کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
هفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخش دوم
هشت ماهگی نوزاد : کودک شما نسبت به‌افرادی که خوب نمی‌شناسد، احتیاط می‌کند، او عاطفه و ترجیح خود را نسبت به‌افرادی که به‌خوبی می‌شناسد و کسانی که از وی مراقبت می‌کنند، نشان میدهد.

هفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ دوم
•    رشد اجتماعی
کودک شما نسبت به‌افرادی که خوب نمی‌شناسد، احتیاط می‌کند، او عاطفه و ترجیح خود را نسبت به‌افرادی که به‌خوبی می‌شناسد و کسانی که از وی مراقبت می‌کنند، نشان میدهد. مشاهده می‌کنید که کودک:
- زمانی که به‌وی می‌گویید بوس بده پاسخ می‌دهد و بدن خود را به‌سمت شما حرکت می‌دهد و صدای بوس را ایجاد می‌کند.
- اسباب بازی‌های خزدار را نوازش می‌کند و نسبت به‌حیوانات خانگی علاقه نشان می‌دهد.
- کودکان بزرگتر را دوست دارد و تلاش می‌کند آنها را لمس نماید و دستان‌شان را بگیرد.
- زمانی که او را ترک می‌کنید شروع به‌گریه می‌کند و زمانی‌که برمی‌گردید گریه را قطع می‌کند، در این هنگام او را بغل کنید و نشان دهید که به‌وی علاقه دارید.
•    فعالیت ساعت طلایی
- چرخش و غلتش
در ماه‌های اولیه، تمام حرکات جسمانی برای راه رفتن کودک نقش دارند. کنترل سر یک مهارت مهم است که بدون آن هرگز راه‌رفتن رخ نمی‌دهد. به‌طور مشابه تقویت بدن نیز مهم است زیرا با قدرت بدنی است که کودک می‌تواند خود را بچرخاند و این امر پیش زمینه خزیدن است. غلتیدن از پشت به‌روی شکم زودتر از غلتش از روی شکم به‌پشت رخ میدهد، زیرا غلتیدن از روی شکم به‌پشت سخت‌تر است و با چند هفته تاخیر صورت می‌گیرد.
فعالیت‌ها
چرخش به‌سمت شما: در کنار کودک خود بر روی زمین دراز بکشید. نام کودک را صدا بزنید و از وی بخواهید به‌سمت شما بچرخد. کودک را بوس کنید. این کار را در جهت مخالف انجام دهید و به‌کودک بگویید: کوچولوی باهوش من.
غلتیدن: با فاصله در کنار کودک دراز بکشید. نام وی را صدا بزنید و کودک را تشویق کنید تا به‌سمت شما بغلتد. این کار را در جهت مخالف انجام دهید اگر کودک موفق شد وی را تشویق نمایید.پیدا کردن اسباب بازی: کودک را بر روی زمین به‌صورت درازکش قرار دهید و یک عروسک یا اسباب بازی مورد علاقه‌اش را پشت او بگذارید. نام کودک را صدا بزنید و وی را تشویق کنید تا غلت بزند و عروسک را بردارد.
سرگرمی خانوادگی: زمانی که کودک می‌چرخد (می‌غلتد) شما هم به‌وی نشان دهید که می‌توانید این کار را انجام دهید. با همدیگر در اطراف اتاق غلت بزنید – زیرا این فعالیت با همراهی شما برای وی سرگرم کننده خواهد بود.
- گنجینه کودک
از حدود هشت ماهگی که کودک زبردست می‌شود، علاقه دارد که درون بسته‌ها (ظروف) را نگاه کند و محتویات آنها را کشف نماید. یک سبد یا کیف لباسی که در آن وسایل مخصوص گنج است برای کودک درست کنید که وی بتواند در آن کاوش نماید.
فعالیت‌ها
کیف وسایل: اشیاء کوچک و جالب مثل قرقره‌های نخ خالی (بررسی کنید که لبۀ تیز نداشته باشند)، شکل‌های چوبی، آجرهای اسباب بازی در شکلهای مختلف، توپ‌ها، جغجغه، اسباب بازیهای صدادار، اسباب بازیهای نرم، برخی از لباس‌ها مثل جوراب‌ها یا دستکش‌ها را جمع‌آوری کنید و همۀ آنها را در کیفی که سر آن به‌راحتی باز می‌شود مانند کیف‌های اسفنجی یا روبالشی‌های کوچک که کودک بتواند حرکت اشیاء داخل آن را درک نماید و صدای برخورد آنها بشنود، قرار دهید.
کودک را تشویق کنید که اشیاء را از کیف خارج نماید. به‌او کمک کنید تا کیف را باز کند و وسایل را خارج نماید، هر وسیله‌ای را که خارج کرد به‌خودش هدیه بدهید.
گذاشتن و برداشتن: وسایلی را انتخاب کنید و آنها را در یک سبد بزرگ بگذارید. کودک را بر روی زمین بنشانید و سبد را در کنارش قرار دهید و اجازه دهید که کودک وسایل را از درون آن بردارد. زمانی که همۀ وسایل را از بیرون آورد او را تشویق کنید که آنها را به‌درون سبد بریزد. این بازی مهارت چنگ زدن را در او تقویت می‌کند.
خوش اقبالی: همانند تمرین کیف وسایل عمل کنید. در این فعالیت به‌کودک اجازه دهید که خود به‌تنهایی کیف را باز کند و محتوای آن را بررسی نماید. او عاشق پیدا کردن اشیاء خواهد شد.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
هشت ماهگی نوزاد
هفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ اولهفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ اول

هشت ماهگی نوزاد : توجه کنید که کودک شما هر آن‌چه شما بیان می‌کنید را درک می‌کند حتی اگر نتواند از کلمات معنادار استفاده نماید. در این زمان کودک: - از طریق لمس کردن متضادها را درک می‌کند (سرد/گرم؛ نرم/زبر)


شش تا هفت ماهگی نوزاد – بخش اولشش تا هفت ماهگی نوزاد – بخش اول

هفت ماهگی نوزاد : کودک شما حالا واقعاً جهان اطرافش را درک می‌کند و حافظه‌اش نیز بهبود می‌یابد. او میتواند در کارها و بازیهای روزانه و معمول خانواده مشارکت نماید. این امر را شما می‌توانید به‌این صورت ملاحظه کنید که او:


پنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش دومپنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش دوم

شش ماهگی نوزاد : کودک شما ذهن خود را می‌شناسد و میتواند خود را درک کند. وی: - همچنان از نگریستن خود در آینه لذت می‌برد اما حالا یک گام فراتر نهاده و با دیدن کودک دیگری در آینه آواگری می‌کند.


چهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ دومچهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ دوم

پنج ماهگی نوزاد : کودک شما می‌آموزد که چگونه احساسات خود را به‌شیوه‌های مختلف ابراز نماید. در پایان این ماه او: - صدای شما را می‌شناسد و آهنگ صدایی را که شما موقع نه گفتن به‌کار می‌برید دوست ندارد هرچند که او هنوز نمی‌داند که معنای آن چیست.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران