کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
یک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت دوم
دو ماهگی نوزاد : رشد اجتماعی - ممکن‌است برای دوره‌های طولانی‌تری بعد از رسیدگی‌های شما بیدار بماند و از تماشای آن‌چه در حال انجام آن هستید، لذت ببرد. - اگر چیزی را دوست نداشته باشد یا اگر چیزی او را ناراحت کند، این را به‌شما نشان خواهد داد.

یک تا دو ماهگی نوزاد – قسمتِ دوم
•    رشد اجتماعی
- ممکن‌است برای دوره‌های طولانی‌تری بعد از رسیدگی‌های شما بیدار بماند و از تماشای آن‌چه در حال انجام آن هستید، لذت ببرد.
- اگر چیزی را دوست نداشته باشد یا اگر چیزی او را ناراحت کند، این را به‌شما نشان خواهد داد.
- صدای شما را می‌شناسد و در پاسخ به‌مکالمات شما صداهایی تولید می‌کند.
- برای نشان دادن احساس رضایتش از فاصله دور لبخند می‌زند.
- از زمان تولد شما را مشاهده می‌کند تا از جلوه‌های چهره‌تان تقلید کند. بنابراین مراقب اشاره‌ها و حرکات‌تان باشید و رابطه‌تان را براساس خوشی، مهربانی و عشق بنا کنید.
- همۀ احساسات جسمانی او را دوست بدارید بنابراین فرصت در آغوش گرفته شدن برای کودک در هر موقعیتی قانون ماست.
در این ماه، مغز او به‌سرعت در حال رشد است بنابراین تاکید این ماه روی ذهن است. رشد ذهنی به‌کسب دید سه بعدی یعنی زمانی که چشم‌ها باهم کار می‌کنند و افزایش توانایی تمرکز روی تصاویر در هر فاصله‌ای بستگی دارد.
•    فعالیت ساعت طلایی
- معرفی کتاب‌ها
هرگز قدرت کتابها را به‌عنوان اسباب بازی دست کم نگیرید. اولین کتاب کودک‌تان (در حوالی یک ماهگی) باید نرم و پارچه‌ای، بدون واژه‌ها و شامل تصاویری ساده با رنگ‌های روشن و یا حتی سطحی ناصاف باشد.
این کتاب را نباید برای او خواند بلکه باید با هم آن را درحالیکه کتاب را نزدیک او گرفته‌اید نگاه کنید و در موردش صحبت کنید. بعدها شما می‌توانید کتاب‌های دیگری به‌او نشان دهید و زمانی که کودک‌تان یک ساله شد باید بتواند خودش کتاب را ورق بزند.فعالیتها
نگاه کردن و لمس کردن: پستی و بلندی‌های سطح کتاب پارچه‌ای یا چوبی را به‌او نشان دهید. کودک خود را هر زمان که می‌توانست به‌شما بپیوندد، به‌لمس کردن آنها تشویق کنید.
صدای حیوانات: به‌کودک‌تان یک کتاب حیوانات نشان دهید. رنگ‌های حیوانات، کاری که انجام می‌دهند و صدای آنها را برای کودک‌تان درآورید.
آنها چه‌کار می‌کنند؟: به‌کودک خود وقتی بزرگتر شد کتابی با تصاویر اشیای زندگی روزمره نشان دهید. به‌تمامی اشیاء یک‌به‌یک اشاره کنید و بگویید: این یه ماشینه. ماشین‌ها به‌پارکینگ میرن. ما با ماشینمون به‌مغازه میریم.
آرمیدن: با کودک‌تان که در بازوان شما آرمیده، به‌کتابچه‌های دارای رنگهای شاد نگاه کنید، صفحات را ورق بزنید و دربارۀ تصاویرش با او صحبت کنید.
- بازیهای شادی‌آور
این بازیها به‌کودک‌تان می‌آموزند که بازی نوعی تعامل لذت‌بخش است که میتوان از طریق آن مفاهیم دشوار را نیز آموخت. کافی است که شما چند بار سریع و آهسته او را غلغلک دهید. از آن پس او منتظر این کار خواهد ماند و این خنده شگفت‌انگیز است. علاوه بر کودک، شما نیز از این فعالیت لذت می‌برید زیرا خنده‌های کودک یکی از لذت‌بخش ترین جنبه‌های والدینی است.
فعالیتها
غلغلک‌های سریع و آرام: شکم کودک‌تان را آرام با انگشتان‌تان غلغلک دهید و به‌او بگویید که چه می‌کنید. سپس به‌صورت یکی در میان آرام و سریع او را غلغلک دهید و به‌او بگویید که چه‌کار می‌کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید.
پوف کردن: کف پای کودک‌تان پوف کنید. او از احساس غلغلک کف پا و صدای بامزه‌اش خوشش خواهد آمد. سپس این کار را در هوا با سروصدا انجام دهید و از او بخواهید که کار شما را تکرار کند.
لی‌لی حوضک: زیر بازوان کودکتان و کف پایش را غلغلک دهید، اول سریع و سپس آرام. لی‌لی حوضک با او بازی کنید. می‌توانید این کار را همان طور که معمول است کف دست‌ها یا پاهایش انجام دهید.
زبان‌درازی: کودک‌تان را روبه‌روی صورت خود نگه دارید. زبانتان را بیرون بیاورید و سپس به‌داخل ببرید. این کار را چند بار تکرار کنید. از او نیز بخواهید که کارتان را تکرار کند و سپس این‌کار را باهم انجام دهید.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
دو ماهگی نوزاد
یک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت اولیک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت اول

دو ماهگی نوزاد در طول این ماه کودک شما مدت زمان بیشتری بیدار می‌ماند و شما باید به‌زمانهای هوشیاری او توجه کنید. این زمانی است که او آماده بازی و یادگیری است.


از بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش دوماز بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش دوم

تولد تا یک ماهگی نوزاد کودک شما علاقه‌مند به‌صداها متولد شده و مشتاق حرف زدن است. او به‌طور ذاتی قادر به‌مکالمه است. از لحظۀ تولد اگر شما در فاصلۀ 20 تا 25 سانتیمتری صورتش با او صحبت کنید، به‌شما با ادا درآوردن با لب‌ها و زبانش مثل حرکات ماهی هنگام غذاخوردن پاسخ خواهد داد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران