کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
یازده تا دوازده ماهگی نوزاد – قسمت دوم
دوازده ماهگی نوزاد : هر آنچه را که می‌شنود مثل صحبت‌های شما با دیگران را تقلید می‌کند و تلاش می‌کند زمانی که شما با او هستید ارتباط را حفظ کنید؛ برای این کار شما ممکن‌است صداهای بدون هدف و کلمات عجیب و غریب از وی بشنوید.

یازده تا دوازده ماهگی نوزاد – قسمت دوم
•    رشد کلامی
اکنون کلام کودک در حال شکل‌گیری است و او:
- می‌تواند 2 یا 3 کلمه معنی‌دار را بیان کند و صدای حیوانات درآورد.
- هر آنچه را که می‌شنود مثل صحبت‌های شما با دیگران را تقلید می‌کند و تلاش می‌کند زمانی که شما با او هستید ارتباط را حفظ کنید؛ برای این کار شما ممکن‌است صداهای بدون هدف و کلمات عجیب و غریب از وی بشنوید.
- به‌طور کامل بر مفهوم بله و نه تسلط دارد به‌گونه‌ای که برای نه یا بله سر خود را تکان میدهد.
- پرسش‌های ساده مثل کفش‌هایت کجاست؟ یا کتابت کجاست؟ را متوجه می‌شود و به‌دنبال آنها می‌گردد.
- آب دهانش زیاد خارج نمی‌شود و این علامتی است که نشان میدهد وی بر زبان، دهان و لب‌های خود کنترل دارد و برای حرف زدن آماده شده است.
•    فعالیت ساعت طلایی
- ضرب زدن با وسایل آشپزخانه
این بازی کودک شما را متمایل می‌کند تا شروع به‌ضرب زدن کند و به‌صداهای ریتم دار علاقه‌مند شود. این فعالیت بسیار ساده است زیرا اشیاء زیادی در آشپزخانه وجود دارد که کودک بتواند از آنها استفاده نماید. یک قاشق چوبی در یک دست یا یک جفت درپوش کتری که کودک همانند سنج آنها را به‌هم بزند. از طریق این فعالیت کودک تن صدای بالا و پایین را یاد خواهد گرفت زیرا اشیاء مختلفی برای کوبیدن استفاده می‌کند و همچنین وی استفاده از دو دست را به‌صورت همزمان فرا می‌گیرد.
فعالیت‌ها
دیگ‌ها و ماهی‌تابه‌ها: برخی از وسایل ایمن آشپزخانه را همانند ماهی‌تابه، ظروف غذتی فلزی، کاسه‌های چوبی، جعبه‌های پلاستیکی، قوطی‌های شیرینی انتخاب کنید و به‌صورت وارونه قرار دهید. به‌کودک خود قاشق چوبی یا کفگیر بدهید و به‌او نشان دهید که چگونه آنها را به‌ظرفها بزند. برای کودک در حالیکه دست‌هایش را گرفته و ضربه می‌زنید توضیح دهید. سپس دست‌ها را رها کنید تا خود این عمل را انجام دهد.طبل زدن: یک کاسه پلاستیکی بزرگ را جلوی کودک خود به‌شکل وارونه قرار دهید و با وسایل مختلف همانند قاشق چوبی، قاشق فلزی و ... روی آن بکوبید. صداهای مختلفی را که ایجاد می‌شود توضیح دهید و کودک را تشویق به‌این کار نمایید.
- معجزه رنگ
به‌کودک زمانی که قادر است به‌خوبی از دستانش استفاده کند اجازه خلاقیت با استفاده از رنگها را بدهید. او عاشق این است که بافت‌ها و رنگهای نقاشی را با انگشتان خود تجربه کند و شکلی ایجاد نماید. پس از مدتی تلاش کنید که برخی از تکنیک‌های نقاشی را با وی امتحان نمایید تا مهارت دستی‌اش به‌اندازۀ کافی رشد و پیشرفت نماید، به‌او نشان دهید که چگونه از قلم‌موی استفاده کند.
فعالیت‌ها
اکتشاف رنگ: کودک را در صندلی مخصوص خود بنشانید. بر روی لباس و آستین‌های وی کاور بکشید. بر روی صندلی و زیر آن صفحه پلاستیکی یا روزنامه قرار دهید. در سینی صندلی کودک خود مقدار کمی رنگ انگشتی غیرسمی بریزید. او را تشویق نمایید تا با استفاده از انگشتان خود نقاشی بکشد. او خیلی سریع یاد خواهد گرفت که چگونه از هر دو دست خود برای ساختن یک شکل فوق‌العاده استفاده نماید.
اثر رنگ: این فعالیت، همانند فعالیت بالاست، تنها در این فعالیت رنگ بیشتری در سینی صندلی کودک بریزید. هر رنگ جدیدی را که می‌ریزید در گوشه سینی بریزید و مشاهده می‌کنید که کودک سعی می‌کند با انگشت خود رنگ‌ها را مخلوط نماید. شگفت‌زده نشوید زیرا وی قادر است رنگها را مخلوط نماید؛ کودک عاشق این کار خواهد شد.
چاپ نفیس: زمانی که دستان کودک آغشته به‌رنگ شد به‌او نشان دهید که چگونه میتواند نقش کف دست خود را بر روی صفحه کاغذ بزرگی بزند. زمانی که کودک حدود 12 ماهه شد شما می‌توانید به‌وی جوهر خوراکی بدهید که از آن استفاده کند. با سیب زمینی بریده شده یا تکه ابرهای کوچک یا تکه پارچه‌های کهنه هم میتوان طرح‌های جالبی ایجاد کرد.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
دوازده ماهگی نوزاد
یازده تا دوازده ماهگی نوزاد – قسمت اولیازده تا دوازده ماهگی نوزاد – قسمت اول

دوازده ماهگی نوزاد : شما ممکن‌است به‌تفاوتهای رفتاری بین 11 ماهگی و 12 ماهگی توجه نکنید اما تفاوت‌های زیادی وجود دارد. اکنون کودک شما: - به‌سرعت می‌تواند اشیاء را با چشمان خود دنبال کند. - در مورد تفاوت اندازه اشیاء در حد چند متر قضاوت نماید.


ده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ اولده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ اول

یازده ماهگی نوزاد : گرچه ممکن‌است کودک‌تان صحبت نکند، اما درک وی افزایش می‌یابد. بنابراین او: - تلاش می‌کند که یک تا دو کلمه معنادار مثل گربه یا سگ را بیان کند. - اگر از او بپرسید اردک کجاست؟ به‌تصویر اردک اشاره خواهد کرد.


نه تا ده ماهگی نوزاد –  بخشِ دومنه تا ده ماهگی نوزاد – بخشِ دوم

ده ماهگی نوزاد : کودک شما قادر خواهد شد که با اسباب بازیهایش کارهای زیادی انجام دهد و - تلاش می‌کند با انگشت اشاره دست غالب به‌اشیاء کوچک برسد. - به‌طور کامل بر چنگ زدن با انگشت و شست تسلط دارد و به‌خوبی چنگ زدن را انجام میدهد.


هشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ اولهشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ اول

نه ماهگی نوزاد : کودک شما کشف خواهد کرد که نشستن کافی نیست – وی تلاش می‌کند تا بدن خود را به‌جلو حرکت دهد و برخیزد. ماهیچه‌های کودک در حال رشد هستند و او: - می‌تواند به‌مدت بیشتری ، بیش از ده دقیقه بدون خستگی بنشیند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران