کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
تشکیل اتصالات مغزی کودک
تشکیل اتصالات مغزی کودک در طول مراحل ابتدایی رشد مغزی کودک ، مغز وارد فرآیند تشکیل اتصالات شده و سلول ها شروع به ارتباط و اتصال با یکدیگر می نمایند. تشکیل اتصالات مغزی کودک

تشکیل اتصالات مغزی کودک
در طول مراحل ابتدایی رشد مغزی کودک ، مغز وارد فرآیند تشکیل اتصالات شده و سلول ها شروع به ارتباط و اتصال با یکدیگر می نمایند.
دانشمندان در صدد یافتن چگونگی تاثیر احساسات بر این اتصالات هستند. اما درک تاثیر آنها هنوز نامشخص است.
در هر حال یافته های علمی نشان می دهند که به طور قطع مراحلی در این فرآیند وجود دارد که این اتصالات مغزی را برای یک دوره از عمر کودک حساس و محرک پذیر می نمایند.
برای مثال ، در مواردی نابینایی در افراد قابل درمان است که نارسایی در مراحل ابتدایی فرآیند تکامل مغزی باشد. اما اگر درمان به بعد موکول شود. امکان اصلاح بینایی دیگر وجود نخواهد داشت.
چرا که در طی فرآیند تشکیل اتصالات مغزی شبکیه چشم به عصب های چشمی اتصال پیدا نکرده و تکامل نمی یابد. درست مانند این که مسیری پوشیده و پنهان شود.
همین حالت در مراحل ابتدایی تکامل احساسات کودک نیز رخ می دهد و موجب می گردد حس اساسی اطمینان در کودک پایه گذاری گردد.
پاسخ به نیازهایی که کودک خود به تنهایی قادر به ارضای آن ها نیست ، این حس اطمینان را رشد و تکامل می بخشد.
حس اطمینان در کودک ، به صورت عمیقی در درون مغز سازماندهی می گردد. دانشمندان هنوز از ماهیت اصلی آن بی اطلاعند ، ولی وجود و عدم وجود آن مسأله ای جالب و چشم گیر برای آنهاست.
بعضی از والدین نسبت به روابط خود با فرزندشان و نحوه ی مراقبت از او ، از درون احساس پشیمانی و نگرانی می کنند. آنها همواره نگران این موضوع هستند که نکند برای ایجاد یک سیستم عصبی کامل در کودکان خود دیر اقدام کرده باشند و یا این که آیا این سازماندهی عصبی مغز و اتصالات آن همیشگی است یا خیر.چنین اطلاعاتی نباید در والدین موجب بروز ترس و گناه شود. همچنین با روشن شدن اهمیت این مرحله ، نباید این تصور باطل در والدین ایجاد گردد که تنها با ماندن در کنار کودک در سه سال اول عمر او ، بدون توجه به نوع مراقبتی که از وی صورت می گیرد ، میتوان این مرحله را با موفقیت پشت سر گذاشت.
یک دوره ی حساس در فرآیند رشد و تکامل کودک وجود دارد و آن هنگامی است که مغز در مرحله ی ابتدایی و اساسی رشد خود است.
اگر کودک شما در آغاز سن رفتن به مدرسه است و با رفتن او حس می کنید که هیچ وقت رابطه ای عاطفی ، پاسخ گو و حساس بین شما و او به وجود نیامده ، دیگر وقتی برای جبران آن و ایجاد چنین رابطه ای وجود ندارد.
اما اگر کودک شما در حدود 5 سال دارد و شما به این فکر افتاده اید که باید از کارتان کم کرده و مدت بیشتری را با او باشید ، زمان کافی برای ایجاد رابطه ای دو طرفه خواهید داشت.
اگر والدین می دانستند که رفتار با کودک تاثیر کاملا مستقیمی بر روی رشد سلول های در حال تکامل وی دارد ، حتما شناخت مغز کودک خود را جدی تر می گرفتند.
تحقیقات نشان داده است زوج هایی که میتوانند یک محیط عاطفی – احساسی پایدار را ایجاد نمایند و به  بهترین نحو ممکن احساس یگانگی و همدلی را نسبت به یکدیگر نشان دهند ، بهترین والدین می باشند.
آن چه از نتایج تحقیقات علمی در زمینه ی تکامل اولیه ی مغزی برای اطلاع همگان مفید است ، قضیه ی روابط پایدار و مستحکم است.
این روابط نوعی چسب اجتماعی را به وجود می آورد و علاوه بر نقش خارجی و تاثیر بیرونی آن ، میتواند تاثیر بسیار زیادی بر روی سطح سلامت بیوشیمیایی کودک از طریق ایجاد بستری مناسب برای رشد مغزی او فراهم آورد.
این رشد مغزی نه فقط شامل توانایی کودک در حل مسائل ریاضی و هجی کردن می باشد ، بلکه بیشتر متوجه توانایی او در داشتن اعتماد به نفس ، نقش پذیری ، توجه کردن به محیط اطراف و کنترل ناامیدی و پریشان حالی درونی است.
منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
تشکیل اتصالات مغزی کودک
مغز کودکمغز کودک

مغز کودک کودک آنلاین: کودک، رشد مغز خودش را بعد از 5 ماهگی ادامه می دهد، ولی حتی بعد از تولد هم، این رشد تا حدود 2 سالگی ادامه دارد. معنایش این نیست که بعد از آن ادامه پیدا نمی کند، اما همچنان تا دو سالگی شدید است. مغز کودک


تفاوت مغز دختران و پسرانتفاوت مغز دختران و پسران

تفاوت مغز دختران و پسران مغز یک نوزاد در رحم بسیار سریع رشد می کند و طی یک یا دو ماه از چند سلول به پیچیده ترین ساختار طبیعت تبدیل میشود. جنین در ششمین ماه بارداری توانایی های مهمی دارد که همگی تحت کنترل مغز او هستند – مانند تشخیص صدای شما ، واکنش به حرکات ، حتی لگدزدن در صورتی که تحریک شود ! تفاوت مغز دختران و پسران


غذاهای مناسب رشد مغز کودکان غذاهای مناسب رشد مغز کودکان

غذاهای مناسب رشد مغز کودکان رشد مغز در دوران کودکی بیشتر از سالهای دیگر زندگی است و هرچقدر در این دوران به خوردنیها و همینطور مهارتهای ذهنی و فکری توجه شود در سالهای آیند فرد میتواند از مغز خود استفاده بهتری نماید . انواع ویتامینها و املاح معدنی میتواند به رشد مغز و برقراری اتصالات شبکه عصبی مغز کمک بیشتری نماید . در این بین ویتامین‌های گروه B برای رشد بافت مغز بسیار ضروری بنظر میرسند ، و همچنین این ویتامین ها بعنوان یک ناقل عصبی و آنزیم نیز عمل می‌کنند.


فلج مغزی در کودکانفلج مغزی در کودکان

فلج مغزی در کودکان کودک آنلاین : فلج مغزی که اصطلاح عامی برای ناهنجاریهای حرکتی و وضعیتی دست و پا است از صدمه به مغز در اواخر بارداری ، هنگام تولد ، دوران نوزادی ، یا اوایل کودکی ناشی می شود. معمولا صدمه قبل از تولد موجب این عارضه میشود. فلج مغزی در نوزادانی که نارس به دنیا می آیند یا کمتر از 5/1 کیلوگرم وزن دارند شایعتر است. فلج مغزی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران