کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
هفته بیستم رشد نوزاد
هفته بیستم رشد نوزاد ( چهار ماهگی نوزاد) نوزاد در هفته بیستم از رشد خود ممکن است در حال کشف پا‌های کوچک و تپل خود باشد. او پاهای خود را بالا می‌گیرد و به سمت صورت خود خم می‌کند .حتی ممکن است انگشت شست خود را داخل دهان خود کند. انعطاف‌پذیری او بیش از هر زمان دیگری است . کودک ممکن است شروع به مکیدن انگشت شست خود کند برای اطلاع از موضوع مکیدن انگشت در کودکان را مطالعه نمایید . هفته بیستم رشد نوزاد

هفته بیستم رشد نوزاد ( چهار ماهگی نوزاد)
رشد فیزیکی نوزاد - هفته بیستم رشد نوزاد

نوزاد در هفته بیستم از رشد خود ممکن است در حال کشف پا‌های کوچک و تپل خود باشد. او پاهای خود را بالا می‌گیرد و به سمت صورت خود خم می‌کند .حتی ممکن است انگشت شست خود را داخل دهان خود کند. انعطاف‌پذیری او بیش از هر زمان دیگری است . کودک ممکن است شروع به مکیدن انگشت شست خود کند برای اطلاع از موضوع مکیدن انگشت در کودکان را مطالعه نمایید .
نوزاد کوچک شما ممکن است بزودی بتواند بنشیند .ابتدا  با تکیه در دست‌های خود این کار را انجام می‌دهد و پس از کسب مهارت کافی و تقویت عضلات کمرش می‌تواند خود را برای دقایقی به حالت نشسته نگه دارد.  به زودی می‌تواند بدون هیچ کمکی راست بنشیند. این رویداد برای اولین بار حدود ۵ ماهگی رخ می‌دهد در این هفته نوزاد هنگامی‌که روی شکم خود خوابیده است می‌تواند دست‌ها و پا‌هایش را از روی زمین بلند کند به طوری که انگار می‌خواهد پرواز کند.
رشد مغز نوزاد - هفته بیستم رشد

محققان دریافتند که نوزادان بزرگ‌تری که به طور مرتب با بلوک‌های خانه‌سازی بازی ‌کرده‌اند ، در آزمایشات  زبان بهتر از سایر نوزادان هم‌سنشان عمل می‌کنند. همین بازی‌های ساده رابطهٔ والدین و نوزاد را تقویت کرده و زمان تماشای تلویزیون و یا سایر فعالیت‌هایی که نوزاد را مجذوب خود نمی‌کند کاهش می‌دهند. همچنین این بازی‌ها ذهن نوزاد را پرورش می‌دهد و به او کمک می‌کنند که اتصالات مغزی جدیدی – فرآیندی که به تکامل مغز کمک می‌کند - داشته باشد.
محققان آموزش‌دیده با انجام مطالعات  متوجه شدند  که حرکات بدن یک نوزاد و تثبیت دیداری او هنگام شنیدن آواز و هنگام صحبت کردن باهم تفاوت می‌کنند. این نوزادان توجه زیادی به اعمال مادر خود داشتند    اما به آواز او توجه دقیق‌تری و مداوم تری نشان دادند تا به .خواندن لالایی و آواز برای کودکان باعث هماهنگی نوزاد شده و باعث می‌شود که او  کمتر آزرده و عصبانی شود. اگر این آواز خواندن با صدایی نازک و با گام‌هایی آهسته‌تر باشد و آن را بااحساس ادا کنید باعث لذت فوق‌العاده کودک شما می‌گردد . نگرانی‌های والدین – هفته بیستم رشد نوزاد

ممکن است هنوز برای تنظیم زمان خواب کودک خود دچار مشکل باشید . انجام فعالیت‌های قبل از خواب مانند حمام کردن و قصه خواندن شیر خوردن می‌تواند کمک کننده باشد . به طور معمول در چهار ماهگی میزان خواب نوزادان از قبل کمتر می‌شود در این سن نوزادان سه تا چهار بار در روز چرت یک ساعته می‌زنند و در طول شب نیز یک یا دو بار برای شیر خوردن بیدار می‌شوند .
تعداد و مدت زمان چرت نوزاد واقعاً مهم نیست. مهم مجموع مدت زمان خواب او در۲۴ ساعت است. نوزاد شما در این سن  باید در هر ۲۴ ساعت تقریباً ۱۴ ساعت را بخوابد  اما این مقدار در بین کودکان متفاوت است.
بازی‌های مناسب هفته بیستم رشد نوزاد (چهار ماهگی)

تلق و تولوق …تلق و تولوق
تکان دادن دست‌ها و سایر اعضای بدن به هنگام صحبت با نوزاد کار مفیدی است زیرا این حرکات نمایشی نوزاد را به ابراز احساسات تشویق می‌نماید . این مسئله به نوبه‌ی خود مغز او را فعال می‌کند تا هورمون‌هایی را که برای تقویت حافظه مفیدند آزاد کند.
این بازی شامل شعر و حرکت  اعضای بدن می‌باشد .ترکیب این دو با هم نه تنها برای نوزادتان شادی‌بخش است بلکه کنجکاوی او راهم تحریک می‌کند .
روش بازی :
زمانی که دارید شعر زیر را برای نوزادتان می‌خوانید ،انگشت‌هایتان را روی مچ دست او بکشید بعد روی ساعدش و سپس روی بازویش .بعد دوباره از بالای بازویش به مچ دستش برگردید:
"تلق و تولوق ، تلق و تولوق
قطار داره میاد بالا .
بوق ، بوق ، بوق ، بوق
قطار داره می‌ره پایین "
همین کار را با دست دیگر او هم تکرار کنید.
هنگام گفتن کلمه‌ی «بوق» سعی کنید ادای بوق زدن راهم درآورید. طولی نمی‌کشد که نوزادتان سعی می‌کند صدای بوق را تقلید کند.
هفته بیستم رشد نوزاد
هفته نوزدهم رشد نوزادهفته نوزدهم رشد نوزاد

هفته نوزدهم رشد نوزاد :هر چه کودک شما بزرگ‌تر می‌شود توانایی‌های او نیز بیشتر و بیشتر می‌گردد.کودک در هفته نوزدهم از رشد خود پاهایی قوی تر از قبل دارد که پاهایی قوی تر از قبل دارد که به وسیله آن می‌تواند برای خود تکیه‌گاهی درست کند .کودک شیرین شما در ماه چهارم تولد خویش می‌تواند با کمک شما برای دقایقی بنشیند . هفته نوزدهم رشد نوزاد


هفته بیست و یکم رشد نوزادهفته بیست و یکم رشد نوزاد

هفته بیست و یکم رشد نوزاد :اکنون در پایان دوره چهار ماهگی کودک خود قرارگرفته‌اید . زمانی که کودک شما دیگر نام خود را می‌شناسد و اگر او را با اسم خود صدا بزنید به سمت شما برمی‌گردد. اکنون نوزاد شما خوش‌خنده تر از قبل برای شما دلربایی می‌کند. او می‌تواند از خود آواهایی مانند "د د د" یا "ب ب ب" را دربیاورد . او اکنون در حال تمرین سخن گفتن است و تارهای صوتی خود را برای آینده نزدیک آماده می‌کند. هفته بیست و یکم رشد نوزاد


هفته بیست و دوم رشد نوزادهفته بیست و دوم رشد نوزاد

هفته بیست و دوم رشد نوزاد :نوزاد شیرین شما اکنون می‌تواند کمی بنشیند و اسباب‌بازی‌های اطراف خود را بردارد و به دهان ببرد همیشه توجه داشته باشید شیئی که قابل بلع باشد یا خطری برای او داشته باشد در دسترسش قرار ندهید. و مراقب باشید که اسباب‌بازی‌هایی که در دسترس او قرار می‌دهید دارای قطعات ریز نباشد . هفته بیست و دوم رشد نوزاد


هفته بیست و سوم رشد نوزادهفته بیست و سوم رشد نوزاد

هفته بیست و سوم رشد نوزاد هفته 23 رشد نوزادی در هفته بیست و سوم رشد نوزاد با شنیدن اسم خود واکنش نشان میدهد و بسوی صدا برمیگردد .اما نوزاد در این سن ممکن است با دیدن افراد غریبه ، غریبی کند اما برخی از کودکان نیز اینگونه نیستد و به راحتی با افراد ارتباط برقرار میکنند .

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

  مقاله?ویدیو?کاربر?
  لیست مقالات
  لیست ویدیو ها
  لیست کاربران
  به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید