کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

3
 هفته یازدهم رشد نوزاد
هفته یازدهم رشد نوزاد نوزادان دراین هفته معمولا باشنیدن صدای والدین و نزدیکان خودسرشان رابسمت صدا برمی گردانند. نوزادان دراین هفته میتوانند به،صحبتهای والدین خودتوجه کنند . هفته یازدهم رشد نوزاد

هفته یازدهم رشد نوزاد
نوزادان دراین هفته معمولا باشنیدن صدای والدین و نزدیکان خودسرشان رابسمت صدا برمی گردانند. نوزادان دراین هفته میتوانند به،صحبتهای والدین خودتوجه کنند . سر نوزاد در هفته یازدهم رشدخوددیگر کاملا محکم و ایستاده قرار میگیرد و حرکات اوهماهنگی بیشتری دارند. پتویی پهن کنیدو نوزاد تان راروی آن قرار دهید و به،اواجازه بدهید که تکان بخورد و دست‌ها و پا‌هایش راتکان بدهد تا ماهیچه‌هایش تقویت شوند. همچنین نوزاد، بدنش رابااستفاده ازپا‌هایش هل می‌دهد، این اولین گام آمادگی برای چهار دست و پا راه رفتن است.
مهارت‌های اجتماعی
نوزاد شمادر هفته یازدهم مهارتهای ارتباطی بیشتری  پیدا میکند، اومیتواند اخم  ‌کند، لبخند بزند ،و میتواندباشماارتباط برقرار کند. اوتوجه همیشگی شمارامیخواهد و اگربه,اوتوجه نکنیدشروع به،غر زدن میکند. شمامیتوانید مهارتهای کودک،خودراباتحریک ذهنی اوبهتر و سریعتر کنید.
تحریک ذهنی نوزاد در هفته یازدهم رشد نوزاد
نوزادتان  رابه،پشت یا روی شکم یا روی سینه خودبخوابانیددراین حالت کودک،برای دیدن صورت شمامجبور به،بلند کردن سر و گردنش میشود و حتی ممکن است ازدستهایش برای بلند شدن کمک بگیرد
شمامیتوانید کودک،رابه،حالت نشسته بغل کنیدو شروع به,راه رفتن درخانه کنیدو اشیا منزل رابه,اونشان دهید و درمورد هریک به،اوتوضیح دهید.
عروسکهای رنگی رابالای سر نوزاد خودآویزان کنیدتا اوبادست یا پا به,آن ضربه,بزند. اینکار باعث ایجاد هماهنگی دست و چشم میشود.
موسیقی هایی به,زبان های دیگر درخانه یا ماشین برای کودک،خودبگذارید . بگذارید کودک,شمابازبانهای دیگر بصورت موسیقی آشنا شود . میتوانید ازترانه های کودکانه انگلیسی نیز استفاده کنید.ارتباط برقرار کردن با کودکتان
یادیگری اشاره های غیرکلامی نوزاد شیوه ای عالی برای این است که بگذارید کودکتان بداند که جهان مکان خوبی است که مردم او را می فهمند . به راحتی میتوان گفت که چه وقت نوزادتان خوشحال است زیرا او لبخندهای آب داری می زند.
دانستن اینکه چه وقت نوزادتان خشنود نیست نیز ساده است. صورت در هم کشیده ، اخم یا گریه او را تماشا کنید. نشانه های نامحسوس بیشتر : اگر نوزاد از بازی که با او میکنید خسته شده است یا اگر او را محکم بغل گرفته اید ممکن است دستش را به دهان یا گوش کند یا شما را با دست به عقب هل دهد یا اگر بیش از حد تحریک شده یا ناراحت است ممکن است خمیازه بکشد یا سرفه کند.
اگر چنین اتفاقی افتاد هر آنچه که انجام می دادید را متوقف کنید و به نوزادتان نگاه کنید. وقتی می بینید شما به او خیزه شده اید به آنچه می خواسته رسیده است. با آرام صحبت کردن یا بازی متفاوت آرام تر با او عامل تحریک را کاهش دهید. اگر نوزاد با کشیدن دستها و پاهایش به داخل مانند لاک پشت یا با چرخاندن سرش خود را به عقب بکشد او واقعا خسته است.
برای بهبود مهارت های ارتباطی با نوزاد با او صحبت کنید و به صورت و دستها و پاهایش نگاه کنید. تحقیقات نشان می دهد که حتی کوچکترین نوزادان با صدای مادرشان دستها و پاهای خود را تکان می دهند.
آنها همچنین حالت صورتشان را تغییر می دهند تا رضایت یا خوشنودی خود را نشان دهند. آنها وقتی هیجان زده و خوشحالند ابراهایشان را بالا می برند و دهان خود را باز می کنند. نوزادان وقتی عصبانی هستند اخم می کنند.
آنها روی خود را برمی گردانند و وقتی به اندازه کافی خورده اند صورت خود را می مالند و وقتی می خواهند بازی کنند به صورت شما چشم می دوزند.
این گفت و شنودها راهی است که نوزاد حس خود را پرورش می دهد. مدت زمان زیادی نیست که نوزاد از نظر جسمی و به طور کامل به شما وابسته بود.
او نشانه های شخصیتی خود را نشان می دهد و به طور قابل توجهی از بدن شما جدا شده است حتی اگر شیر شما را می خورد . او به راستی می گوید (( این من هستم و این مادر من است)).
همان گونه که نوزاد می کاود و کنترل بیشتری بر عضله های دستش پیدا می کند او از دستهایش برای کشف بدن خود استفاده می کند حتی قبل از اینکه بداند این دسته دستهای او هستند.
ممکن است هفته ها نوزاد به دستهایش نگاه کند سپس به طور ناگهانی به نظر می رسد که به هدف رسیده است و میتواند انگشتانش را دور یک شیء باز و بسته کند. این اتفاق معمولا بین 2 و 4 ماهگی رخ می دهد.
زمانی که نوزاد دستهایش را پیدا کرد از آنها برای کشف سایر بدنش استفاده می کند به سینه اش دست می زند . زانوهایش را لمس میکند و شکمش را نیشگون می گیرد تا یاد بگیرد.
پوستش متفاوت از پتویی که رویش پهن شده ، احساس می شود. تعجب نکنید اگر نوزاد حتی اندام تناسلی خود را با همان اشتیاق برای لمس هر چیز دیگر کشف کند. این هم بخش طبیعی از رشد انسان است.
زمانی که میتوان نوزاد را روی پتو گذاشت
زمانی که نوزاد به 3 ماهگی رسید میتوانید او را روی پتویی که روی زمین پهن کرده اید کنار خود قرار دهید تا کمی بازی کند. گاهی او را به پشت و گاهی رو به شکم بخوابانید . بنابراین نوزاد میتواند غلت زدن را تمرین کند و به دنیا از زاویه متفاوتی نگاه کند.از نبودن طفل یا حیوان خانگی در اطراف نوزاد اطمینان یابید. نوزاد از زمان روی پتو بودن برای کشف بدنش با دستهایش و برای تمرین رسیدن به اسباب بازی یا شیئی که در اطراف او قرار دارد می کوشد یا ممکن است فقط به تغییر سایه های روی دیوار که از پنجره آشپزخانه ایجاد می شود نگاه کند.
نگران نباشید از اینکه کودکتان را نادیده می گیرید. توانایی سرگرم کردن خود مهارتی ضروری است و شما به او کمک می کنید تا این توانایی را تقویت کنید.
نکات ایمنی در هنگام بازی کردن نوزاد به تنهایی
همیشه در محدوده شنیدن صدای نوزاد باقی بمانید حتی اگر خارج از دید شماست . علاوه بر این از این نکات پیروی کنید:
به محض اینکه کودک بتواند خودش را به بالا فشار دهد و روی دستها و زانوهایش بایستد قطعات متحرک و آویزان تخت را بردارید و مطمئن شودی که اسباب بازی های او هیچ بند یا قطعات کوچک جدا شدنی ندارند.
از قرار دادن تخت ، کنار رادیاتور ، پنجره یا هواکش اجتناب کنید.
برچسب ها و بندهای شل شده از پارک بچه را جدا کنید و اسباب بازی های بزرگ را داخل پارک بچه نگذارید که میتواند روی نوزاد بیفتد . مطمئن شوید که از پارک بچه ای که بافت توری بزرگ و با فاصله دارد استفاده نکنید چون ممکن است خطر خفگی ایجاد کند.
اسباب بازی ها را بالای پارک بچه آویزان نکنید چون ممکن است بیفتد و موجب خفگی او شود.
سیم های برق ، لامپ و اتصالات روشنایی را دور از دسترس یا پارک بچه قرار دهید.
اگر نوزاد کف اتاق است تمام مدت در جلوی دید شما باشد. قبل از گذاشتن نوزاد روی زمین ، کف اتاق را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ شیئی که ممکن است خطر خفگی یا انسداد نای ایجاد کند وجود نداشته باشد. نوزادتان اکنون حرکت نمی کند اما به زودی این کار را خواهد کرد.
نگرانی‌های والدین در هفته دهم رشد
ممکن است پس ازمعاینه و تعیین نمودار رشد نوزاد معلوم شود که شیر مادربرای رشد نوزاد کافی نبوده و پزشک استفاده ازشیر خشک رابهمراه شیر خودتان برای نوزاد تجویز نماید. دراین زمینه باپزشک مشورت کنیدو ازاوبخواهید که شیر خشک مناسب برای کودک,معرفی کرده و درمورد میزان مصرف آن شمارا,راهنمایی کند. ممکن است کودک,ازطعم شیر خشک خوشش نیاید و شمامجبور باشید چند نوع شیرخشک راامتحان کنید.
هفته دهم رشد نوزادهفته دهم رشد نوزاد

هفته دهم رشد نوزاد متخصصین اطفال توصیه می‌کنند که در 6 ماه اول نوزادان باید از شیر مادر نه شیر خشک ، آب میوه ، سایر مایعات یا هر نوع غذای جامد تغذیه کنند. شیر دادن باید تا 6 ماهه بعدی همراه با غذاهای جامد ادامه یابد. بسیاری از مادران از این دستورالعمل‌ها پیروی نمی‌کنند. برخی بعد از یک یا دو ماهگی کودک را از شیر می‌گیرند و برخی شیر دادن را تا بعد از یک سالگی ادامه می‌دهند. هفته دهم رشد نوزاد


هفته دوازدهم رشد نوزادهفته دوازدهم رشد نوزاد

هفته دوازدهم رشد نوزاد مرخصی زایمان شما به پایان رسیده است و زمان آن است به سرکار خود برگردید. چه 6 هفته ، 3 ماه یا طولانی تر مرخصی گرفته‌اید. برگشتن شما به عنوان تمام وقت مادر بودن به سرکارتان ، کار راحتی نیست. هفته دوازدهم رشد نوزاد


هفته سیزدهم رشد نوزادهفته سیزدهم رشد نوزاد

هفته سیزدهم رشد نوزاد در هفته سیزدهم رشد نوزاد کودک بیشتر و بهتر در طول شب بخواب می‌رود . او کم‌کم تفاوت شب و روز را متوجه می‌شود و می‌تواند زمانی که شما هم خواب هستید او نیز بخواب رود . او زمان‌های کمتری در طول شب به خاطر گرسنگی و یا خیس کردن پوشک خود از خواب بر می‌خیزد. هفته سیزدهم رشد نوزاد


هفته چهاردهم رشد نوزادهفته چهاردهم رشد نوزاد

هفته چهاردهم رشد نوزاد نوزاد در این هفته تمرین گرفتن اشیا و لوازم رامیکند او می‌خواهد تمام چیزهای جدید دنیا را با دستانش بگیرد و به دهان خود ببرد . وقتی نوزاد را روی زمین قرار می‌دهید میتواندسر و گردن خود را به طور کامل بالا بیاورند. آن‌ها می‌توانند دست‌های خود را روی زمین گذاشته و سینه خود را به طرف بالا بکشند. هفته چهاردهم رشد نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران