکاو است و به‌لبۀ اشیاء توجه دارد. - الگوهای متفاوت را دوست دارد و میتواند رنگ‌ها را متمایز سازد.


دو تا سه ماهگی نوزاد – بخش دومدو تا سه ماهگی نوزاد – بخش دوم

سه ماهگی نوزاد - مسحور بدن خودش می‌شود و می‌فهمد که میتواند آن را حرکت دهد. این نخستین گام در درک مفهوم علت و معلولی است. - از نگاه کردن به‌دستان و انگشتانش درحالی‌که آنها را جلوی صورتش حرکت می‌دهد، لذت می‌برد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران