کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

34
هفت ماهگی کودک
هفت ماهگی کودک کودک شما مقدمات حرف زدن خود را آغاز کرده در این سن ممکن است صداها و آوا های قابل فهم زیادی را از او بشنوید . او اکنون اسم خود را میشناسد ، دستانش را برای اینکه بغلش کنید دراز میکند، و شروع حس استقلال از این سن میباشد و اینکار را ممکن است با تلاش برای غذا خورد نشان بدهد.

هفت ماهگی کودک

کودک شما مقدمات حرف زدن خود را آغاز کرده در این سن ممکن است  صداها و آوا های  قابل فهم زیادی را از او بشنوید .  او اکنون اسم  خود را میشناسد ، دستانش را برای اینکه بغلش کنید دراز میکند، و شروع حس استقلال از این سن میباشد و اینکار را ممکن است با تلاش برای غذا خورد نشان بدهد. اکنون کود شیرخوار هفته ماهه شما شروع به تقلید کارهای ساده میکند  و هر کاری را که میبیند منتظر میماند تا تکرار شود.
چگونه می توانید کمک کنید :
- تصویر کودکتان را در آینه به او نشان دهید و اسم او را صدا کنید تا تصوری از خود به دست آورد.
- تمام صداهایی را که کودک شما در می آورد،مثل “با”، “دا”،”کا” ، تکرار کنید.
روابط اجتماعی کودک در هفت ماهگی
کودکان در این سن به کودکان دیگر نگاه میکنند ،دستش را به سمت آنها  دراز می کنند، و دوست دارند آنها را لمس کنند  . کودک هفت ماهه  دوست دارد  بازیهایی مانند  “دس دسی”  و "لی لی لی حوضه " را انجام دهید . برای جلب توجه شما کودک ممکن است  سرفه کند،صداهای حلقی در آورد،جیغ بکشد،گریه  کند،و حباب تولید کند که همگی با حالات صورت و سایر اشارات محاوره ای همراه است.
 تقویت مهارت اجتماعی کودک در هفت ماهگی :
- تا میتوانید کودک خود را در آغوش بگیرید نوازش کنید و ببوسید . با کودک بازیهای لمسی انجام دهید .
- صداهایی که کودک از خودش در می آورد را تقلید کنید . و از خودتان نیز صداهای جدیدی در آورید و منتظر باشید تا کودک به صدای شما پاسخ دهد .
- به حس استقلال طلبی او احترام بگذارید و سعی کنید درمواردی مانند غذا خوردن آنرا برای کودک مهیا کنید.
- کلمه ی “نه” را محکم ادا کنید تا او پاسخ منفی را درک کند. خواب کودک در هفت ماهگی :
نوزاد 7 ماهه  بطور معمول  ۱۴ ساعت درشبانه روز میخوابد اما نوزادان مختلف در زمینه خوابیدن نیز مانند سایر مسایل کودکان با یکدیگر متفاوت هستند . برخی از کودکان در این سنین خواب کمی دارند اما با یک برنامه ریزی منظم میتوانید بتدریج خواب کودک را تنظیم کنید .
مهم‌ترین دلیل کم خوابی کودکان در سن 7 ماهگی  اضطراب جدایی است نوزادتان در این دوره می‌فهمد که حتی وقتی مادرشان  را نمی‌بیند، در اطراف او هستند ، اما نمی‌تواند این را درک کند که مادر باز میگردد . اضطراب جدایی یک مرحلۀ رشدی طبیعی است اوج این مساله  در ۱۰ ماهگی است .وقتی نوزاد بیدار میشود او را صدا کنید تا متوجه شود حتی اگر نتواند شما را ببیند. اگر شب از خواب بیدار شد  کودک را نوازش کنید برایش لالایی بخوانید و اورا آرام کنید، اما د او را از رختخوابش جدا نکنید و در آغوش نگیرید.
رشد حرکتی کودکان در هفت ماهگی
نوزادان معمولا در بین ماه‌های ششم و هفتم از رشد خود  سینه خیز رفتن را آغاز میکنند ، در این مرحله، مخ، حرکت کنترل شده ماهیچه‌های حرکتی را  از بالا به پایین فعال میکند. این فعالسازی ابتدا از شانه‌ها و بازو‌ها آغاز میشود ودر نهایت  به پا‌ها ختم میشود کودکان  برای جلو رفتن ، دست‌ها را به جلو می‌کشند،در این حالت پا‌ها در انتهای بدن آنها بیحرکت و سنگین  باقی می‌مانند. اما وقتیکه  که کودک قادر به کنترل قسمت  پایین بدن خود شود، و بتواند در غلت زدن و چهار دست و پا رفتن مهارتهای خوبی پیدا کند ممکن است نیازی به سینه خیر پیدا نکند.یا ممکن است چند روز سینه خیز رود و سپس با ایستادن و راه رفتن به کمک اشیاء  راه رفتن را تجربه نماید .

تغذیه تکمیلی هفت ماهگی کودک
هفته اول هفت ماهگی : شیر مادر هنوز جز غذای اصلی کودک محسوب میگردد .  حریره بادام (درصورت نداشتن آلرژی به بادام ) همراه  پوره میوه ( سیب با یک قاشق مربا خوری شروع کنید و بتدریج بر حسب اشتهای کودک روزی یک قاشق دیگر اضافه کنید)
هفته دوم هفت ماهگی : شیر مادر + فرنی یا شیر برنج یا حریره بادام (5 تا 10 قاشق مربا خوری) + آب جوشیده سرد شده
هفته سوم و چهارم هفت ماهگی : شیر مادر  با توجه به تقاضای نوزاد . سوپ (یک تا ده قاشق مخصوص کودکان ) شامل گوشت و سبزیجات بصورت پخته و نرم شده و له شده
از آسیاب کردن غذای نوزاد خودداری کنید و سعی کنید غذا را با پشت قاشق له کنید و به نوزاد بدهید . سبزیجات بایستی هر دفعه یک نوع سبزی به سوپ اضافه گردد.
بیماری ها و مشکلات نوزاد در ماه هفتم تولد
حرف زدن با کودکان : هر چه کودکان زود تر با آهنگ کلمات آشنا شود ، زود تر شروع به حرف زدن می کند .آن دسته از کودکانی  که بطور مداوم کلمه های مختلف را از زبان اطرافیان میشنوند ،معولا تا سه سالگی تقریبا در مهارت حرف زدن را کسب میکنند  .از آن طرف ،بچه هایی که والدین و اطرافیان شان زیاد با آنها صحبت نمیکنند ،معمولا با زحمت حرف زدن را یاد می گیرند .بازیهای مناسب کودکان در هفت ماهگی :
تقویت حس خودآگاهی کودک
کودک را مقابل آینه ببرید .به عکس خودش در آینه  اشاره کنید اسمش را صدا کنید . اعضای بدنش را نشان دهید .
روش  بازی :شعر خواندن و ترانه خواندن
*چند ترانه های مورد علاقه تان و شاد  را انتخاب کنید و آنها را برای کودکتان بخوانید.
کلماتی را که فکر میکنید برای کودک آشناست بلند تر بگویید .
*فرقی نمیکند کلمه ها را با لحن ریتمیک  برایش بخوانید یا با لحن معمولی .در هر حال ،ریتم شعر به رشد مغز کودک شما کمک میکند.
بازی: بازی با آینه
از آنجاییکه اتصالات عصبی  بینایی بسیار  زود شروع به شکل گرفتن میکنند ، باید شرایطی فراهم کرد که کودکان در ماه های ابتدایی زندگی تجربه های بینایی مختلفی را پشت سر بگذارند.
_گاه کردن در آینه برای کودک خیلی لذت بخش است و باعث میشود که او از زاویه ی دیگری با خودش آشنا شود. بنظر می رسد هر چه کودک چیز های بیشتری می بیند ،بیشتر تمایل به دیدن پیدا می کند .
نوع بازی :
*می توانید در حین نگاه کردن در آینه کار های زیر را همراه با کودکتان انجام دهید.
•    لبخند بزنید .
•    اعضای مختلف بدنتان را تکان دهید .
•    شکلک در آورید و صداهای خنده دار از خودتان درآورید.
•    با لب هایتان صداهای مختلفی در آورید مثلا سوت بزنید یا فوت کنید .
•    صدای حیوانات مختلفی در آورید.
•    بدنتان را به چپ و راست حرکت دهید .
عروسک  کجاست ؟
روش بازی :
کنار  کودک روی زمین بنشینید .
عروسکی در دستتان بگیرید و درباره ی آن شروع به حرف زدن کنید
*اسباب بازی را از دید کودکتان دور کنید ،مثلا آن را پشتتان پنهان کنید یا توی جیبتان بگذارید یا زی دستمال قایم کنید .
از کودکتان بپرسید :«عروسک کجاست ؟».
*عروسک  را دوباره جلوی صورتش بگیرید و بگویید : «دالی موشه،ایناهاش!»
*به بازی ادامه دهید و هر بار جای اسباب بازی را عوض کنید.
 است صدا بزنید.
کمک به رشد جسمانی نوزاد 7 ماههکمک به رشد جسمانی نوزاد 7 ماهه

کمک به رشد جسمانی نوزاد 7 ماهه کودک آنلاین: تا 7 ماهگی دیگر کودک شما می تواند بدون استفاده از دستانش، کاملاً روی زمین بنشیند. اکنون او در حالت نشسته، از دست هایش برای گرفتن اشیاء، کوبیدن و لرزاندن چیزهای مختلف و برای ضربه زدن و مشت زدن استفاده می کند.


پرورش حواس کودک 7 ماههپرورش حواس کودک 7 ماهه

پرورش حواس کودک 7 ماهه در 7 ماهگی کودک با دقت بیشتری به اجسام نگاه می کند و به جزییات آن چه می بیند ، علاقه ای زیادی نشان می دهد . برای مثال به نقاشی های روی ملافه اش علاقه نشان می دهد و با دقت بیشتری به جزئیات وسایل روی تختخوابش توجه می کند. پرورش حواس کودک 7 ماهه


کودک در 7 ماهگیکودک در 7 ماهگی

کودک در 7 ماهگی کودک آنلاین: کودکی که تا این سن شروع به خزیدن و یا چهار دست و پا راه رفتن نکرده است، چون نمی تواند به اسباب بازی هایی که خارج از دسترسش قرار دارد برسد، احتمالاً احساس ناتوانی و درماندگی کرده و شروع به گریه می کند. کودک در 7 ماهگی


بازی با کودک 7 ماههبازی با کودک 7 ماهه

بازی با کودک 7 ماهه کودک 7 ماهه ی شما دارد به سرعت رشد و تغییر می یابد. مهارت های فکری او مثل توانایی طراحی چیزها از قبل و همچنین توانایی او در تصویر سازی ذهنی ، همراه با کنجکاوی ها و کندوکاوهای فیزیکی اش گسترش یافته و سازگاری و انطباق او با محیط پیرامونش تکامل می یابد :

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران