کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

7
هفته دوازدهم رشد نوزاد
هفته دوازدهم رشد نوزاد مرخصی زایمان شما به پایان رسیده است و زمان آن است به سرکار خود برگردید. چه 6 هفته ، 3 ماه یا طولانی تر مرخصی گرفته‌اید. برگشتن شما به عنوان تمام وقت مادر بودن به سرکارتان ، کار راحتی نیست. هفته دوازدهم رشد نوزاد

هفته دوازدهم رشد نوزاد
خود شما
پایان مرخصی زایمان
مرخصی زایمان شما به پایان رسیده است و زمان آن است به سرکار خود برگردید. چه 6 هفته ، 3 ماه یا طولانی تر مرخصی گرفته‌اید. برگشتن شما به عنوان تمام وقت مادر بودن به سرکارتان ، کار راحتی نیست.
پیچ و خم‌های دلهره‌آور . ترک کردن نوزاد ، سپری کردن مدت زمان طولانی دور از او می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد . هنگامی که سرکار هستید ممکن است نگران نوزادتان باشید و در مورد مراقبت از او مضطرب باشید. آیا انتخاب درستی کرده‌اید؟
آیا از نوزادتان خوب مراقبت می‌شود؟ ممکن است اتفاقات وحشتناکی که ممکن است برای نوزادتان اتفاق بیفتد را مجسم کنید. تمامی این احساسات طبیعی هستند . همین که شما با کار بیرون هماهنگ شوید این اضطراب‌ها کاهش می‌یابند.
بازگشت به دنیای کار ممکن است شما را سردرگم کند. شما مدتی در محل کارتان نبودید و کاری که به آن برگشته‌اید ممکن است با کاری که انجام می داده‌اید فرق کرده باشد. بنابراین علاوه بر سازگاری با دوری از نوزاد ممکن است مجبور شوید مهارت‌های جدیدی کسب کنید یا در جریان پروژه‌های بعدی قرار بگیرید.
ممکن است حتی مجبور شوید برای جبران غیبت خود به طور فوق‌العاده کارکنید. کار کردن تا دیروقت گزینه جذابی نیست زیرا شما می‌خواهید به خاطر نوزادتان به خانه برگردید بنابراین مجبورید به انجام تمام کارها در ساعات اداری تمرکز کنید. البته درحالی‌که شما خسته ، نگران نوزاد خود هستید این تمرکز دشوار است و شاید دو یا سه بار در روز مجبور به شیر دوشیدن نیز باشید.
جنبه مثبت کار . بیدار شدن برای شیر دادن ، لباس پوشیدن که چه بپوشیدن که اندازه‌تان باشد ، آماده کردن لوازمی که نوزاد در طی روز نیاز دارد ، سپردن نوزاد به پرستار یا بردن به مهدکودک و رفتن به محل کار . از زمانی که به سرکار می‌روید خسته شده‌اید.
علی‌رغم تمام این‌ها برگشتن شما به سر کار به گونه‌ای شما را ارضاء می‌کند که مراقبت از نوزاد این‌طور نیست. در محل کار شاید اوقاتی را به صحبت با افرادی دیگر سپری کنید که در مورد موضوعی به غیر از نوزاد صحبت کنند که شما را تسکین می‌دهد. ممکن است از تحریک فکری محیط کار لذت ببرید.
زمانی که به روزمره خود برمی‌گردید انجام کاری که دوست دارید و آن را به خوبی انجام می‌دهید فوق‌العاده ارضاء کننده باشد به خصوص اگر از نظر مادر خانه بودن در طی مرخصی زایمان خود سر شوق نیامده‌اید.
وقتی سر کار خود بر می‌گردید به یاد داشته باشید که چند هفته اول می‌تواند خیلی سخت باشد اما خیلی طول نمی‌کشد که به زحمت به روال عادی بر می‌گردید و با این تغییر کمتر استرس دارید.
اگر از نوع مراقبت از نوزادتان راحت هستید می‌تواند کمک کند اما اگر ناراضی باشید شیوه دیگری برای مراقبت از نوزادتان پیدا کنید زیرا اگر نگران نوزادتان باشید در محل کار ذهنتان مشغول خواهد بود.
کمک بگیرید. با همسرتان وظایف را تقسیم کنید مثلاً بردن نوزاد به مهدکودک. توقعات خود را از تمیزی خانه کمک کنید و کارهای خانه را با همسرتان تقسیم کنید. اگر از پس هزینه کارگر برمی‌آیید کسی را برای انجام کارهای خانه استخدام کنید حتی اگر برای مدت یک ماه باشد.
وقتی کار کردن شما کارساز نیست. اگر بعد از یکی دو ماه کار در بیرون از منزل در مورد ترک نوزادتان احساس عذاب و گناه کردید این موضوع را سبک و سنگین کنید. حتی اگر مجبورید به دلایل مالی کارکنید.
شاید گزینه‌های مالی دیگری باشد مثلاً هزینه‌های اضافی در خانه را کاهش دهید و برای مدتی به طور پاره‌وقت کارکنید یا چند روز در هفته کارکنید یا برای شغل دیگری آموزش ببینید که با شرایط جدید مادر شدن شما سازگار باشد یا شغلتان را رها کنید و شغلی با مدت رفت‌وآمد کوتاه‌تر ، کم مسئولیت تر ، فرهنگ خانوادگی – دوستانه یا جایی مانند مهدکودک پیدا کنید.
یا شاید همسرتان گزینه‌هایی دارد. آیا او می‌تواند به طور پاره‌وقت کار کند ، دور کاری کند یا شغلش را رها کند؟ اگر خلاقانه فکر کنید می‌توانید راه حل جایگزینی پیدا کنید که وقت بیشتری به شما می‌دهد تا صرف نوزادتان کنید. اگر مشکل شما مراقبت از نوزادتان است وقت بیشتری صرف کنید تا از مراقبت نوزادتان خیالتان راحت شود. اگر شما در مورد ایمنی نوزادتان نگران باشید کار کردن واقعاً غیرممکن است.

در هفته دوازدهم رشد نوزاد اگر کودک روی شکم خوابیده باشد می‌تواند تا 90 درجه سرش را از زمین بلند کند . او در حالت نشسته نیز بهتر می‌تواند سر خود را حفظ کند و ماهیچه‌های گردن او بهتر و قوی‌تر از قبل شده‌اند. در این زمان ماهیچه‌های پشت و کمر نوزاد نیز تقویت‌شده و پاهایش می‌تواند وزن نوزاد راکمی تحمل نماید.
حافظه نوزاد از قبل بهتر شده و داشتن یک روال منظم زندگی در بهتر شدن حافظه آن‌ها بی تأثیر نیست.
مغز نوزاد در هفته دوازدهم رشد

برای ایجاد رابطه قوی‌تر از همسرتان بخواهید در زمان‌هایی که خانه هست در امور نوزادتان به شما یاری برساند . به او اجازه دهید که پوشک یا لباس نوزاد را تعویض کند و یا حتی او را حمام کند. با نوزاد بازی کرده و به شیوه خودش کودکتان را در آغوش بگیرد .کودک را در آغوش گرفته و با او برقصد و یا در آرام کردن نوزاد زمانی که گریه می‌کند به شما کمک کند. تمامی این ارتباطات باعث میشودکه ارتباط بین پدر و فرزند و حتی همسرتان با شما بهبود بخشیده شود .
تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که از نوزادی با پدر خود تعامل داشته در کودکی و نوجوانی نیز می‌توانند به راحتی با پدر خود ارتباط برقرار نمایند و کودکانی که ارتباط قوی‌تری با پدر خود داشته‌اند معمولاً از اعتمادبه‌نفس بیشتری برخوردار بوده و در ذهن و مغز آن‌ها تأثیر بسزایی خواهد داشت.
اگر کودکتان بیمار شد چه کارکنید
نوزادتان از شکم مادرشان با پادتن‌هایی برای محافظت در برابر بیماری‌ها به دنیا می‌آیند. اگر به نوزادتان شیر می‌دهید احتمالاً کودک شما سالم تر است زیرا پادتن‌هایی نیز در شیر مادر وجود دارد.
به هر حال نوزاد شما تنها انسان است و می‌تواند در مراحلی از سال اول زندگی‌اش بیمار شود. در اینجا راهنمایی برای تسکین بیماری‌های کودکان و چگونگی مراقبت از آن‌ها در صورت مبتلا شدن آمده است:
سرماخوردگی . کودکان در سال 6 تا 10 بار مبتلا به ویروس سرماخوردگی می‌شوند و اگر کودکان به مهدکودک بروند دفعات آن بیشتر می‌شود. نوزاد اولین سرماخوردگی‌اش را به احتمال زیاد بین 1 تا 3 ماهگی بعد از تولد می‌گیرد و بیشتر با علائمی مانند گرفتگی و آبریزش بینی ، گلو درد و شاید سرفه مواجه شوید.
با خنک و مرطوب نگه‌داشتن اتاق نوزاد تنفس را برایش راحت تر کنید. اگر بینی او آن قدر گرفته که شیر خوردنش را دشوار می‌کند می‌توانید از قطره‌های نمکی استفاده کنید. دوش آبگرم یا نشاندن نوزاد روی صندلی کودک هنگامی که شما در حال دوش آبگرم هستید می‌تواند به نرم شدن سینه او کمک کند.
قبل از دادن داروی سرماخوردگی به نوزاد با متخصص اطفال مشورت کنید. اگر نوزاد شما کوچک تر از 12 هفته است به پزشک مراجعه کنید زیرا نوزادان احتمال بیشتری وجود دارد تا دچار مشکلاتی مانند برونشیت شوند.
خروسک. برخی نوزادان به طور شایع دچار عفونت نای و حنجره بعد از سرماخوردگی می‌شوند. این حالت خروسک نام دارد. علائم آن شامل سرفه خشک که صدایی شبیه پارس سگ ، به علاوه صدای نفس کشیدن ترسناک است.
این حالت معمولاً در شب بدتر است. بخار می‌تواند به راحت شدن این علائم کمک کند. بنابراین نوزاد را بغل کنید و درحالی‌که دوش باز است در حمام بنشینید . هوای سرد نیز می‌تواند کمک کند. چند دقیقه‌ای نوزادتان را بیرون ببرید.
آب بدن نوزاد را حفظ کنید . اگر نوزاد نفس‌نفس می زند حتی بعد از این اقدامات و اگر لب‌های نوزادتان کبود یا خاکستری رنگ است به پزشک مراجعه کنید. اگر نوزادتان به سختی نفس می‌کشد با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.اسهال . اسهال خفیف ، مدفوع کمی شل که 2 تا 3 روز طول بکشد در نوزادان شایع است. مادامی که نوزادتان خوب به نظر می‌رسد و به طور مرتب پوشک خیس می‌کند هیچ جای نگرانی نیست. فقط به شیر یا شیر خشک دادن نوزاد ادامه دهید. هرگز از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید. اگر اسهال بیش از 3 روز طول کشید یا اگر نوزادتان بی‌حال شد یا مقدار ادرار او کم شد که علائم اصلی کاهش آب بدن است فوراً به پزشک مراجعه کنید.
عفونت‌های گوش. هنگامی که باکتری یا ویروس ، شیپور استاش گوش نوزاد را آلوده می‌کند می‌تواند موجب تورم و درد در پشت پرده گوش شود. نوزادان و کودکان از 3 ماه تا 3 سال بیشتر مستعد عفونت‌های گوش هستند زیرا مجاری گوش آن‌ها بسیار کوچک است.
بیشتر کودکان حداقل قبل از دو سالگی یک بار دچار عفونت گوش می‌شوند. در مورد درمان اولیه عفونت گوش با استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش تورم و تسکین فشار و درد با پزشک مشورت کنید. می‌توانید همچنین از کمپرس گرم برای تسکین درد استفاده کنید. اگر درد ادامه یابد برای تجویز آنتی بیوتیک به پزشک مراجعه کنید.
اگزما . شایع‌ترین نوع مشکل پوستی در نوزادان اگزما ، التهاب پوست فوقانی است. آن شبیه کهیر خارش دار است و معمولاً روی صورت و سر اغلب بین 2 و 6 ماهگی ظاهر می‌شود. از محلول مرطوب‌کننده استفاده کنید . اگر کهیر پخش شد به متخصص اطفال مراجعه کنید.

نگرانی‌ والدین در هفته دوازدهم رشد نوزاد
معمولاً در پایان سه ماهگی میزان شیر شما به اندازه‌ای رسیده که نوزادتان را برای ساعت‌های متوالی سیر نگه دارد . پس نوزادی اگر در آخر شب شیر خورده و بخوابد معمولاً تا سه الی چهار ساعت بعد بایستی به طور متناوب بخوابد. پس در این زمان خواب کودک شما با روال منظم تری پیش می‌رود. و به تدریج به نظم آن اضافه می‌گردد.
اما ممکن است این وضعیت برای برخی کودکان به وجود نیامده باشد. و مادران هنوز بعد از دوازده هفته متوالی یک خواب راحت را تجربه نکرده باشند.
برای بهبود وضعیت خواب نوزاد خودکارهای زیر را انجام دهید:
•    سعی کنید خواب روزانه کودک راکم کنید تا شب به اندازه کافی خوابش بیاید . مخصوصاً خواب عصرگاهی کودک.
•    پیش از خواب شبانه کودک شکم او را به خوبی سیر کنید.
•    اگر نیمه شب از خواب بیدار شد به محض شنیدن  صدای او به طرفش ندوید (و پوشک او را عوض نکنید، مگر اینکه مدفوع کرده باشد).
اینکه نوزادتان را هنگام گریه کردن به حال خودش‌‌ رها کنید در سخن آسان‌تر است تا در عمل ، اما این کار برای این است که کمک کنید تا خودش یاد بگیرد که بخواب برود. اما زمانی که شما به سراغ او بدوید برای بخواب رفتن به شما تکیه می‌کند. قبل از اینکه شما یا همسرتان به سراغ او بدوید حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید  ببینید که خودش دوباره بخواب می‌رود یا خیر.
می‌توانید برخی شب‌ها از همسرتان کمک بگیرید . شیشه‌ای شیر بدوشید و هنگام بیدار شدن کودک از همسرتان بخواهید که شیر را به کودک بدهد تا شما هم کمی استراحت کنید.
هفته دوازدهم رشد نوزاد
 هفته یازدهم رشد نوزاد هفته یازدهم رشد نوزاد

هفته یازدهم رشد نوزاد نوزادان دراین هفته معمولا باشنیدن صدای والدین و نزدیکان خودسرشان رابسمت صدا برمی گردانند. نوزادان دراین هفته میتوانند به،صحبتهای والدین خودتوجه کنند . هفته یازدهم رشد نوزاد


هفته سیزدهم رشد نوزادهفته سیزدهم رشد نوزاد

هفته سیزدهم رشد نوزاد در هفته سیزدهم رشد نوزاد کودک بیشتر و بهتر در طول شب بخواب می‌رود . او کم‌کم تفاوت شب و روز را متوجه می‌شود و می‌تواند زمانی که شما هم خواب هستید او نیز بخواب رود . او زمان‌های کمتری در طول شب به خاطر گرسنگی و یا خیس کردن پوشک خود از خواب بر می‌خیزد. هفته سیزدهم رشد نوزاد


هفته چهاردهم رشد نوزادهفته چهاردهم رشد نوزاد

هفته چهاردهم رشد نوزاد نوزاد در این هفته تمرین گرفتن اشیا و لوازم رامیکند او می‌خواهد تمام چیزهای جدید دنیا را با دستانش بگیرد و به دهان خود ببرد . وقتی نوزاد را روی زمین قرار می‌دهید میتواندسر و گردن خود را به طور کامل بالا بیاورند. آن‌ها می‌توانند دست‌های خود را روی زمین گذاشته و سینه خود را به طرف بالا بکشند. هفته چهاردهم رشد نوزاد


هفته پانزدهم رشد نوزادهفته پانزدهم رشد نوزاد

هفته پانزدهم رشد نوزاد در هفته پانزدهم رشد نوزاد ، نوزاد با دیدن خویش در آیینه لذت می‌برد و واکنش‌های جالبی نشان می‌دهد.تمامی نوزادان سه ماهه به هنگام بیداری و زمانی که آرام هستند و در گهواره و تخت خود به پشت خوابیده‌اند پا‌های کوچک و تپل خود را بالا می‌آورند و شروع به لگدزدن می‌کنند این باعث تقویت عضلات پای آن‌ها می‌گردد تا در ماه‌های آینده بتوانند چهار دست و پا بروند و قوی شوند برای راه رفتن آماده شوند. هفته پانزدهم رشد نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران