کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
تعیین نوع فرزندان دوقلو
تعیین نوع فرزندان دوقلو هم به دلایل جسمی و هم به دلایل احساسی ممکن است بخواهید بدانید که فرزندان دوقلویتان همزادند یا همسان.هرچه باشد نوع دوقلوها بخشی از هویت هریک از آنهاست.شاید هم به دلایل پزشکی بخواهید بدانید که آنها همزادند یا همسان. تعیین نوع فرزندان دوقلو

تعیین نوع فرزندان دوقلو
هم به دلایل جسمی و هم به دلایل احساسی ممکن است بخواهید بدانید که فرزندان دوقلویتان همزادند یا همسان.هرچه باشد نوع دوقلوها بخشی از هویت هریک از آنهاست.شاید هم به دلایل پزشکی بخواهید بدانید که آنها همزادند یا همسان.
نشانه ی نوع کودکان دوقلو
گاهی تعیین نوع کودکان دوقلو کارساده ای است.اگر از جنس مخالف باشند گروه خونشان باهم فرق کند یکی کاملا بی مو باشد و دیگری سر پرمویی داشته باشد یا رنگ مویشان کاملا متفائت باشد میفهمید که کودکان همزادند.اگر بررسی یکی از جفت ها نشان دهد که تنها یک کوریون در کار بوده میتوانید مطمئین باشید که همسانند.
تشخیص قطعی نوع فرزندان دوقلو همیشه میسر نیست.بررسیهای غیر رسمی که ما به عمل آورده ایم نشان میدهند که 15% تا 25% والدین مطمئین نیستند که فرزندان دوقلویشان همسانند یا همزاد.در بسیاری از این موارد بعد از تولدِ کودکان نوع آنها را تشخیص داده بودند ولی آنها در دسته بندی اعلام شده تردید داشتند.
ممکن است عواملی که گاهی به تعیین نوع کودکان دوقلو کمک میکنند دقیق نباشند.اندازه و شکل سر آنها، وزنشان ، قدشان و رنگ پوستشان به هنگام تولد نوع آنها را مشخص نمیکند.ممکن است قرار گرفتن در شرایط محیطی در طول بارداری و زایمان و کمی بعد از تولد هریک از این عوامل تغییر دهد.
بیشتر فرزندان دوقلوی همسان در یک جفت مشترکند با این حال 25% آنها جفت های مجزا دارند.بعضی از متخصصان بهداشت از این موضوع بی اطلاعند.بسیاری از کودکان دوقلو را به اشتباه همزاد خوانده اند زیرا تنها معیار تشخیص وجود آنها دوجفت بود.
اگر مطمئین نبودید که فرزندانتان همزاد یا همسانند در حین رشدشان به دنبال شواهد بیشتر برای تشخیص نوع آنها باشید.
دوقلوهای همسان در این موارد مشابهند:
1-    گروه خون و گروههای فرعی
2-    رنگ چشم
3-    رنگ و جنس مو
4-    ویژگی های چهره و شکل گوش
5-    ساختمان بدن
6-    اخلاق معمولا مشابه
7-    معمولا الگوی رشد و تکامل جسمی و فکری کاملا نزدیک به هم دارند مگر آنکه یکی از آنها دچار نقصی مربوط به دوره ی بارداری یا زایمان شده باشند.
امکان ندارد  که هیچ دو خواهر یا برادر دیگری این همه ویژگی های مشترک جسمی و رشدی داشته باشند.
سرنخ دیگر برای دریافتن نوع فرزندان دوقلو واکنش سایر مردم است.دوقلوهای همسان را حتی دوستان و اقوامی که زیاد آنها را میبینند با هم اشتباه میگیرند.آیا هرگز پیش آمده که وقتی کودکان خوابند نتوانید به راحتی آنها را از هم تشخیص دهیدپفدرحالی که وقتی حداقل یکی از آنها بیدار است به سادگی آنها را از هم تشخیص میدهید.دوقلوهای همسان زمانی که شخصیتشان به چهره ی آنها روح نبخشیده است بیشتر شبیه هم به نظر میرسند.تعیین علمی نوع فرزندان دوقلو
وقتی دوقلوهای همزاد حداکثر تعداد ژنهای ممکن در خواهر و برادران مشترکند شاید نشانه های غیررسمی کافی نباشد.اگر هنوز میخواهید بدانید که چه نوع دوقلوهایی دارید این دو تست آزمایشگاهی میتوانند به دقت نوع دوقلوها را معین کنند.یکی تعیین گروه فرعی خون و دیگری (انگشت نگاری) ژنتیکی یا باندسازی.
اکثر مردم وقتی از گروه خون صحبت میکنند منظورشان گروههای اصلی A,B یا O است.هرشخصی تعداد زیادی گروه خون فرعی هم دارد.
در دقلوهای همزاد ممکن است گروه خون اصلی و فاکتور R h (رزوس) یکی باشد،ولی وقتی خون را آزمایش میکنند تا گروههای فرعی مشخص شود باید تفاوت ها آشکار شوند.کمتر دوقلوی همزادی پیدا میشود که تمام گروههای فرعی شان مثل هم باشد.
باندسازی یا انگشت نگاری ژنتیکی راهی است که با آن می توان DNA را که حامل کد ژنتیکی منحصر به فرد هر شخص است ، بررسی کرد.DNA هریک از ما الگوی باندسازی یگانه ای را تشکیل میدهد.
الگوی باندسازی DNA دو خواهر و برادر بیش از الگوی دو غریبه به هم شباهت نشان میدهد ولی فقط در دوقلوهای همسان است که الگو در یک دسته از کروموزوم ها تقریبا منطبق برهم است.غالبا در این نوع آزمایش خون است که نمونه میگیرند ولی هر بافت انسانی را میتوان برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاد.
آزمایش گروه های فرعی خون کمی کمتر از باند سازی ژنتیکی قابل اطمینان است.این آزمایش را میتوان در اکثر آزمایشگاههای پزشکی انجام داد ولی باندسازی ژنتیکی فقط در مراکز پزشکی خاص انجام پذیر است.متاسفانه آزمایش های آزمایشگاهی معمولا هزینه ی زیادی در بردارند و بیمه به ندرت آن را تقبل میکند.
اصولا تعیین نوع کودکان دوقلو کاری غیرضروری است که بسیاری از خانواده ها بودجه ی پرداخت آن را ندارند.فقط خوب است بدانید که فناوری تعیین نوع دوقلوها وجود دارد.
نیاز به دانستن
همسان یا همزاد بودن بخشی از هویت کودکان دوقلوست و قسمت مهمی از تشخیص این موضوع است که هرکدام از آنها چه کسی است.اجازه ندهید دیگران به شما بگویند که این موضوع مهم نیست.اگر شما یا فرزندانتان میخواهید بدانید پس مهم است.
منبع : کتاب کلید های رفتار با دوقلوها
تعیین نوع فرزندان دوقلو
علائم بارداری دوقلوعلائم بارداری دوقلو

علائم بارداری دوقلو علائم بارداری دوقلو و مراقبت های مهم قبل و بعد از بارداری به خصوص برای مادران دوقلوها شامل دسته ای علائم و نکاتی است که به صورت علمی و کامل در این بخش می خوانید. علائم بارداری دوقلو


همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلوییهمکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی

همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی هنگام بررسی کم خطرترین شیوه ی بارداری و زایمان برای شما و فرزندانتان ، شما و پزشک یا مامایتان در یک گروه جدانشدنی تشکیل می دهید . نقش هر دوی شما از اهمیت یکسانی برخوردار است و مکمل یکدیگر هستید. همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی


کاستن از خطرهای بارداری دوقلوییکاستن از خطرهای بارداری دوقلویی

کاستن از خطرهای بارداری دوقلویی اگر سیگاری نباشید و هنگام شروع بارداری از تغذیه ی خوب و سلامت عمومی برخوردار باشید عوامل خطرناک بارداری دوقلویی خود به خود کاهش می یابند. سلامت پیش از بارداری به خوب کار کردن سیستم قلبی – عروقی بستگی دارد. کاستن از خطرهای بارداری دوقلویی


شکل گیری جنین دوقلوشکل گیری جنین دوقلو

شکل گیری جنین دوقلو تشخیص قطعی است. در بدن شما دو جنین در حال رشدند. چطور این اتفاق افتاد؟ چه چیزی باعث حاملگی دوقلو می شود؟ چه شد که این بخت نصیب شما شد؟ شکل گیری جنین دوقلو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران