کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

49
نه ماهگی نوزاد
نه ماهگی نوزاد نوزاد نه ماهه شما جنب و جوش بیشتری دارد . اینماه معمولا برای بچه ها سن سینه خیز رفتن و یا چهار دست و پا رفتن قلمداد میشود اما برخی دیگر نیز بدون همه این حرکات شروع به راه رفتن میکنند . 9 ماهگی نوزاد 9 ماهگی کودک غلت زدن به دو طرف برای شیرخوار در این سن بایستی به راحتی انجام گیرد مهارتهای گفتاری کودک در نه ماهگی

نه ماهگی نوزاد

مهارتهای رشد  نوزاد نه ماهه :
نوزاد نه ماهه شما جنب و جوش بیشتری دارد . اینماه معمولا برای بچه ها سن سینه خیز رفتن و یا چهار دست و پا رفتن قلمداد میشود اما برخی دیگر نیز بدون همه این حرکات شروع به راه رفتن میکنند . از این ماه  کودک می تواند با گرفتن دست به پایه های میز یا مبل و حتی به کمک دیوار خود را بالا بکشد و بایستد و چیزی را از روی میز بردارد . امابرخی کودکان هم هستند که بدلایلی  تنبل هستند یا اضافه وزن دارند و هیچکدام از این کارها را انجام نمیدهند .
او  یاد گرفته است که برای برداشتن اشیاء، از انگشت شست و اشاره‌ خود استفاده نماید و براحتی میتواند همه چیز، از غذا گرفته تا اسباب بازی، را براحتی بردارد . بهمین دلیل احساس موفقیت می‌کند. به یاد داشته باشید وسایلی را که قطعات ریز دارند و ممکن است باعث خفگی او شوند، از دسترس او  دور کنید و همیشه او را تحت نظر داشته باشید.
نوزاد در نه ماهگی میتواند با دست زدن شما او هم به اصطلاح دس دسی کند. با جابجا کردن .یک اسباب بازی در کنار نوزادی  که روی شکمش خوابیده است،به اندازه  حدود 180 سانتیمتر او باید در حدود 5/1 متر حرکت دنبال کننده شی را از خود نشان دهد و شاید با غلت زدن خود را به آن برساند.
غلت زدن به دو طرف برای شیرخوار در این سن بایستی به راحتی انجام گیرد ا و قادر است  به حالت خوابیده به پهلو هم برای مدتی با اسباب بازی،‌بازی کند.
شیر خوار در ماه نهم از تولد خود میتواند اشیای کوچک روی میز را با انگشت اشاره خود  هل دهد  و وسیله ای  را به کمک  تقلید از والدین بر سر جای خودش قرار بدهد و یا دو مکعب را بهم بکوبد.
کودک نه ماهه میتواند با حالت تف کردن با زبان خود تکه های غذای و یا میوه ای را که دوست ندارد  را از دهان بیرون پرت کند .
نوزاد میتواند بسمت وسایل  بزرگتر  دست دراز كند ، آنها را بگیرد  و از این دست  به آن دست بدهد.مهارتهای گفتاری کودک در نه ماهگی :
در این سن معمولا نوزادان میتوانند چند کلمه را مانند بابا ، ماما ، دد را به زبان بیاورند اما این حرف زدنها و تقلید او همیشه واضح نیستند. اما برای اینکه کلمه واضح و مشخصی  را از او بشنوید هنوز زود است . کاری که برای  بهتر شدن و آموختن مهارتهای گفتاری او میتوانید انجام دهید اینست که روبروی او  بنشینید و یا به اشیا مختلف بارها اشاره کنید و نام آنها را بصورت واضح به زبان آورید دیدن حرکات دهان نوزاد به نوزاد شما کمک میکند که آنها را بهتر یاد بگیرد
مهارتهای اجتماعی نوزاد در نه ماهگی :
شما می توانید با نشان دادن دستورات خود به کودک مفاهیم درخواست خود  را به او بفهمانید و بخواهید که اجرا کند. بعنوان مثال  در حالیکه کمی از شیر خوار فاصله دارید دستهایتان را از هم باز کنید و بگویید ( بیا پیش من ) و اگر متوجه نمی شود با گرفتن دستش او را به طرف خود بکشید و دربغل خود بنشانید.
کودك نه ماهه  قادر است محدوده زیادی  از احساس و هیجانات مانند شادی ، ترس ، عصبانیت و خشم و ناراحتی را بروز دهد و از این راه احساس خود را بیان او اکنون خود را فردی مستقل از وجود شما میداند و میخواهد در کنار شما به این استقلال دست پیدا کند .
نوزادان معمولا در این سن از لحاظ اجتماعی همیشه فعال هستند  و دوستانه رفتار می‌کند. اما امکان دارد در کنار افرادی بغیر از نزدیکان  خانواده خجالتی شوند از آنها بترسد.بهتر است زمانی که کودک میترسد و یا دوست ندارد که به بغل کسی رود شما هم اصراری به این مساله نداشته باشید .

اما در این زمان کودک شما ممکن است بعضی از غذاها را سخت بخورد. وقتی طعم غذاها زیر دندانش بیاید دیگر حاضر نیست هر غذایی را بخورد به هر حال بچه‌ها در این سن پوره سیب زمینی را خیلی دوست دارند این غذا تامین کننده کربوهیدارت‌های لازم برای بدن اوست. اما آنها هنوز شیرمادر را با ولع می‌خورند و از آن لذت می‌برند. شیر مادر حکم همان چایی را دارد که شما بعد از غذا میل می‌کنید. او اگر شیر نخورد بد‌اخلاق و بدعنق می‌شود. اما یادتان باشد که کودک شما آب زیادی می‌نوشد و حجم این مایعات نباید از ۷۰۰ میلی‌لیتر در روز بیشتر باشد.تغذیه نوزاد در نه ماهگی
ممکن است نوزاد دیگر علاقه ای به خوردن سوپ و فرنی و حریره نشان ندهد ، بهتر است شما هم برای او تنوع غذایی لازم را ایجاد کنید .
ممکن است کودک بخواهد برای تقویت حس استقلال خودش غذا بخورد سعی کنید برای اهمت دادن به این مساله از غذاهای انگشتی استفاده کنید و یا غذا را بصورت خمیری و قلقلی در آورید تا او بتواند با انگتش آنها رابردارد و بخورد . از دادن مقدار زیاد آبمیوه خودداری کنید .  نوزاد قبل از یک سالگی باید در روز کمتر از یک فنجان، و بعد از آن نباید روزی بیشتر از یک لیوان آب میوه بنوشد.
در این ماه می‌توانید هم آش و هم سوپ‌هایی را درست کنید که محتوی حبوبات مختلف میباشند . از عدس و ماش استفاده کنید. این حبوبات زود هضم هستند. فقط بایستی که  حبوبات را از شب قبل خیس کنید و آب این حبوباب را ۳ بار تعویض کنید تا باعث  نفخ معده نشود.
  سه روزی یکبار  میتوان نوع حوبات را تغییر داد .چنانچه بخواهید میتوانید به پوره یا فرنی پودر جوانه غلات را اضافه کنید خاصیت بیشتری به غذای کودکتان اضافه کرده‌اید.
اکنون غذای کودک بیشتر میشود، اما باید توجه داشته باشید که غذای اصلی کودک شیر است و باید 4 تا 5 وعده شیر کافی بدهید. فرزند تان تمایل دارد خودش غذا بخورد، به او اجازه دهید با قاشق و یا حتی با دست هایش غذا بخورد. می توانید از غذای سفت و نرم مانند گوشت مرغ پخته شده و پنیر به او بدهید تا به لثه اش بکشد.
برنامه غذایی کودک نه ماهه:
صبح : شیرمادر + زرده تخم مرغ آب پز شده یک قاشق چایخوری یکروز در میان + حریره فرنی یا سرلاک
میان وعده صبح :شیر مادر +  پوره میوه یا نصف فنجان آبمیوه
ظهر: سوپ یا یک نوع کته + ماست
عصر : شیر مادر + پوره سبزیجات مانند کدو شلغم لبو  5 تا 10 قاشق غذاخوری
شب : حریره یا سوپ 5 تا ده قاشق مربا خوری
آخر شب : شیر مادر
تغذیه شیرخوار در نه ماهگیتغذیه شیرخوار در نه ماهگی

تغذیه شیرخوار در نه ماهگی اکنون می‌توانید به غذای شیرخوار حبوبات را نیز به تدریج اضافه نمایید . معمولاً استفاده از حبوبات از عدس و ماش که راحت‌تر هضم می‌شوند آغاز می‌گردد. می‌توانید از جوانه ماش و یا عدس نیز در سوپ کودک استفاده کنید. تغذیه شیرخوار در نه ماهگی


کودک در 9 ماهگی – بخش اولکودک در 9 ماهگی – بخش اول

کودک در 9 ماهگی – بخش اول بیشتر والدین بدون این که بدانند این کار را در مورد کودک شان انجام می دهند برای مثال آنها به طور ناخودآگاه برای پسرشان کامیون و برای دخترشان عروسک می خرند. در اینجا چند توصیه ارائه شده است که مانع از پرورش رفتارهای کلیشه ای در کودکان می گردد:


پرورش حواس کودک 9 ماههپرورش حواس کودک 9 ماهه

پرورش حواس کودک 9 ماهه در 9 ماهگی کودک شما به احتمال زیاد عروسک دلخواه ، توپ مورد علاقه و یا نظایر این ها را انتخاب می کند. این امر نشان دهنده ی آن است که او میتواند تمایز دقیقی بین اسباب بازی هایش قائل شود. او همچنین در این سن توانایی اش را در ایجاد طرح و برنامه ریزی برای بازی ، افزایش می دهد. از کمک کردن به رشد توانایی های او لذت ببرید : پرورش حواس کودک 9 ماهه


بازی با کودک 9 ماههبازی با کودک 9 ماهه

بازی با کودک 9 ماهه در 9 ماهگی ، سرعت میزان کنجکاوی و دقت کودک نسبت به محیط اطرافش در حال افزایش است و توانایی او در به یادآوردن چیزها ، همچنین در حل مسائل کامل تر می گردد . از بازی کردن با او در این سن فوق العاده لذت خواهید برد : بازی با کودک 9 ماهه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران