کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

8
قدرت بینایی نوزاد
قدرت بینایی نوزاد معمولا تصور می شود که نوزاد قادر به دیدن و شنیدن نیست و تنها کاری که از او بر می آید ، خوردن و خوابیدن است. اما اخیرا دریافته اند که نوزاد میتواند چیزهای زیادی را ببیند و بشنود و در واقع توانایی او بیش از آن است که ما فکر میکنیم. قدرت بینایی نوزاد

قدرت بینایی نوزاد
معمولا تصور می شود که نوزاد قادر به دیدن و شنیدن نیست و تنها کاری که از او بر می آید ، خوردن و خوابیدن است. اما اخیرا دریافته اند که نوزاد میتواند چیزهای زیادی را ببیند و بشنود و در واقع توانایی او بیش از آن است که ما فکر میکنیم.
چیزهایی که نوزاد می بیند – نوزاد در بدو تولد نسبت به تابش نور و روشنایی محیط جدید ، بسیار حساس است. پس از چند ساعت این حساسیت کاهش می یابد. ولی در برابر افزایش ناگهانی نور یا انتقال از محل تاریک به محل آفتابی ، هنوز این حساسیت تا اندازه ای وجود دارد و نوزاد چشم خود را می بندد یا نیمه باز نگه می دارد.
در چند روز اول پس از تولد ، غالبا چشم نوزاد بسته است و این امر والدین را دلتنگ می کند. برای باز نگه داشتن چشم نوزاد ، او را رو به روی خود روی یک دست نگه دارید و با دست دیگر پشت سر او را بگیرید.
در حالی که  فاصله نوزاد تا صورت شما حدود 25 سانتی متر است ، او را حول زاویه 120 درجه به آرامی بچرخانید و ناگهان متوقف سازید. این چرخش و توقف ناگهانی به طور رفلکسی چشم نوزاد را باز می کند.
روش دیگر برای باز کردن چشم نوزاد آن است که در حالی که نوزاد خوابیده است ، یک دست خود را زیر باسن و دست دیگر را زیر سر او بگیرید و او را از حالت خوابیده بلند کنید و بنشانید.
آزمایش های جدید نشان می دهد که نوزاد بهتر از آنچه قبلا تصور می شد میتواند ببیند. او میتواند چشم خود را در فاصله 20 تا 25 سانتی متری به خوبی متمرکز کند و این فاصله ای است که هنگام شیر خوردن بین چشمان نوزاد و صورت مادر وجود دارد. قدرت بینایی نوزاد را 30 روی 20 تخمین زده اند ، یعنی آنچه را یک فرد بالغ با قدرت بینایی عادی در 30 قدمی می بیند ، نوزاد میتواند در 20 قدمی ببیند.
نوزاد در درجه اول به دیدن صورت اشخاص ، اشیاء واقعی ، طرح و عکس صورت ها علاقه نشان می دهد و در درجه دوم به طرح های سیاه و سفید مثل صفحه شطرنج ، پارچه های راه راه با فاصله حداقل 5/ 2 سانتی متر و نقاط گرد و درخشان توجه میکند.
این نکات را باید در رنگ آمیزی و تزیین اتاق نوزاد و اتاق های مهد کودک رعایت نمود. ترجیح می دهند ، در حالی که طرح های سیاه و سفید بیشتر مورد علاقه نوزاد است.
یکی از نکات جالب در مورد چشم نوزاد ، قدرت تعقیب اشیاء و اشخاص متحرک است. بعضی نوزادان میتوانند شیء مورد علاقه خود را از یک نقطه تا نقطه دیگر ، حول زاویه ای نزدیک 180 درجه دنبال کنند. اگر این شیء به سرعت حرکت کند ، یا فاصله آن از 25 سانتی متر تجاوز نماید ، نگاه خود را از آن برمیدارند.در چند هفته اول ، حرکات سر و چشم نوزاد هماهنگی لازم را ندارند و اگر سر نوزاد را به یک طرف بچرخانید ، چشمان او این حرکت را به کندی دنبال میکند. اگر چشم های نوزاد به صورت شما جلب شده باشد ، حرکت سر برای همراهی کردن با چشم او ، تا حدی نامنظم و با تکان همراه خواهد بود. این مشکل پس از چند هفته از بین می رود و در ماه دوم حرکات سر و چشم نوزاد هماهنگ می شوند.
تطابق – در هفته های اول ، چشم های نوزاد ، به علت عدم تطابق و هماهنگی ، معمولا به طور مستقل حرکت می کنند و در نتیجه چپ یا لوچ به نظر می رسند . تجربه نشان داده است که نوزاد قدرت تطابق دو چشم را دارد ، ولی گاهی از آن خودداری می نماید.
به این دلیل دو چشم نوزاد با هم کار نمی کنند و تصویرهای دریافت شده از یک جسم بر روی نقاط مشابه شبکیه در دو چشم نمی افتند و تصویر روشنی دیده نمی شود . هنگامی که نوزاد توانایی هماهنگ کردن حرکات سر و چشم را پیدا میکند ، این مشکل نیز برطرف میشود و قوه بینایی تیز و روشن می گردد.
توانایی هماهنگی و تطابق دو چشم که به دید دو چشمی معروف است ، از هفته ششم شروع و تا چهارماهگی کامل میشود. گاهی ممکن است چشمان نوزاد برای چند لحظه به صورت شما جلب و خیره شود. اگر هنگامی که نوزاد در حالت هشیاری آرام است ، او را در فاصله 25 سانتی متری از صورت خود نگه دارید ، ممکن است به طور ثابت برای 5 تا 10 ثانیه به چشمان شما خیره شود.
در روزهای اول که چشمان نوزاد بدون هدف به اطراف نگاه میکند ، والدین علاقه دارند که نوزاد به آنها نگاه کند. نوزاد پس از دو هفته این قدرت را پیدا میکند و آن هنگامی است که یاد می گیرد به حرکات و اشارات اطرافیان تبسم نماید.
با این که چشمان نوزاد در هفته دوم قدرت تطابق پیدا میکنند ، بعد از این هم گاهی مستقل از یکدیگر حرکت کرده و مثل چشم عروسک هنگام گردش از یک سو به سوی دیگر ، یکی از دیگری عقب می ماند. این مشکل نیز در دو سه ماهگی از بین می رود. تغییر مهم دیگری که در هفته دوم رخ می دهد ، توانایی بیشتر در خیره شدن و گشاد شدن مردمک چشم نوزاد است.
توانایی نوزاد در حفاظت از چشم خود محدود است . نوزاد در برابر صدای ناگهانی و نور شدید چشم خود را برهم می زند ، ولی اگر چیزی به چشم او نزدیک شود ، عکس العمل دفاعی از خود نشان نمی دهد . قدرت دفاعی در دو ماهگی به وجود می آید.
در ماه اول ، چشمان نوزاد در حال جستجو به هر سویی حرکت می کند و به قسمت های بیرونی صورت و لبه اشیاء جلب میشود. در ماه دوم و سوم به قسمت های میانی صورت مثل چشم ، بینی و لب ها توجه میکند.
چشم ها به علت درخشندگی و داشتن قسمت های تاریک و روشن ، توجه ویژه نوزاد را به خود جلب میکنند . حرکت اشیاء کوچک نیز نوزاد را به نشاط می آورد و سینه مادر به علت گردی و داشتن ناحیه تیره و روشن برای او جالب است. مشاهده بعضی طرح ها ، نوزاد را به مکیدن وادار میکند و شاید به این علت است که نوزاد با نگاه کردن به صورت مادر خود ؛ بهتر شیر می خورد.
البته بچه های بزرگتر با دیدن بعضی از محرک ها ، ممکن است از شیر خوردن دست بردارند . میزان باز بودن چشم نوزاد و تونوس عضلانی و آرامش او ، نشان دهنده آمادگی وی برای بازی با اطرافیان است.
ارتباط چشمی والدین با نوزاد – اگر می خواهید نوزاد را رو به روی خود بنشانید و با او بازی کنید ، باید منتظر حالت هشیاری وی باشید ، که بهترین شرایط را برای بازی و سرگرمی دارد . نوزاد به تصاویری شبیه صورت انسان که دارای شکل گرد و قسمت های تاریک و روشن و حرکتی تقریبا ثابت هستند و به رفتار وی واکنش نشان می دهند ، توجه زیادی دارد.
تغییر حالت صورت ، تغییر قیافه ، وجود ریش و سبیل و مرزهای بین ریش و موی سر با صورت برای او جالب است. در هفته دوم ، نوزاد به صورت مادر خود توجه بیشتری نشان می دهد.
در پایان ماه اول ، این بازی و سرگرمی رو در رو با نوزاد ، برای والدین جالب است و مدت زیادی از وقت ایشان را بدون احساس خستگی به خود اختصاص می دهد.
منبع : کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
قدرت بینایی نوزاد
میزان بینایی در نوزادانمیزان بینایی در نوزادان

میزان بینایی در نوزادان کودک آنلاین: نوزادان اشکال را مبهم می ببینند زیرا بسیار نزدیک‌بین هستند. بینایی بدون نقص بزرگسالان20/20 است. و بینایی یک نوزاد تازه ‌متولد شده 400/20 است میزان بینایی در نوزادان


بینایی نوزادان و شیرخوارانبینایی نوزادان و شیرخواران

بینایی نوزادان و شیرخواران کودک آنلاین: تا مدتی پیش بسیاری از مردم و حتی بعضی از متخصصین، بر این باور بودند که نوزادان و شیرخواران خیلی زیاد نمی توانند ببینند، حتی فکر می کردند اصلاً نمی بیند. بینایی نوزادان و شیرخواران


چشم و بینایی کودکچشم و بینایی کودک

چشم و بینایی کودک تنها نکته ای که کودک هم چنان در آن ضعیف می ماند و تا 7 – 8 – 9 سالگی هم ممکن است هماهنگی ها و هارمونی لازم را نداشته باشد ، چشم است. چشم و بینایی کودک


اختلالات بینایی کودکان – قسمت اولاختلالات بینایی کودکان – قسمت اول

اختلالات بینایی کودکان موقعی که کودک در مدرسه دچار مشکلی است ، باید چشم او از نظر بینایی مورد معاینه قرار گیرد. پدر و مادر باید همیشه از خود سوال کنند ( مخصوصا اگر پدر و مادر یا فامیل نزدیک آنها دچار عیب بینایی باشند ) که آیا کودکمان را که به مدرسه گذارده ایم ، از نظر بینایی سالم است؟ او میتواند کلمات را به طور واضح از فاصله ی نزدیک یعنی از روی کتاب و از فاصله ی دور یعنی از تخته سیاه ببیند؟ اختلالات بینایی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران