کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

9
هفته سوم رشد نوزاد
هفته سوم رشد نوزاد :نوزاد شما با گذشت زمان هوشیارتر می‌شود هر هفته که از زندگی نوزادتان میگذرد و بیشتر به اطراف خود با دقت بیشتری نگاه می‌کند. او کارهای دیگری انجام خواهد داد .اکنون نوزاد بیشتر اوقات در خواب بسر می‌برد. نوزادان معمولاً در این سن ۱۶ تا ۱۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند. هنوز زمان خواب مشخصی ندارند و ممکن است شب‌ها بیدار و روزها خواب باشند . آن‌ها می‌توانند درجای پر سر و صدا نیز بخواب روند. هفته سوم رشد نوزاد

هفته سوم رشد نوزاد

تغییرات نوزاد در هفته سوم تولد
نوزاد شما با گذشت زمان هوشیارتر می‌شود هر هفته که از زندگی نوزادتان میگذرد و بیشتر به اطراف خود با دقت بیشتری نگاه می‌کند. او کارهای دیگری انجام خواهد داد .اکنون نوزاد بیشتر اوقات در خواب بسر می‌برد. نوزادان  معمولاً در این سن ۱۶ تا ۱۸ ساعت در شبانه‌روز  می‌خوابند. هنوز زمان خواب مشخصی ندارند و ممکن است شب‌ها بیدار و روزها خواب باشند . آن‌ها می‌توانند درجای پر سر و صدا نیز بخواب روند.
نوزاد شما در هفته سوم به تدریج قوی تر شده . هر چند که او هنوز نمی‌تواند سرش را ثابت نگه دارد و شما باید سر او را در دستانتان بگیرید ، اما می‌تواند برای چند ثانیه سرش را ثابت نگه دارد و یا اینکه کمی آن را حرکت دهد چشمان نوزاد شما به تدریج در حال بهتر شدن است .نوزادان در این زمان دوست دارند به چهره نزدیکان خود خیره شوند پس صورتتان را نزدیک چشمانش بگیرید تا به چهره شما خیره شود می‌توانید برای او شکلک درآورید . اسباب‌بازی‌های نرم دارای نقش‌های برجسته، کتاب‌ها، توپ‌ها و جغجغه‌های دارای راه‌راه‌های سفید و سیاه این روز‌ها بیشتر توجه او را جلب می‌کنند و حس بینایی او را تقویت می‌کنند.می‌توانید از کتاب‌های مخصوص نوزادان استفاده نمایید.

کارهای هفته سوم نوزادی
نوزادان معمولاً تا پایان  یک‌ماهگی می‌توانند سرشان را بلند کنند و زمانی که نوزاد را روی شکم می‌خوابانید می‌تواند سرش را به مدت کوتاهی بافاصله از زمین بلند کند. در این زمان برخی از نوزادان می‌توانند سرشان را به اندازه  ۴۵ درجه و تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند حتی ۹۰ درجه هم بلند کنند. ممکن است در این ماه لبخند نوزاد خود را در خواب یا بیداری مشاهده کنید.

تکامل حواس نوزاد در هفته سوم تولد
هفته سوم  نوزادی حس لامسه نوزاد تکامل پیدا خواهد کرد نوزادان معمولاً در هفته سوم از تولدشان می‌توانند اجسام را لمس کنند و تفاوت بین  جنس اشیا را متوجه شوند. نوزادان می‌توانند از بدو تولد انگشت شما را محکم بگیرند و همین مسئله باعث ارتباط با دنیای پیرامونشان و تقویت حس لامسه آن‌ها خواهد شد.
برای تقویت این حس و پیشرفت مغزی کودک خود از اشیاء مختلف بی‌خطری برای لمس نوزاد خود استفاده کنید. شما می‌توانید اشیا پارچه‌ای پلاستیکی و ....در دستان او قرار دهید. حتی می‌توانید از اشیاء با شکل متفاوت استفاده کنید . نوزادان اشیاء جدید را برای مدت زمان بیشتری در دست خود نگه می‌دارند و همین کار باعث تحریک سلول‌های مغزی نوزاد شده و باعث می‌شود تا دنیای پیرامونش را بیشتر کشف کند.
می‌شوند که این شیء ، یک شیء جدید و متفاوت است. استوانه حس ناآشنایی را داشت و برای همین وقت بیشتری روی آن گذاشتند تا بهتر آن را بشناسند.
راهنمای شناخت نوزاد
تا اکنون به راحتی به اطراف حرکت می‌کنید و کمتر خسته می‌شوید . به دنبال آن ممکن است متوجه چیزهایی در نوزاد خود شوید که قبلاً به آن‌ها توجه نداشته‌اید و در نتیجه ممکن است نگران سلامتی نوزاد شوید.
اینجا یک راهنمای کامل ذکرشده که به شما کمک می‌کند بدانید چه چیزهایی در مورد نوزادتان طبیعی و چه چیزهایی غیرعادی است:
نفس کشیدن.
بسیار طبیعی است که نوزاد سنگین نفس بکشد زیرا ضربان قلب او تند می زند. او باید در 6 ماهگی آرام تر نفس بکشد. ممکن است نگران شوید وقتی متوجه شوید نوزادتان برای چند ثانیه‌ای نفس نمی‌کشد اما این نوع نفس کشیدن مرحله‌ای کاملاً طبیعی برای نوزادان است.
علت آن این است که مغز نوزاد هنوز کاملاً تنفس او را کنترل نمی‌کند. هیچ ارتباطی بین تنفس دوره‌ای و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد وجود ندارد.
سر.
روی سر نوزاد ناحیه نرمی به نام ملاج وجود دارد جایی که استخوان‌های جمجمه به هم وصل نشده‌اند. مغز نوزاد اکنون به خوبی با مایع مغزی نخاعی و لایه‌های سخت‌پوست محافظت می‌شود.
سر مخروطی به نظر می‌رسد آن هم به دلیل عبور از کانال زایمان است که این حالت در طی چند هفته از بین می رود. شما می‌توانید تکه‌های قرمز و پوسته‌پوسته سر را با برس کشیدن ملایم و شستشو با شامپو برطرف کنید یا بگذارید خودبه‌خود از بین برود.
اما اگر هر ناحیه از سر نوزاد لخته بسته یا تاول زده است ممکن است نوزادتان دچار عفونت شده باشد. فوراً به متخصص اطفال مراجعه کنید.
دهان.
نیاز به شیر خوردن دائم نوزاد ممکن است دانه‌های روی لب‌ها یا برآمدگی‌های سفید کوچکی در سقف دهانش ایجاد شود. این دو مورد طبیعی است. اگر شما لکه‌های سفیدی در دهان نوزاد دیدید با پارچه مرطوب به آرامی آن را مالش دهید اگر برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید.
این لکه‌های سفید می‌تواند نشانه برفک ، عفونت قارچی شایع در نوزادان باشد.
گردن.
هنگام بلند کردن یا بغل کردن نوزاد مراقب گردنش باشید زیرا عضله‌های گردن نوزاد هنوز تکامل نیافته‌اند و سر او نسبت به سایر بدنش سنگین تر است. تا 4 ماهگی نوزاد خودش سرش را بلند نگه می‌دارد.
در این مدت اگر متوجه لکه‌های قرمز ، پوسته‌پوسته روی گردن یا پشت گوش‌هایش شدید ممکن است همان تکه‌های پوسته‌پوسته سر باشد که گسترده شده‌اند. این مورد خودبه‌خود برطرف می‌شود.
چشم‌ها.
این چشم‌های آبی زیبا ممکن است آبی باقی بمانند یا طی یک سال تغییر رنگ دهند. معمولاً چشمان نوزاد با پوست تیره از هنگام تولد قهوه‌ای است.
اگر به نظر می‌رسد که نوزادتان مرتب به شما چشمک می زند نگران نشوید. ممکن است چشمانش از اول یکی‌یکی باز شود یا به طور تصادفی حرکت کند و به جهات مختلف نگاه کند.
به هر حال چشمان نوزاد را با پارچه مرطوب و با آبگرم تمیز کنید. این احتمالاً به دلیل مسدود بودن مجرای اشکی است. اگر سفیدی چشمان نوزادتان قرمز است به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است چشم‌ها عفونی شده باشند.
بینی .
آیا به نظر می‌رسد که نوزادتان سرماخورده است؟ او احتمالاً خوب است. بیشتر نوزادان به گونه‌ای به نظر می‌رسند که انگار بینی‌شان گرفته است زیرا مجاری بینی متورم هستند. بینی او را با فین گیر تمیز نکنید مگر اینکه مطمئن شوید نوزاد سرماخورده است زیرا این کار موجب تورم بیشتر بینی می‌شود.
پاها .
ممکن است فکر کنید کوچولوی شما مانند پدر ورزشکارش پا چنبری است ممکن است باشد. اما پاهای بیشتر نوزادان به دلیل اینکه مدت طولانی در حالت خم بودن در شکم مادر به سمت داخل چرخیده است. شاید نوزادتان پا کمانی باشد اما وقتی شروع به راه رفتن می‌کند استخوان‌های او محکم تر و پاهایش صاف تر می‌شوند.
پایین‌تنه.
حساسیت به پوشک ، جوش‌های قرمز یا پوسته‌های کنده شده روی کفل و ران‌های نوزاد ایجاد می‌شود. اگر چه حساسیت به پوشک در بین نوزادان شایع است در نوزادان کمتر از یک ماه معمول نیست. اگر این مورد در نوزادتان شدید بود به پزشک مراجعه کنید.
پوست .
بیرون زدن جوش‌هایی به اندازه سر سوزن در نوزادان طبیعی است. آن‌ها معمولاً قرمز یا سفید هستند و اغلب نوزادان این جوش‌ها را روی صورت ، سینه‌ها ، شکم یا پشت خود دارند.
این حالت معمولاً به دلیل واکنش پوست نوزاد به هورمون‌های مادری است و برای واکنش به تغییر از مایع آمنیوتیکی به هوا ایجاد می‌شود. نیازی نیست در مورد آن کاری انجام دهید.
به هر حال اگر جوش‌ها بزرگ‌تر از اندازه سر سوزن هستند یا اگر تاول‌زده‌اند یا خشکیده‌اند برای اطمینان با پزشک مشورت کنید تا عفونت باکتریایی یا قارچی نباشد.نگرانی والدین در هفته سوم تولد
گریه نوزادان تازه متولدشده هر کدام معنای خاصی در بر دارد. اکنون شما در هفته سوم تولد نوزاد خود بایستی بتوانید این گریه را تشخیص دهید . گاهی نوزاد پس از شیر خوردن و در عین تمیز و خشک بودن پوشک خود در ساعات معینی از روز شروع به گریه کردن می‌کند . و معمولاً این گریه‌ها بی‌وقفه سه ساعت و سه روز در هفته به طول می‌انجامد اما در برخی از نوزادان این نوع گریه‌ها ممکن است هر روز هفته باشد و همراه با جمع کردن پای نوزاد در شکمش آن را ببینید. این نوع گریه‌ها ممکن است تا چهار ماهگی نوزاد ادامه پیدا کند.
نوزاد کولیکی معمولاً با هیچ‌چیز خوب نمی‌شود . سعی کنید پس از شیر دادن به نوزاد حتماً آروغ او را بگیرید و درزمان گریه نوزاد او را بغل کنید و کمی تکان بدهید بالشت کوچکی روی پایتان بگذارید و نوزادتان را روی شکم بر روی آن بخوابانید و کمی کمر و پشتش را ماساژ دهید.برای تجویز دارو حتماً با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

تغییرات شما
اکنون سه هفته است که با مسایل پس از زایمان و نگهداری از نوزاد رو به رو هستید . ممکن است کمبود خواب داشته باشید . بایستی زمانی که نوزادتان خواب است شما هم استراحت کنید . همین طور در بدن شما تغییرات هورمونی زیادی صورت گرفته و ممکن است شما دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید. در صورت بروز افسردگی پس از زایمان با افراد نزدیک و صمیمی خود یا همسر خود در این زمینه صحبت کنید . سعی کنید زمانی را برای خود اختصاص دهید یا از افراد نزدیک خود برای نگهداری نوزاد کمک بگیرید . به تغذیه و خواب خود اهمیت دهید.اگر میزان افسردگی در شما زیاد است حتماً با پزشک مشاور تماس بگیرید.
خود شما
احساسات پس از زایمان
اکنون چیزهای زیادی در زندگی شما روی می‌دهد. بدن شما رو به بهبودی پیش می رود. شاید برای اولین بار از یک نوزاد مراقبت می‌کنید و این موضوع می‌تواند بسیار پر استرس باشد. شما و همسرتان به شیوه مختلفی با هم ارتباط برقرار می‌کنید و البته شما خسته هستید. محرومیت از خواب نیز با به تازگی مادر شدن همراه است.
این زمان احساسات باورنکردنی است. یک لحظه ممکن است شادباشید و لحظه‌ای بعد غمگین و دوباره چند دقیقه دیگر شادباشید. در طی این اولین هفته‌ها اشک‌هایتان خیلی زود جاری می‌شود و احساس افسردگی شایع است.
حدود 80درصد از مادران جدید در طی هفته اول پس از زایمان با نوعی غمگینی یا اضطراب مواجه می‌شوند. در بیشتر موارد این احساسات غم انگیز به سرعت از بین می روند. به هر حال 10 تا 20 درصد از خانم‌ها با وضعیت بسیار جدی مواجه می‌شوند که افسردگی پس از زایمان نامیده می‌شود.
بازی برای افزایش هوش و خلاقیت در  هفته سوم رشد نوزاد

وقتی برای نوزادان موسیقی پخش می‌شود به طور ناخودآگاه به آن واکنش نشان می‌دهند چون در رحم مادر با ریتم ، صدا و حرکت آشنا شده‌اند.

- حتی نوزادان خیلی کوچک هم ممکن است با شنیدن موسیقی‌هایی که به گوششان آشناست آرام گیرند.

نوع بازی :

ضبط‌صوت کوچکی را کنار نوزادتان بگذارید.

 یک موسیقی یا لالایی ملایم برایش پخش‌کنید.

موسیقی‌هایی که ملودی تکراری دارند خیلی برای نوزاد آرامش بخشند چون این نوع موسیقی شبیه به صداهایی است که او در رحم مادر می‌شنیده است.

 ضمناً می‌توانید صدای ماشین ظرف‌شویی یا لباس‌شویی را ضبط کنید و برای او پخش‌کنید. این صداها نیز شبیه به صداهای رحم است که او در دوران جنینی آن‌ها را می شنیده است.
هفته دوم رشد نوزادهفته دوم رشد نوزاد

هفته دوم رشد نوزاد مطالب دو هفته ابتدایی زندگی نوزاد تقریباً شبیه به هم میباشدو در این دو هفته ابتدایی نوزاد بیشتر مواقع خواب است و شاید حتی برای شیر خوردن هم بیدار نشود و مجبور شوید برای تعویض پوشک و شیردهی او را بیدار کنید.نوزادان تازه متولدشده معمولاً 90% اوقات را در خواب سپری می‌کنند و شما می‌توانید از10% باقی‌مانده استفاده کنید و با کودکتان حرف بزنید و او را نوازش کنید. هفته دوم رشد نوزاد


هفته چهارم رشد نوزادهفته چهارم رشد نوزاد

هفته چهارم رشد نوزاد : تا هفته چهارم بدنتان به خوبی التیام می‌یابد. اگر ورزش را شروع نکرده‌اید اکنون زمان خوبی برای شروع آن است. ورزش آهسته به افزایش جریان خون، کاهش تورم باقیمانده ، بهبود روحیه و هماهنگی عضله‌ها کمک می‌کند. حتی می‌تواند کمک کند تا کمتر احساس خستگی کنید.هفته چهارم رشد نوزاد


هفته پنجم رشد نوزادهفته پنجم رشد نوزاد

هفته پنجم رشد نوزاد اکنون بیش از یک ماه است که از تولد نوزادتان می‌گذرد .هر روز نوزادتان شکل جدیدی به خود می‌گیرد و شما تفاوت آن را به خوبی متوجه خواهید شد. هر هفته نوزاد توانایی جدیدی کسب می‌کند و این شما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. ولی در این زمان ممکن است به دلیل کم خوابی و مشغله زیاد یا حتی افسردگی پس از زایمان دچار خستگی مفرط شده باشید. هفته پنجم رشد نوزاد


هفته ششم رشد نوزادهفته ششم رشد نوزاد

هفته ششم رشد نوزاد : شیردهی تا حدودی از بارداری جلوگیری می‌کند اما کافی نیست و نمی‌توان جزء موارد جلوگیری از بارداری به شما آورد. مگر اینکه به زودی بخواهید باردار شوید. در مورد نوع جلوگیری از بارداری به شمار آورد. مگر اینکه به زودی بخواهید باردار شوید. هفته ششم رشد نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران