کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول
تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول یکی از هیجان انگیزترین خاطرات پدر و مادر ، مشاهده تغییرات سریع در نوزاد است. مهمترین این تغییرات، نحوه تنفس ، اجابت مزاج و افزایش وزن نوزاد می باشد. تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول

تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول
یکی از هیجان انگیزترین خاطرات پدر و مادر ، مشاهده تغییرات سریع در نوزاد است. مهمترین این تغییرات، نحوه تنفس ، اجابت مزاج و افزایش وزن نوزاد می باشد.
تنفس نوزاد :
اگر نحوه تنفس نوزاد را در حالت خواب در نظر بگیرید ، نوعی بی نظمی در آن مشاهده می کنید. تنفس نوزاد در فواصل معین قطع ، و گاهی پس از ده تا پانزده ثانیه بدون هیچ مشکلی از نو شرو می شود.
این  بی نظمی در نوزاد نارس یا زیر وزن نرمال ، بیشتر و مشخص تر است. بعد از گذشت چند ماه از تولد ، تنفس نظم بهتری پیدا می کند و البته سرعت آن همیشه بیشتر از سرعت تنفس در افراد بزرگتر است. گاهی نزدیک به انتهای تنفس ، نوزاد نفس عمیقی مانند آه ، می کشد و سپس تنفس دوره ای را شروع می کند.
تنفس نوزاد علاوه بر بی نظمی ، با سر و صدا نیز همراه است . علت این امر ، جمع شدن بزاق و ماده مخاطی در حلق نوزاد است. جریان هوا ضمن عبور از این مایعات ، صدای غلغل یا قرقره کردن تولید می کند.
نوزاد از راه بینی راحت تر نفس می کشد و چون این مسیر تنگ است ، یک گرفتگی جزیی ، سر و صدای زیادی به وجود می آورد. تنفس از راه دهان به ندرت صورت می گیرد. وقتی دهان نوزاد در حال خواب باز می ماند ، زبان نوزاد به عقب برگشته و به سقف دهان می چسبد و تنفس را از راه دهان مشکل می سازد.
برای این که نوزاد به راحتی نفس بکشد ، بهتر است او را روی شکم بخوبانید و سر او را کمی به طرف راست یا چپ بگردانید. در این وضعیت بزاق و ماده مخاطی وارد حلق نمیشود و راه عبور هوا باز می ماند.
مدفوع نوزاد :
در روزهای اول پس از تولد ، مدفوع نوزاد دارای ماده سیاه رنگ و چسبناک و قیری ، به نام مکونیوم است که از باقیمانده محتویات کیسه آب ، در روده نوزاد به وجود می آید . بعد از چند روز ، رنگ مدفوع به قهوه ای مایل به سبز تبدیل شده و چسبندگی آن کمتر می شود.
و بالاخره پس از 1 تا 2 هفته رنگ آن زرد شده و به وضع عادی در می آید. مدفوع نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند ، زرد رنگ و دان دان ، مثل خردل است ، و بوی پنیر یا دوغ می دهد.
تغییر در وضع مدفوع ، نشان دهنده تغییر در شیرمادر است. اگر چربی شیر زیاد شود ، مدفوع رنگ زرد و خردلی پیدا می کند. شیر مادر ، یک ملین طبیعی است و بنابراین اجابت مزاج در نوزادانی که شیر مادر می خورند زیادتر ، و مدفوع آنها شل تر از نوزادانی است که از شیر خشک تغذیه می کنند.تغذیه مصنوعی ( شیرخشک ) باعث سفتی ، تیرگی و بدبو شدن مدفوع میشود. اضافه کردن آهن به شیرخشک یا غذای کودک ، رنگ سبزی به مدفوع می دهد. تعداد دفعات اجابت مزاج در نوزادان متفاوت است.
بعضی از نوزادان پس از هر بار خوردن شیر مادر ، مدفوع شلی دفع می کنند. تعداد اجابت در نوزادی که خوب از شیر مادر تغذیه می کند دو تا پنج بار در روز است و اغلب صدای کار کردن شکم نوزاد در طول شیر خوردن شنیده می شود.
اگر نوزاد وضع عمومی خوبی دارد ، تغییر رنگ مدفوع که معمولا زرد خردلی است به رنگ سبز ، نباید باعث نگرانی شود. گاهی نیز مدفوع سفت است و فشاری که هنگام دفع ناگهانی آن به وجود می آید ، باعث زخم رکتوم میشود.
وجود این زخم ، روی مدفوع یا پوشک ، لکه های ریز خونی به جا می گذارد . این زخم به آسانی ترمیم و بهبود می یابد و با استفاده از شیاف گلیسرین که پزشک تجویز می کند ، میتوان بهبود آن را تسریع نمود.
ادرار نوزاد خیلی رقیق و آبکی است که پس از چند هفته غلیظ شده و به رنگ زرد کهربایی در می آید. در هفته های اول ، نوزاد معمولا دو تا سه بار در روز پوشک خود را خیس می کند. در ماه های بعد ، این تعداد به شش تا هشت بار در روز می رسد و نوزاد به تعویض چهار تا پنج پوشک احتیاج پیدا می کند.
بلوغِ کاذب :
در رحم مادر ، مقداری از هورمون های زنانگی از راه جفت وارد خون جنین می شود. این هورمون ها در یک تا دو هفته اول ، گاهی تغییراتی در نوزاد به وجود آورده و نشانه هایی از شروع بلوغ را نشان می دهند.
در حدود هفته دوم یا سوم ، و گاهی زودتر ، سینه های نوزاد ( دختر و پسر ) بزرگ شده و گاهی چند قطره شیر از آن تراوش می شود.
این امر ، یک عکس العمل عادی در برابر هورمون های زنانگی است و پس از چند هفته از بین می رود. تاثیر این هورمون ها در نوزاد دختر ممکن است حتی لکه های خون شبیه عادت ماهانه ظاهر کند. این پدیده نیز امری طبیعی است.
بعضی نوزادان نیز در هفته دوم تا سوم دچار آکنه یا جوش صورت می شوند که پس از حدود شش هفته از بین میرود.
تغییر وزن
نوزاد معمولا در هفته اول ، حدود 5 تا 8 درصد از وزن اولیه خود را ، یعنی 180 تا 280 گرم از دست می دهد . این کاهش وزن به علت از دست دادن مایعات و مصرف چربی اضافی است که نوزاد هنگام تولد با خود می آورد.
مایعات و چربی اضافی در روزهای اول و تا وقتی که شیر مادر بتواند تغذیه نوزاد را تامین کند ، برای رفع این نیازها ضروری است . مقدار کاهش وزن بستگی به عوامل مختلف دارد.
نوزادان سنگین که مقدار زیادی مایعات اضافی دارند ، کاهش وزن بیشتری نشان می دهند. پوست بدن این نوزادان پس از کاهش وزن در هفته اول ، ممکن است چروک بیشتری پیدا کند. نوزادانی که با مادر خود هم اتاق هستند و هنگام تقاضا و گرسنگی شیر می خورند ، کمترین کاهش وزن را دارند.
و نوزادانی که در خانه به دنیا می آیند کمتر از نوزادان زایشگاهی کاهش وزن نشان می دهند. این اختلاف مربوط به اختلاف در محل زایمان نیست ، بلکه نوزادان خانگی و هم اتاق با مادر ، چون در کنار مادر خود به سر می برند و بهتر تغذیه می شوند ، وزن ثابت تری دارند.
منبع: کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول
تغییرات سریع در نوزاد – قسمت دومتغییرات سریع در نوزاد – قسمت دوم

تغییرات سریع در نوزاد – قسمت دوم عامل مهم دیگر در میزان کاهش وزن ، مقدار شیرمادر است. نوزادانی که از شیر مادر خوب تغذیه می کنند و مایعات و مواد غذایی کافی دریافت می نمایند ، وزن زیادی از دست نمی دهند. ولی نوزادان جدا از مادر و آنان که طبق برنامه ساعتی شیر می خورند ، بیشترین کاهش وزن را دارند. تغییرات سریع در نوزاد – قسمت دوم


روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اولروند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول

روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول لحظاتی پس از تولد نوزاد چشم های خود را باز می کند. چشم های او باید توسط پزشک ، از نظر هر گونه نقص و یا بیماری مادرزادی معاینه شوند. با وجود ان که این گونه بیماری ها نادر هستند ، اما درمان و مراقبت های اولیه – در صورت مشاهده موردی خاص – بسیار مهم است. روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول


رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگیرشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی

رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی زندگی انسان مملو از عواطف گوناگون است ، عواطفی که در زندگی انسان اثر خارق العاده و عمیقی دارند و در بروز رفتارها و عکس العمل های مختلف در فرد موثر هستند. حالات عاطفی در کودکان با بزرگسالان تفاوت بسیاری دارد ، ارزیابی و شناخت تفاوت بین عواطف کودکان و بزرگسالان مثمر ثمر می باشد. رشد و پرورش عاطفی کودک – از تولد تا 3 سالگی


رشد استخوانی کودک – بخش اولرشد استخوانی کودک – بخش اول

رشد استخوانی کودک هنگام تولد ، بیشتر اسکلت کودک از استخوان تشکیل می شود ، اما بعضی از قسمت ها ، از جمله دو سر استخوان های بازو ، پا ، کف دست و کف پا از غضروف تشکیل میشوند و تا اواخر دوران بلوغ استخوانی نمیشوند. رشد استخوانی کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران