کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دوم توپ‌بازی می‌تواند کودک را برای زمانی طولانی مشغول نماید. گرفتن و پرتاب کردن توپ هیجان زیادی دارد و کودک از اینکه توپ به سمت خودش برمی‌گردد، متعجب می‌شود. بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دوم
•    بازی با توپ
توپ‌بازی می‌تواند کودک را برای زمانی طولانی مشغول نماید. گرفتن و پرتاب کردن توپ هیجان زیادی دارد و کودک از اینکه توپ به سمت خودش برمی‌گردد، متعجب می‌شود.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: توپ تنیس ، نخ ، چاقو
روش انجام بازی
با استفاده از یک چاقوی تیز بر روی توپ، یک شکاف کوچک ایجاد کنید. انتهای طناب را چندین گره بزنید و آن را وارد شکاف کنید. این گره‌ها از بیرون آمدن طناب از توپ جلوگیری می‌کند. سر طناب را به دستۀ کمد آشپزخانه گره بزنید. در را کمی به سمت خارج بکشید. بنابراین وقتی‌که کودک شما بر روی زمین و یا صندلی خود نشسته، می‌تواند به آن ضربه بزند و آن را برگرداند.
در ابتدا این بازی مثل یک بازی دو نفره است. در مرحلۀ بعد توپ را در بالای سر نوزاد به‌طوری‌که به سروصورتش برخورد نکند، آویزان کنید. مطمئن شوید هنگامی‌که کودک توپ را به پایین می‌کشد، کمد یا چیز دیگری روی سرش نمی‌افتد. در طول بازی مدام مواظب نوزاد خود باشید که طناب را در هم نپیچاند.
تغییر
انتهای طناب را به دستۀ یک صندلی بلند گره بزنید، به صورتی که کودک بتواند توپ را پرتاب کند و سپس با کشیدن نخ آن را به سمت خود بازگرداند.
آنچه یاد گرفته می‌شود
نوزادان هماهنگی چشم و دست را یاد می‌گیرند و عضلات بازوهای خود را تقویت می‌کنند. درک عمق دوبعدی افزایش می‌یابد  کنترل بر روی عضلات چشم بیشتر می‌گردد. این‌گونه بازی‌ها با توپ، توانایی متمرکز شدن کودک را برای مدت طولانی افزایش می‌دهد.•    قالب یخ در سینی
توجه کودکان نسبت به دنیای اطرافشان، به دلیل فراوانی وسایل گوناگون افزایش‌یافته است. در این بازی، یک تکه یخ در سینی یک صندلی بلند گذاشته می‌شود و کودک زمانی که یخ به سمت جلو و عقب لیز می‌خورد، با علاقه بر روی آن متمرکز می‌شود. او تلاش می‌کند تکه یخ را بگیرد.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: یک تکه یخ ، رنگ غذا (در صورت تمایل)
روش انجام بازی
یک تکه یخ را در سینی کودک قرار دهید. می‌توانید برای جلب‌توجه از رنگ غذا برای درست کردن تکه یخ رنگی استفاده کنید. احتمالاً کودک آن را می‌گیرد و برای مدتی به آن مک می‌زند. سپس دوباره آن را رها می‌کند و حرکت یخ را در اطراف سینی تعقیب می‌نماید. زمانی که یخ به‌اندازۀ کافی در اثر آب شدن کوچک شد، آن را می‌خورد و چشمش را از روی آن برمی‌دارد. قبل از اینکه تکۀ یخ به‌اندازۀ کافی کوچک شود، یک تکۀ یخ بزرگ‌تر را جایگزین کنید. کودک شما از شلپ و شلوپ کردن و آب شدن یخ لذت می‌برد.
تغییر
شما می‌توانید از آب‌میوه برای درست کردن قطعۀ یخ استفاده کنید. اگر از کثیف شدن نگران نمی‌شوید، از چیزهای جالب دیگر برای گذاشتن در سینی می‌توانید استفاده کنید. بر روی یک آینۀ ایمن آرد ذرت بریزید، تا کودک بتواند بر روی جاهایی که نور از آن منعکس می‌شود و نقاطی که نور از آن منعکس نمی‌شود، تمرکز کند. از دو عدد ژله مکعبی استفاده کنید تا کودک لمس کردن، دیدن و تکان خوردن آن را تجربه کند.
آنچه یاد گرفته می‌شود.
ازلحاظ رشد فیزیکی کودکان هماهنگی چشم و دست را تمرین می‌کنند. آن‌ها باید چشمشان را بر روی جسم متحرک متمرکز کرده و دست خود را در یک موقعیت درست قرار دهند، تا بتوانند جسم لغزنده را بگیرند. این کار نیازمند یک تمرکز کلی و توسعۀ توانایی‌های مربوط به توجه کردن است.
•    بطری‌های جورواجور
هنگامی‌که نوزادتان به سنی رسیده که شیشه‌اش را خودش می‌تواند بگیرد، می‌توانید تجربه‌های او را با درگیر کردن حس بینایی و لامسه‌اش (با هر چیز حتی با لنگه جوراب) افزایش دهید.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: انواع مختلفی از جوراب‌های تمیز در رنگ‌ها، شکل‌ها و بافت‌های مختلف
روش انجام بازی
بطری کودک را با یک جوراب تمیز که دارای طرح، رنگ و بافت زیبایی است، بپوشانید. آن را در جلوی کودکتان بگذارید، اما منتظر باشید تا قبل از گرفتن بطری بر روی جزء جدیدی که شما اضافه کرده‌اید تمرکز کند. روز دیگر جوراب را تغییر دهید تا هم کودک را غافلگیر کنید و هم یک تجربۀ جدید بر تجربه‌های قبلی او بیفزایید.
تغییر
نقطه‌ها و یا شیارهای سیاهی روی بطری بکشید و دست‌هایش را در دست‌هایتان قرار دهید و با همدیگر آن‌ها را لمس کنید. این کار کودکتان را با تمرکز بر روی شکل‌ها، لحظاتی سرگرم می‌کند.
آنچه یاد گرفته می‌شود.
این بازی مهارت‌های بینایی و لامسۀ کودک را تقویت می‌کند، آگاهی او از بافت‌ها، شکل‌ها و رنگ‌های دنیای اطرافش وسعت می‌بخشد و نیز علاقۀ کودک را به توجه کردن به جزئیات افزایش می‌دهد.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش دوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اولبازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول کودک آنلاین: وقتی‌که کودک مدت طولانی به فضای خالی نگاه می‌کند، خسته می‌شود و تعجبی ندارد که چشمان خسته و بیکار کودک، حالت مات، بگیرد. کودکان با نگاه کردن به اشیاء می‌توانند خودشان را مشغول کنند. بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول


بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سومبازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم کودکان انگشتان کوچک و تپلی دارند که در فرآیند رشد، مهارت آن افزایش‌یافته به‌گونه‌ای که می‌توانند پارچه‌ای را از روی زمین بردارند و در مراحل بعد می‌توانند با کلیدهای صفحۀ کامپیوتر تایپ کنند. بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم توپ بازی می تواند فقط تلنگری باشد تا کودک هماهنگی حرکاتش را یاد بگیرد. اگر سن کودک به حدی نرسیده که بتواند توپی را که به هوا پرتاب می شود بگیرد، ممکن است این ناتوانی باعث شود مقداری از اعتماد به نفس در حال رشد او کاهش یابد.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم با تجهیزات کمی می‌توانید این بازی را برای افزایش توجه و مهارت شنوایی کودکتان انجام دهید. تمام چیزی که لازم دارید قوطی‌های خالی فیلم و تعدادی لوازم‌خانگی است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران