کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
چهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ دوم
پنج ماهگی نوزاد : کودک شما می‌آموزد که چگونه احساسات خود را به‌شیوه‌های مختلف ابراز نماید. در پایان این ماه او: - صدای شما را می‌شناسد و آهنگ صدایی را که شما موقع نه گفتن به‌کار می‌برید دوست ندارد هرچند که او هنوز نمی‌داند که معنای آن چیست.

چهار تا پنج ماهگی نوزاد
•    رشد اجتماعی
کودک شما می‌آموزد که چگونه احساسات خود را به‌شیوه‌های مختلف ابراز نماید. در پایان این ماه او:
- صدای شما را می‌شناسد و آهنگ صدایی را که شما موقع نه گفتن به‌کار می‌برید دوست ندارد هرچند که او هنوز نمی‌داند که معنای آن چیست.
- به‌کسانی که می‌شناسد، مشتاقانه لبخند می‌زند.
- برای نشان دادن وضعیت خلقی‌اش از حرکات بدن، جلوه‌های چهره‌ای مختلف، صداها و گریه کردن استفاده می‌کند.
•    فعالیت ساعت طلایی
- معماهای کودکانه
زمانی‌که کودکتان چهار ماهه است، با این بازیها متوجه می‌شود که او چقدر باهوش است. او تا اندازه‌ای استدلال غیرکلامی دارد و میتواند بین اندازه اشکال، مثلِ کوچکی و بزرگی تمایز قائل شود.
چهار قطعه ضخیم یا مقوای حداقل 21 سانتیمتری را ببرید. روی اولی یک دایره کوچک در بالا و یک دایره بزرگ، پایین بکشید. روی دومی یک لوزه کوچک در بالا و یک لوزی بزرگ، پایین‌بکشید. روی سومی یک مثلث کوچک‌در بالا و یک مثلثِ بزرگ،پایین بکشید. و در نهایت روی آخری، یک‌مثلث بزرگ دربالا و یک‌مثلث کوچک، پایین‌بکشید. شکل‌ها را به‌رنگهایی مثل قرمز یا آبی رنگ کنید.
فعالیت‌ها
دایره‌ها و لوزی‌ها: به‌کودکتان کارت دایره‌ها را به‌دنبال کارت لوزی‌ها نشان دهید. کودک‌تان قادر خواهد بود که رابطه بین شکل بزرگ در پایین و شکل کوچک در بالا را درک کند.
مثلث‌ها: حالا به‌کودک خود کارت سوم را نشان دهید. اگر او قانون وجود شکل کوچک در بالای شکلِ بزرگ را از دو کارت قبل آموخته باشد، به‌این کارت هیچ علاقه‌ای نشان نمی‌دهد. اما با نشان دادن کارت چهارم که یک مفهوم متفاوت یعنی بالا قرار گرفتن شکل بزرگ را در بردارد، کودک دوباره به‌تصویر با علاقه نگاه خواهد کرد.- بله و خیر
از چهار ماهگی کودک‌تان با شنیدن صدای محکم نه گفتن شما، کارش را متوقف می‌کند زیرا این امر موجب قطع موقتی پذیرش شما می‌شود و این نخستین گام به‌سوی انضباط است.
این بازیها به‌او کمک می‌کند که متوجه شود نه استفاده دیگری دارد و آن دقیقاً مخالف بله است و به‌او مفهوم کلی منفی و مثبت را که اساس همه تحلیل‌های عقلانی است، نشان میدهد. این بازیهای ساده نشانه‌های غیرکلامی مانند تکان دادن سر به‌علامت منفی و تایید با سر که مقدم بر کلام‌اند را تقویت می‌کنند.
فعالیت‌ها
سؤالها و جوابها: به‌همراه کودک خود در حالیکه تعدادی اسباب بازی در مقابل شما است، روی زمین بنشینید. یک اسباب بازی انتخاب کرده و به‌کودک نشان دهید که آن را برداشته‌اید. سپس با احتیاط آن را پشت خود پنهان کنید و از او بپرسید: مامان اونو برداشت؟ او را تشویق کنید که سرش را به‌علامت تایید تکان دهد در حالی‌که خودتان نیز چنین می‌کنید و بگویید: بله. این کار را بارها انجام دهید تا او منظورتان را درک کند. سپس چیزی را زیر یک پتو یا پارچه پنهان کنید. بگویید: مامان میتونه اونو ببینه؟ و با تکان سر بگویید: نه.
آیا این یک ... است؟ : از یک کتاب مصور ساده که تصاویر حیوانات آشنا را در بردارد استفاده کنید و از او بپرسید که این حیوانات چه‌چیزی هستند. به‌گربه اشاره کرده و بپرسید این گربه است؟ آره و سرتان را به‌نشانه تاییر تکان دهید و او را نیز تشویق کنید که چنین کند. سپس به‌اردک اشاره کنید و بگویید: این گربه است؟ نه! و سرتان را به‌دو طرف تکان دهید و از او نیز چنین بخواهید. بعد از چند بار تکرار، او این کار را بدون کمک شما انجام خواهد داد. هربار که او این کار را درست انجام داد، به‌او جایزه بدهید.
منبع: مهارت‌های اولیه کودکان
پنج ماهگی نوزاد
چهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ اولچهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ اول

پنج ماهگی نوزاد : رشد مهارت دستی کودک‌تان تازه درمی‌یابد که دستانش چه ابزارهای فوق‌العاده‌ای هستند و او: - انگشتان پاهایش را کشف کرده و میتواند آنها را به‌دهانش ببرد. - هرچیزی مثل مشت‌هایش را به‌دهانش می‌برد. دهان حساس ترین ناحیه بدن اوست.


سه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ اولسه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ اول

سه‌تا چهار ماهگی نوزاد : کودک‌تان میخواهد که به‌حالت نشسته قرار گیرد که درنتیجه او می‌تواند نظاره‌گر اطراف خود باشد و متوجه می‌شود چه چیزی در محیط اطراف در جریان است. این کار حالا برای او ساده‌تر است و او میتواند:


دو تا سه ماهگی نوزاد – بخش دومدو تا سه ماهگی نوزاد – بخش دوم

سه ماهگی نوزاد - مسحور بدن خودش می‌شود و می‌فهمد که میتواند آن را حرکت دهد. این نخستین گام در درک مفهوم علت و معلولی است. - از نگاه کردن به‌دستان و انگشتانش درحالی‌که آنها را جلوی صورتش حرکت می‌دهد، لذت می‌برد.


از بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش دوماز بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش دوم

تولد تا یک ماهگی نوزاد کودک شما علاقه‌مند به‌صداها متولد شده و مشتاق حرف زدن است. او به‌طور ذاتی قادر به‌مکالمه است. از لحظۀ تولد اگر شما در فاصلۀ 20 تا 25 سانتیمتری صورتش با او صحبت کنید، به‌شما با ادا درآوردن با لب‌ها و زبانش مثل حرکات ماهی هنگام غذاخوردن پاسخ خواهد داد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران