کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
رشد جسمانی و شناختی – از تولد تا 3 سالگی
رشد جسمانی و شناختی – از تولد تا 3 سالگی خصوصیات جسمانی کودک در دوره ی شیرخوارگی از ویژگی هایی خاص برخوردار است و تصویری نسبی می باشد از وضعیت جسمانی آنها. رشد جسمانی و شناختی – از تولد تا 3 سالگی

رشد جسمانی و شناختی – از تولد تا 3 سالگی
خصوصیات جسمانی کودک در دوره ی شیرخوارگی از ویژگی هایی خاص برخوردار است و تصویری نسبی می باشد از وضعیت جسمانی آنها.
چون تفاوت های فردی بین انسان ها وجود دارد پس این معیارها نمیتواند جنبه ی کلی و همه گیر داشته باشد ، بلکه درصد بالایی از نوزادان میتوانند از این ویژگی ها برخوردار باشند. قد نوزادان در لحظه ی تولد به طور متوسط تقریبا برای پسر 50 سانتی متر و برای دختر حدود 49 سانتی متر است و پس از آن به طور تقریبی هر ماه 2 تا 2.5 سانتی متر بر قد او افزوده میشود.
اگر بخواهیم میزان بهنجاری برای قد کودکان پسر و دختر در نظر بگیریم میتواند از 48 تا 54 سانتی متر باشد. قد کودک تا یکسالگی حدود 74 سانتی متر میرسد و سپس این روال افزایش ، کاهش می یابد.
وزن نوزادان هنگام تولد بین 2.700 کیلوگرم تا 3.850 کیلوگرم در نوسان است و حدود 3/2 نوزادان یا بیشتر از این تعداد در این محدوده می گنجند. معمولا نوزادان پسر هنگام تولد وزنشان بیشتر از نوزادان دختر می باشد و این روال تا حدود ده سالگی ادامه می یابد ، ولی از این زمان به بعد دختران از نظر رشد وزنی و قدی از پسران پیشی می گیرند ، لیکن پسران پس از طی مرحله ی بلوغ نسبت به دختران افزایش وزن می یابند.
پیشرفت و تکامل کودک در تنظیم حرکات ارادی اندام ها از بالا به پایین اجرا می شود و ابتداعاً از سر و قسمت بالای بدن شروع می شود و سپس به پایین ادامه می یابد. کودک در حدود یک ماهگی سرش را از روی شانه برمیدارد و به چپ و راست می برد.
در سه یا چهار ماهگی تبسم بر لب می آورد و با دیدن پستان مادر یا پستانک دهان را باز می کند. کم کم نظم خاصی در تغذیه اش ایجاد میشود. پس از چند ماه میتواند به کمک دیگران بنشیند و همین طور در پایان سال اول قادر میشود که بر روی پاهایش بایستد و با کمک دیگران راه برود در 2 سالگی میتواند راه برود و یا بدود.
نوزاد قدرت تفکر ندارد و به هنگام نیاز گریه یا اینکه جای خود را خیس می کند. رشد نوزاد به صورت سیکلی منظم به چشم می خورد که به رشد طبیعی معروف می باشد.
مغز کودک پس از تولد به رشد خود ادامه می دهد در موقع تولد مغز کودک یک چهارم وزن کودک در بزرگسالی است و در حدود شش سالگی این مقدار به 90 درصد افزایش می یابد. اما دیگر اعضای بدن کودک به این سرعت رشد نمیکند.
برای شناخت بهتر و دقیق تر رشد کمی و کیفی نوزاد لازم است که این پروسه ی رشد مورد مطالعه ی عمیق تری قرار گیرد و عوامل موثر دیگر که در رفتار کودک تاثیر دارد ، مورد کنکاش قرار دهیم و از نظر امکانات رفتاری و تغییرات حاصله بررسی کنیم.
نوزاد میتواند بازتاب های حرکتی مختلف و پیچیده ای انجام دهد که یک سری از این بازتاب ها برای ادامه ی حیات وی لازم و ضروری است . به عنوان مثال اگر گوشه ی لب کودک لمس شود صورت خود را به طرفی برمی گرداند که دست با صورت تماس حاصل نموده است.
نوزاد حرکت نور را تعقیب می کند ، پستانک را می مکد ، اگر چیزی در کف دستش قرار داده شود آن را می گیرد ، اگر کف پای کودک تحریک شود زانو و پای خود را منقبض یا جمع می کند ، لمس قرنیه ی کودک با پارچه یا پنبه موجب میشود کودک چشمهایش را ببندد و ...
هر چند که کودک در اوایل زندگی بدون کمک دیگران نمیتواند بنشیند ولی کم کم با گذشت زمان میتواند بنشیند. کودک از چهار ماهگی نشستن را تجربه می کند و در حدود نه ماهگی میتواند چند دقیقه بنشیند.
در نه یا ده ماهگی کودک سینه خیز و چهار دست و پا راه رفتن را یاد می گیرد و این یادگیری و موفقیت بستگی به موفقیت های پیشین دارد. به طور کلی نشستن ، ایستادن و راه رفتن کودک بستگی به توالی همگانی رخدادهای بیولوژیکی در دستگاه عصبی مرکزی و عضلانی و تمرین مهارت های حرکتی دارد.
نوزادان در سال های اول زندگی علاوه بر یادگیری حرکتی برای درک و شناخت جهان پیرامون خود تلاش می کنند. نوزادان فعالانه در جهت شناخت محیط خویش حرکت می کنند. تغییر در ویژگی های فیزیولوژیکی کودکان عامل کیفی است که توجه و هوشیاری کودکان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
کودکان آماده هستند تا با جهان پیرامون خود آشنا شوند و مسایلی مانند رنگ ها ، حرکت ، انحناء و بسیاری دیگر از خصوصیات توجه کودکان را به خود معطوف می گرداند.
کودکان قادرند که دست به بازشناسی بزنند حتی کودکان در سنین چهار ماهگی چهره های آشنا را از چهره های تازه تشخیص می دهند.
توانایی دیگری که در کودکان در سال اول زندگی افزایش می یابد حافظه است و همچنان که بزرگتر میشود محرک های قبلی و گذشته را تشخیص می دهد.
منبع : کتاب روانشناسی رشد کودک و نوجوان
رشد جسمانی و شناختی – از تولد تا 3 سالگی
رشد جسمی و عقلی کودکرشد جسمی و عقلی کودک

رشد جسمی و عقلی کودک سریع ترین رشد کودک در سال اول تولد می باشد.یک نوزاد طبیعی در بدو تولد 5/2 تا 3 کیلوگرم وزن ،50 تا 55 سانتی متر قد ، و 35 سانتی متر دور سر دارد.کودک در یکسالگی با رشد قابل ملاحظه ای رو به رو میشود به طوری که دارای 10 کیلوگرم وزن ، 75 تا 70 سانتی متر قد و حدود 46 سانتی متر دور سر خواهد داشت. رشد جسمی و عقلی کودک


کمک به رشد جسمانی نوزاد 11 ماههکمک به رشد جسمانی نوزاد 11 ماهه

کمک به رشد جسمانی نوزاد 11 ماهه کودک آنلاین: اگرچه بیشتر کودکان در 11 ماهگی دیگر استاد راه رفتن شده اند، ولی برخی کودکان هنوز در این سن بیشتر تمایل به چهار دست و پا رفتن داشته و یا اینکه باید با گرفتن دست هایشان به وسایل مختلف، راه بروند.


کمک به رشد جسمانی نوزاد 8 ماههکمک به رشد جسمانی نوزاد 8 ماهه

کمک به رشد جسمانی نوزاد 8 ماهه کودک آنلاین: در هشت ماهگی کودک شما نسبت به دنیای پیرامونش هوشیارتر می شود و حتی گاهی اوقات این هوشیاری بیشتر به ماجراجویی شباهت پیدا می کند.


کمک به رشد جسمانی نوزاد 2 ماههکمک به رشد جسمانی نوزاد 2 ماهه

کمک به رشد جسمانی نوزاد 2 ماهه کودک آنلاین: در دو ماهگی به ندرت حرکات کودک تصادفی و غیرارادی خواهد بود. یک سری فعالیت های ساده می تواند به او کمک کند، تا کنترل بهتری بر روی حرکاتش داشته باشد. کمک به رشد جسمانی نوزاد 2 ماهه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران