کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رشد ذهنی کودک – بخش دوم
رشد ذهنی کودک – بخش دوم اکنون کودک شما به راحتی و مکرر لبخند می زند. او با نگاه کردن در جهت صداها و حرکات ، به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد و به اشیای مختلف خیره میشود ، چنانچه گویی میخواهد (( آنها را با چشم بگیرد)). رشد ذهنی کودک – بخش دوم


رشد ذهنی کودک – بخش دوم
8 هفتگی
اکنون کودک شما به راحتی و مکرر لبخند می زند. او با نگاه کردن در جهت صداها و حرکات ، به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد و به اشیای مختلف خیره میشود ، چنانچه گویی میخواهد (( آنها را با چشم بگیرد)).
چگونه میتوانید کمک کنید :
محیط اطراف کودک را با گذاشتن بالش در پشت او و قرار دادن اشیای رنگی مختلف در اطرافش جالب توجه کنید.
فرفره و آیینه در رختخواب یا کالسکه ی کودک بگذارید و اسباب بزی های متنوع کوچک و نرم در اختیار او قرار دهید.
شعرهای کودکانه برای او بخوانید. دستهایش را به او نشان دهید.
محیط اطراف او را جذاب کنید
کودک را با گذاشتن بالش در پشت او به حالت نیمه نشسته قرار دهید تا بتواند به اطراف خود نگاه کند و اشیای مختلف دارای رنگ های روشن و درخشان را که اطراف او پخش کرده اید ببیند.
12 هفتگی
کودک شما شروع به درک بدن خود کرده و به انگشتان خود نگاه می کند و آنها را به طور ارادی تکان می دهد. وقتی با او صحبت میکنید با واکنش های متنوعی مثل تکان دادن سر ، لبخند زدن ، حرکات دهان ، صدا در آوردن ، جیغ زدن و کارهای دیگر خوشحالی خود را نشان می دهد و بدن خود را نیز با هیجان به حرکت در می آورد.
چگونه میتوانید کمک کنید :
با واکنشی نمایشی و اغراق آمیز به تمام رفتارهای کودک خود پاسخ دهید. شعرهای کودکانه را با ادا و اطوار برای او بخوانید.
از بازی های جسمانی ساده مانند تکان های ملایم ، خم کردن زانو ، کشیدن دست و غلغلک دادن پاها استفاده کنید.
اسباب بازی های کوچک و محکمی با وزن های مختلف و جنس های مختلف به او بدهید که بتواند آنها را بگیرد و دستکاری و لمس کند.
شادی خود را به او نشان دهید
تمام رفتارهای کودک خود را اعم از حرکات ، ژستها و ابراز احساساتی که نشان می دهد ، با حرکاتی اغراق آمیز که نشان دهنده ی خوشحالی تان باشد پاداش دهید.16 هفتگی
کنجکاوی کودک شما آشکار است. او به اسباب بازی های جدید ، مکان های جدید ، افراد جدید و حس های جدید علاقمند است. او همچنین اشیا و مکان های آشنا را می شناسد و کارهای همیشگی را درک میکند.
او با دیدن سینه ی مادر یا بطری شیر هیجان زده میشود. کم کم نوعی حس شوخ طبعی از خود نشان می دهد . دوست دارد در حالت تکیه کرده به اطراف خود نگاه کند.
چگونه میتوانید کمک کنید:
شوخ طبعی او را با فراهم آوردن آنچه برای او سرگرم کننده است ، خندیدن به همراه او و شوخی های مشترک تقویت کنید.
اسباب بازی ها مسائل مختلفی را به کودک شما یاد می دهند ، بنابراین اسباب بازی های متنوع با اندازه ها ، شکل ها ، جنس ها و طرق استفاده ی مختلف در اختیار او قرار دهید. سعی کنید بعضی از آنها قادر به تولید صدا باشند.
کنجکاوی او را ارضا کنید
با صحبت کردن با کودک در مورد آنچه می بینید و انجام می دهید ، به آنچه می بیند و احساس میکند عمق و غنا ببخشید. تا آنجا که میتوانید در مورد هر شیء یا فعالیت با جزئیات بیشتری صحبت کنید.
20 هفتگی
کودک شما بازی کردن ، از جمله آب بازی در حمام را دوست دارد . او افزایش تمرکز خود را با صرف وقت بیشتر جهت بررسی اشیا نشان میدهد. او در آینه به خود لبخند می زند ، سرش را به طرف صدا می گرداند و دست و پایش را برای جلب توجه تکان می دهد. او شیشه ی شیر خود را نوازش میکند.
چگونه میتوانید کمک کنید :
برای اینکه کودک بیاموزد که به خواسته هایش پاسخ داده میشود و شما منبع کمک و آسایش برای او هستید ، هنگامی که سعی میکند توجهتان را جلب کند ، با صدا ، چرخاندن بدنتان ، ایجاد ارتباط چشمی و حرکت کردن به طرف او پاسخ دهید.
همه ی افراد غریبه را به کودکتان معرفی کنید. تا میتوانید او را به اسم صدا کنید.
تا میتوانید با او بازی کنید.
((دالی کردن )) و (( این میگه بریم دزدی)) بازی هایی هستند که کودک از آنها لذت می برد . تا میتوانید همراه با کودکتان بخندید.
منبع : کتاب همه کودکان تیزهوشند اگر...
رشد ذهنی کودک – بخش دوم
رشد ذهنی کودک – بخش اولرشد ذهنی کودک – بخش اول

رشد ذهنی کودک – بخش اول وزن مغز کودک در طی سال اول زندگی دوبرابر میشود. این افزایش وزن تا حدودی ناشی از افزایش تعداد سلول های مغزی و تا حدودی به دلیل رشد (( اتصالات)) بین سلول ها و قسمت های مختلف مغز است. بدون این اتصالات ما قادر به فکر کردن نخواهیم بود و یادگیری نیز از طریق این اتصالات شروع میشود. رشد ذهنی کودک – بخش اول


رشد ذهنی کودک – بخش سومرشد ذهنی کودک – بخش سوم

رشد ذهنی کودک – بخش سوم کودک شما با ایجاد صداهای مختلف سعی در جلب توجه می کند وقتی صدای پای کسی را میشنود هیجان زده میشود و دستانش را برای اینکه بغلش کنید بلند میکند. رشد ذهنی کودک – بخش سوم


رشد ذهنی کودک – بخش چهارمرشد ذهنی کودک – بخش چهارم

رشد ذهنی کودک – بخش چهارم کودک شما در حال آشنا شدن با کارهای روزمره است – مثلا بای بای کردن ، و جلو آوردن پایش برای جوراب پوشیدن . او میداند که عروسک چیست و آن را نوازش می کند. او بعضی اشعار کودکانه را می شناسد. به دنبال اسباب بازی اش گوشه و کنار را می گردد و اگر بپرسید (( بابا کجاست؟)) به دنبال پدرش می گردد. رشد ذهنی کودک – بخش چهارم


رشد ذهنی کودک – بخش پنجمرشد ذهنی کودک – بخش پنجم

رشد ذهنی کودک – بخش پنجم کودک نوپای شما چند شکل روی یک صفحه را تشخیص می دهد و اگر نام آنها را ببرید به آنها اشاره می کند. ممکن است تلاش کند برخی از کارهای کوچک را انجام دهد و سعی می کند کارهای شما را تقلید کند. او میتواند در خواستهایی را که نیازمند ارزیابی و حافظه است انجام دهد ، مثلا (( برو خرس عروسکی ات را برایم بیاور)). رشد ذهنی کودک – بخش پنجم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران