کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

5
هفته چهاردهم رشد نوزاد
هفته چهاردهم رشد نوزاد نوزاد در این هفته تمرین گرفتن اشیا و لوازم رامیکند او می‌خواهد تمام چیزهای جدید دنیا را با دستانش بگیرد و به دهان خود ببرد . وقتی نوزاد را روی زمین قرار می‌دهید میتواندسر و گردن خود را به طور کامل بالا بیاورند. آن‌ها می‌توانند دست‌های خود را روی زمین گذاشته و سینه خود را به طرف بالا بکشند. هفته چهاردهم رشد نوزاد

هفته چهاردهم رشد نوزاد

نوزاد در این هفته تمرین گرفتن اشیا و لوازم رامیکند او می‌خواهد تمام چیزهای جدید دنیا را با دستانش بگیرد و به دهان خود ببرد . وقتی نوزاد را روی زمین قرار می‌دهید میتواندسر و گردن خود را به طور کامل بالا بیاورند. آن‌ها می‌توانند دست‌های خود را روی زمین گذاشته و سینه خود را به طرف بالا بکشند. نوزاد شما در این هفته میتواندکمی سینه‌خیز برود و این-مقدمه ای است برای چهار دست و پا رفتن او در ماه‌های آینده رشد.
در این زمان شما می‌توانید جغجغه و اسباب‌بازی‌های نرم و بزرگ را در اختیار او قرار دهید . وسایلی که موجب خفگی نوزاد گردد از دسترس او خارج کنید.

رشد مغزی نوزاد - هفته چهاردهم رشد

نوزادان دوست دارند که لمس کنند و به همه چیز دست بزنند . و همین طور دوست دارند که از طرف نزدیکان خود نوازش شوند . لمس کردن و لمس شدن  یک قسمت بزرگ از رشد مغزی نوزاد را تشکیل می‌دهد. تماس‌های پوستی با نوزاد نه تنها به ایجاد تحکیم  رابطه والدین و نوزادتان کمک می‌کند  بلکه هنگام ناراحتی و تند مزاجی به او آرامش می‌بخشد و باعث بهبود رشد مغزی نوزاد می‌گردد. در این زمان به والدین توصیه میشودکه روزانه از ماساژ مخصوص نوزادان برای ارتباط و تماس هرچه بیشتر با نوزاد خود بهره بگیرند . مخصوصاً مادرانی که نوزاد خود را از شیر خود تغذیه نمی‌کنند و همچنین پدران که ارتباط کمتری با کودکان خوددارند.
این سنی است که نوزاد را وقتی  در گهواره و تخت خود قرار داده‌اید شروع به دست و پا زدن می‌کند و میخواهدبه اسباب‌بازی‌های بالای سر خودش لگد بزند و یا تلاش می‌کند که آن‌ها را با دستان کوچک خویش بگیرد  
در این سن شاید نوزادتان نیاز داشته باشد که زمان کوتاهی را بدون شما سپری کند. درحالی‌که در گهواره برای خودش حرف می‌زند  چند دقیقه‌ای هم به شما وقت می‌دهد که  به کار‌هایتان برسید. وقتی را کنار بگذارید تا نوزادتان را از آن طرف اتاق تماشا کنید. ممکن است ببینید که می‌تواند لگد بزند و اسباب‌بازی متحرک بالای گهواره‌اش را تکان بدهد. این کار او  اولین علائم درک رابطه علت و معلولی است.
در حدود سه ماهگی  نوزادان می‌دانند که برخی از کارهای آن‌ها باعث بروز واکنش‌های قابل پیش‌بینی می‌شود. برای همین نوزادتان حال می‌تواند مشاهدات خود را روی مردم و اشیاء تجربه کند  تا ببیند که اعمال و رفتارش چه نتایجی خواهند داشت و می‌تواند آن‌ها را به حافظه خود بسپارد .نوزادان معمولاً تا سه ماهگی تفاوت عکس و خود اشیا را نمی‌توانند درک کنند ولی حال او می‌تواند تشخیص دهد.نوزادان واکنشی که در مقابل عکس یک کودک دیگر و دیدن خود کودکان متفاوت است و در این هفته کم‌کم متوجه تفاوت آن‌ها می‌شود.نوزادان از دیدن خودشان در آینه لذت می‌برند و با دیدن خود در آینه شروع به خندیدن و دست و پا زدن می‌کنند.  
در این  هفته‌ها نوزادان تقریباً تمامی رنگ‌ها را تشخیص می‌دهند . اما   رنگ‌های اصلی روشن از قبیل آبی و قرمز را به دیگر رنگ‌ها ترجیح می‌دهند.
نوزادان دوستدار موسیقی و شعر و ترانه هستند و وقتی برای آن‌ها آوازی را زمزمه می‌کنید به دقت به آن گوش می‌دهند آن‌ها به حرکات لب و دهان شما توجه مخصوصی دارند.

بازی مناسب هفته چهاردهم تولد

انواع صداها
زمانی که نوزاد به رشد خود درون بطن مادر ادامه می‌دهد او می‌تواند صدای اطراف خود را بشنود حتی می‌تواند صداها را از هم تشخیص دهد .
نوزادان زمانی که صداهای زیر را می‌شنود قلبشان تندتر از قبل میزند. و این نشانده بروز احساس شادی و شعف در  وجود نوزاد است.
اگر با صدای بم و آهسته با نوزادتان صحبت کنید  نیز کودک احساس آرامش و امنیت  بیشتری می‌کند.
نوع بازی :
 مثلاً شعر آهویی دارم خوشگله را در نظر بگیرید  و سعی کنید  آن را با  لحن کودکانه و زیر برای نوزادتان بخوانید. بعد همان شعر را  دوباره با صدای بم و  آهسته بخوانید. می‌توانید حین خواندن به واکنش نوزادتان نسبت به این  دو نوع صدای مختلف دقت کنید.
هفته سیزدهم رشد نوزادهفته سیزدهم رشد نوزاد

هفته سیزدهم رشد نوزاد در هفته سیزدهم رشد نوزاد کودک بیشتر و بهتر در طول شب بخواب می‌رود . او کم‌کم تفاوت شب و روز را متوجه می‌شود و می‌تواند زمانی که شما هم خواب هستید او نیز بخواب رود . او زمان‌های کمتری در طول شب به خاطر گرسنگی و یا خیس کردن پوشک خود از خواب بر می‌خیزد. هفته سیزدهم رشد نوزاد


هفته پانزدهم رشد نوزادهفته پانزدهم رشد نوزاد

هفته پانزدهم رشد نوزاد در هفته پانزدهم رشد نوزاد ، نوزاد با دیدن خویش در آیینه لذت می‌برد و واکنش‌های جالبی نشان می‌دهد.تمامی نوزادان سه ماهه به هنگام بیداری و زمانی که آرام هستند و در گهواره و تخت خود به پشت خوابیده‌اند پا‌های کوچک و تپل خود را بالا می‌آورند و شروع به لگدزدن می‌کنند این باعث تقویت عضلات پای آن‌ها می‌گردد تا در ماه‌های آینده بتوانند چهار دست و پا بروند و قوی شوند برای راه رفتن آماده شوند. هفته پانزدهم رشد نوزاد


هفته شانزدهم رشد نوزادهفته شانزدهم رشد نوزاد

هفته شانزدهم رشد نوزاد : در هفته شانزدهم رشد نوزاد امکان دارد زمانی که وسیله بازی یا عروسک را از او می‌گیرید به نشانه اعتراض گریه را آغاز نماید. نوزاد در این سن به تدریج می‌تواند رابطه‌ها را کشف کند و احتمالاً او فهمیده است که می‌تواند به نشانه اعتراض گریه را آغاز کند. هفته شانزدهم رشد نوزاد


هفته هفدهم  رشد نوزادهفته هفدهم رشد نوزاد

هفته هفدهم رشد نوزاد در هفته هفدهم رشد نوزاد روابط اجتماعی کودک شما بهبود یافته است . او می‌تواند با افراد دیگر تعامل اجتماعی داشته باشد. به آن‌ها بخندد و دستانش را به نشانه رفتن به آغوش افراد خانواده یا حتی غریبه‌ها باز کند. البته این امکان وجود دارد که با دیدن فردی بدون هیچ دلیل خاصی گریه ر ا آغاز کند. هفته هفدهم رشد نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران