کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
هشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ دوم
نه ماهگی نوزاد : شخصیت کودک شما در حال شکل‌گیری است، وی ممکن‌است آرام، شلوغ، پرسروصدا، مصمم، زودرنج و حساس باشد. او: - علاقه‌مند است که در هر کاری با شما مشارکت نماید هرچند که میتواند خودش را سرگرم کند.

هشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ دوم
•    رشد ذهنی
کودک درمی‌یابد که چه کسی است و چگونه باید خود را با دنیایش وفق دهد. بنابراین او:
- به‌خوبی نشان میدهد که چه چیزهایی را دوست ندارد، دستانش را جلوی صورت خود قرار می‌دهد تا شما شستن صورت را متوقف نمایید یا دستانش را بر روی سرش قرار میدهد تا شما موهایش را شانه نزنید.
- زیر پارچه را نگاه خواهد کرد تا اسباب بازی که شما پنهان کردید را بیابد.
- بر روی اسباب بازیهایی که به‌آنها علاقه دارد بیشتر تمرکز می‌کند.
- درک می‌کند که شما چه‌کار می‌کنید، مثلاً دستانش را بالا می‌آورد چون درمی‌یابد که می‌خواهید دستانش را بشویید.
•    رشد اجتماعی
شخصیت کودک شما در حال شکل‌گیری است، وی ممکن‌است آرام، شلوغ، پرسروصدا، مصمم، زودرنج و حساس باشد. او:
- علاقه‌مند است که در هر کاری با شما مشارکت نماید هرچند که میتواند خودش را سرگرم کند.
- علاقه مند است با شما بازی – توپ بازی، بازی با اسباب بازیهای پولیشی (نرم) – کند و در انجام کارها پیش دستی نماید.
- متوجه می‌شود که چه زمانی افراد می‌آیند و چه زمانی می‌روند و دستان خود را برای بای‌بای کردن تکان دهد.
- به‌سرگرمی و بازیهای جالب علاقه‌مند است.
•    فعالیت ساعت طلایی
- تونل بازی
این فعالیت کودک را به‌خزیدن تشویق و کنجکاوی او را تحریک می‌کند. کودک شما ممکن‌است در ابتدا کمی عصبی شود اما به‌سرعت یاد می‌گیرد که به‌تونل‌های خانه علاقه‌مند گردد به‌خصوص اگر شما در انتهای تونل منتظر در آغوش گرفتنش باشید.
فعالیت‌ها
دو نفری در تونل: بر روی شکم خود در کنار کودک دراز بکشید. تا نیمه تونل به‌شکل کرم‌وار حرکت کنید سپس بچرخید و از کودک بخواهید که به‌شما ملحق شود. اگر کودک این کار را انجام نداد، وی را مجبور نکنید و اگر انجام داد او را در آغوش گرفته و با او صحبت کنید.
گنج پنهان: چند اسباب بازی جذاب را در میانه راه تونل قرار دهید و کودک را ترک کنید تا به‌سمت شما بخزد. به‌انتهای تونل بروید و کودک را صدا بزنید.
راه‌های میانه: کودک خود را در انتهای تونل قرار دهید و خودتان در انتهای تونل دیگر بنشینید. کودک را تشویق کنید تا به‌سمت شما بخزد و در میانۀ راه به‌او بگویید: کوچولوی باهوش من.
مادر تونل می‌شود!: همیشه نیاز نیست که تونل بسازید. چهار دست و پا شوید و از بدن خود تونل بسازید، سپس از کودک خود بخواهید در زیر بدن شما بخزد، از زیر دست و پاهایتان رد شود. کودک عاشق این فعالیت خواهد شد.
- ردپای کشمشی
این بازی عمل خزیدن را تقویت می‌نماید و برای کودک پاداش دهنده است زیرا با هر گام، چیزی سالم و شیرین را برای خوردن به‌همراه دارد. این فعالیت موجب استفاده از انگشت اشاره برای اشاره کردن و برداشتن چیزهای کوچک همانند کشمش توسط انگشت اشاره و شست می‌شود.
فعالیت‌ها
غذا برای انگشتان کوچک: خوراکی‌های کوچک مثل کشمش، نخود یا ذرت را جلوی کودک بر روی سینی صندلی او بریزید. آنها را پخش کنید به‌گونه‌ای که 2 سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند و کودک بتواند به‌خوبی آنها را مجزا از هم ببیند. به‌همۀ خوراکیها اشاره کرده و نام آنها را بگویید. احتمالاً وی قادر نیست که به‌صورت مجزا آنها را بردارد، ولی تلاش خواهد کرد که آنها را در مشت خود جای دهد تا آنها را بخورد. این مرحله بسیار سرگرم کننده است.
خوراکی آمده است: در این مرحله کشمش‌ها را در حدود 40 سانتیمتر بر روی زمین به‌صورت خطی مستقیم بگذارید. کودک را تشویق کنید که حرکت کند یا بخزد تا کشمش را بردارد.
دستیابی به‌خوراکی: هنگامی که کودک قادر بود به‌شکل مطمئنی بر روی زمین بنشیند و بدون افتادن بدن خود را بچرخاند، وی را بر روی حوله یا پتوی تمیزی بنشانید. کشمش‌ها را در اطرافش بریزید – مقداری هم در پشت سرش بریزید – بنابراین او برای دستیابی به‌آنها می‌چرخد. سپس مقداری کشمش با فاصله در جلوی کودک بریزید تا کودک برای برداشتن آنها به‌جلو حرکت نماید.
مسابقه کشمشی: هنگامی که کودک با اطمینان می‌خزد، ردپایی از کشمش برایش بسازید تا او آنها را دنبال کند. همانند یک مسابقه کشمش‌ها را تکان دهید تا کودک آن را دنبال کند. کودک به‌این فعالیت علاقه‌مند می‌گردد به‌ویژه زمانی که شما به‌وی اجازه می‌دهید که برای کشمش بعدی شما را شکست دهد.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
نه ماهگی نوزاد
هشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ اولهشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ اول

نه ماهگی نوزاد : کودک شما کشف خواهد کرد که نشستن کافی نیست – وی تلاش می‌کند تا بدن خود را به‌جلو حرکت دهد و برخیزد. ماهیچه‌های کودک در حال رشد هستند و او: - می‌تواند به‌مدت بیشتری ، بیش از ده دقیقه بدون خستگی بنشیند.


هفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ اولهفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ اول

هشت ماهگی نوزاد : توجه کنید که کودک شما هر آن‌چه شما بیان می‌کنید را درک می‌کند حتی اگر نتواند از کلمات معنادار استفاده نماید. در این زمان کودک: - از طریق لمس کردن متضادها را درک می‌کند (سرد/گرم؛ نرم/زبر)


شش تا هفت ماهگی نوزاد – بخش دومشش تا هفت ماهگی نوزاد – بخش دوم

هفت ماهگی نوزاد : رشد مهارت دستی گرفتن اشیاء توسط کودک‌تان با ظرافت بیشتری اننجام می‌شود و او: - می‌تواند یک مکعب را با انگشتانش و نه کف دستش بردارد.


چهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ اولچهار تا پنج ماهگی نوزاد – بخشِ اول

پنج ماهگی نوزاد : رشد مهارت دستی کودک‌تان تازه درمی‌یابد که دستانش چه ابزارهای فوق‌العاده‌ای هستند و او: - انگشتان پاهایش را کشف کرده و میتواند آنها را به‌دهانش ببرد. - هرچیزی مثل مشت‌هایش را به‌دهانش می‌برد. دهان حساس ترین ناحیه بدن اوست.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران