کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
سه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ دوم
چهار ماهگی نوزاد : ادراک دیداری کودک‌تان به‌حد بلوغ می‌رسد و او: - می‌تواند تفاوت اشکال و اندازه‌های اجسام و موقعیت نسبی‌شان را نسبت به‌هم بسنجد زیرا او دربارۀ جزئیات کنجکاو است و به‌لبۀ اشیاء توجه دارد. - الگوهای متفاوت را دوست دارد و میتواند رنگ‌ها را متمایز سازد.

سه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ دوم
•    رشد ذهنی
ادراک دیداری کودک‌تان به‌حد بلوغ می‌رسد و او:
- می‌تواند تفاوت اشکال و اندازه‌های اجسام و موقعیت نسبی‌شان را نسبت به‌هم بسنجد زیرا او دربارۀ جزئیات کنجکاو است و به‌لبۀ اشیاء توجه دارد.
- الگوهای متفاوت را دوست دارد و میتواند رنگ‌ها را متمایز سازد.
- می‌تواند عکس فرد مورد علاقه خود به‌ویژه عکس شما را شناسایی کند.
مغز او به‌طور شگفت انگیزی در حال رشد است و این را میتوان در افزایش میزان کنجکاوی‌اش ملاحظه کرد. به‌ویژه او:
- وقتی به‌حالت نشسته درمی‌آید به‌همه چیز علاقه نشان میدهد.
- به‌هر چیز جدیدی اعمم از چهره‌ها، اسباب بازیها، صداها و موقعیت‌ها علاقه نشان میدهد.
- وقتی به‌یک اتاق غریبه می‌رود، اعتماد به‌نفس کافی برای نگاه توام با علاقه به‌پیرامون را داراست.
- فعالیت‌های روزانه مثل حمام کردن و غذاخوردن را شناخته و خشنودی خود را نسبت به‌آنها نشان میدهد.
•    فعالیت ساعت طلایی
- دستان و انگشت‌ها
لذت‌بخش ترین بازیهای کودکان همواره با یادگیری ناهشیار همراه است. در هر بازی لحظه قابل آموزشی وجود دارد و شما باید از آن استفاده کرده و آگاه باشید که چه زمانی این آموزش برای کودک‌تان کافی است. بازی با دست‌ها و انگشتان نیز استثنا نیستند زیرا از حدود سه ماهگی کودک‌تان میداند که چگونه از دست‌ها و انگشتانش استفاده نماید.فعالیت‌ها
لی‌لی حوضک: این بازی کلاسیک را حتماً انجام دهید.
آشنایی با انگشتان: انگشت شست، کجایی؟ اینجایم، اینجایم (انگشت شست خود یا کودکتان را تکان دهید)؛ این کار را با بقیه انگشتان نیز انجام دهید: انگشت اشاره، انگشت بلنده، انگشت کوچیکه.
- دالی موشه
دالی موشه یکی از شناخته‌شده ترین بازیهای کودکان است. به‌سختی میتوان به‌خاطر آورد که دو مفهوم مهم در این بازی نهفته است. نخست آنکه حتی زمانی که کودکتان چیزی را نمی‌بیند، آن چیز هنوز وجود دارد. این می‌تواند برای کنجکاوی ذاتی او در مورد جهان پیرامونش، خوراک لازم را تهیه کند.
دومین مورد این است که کودک می‌آموزد که انتظار وقوع چه‌چیزی را در زمان آتی داشته باشد و برای وقوع آن انتظار بکشد. این میتواند به‌حافظه، پذیرش جریان وقوع و درک مفهوم دشوار آینده، یعنی چیزی که بعدها روی خواهد داد، کمک کند.
فعالیت‌ها
پنهان کردن: دست خود را روی صورتتان بگیرید و بگویید: مامان/بابا کجا رفت؟ سپس آن را به‌طور ناگهانی بردارید و بگویید: دالی.
و پیدا کردن: یک پارچه جلوی صورت کودک‌تان بگیرید و بگویید: مامان/بابا کجا رفت؟ پارچه را بیندازید و بگویید: دالی. این کار را بارها انجام دهید اما کودک‌تان را تشویق کنید که خود پارچه را بیندازد: دالی؛ تو مامانو/بابارو پیدا کردی.
خرسی کجاست؟: در هشت یا نه ماهگی او خودش را زیر پارچه پنهان می‌کند بنابراین شما باز هم می‌توانید با او دالی بازی کنید. همچنین شما می‌توانید با یک خرس یا عروسک دیگری دالی بازی کنید. حین بازی بپرسید: خرسی کجا رفت؟ خرسی کی برمیگرده؟ به‌این ترتیب میتوان مفهوم آینده را برای وقایع تقویت کنید.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
چهار ماهگی نوزاد
چهار ماهگی نوزاد
سه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ اولسه تا چهار ماهگی نوزاد – بخشِ اول

سه‌تا چهار ماهگی نوزاد : کودک‌تان میخواهد که به‌حالت نشسته قرار گیرد که درنتیجه او می‌تواند نظاره‌گر اطراف خود باشد و متوجه می‌شود چه چیزی در محیط اطراف در جریان است. این کار حالا برای او ساده‌تر است و او میتواند:


دو تا سه ماهگی نوزاد – بخش اولدو تا سه ماهگی نوزاد – بخش اول

سه ماهگی نوزاد : کودک‌تان حالا واقعاً یاد می‌گیرد که چگونه از بدنش استفاده کند و آن را کنترل نماید. این بدین معناست که او: - عضلات گردن نیرومندتری دارد بنابراین زمانی که او می‌نشیند، گردنش کمتر عقب می‌افتد. سرش را برای چند دقیقه در حالت نشسته ثابت نگه میدارد اما پشتش هنوز خمیده است.


یک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت اولیک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت اول

دو ماهگی نوزاد در طول این ماه کودک شما مدت زمان بیشتری بیدار می‌ماند و شما باید به‌زمانهای هوشیاری او توجه کنید. این زمانی است که او آماده بازی و یادگیری است.


از بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش دوماز بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش دوم

تولد تا یک ماهگی نوزاد کودک شما علاقه‌مند به‌صداها متولد شده و مشتاق حرف زدن است. او به‌طور ذاتی قادر به‌مکالمه است. از لحظۀ تولد اگر شما در فاصلۀ 20 تا 25 سانتیمتری صورتش با او صحبت کنید، به‌شما با ادا درآوردن با لب‌ها و زبانش مثل حرکات ماهی هنگام غذاخوردن پاسخ خواهد داد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران