کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
معاینات پزشکی نوزاد
معاینات پزشکی نوزاد برنامه مراقبت های پزشکی نوزاد برای اطمینان از سلامت او ، شامل معاینات دوره ای است که از بدو تولد آغاز میشود و مدت یک تا دو هفته ادامه می یابد . این معاینات ، سپس به طور ماهانه یا دو ماهانه تا 6 ماه انجام می گیرد. این برنامه ، سه موضوع را مورد توجه قرار می دهد: معاینات پزشکی نوزاد

معاینات پزشکی نوزاد
برنامه مراقبت های پزشکی نوزاد برای اطمینان از سلامت او ، شامل معاینات دوره ای است که از بدو تولد آغاز میشود و مدت یک تا دو هفته ادامه می یابد . این معاینات ، سپس به طور ماهانه یا دو ماهانه تا 6 ماه انجام می گیرد. این برنامه ، سه موضوع را مورد توجه قرار می دهد:
1 . به سوالات والدین درباره نوزاد پاسخ می دهد.
2 . وضع رشد و تکامل طبیعی نوزاد را بررسی می کند.
3 . روند رشد و تکامل نوزاد را در دوره نوزادی و دوره های بعد بررسی و پیش بینی می نماید.
در شروع آزمایش ، پزشک اطفال با یک نظر اجمالی به نوزاد و مشاهده رنگ پوست ، فعالیت ، وضع تنفس و هشیاری ، وضع عمومی نوزاد را ارزیابی می کند.
نکات مهم دیگر در این معاینه ، بررسی علائم احتمالی زودرسی یا طبیعی بودن نوزاد است. معاینه سر نوزاد برای پی بردن به تغییر شکل غیر عادی هنگام زایمان ، شکستگی جمجمه ، خونریزی زیر پوست و همچنین بررسی نقاط نرم روی جمجمه در این مرحله انجام می گیرد.
سپس محیط دور سر تعیین و تناسب آن با وزن و قد نوزاد مقایسه می شود. در این اندازه گیری ، پزشک معلوم می کند که محیط سر نوزاد عادی ، کوچکتر یا بزرگتر از حد طبیعی است.
چشم نوزاد ، هشیاری و وجود مویرگ های خونی در سفیدی چشم نیز مورد توجه قرار می گیرد. این مویرگ های قرمز ، پس از چند هفته از بین میروند. بینی و شکل آن ، باز بودن راه بینی و راه تنفس برای عبور هوا ، داخل دهان نوزاد و سقف دهان نیز بررسی میشوند.
پزشک سپس گوش های نوزاد و گوش بیرونی را معاینه میکند و از باز بودن سوراخ گوش اطمینان می یابد. گاهی روی لاله گوش ، گونه ها و پوست سر و صورت لکه های قرمز رنگی دیده میشود.
مرحله بعد ، معاینه گردن و غده تیروئید و محل قرار گرفتن و اندازه این غده است. این غده نباید رشد غیر عادی داشته باشد. پزشک برای اطمینان از سالم بودن استخوان ترقوه یا شکستگی آن در اثر فشار زایمان ، آن را آزمایش می کند و به صدای قلب نوزاد و ضربان آن گوش می دهد تا به سرعت ضربان و صدای عادی یا غیرعادی در آن پی ببرد.
آنگاه ، ریه های نوزاد و وضع تنفس و رسیدن هوا به ریه ها آزمایش می شود.برای معاینه شکم نوزاد ، پزشک ابتدا آن را به نرمی ماساژ می دهد ، تا عضلات آن شل شود. سپس با فشار ملایم روی شکم ، به محل و اندازه کبد ، طحال و کلیه ها پی میبرد. در این معاینه ، وجود غده یا رشد غیرعادی داخل شکم بررسی میشود.
ناف نوزاد و تکامل آلت تناسلی نوزاد نیز باید در این مرحله معاینه شوند. زخم ناف باید ترمیم شده باشد. در نوزاد پسر ، معمولا مقدار زیادی آب در کیسه بیضه جمع می شود و بیضه ها را متورم جلوه می دهد.
در دختران ، معمولا ترشحات سفید یا خونی رنگ وجود دارد که ناشی از تاثیر هورمون های زنانگی است که نزدیک به زمان تولد ، در خون نوزاد وارد شده است . مقعد نوزاد ، محل و گرفتگی احتمالی آن ، لگن و مفاصل ران و هرگونه دررفتگی در این مفاصل ، مورد معاینه قرار می گیرد.
هنگام معاینه لگن و مفاصل ران ، پزشک ممکن است به شریان های ران نیز توجه نماید . این شریان ها ، رگ هایی هستند که در سرتاسر ران ادامه دارند و معاینه ضربان آنها ، باز بودن یا انسداد آنها را نشان می دهد.
ران و ساق پاهای نوزاد از نظر شکل بررسی می شوند. در ساق پا و پاها ، قوس یا خمیدگی مختصری وجود دارد که یادگار وضعیت جنین در رحم مادر است. از آزمایش های مهم دیگر ، معاینه سیستم عصبی ، رفلکس ها ، قدرت گردن در نگهداری و کنترل سر و میزان هشیاری نوزاد است.
پس از این معاینات ، پزشک پرونده زایمان را مطالعه می کند و از چگونگی تولد نوزاد و حوادث احتمالی آن آگاه میشود و در صورت نیاز ، به درمان و مراقبت از آنها می پردازد. خون نوزاد را نیز برای مقایسه با گروه خونی مادر آزمایش میکنند تا در صورت ناسازگاری گروه خونی ، اقدام لازم به عمل آید.
این معاینات دوره ای ، والدین را از وضع عمومی نوزاد آگاه می سازد و به آنها کمک میکند تا در صورت وجود نارسایی ، نسبت به درمان و اصلاح به موقع آن اقدام کنند. در دوره نوزادی ، این معاینات دقیق که مستلزم وقت و هزینه است ، پزشک را با وضع نوزاد بهتر آشنا می کند. توصیه می شود که این معاینات را طبق برنامه و در صورت امکان نزد پزشک اولی نوزاد که آشنایی بیشتری با او دارد ، انجام دهید.
منبع : کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
معاینات پزشکی نوزاد
معاینات پزشکی و واکسن های نوزادمعاینات پزشکی و واکسن های نوزاد

معاینات پزشکی و واکسن های نوزاد برای تشخیص به موقع نارسایی های احتمالی نوزاد و درمان سریع آنها ، آزمایش هایی وجود دارد که بعد از تولد انجام می گیرند. علاوه بر این آزمایش ها ، برای جلوگیری از بیماری ها ، به نوزاد واکنس های هم تزریق می کنند. مهمترین این آزمایش ها و تزریقات عبارتند از : معاینات پزشکی و واکسن های نوزاد


معاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداریمعاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداری

معاینه پزشکی پدر و مادر بیماری های ویروسی، حتماً باید بررسی شود.یعنی مطمئن باشد یا واکسن آن زده شده و یا قبلاً بیماری را گرفته و در مقابل آن مقاوم است. مانند سرخک ولی بیماری سرخچه گرفتاری شدیدی است که اگر در 16 هفتۀ اول حاملگی اتفاق بیفتد، معاینه پزشکی پدر و مادر


ملاقات کودک با پزشکملاقات کودک با پزشک

ملاقات کودک با پزشک اگرچه بسیاری از ما تنها زمانی که بیمار میشویم سراغ پزشکان می رویم اما عاقلانه تر این است که با آنها به عنوان حافظان سلامتی خود ملاقات های بیشتر و منظم تری داشته باشیم. ملاقات کودک با پزشک


بردن کودک به دندان پزشکیبردن کودک به دندان پزشکی

بردن کودک به دندان پزشکی کودک آنلاین: امروزه ما بیشتر از کودکان از ملاقات با دندان پزشک به ترس و واهمه دچار می شویم. مثلاً چه تعدادی از ما مرتباً دندان های خود را به یک دندان پزشک نشان می دهیم؟ بردن کودک به دندان پزشکی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران