کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
مشکلات شایع شیرخواران – قسمت اول
مشکلات شایع شیرخواران – قسمت اول نوزادان معمولا دچار انواع مشکلات جزئی مانند دندان درآوردن ، مشکلات تغذیه و خواب می شوند. هر چند بیشتر این مسائل با بزرگتر شدن کودک برطرف میشود اما ممکن است باعث نگرانی و فشار روحی زیادی در والدین شود به خصوص اگر چند مشکل همزمان بروز کند. مشکلات شایع شیرخواران – قسمت اول

مشکلات شایع شیرخواران – قسمت اول
نوزادان معمولا دچار انواع مشکلات جزئی مانند دندان درآوردن ، مشکلات تغذیه و خواب می شوند. هر چند بیشتر این مسائل با بزرگتر شدن کودک برطرف میشود اما ممکن است باعث نگرانی و فشار روحی زیادی در والدین شود به خصوص اگر چند مشکل همزمان بروز کند.
بیشتر این مشکلات راه حل های ساده ای دارند که ممکن است باعث فروکش کردن آنها شود. با این حال اگر هر یک از آنها با این راه حل های ساده برطرف نشد باید قبل از اینکه احساس ناراحتی یا بی کفایتی به شما غلبه کند به متخصص مراجعه کنید.
مشکلات تغذیه
قبل از اینکه کودک از شیر گرفته شود شایع ترین نوع مشکلات تغذیه ای ، نگرانی مادر از این موضوع است که آیا کودک به اندازه ی کافی شیر می خورد یا نه؟ اگر با بطری به کودک شیر می دهید اندازه گیری شیری که کودک می خورد آسان است اما در صورت شیر دادن با پستان پی بردن به این موضوع دشوار است و مجبورید به افزایش وزن کودک به عنوان معیاری برای اندازه گیری شیری که میخورد تکیه کنید. اگر از این بابت نگرانی دارید باید به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید.
در صورت تغذیه با بطری نکته ی مهم این است که هر نوبت شیر را درست تهیه کنید تا از شیر دادن بیش از حد یا کمتر از حد لازم به کودک جلوگیری کنید. اندازه ی سوراخ سر پستانک را کنترل کنید. سوراخ اگر بیش از حد بزرگ باشد باعث نفخ می شود و اگر بیش از حد کوچک باشد شیرخوردن را مشکل میکند.
برای پیشگیری از عفونت هایی مانند گاستروآنتریت ( ورم معده و روده)، همیشه باید وسایل شیر دادن به نوزاد را استریل کنید. برخی از مشکلات تغذیه و راه حل های احتمالی آنها را در جدول زیر می بینید.

مشکلات تغذیه با شیر مادر
 مشکلراه حل
مشکل
 راه حل
 عفونت و انسداد مجرای شیر (ماستیت) به شیر دادن ادامه دهید. ظرف 24 ساعت به پزشک مراجعه کنید. اشکال در گرفتن پستان سعی کنید نوزاد سر پستان را به طور کامل همراه با ناحیه ی اطراف آن به دهان بگیرد. اگر پستان پر است کمی شیر بدوشید.
 دردناکی سر پستان دقت کنید کودک پستان را درست بگیرد. از بیش از حد پر شدن پستان ها جلوگیری کنید. سر پستان ها را خشک نگه دارید.از کرم سر پستان استفاده کنید. قولنج شامگاهی عصرها تعداد دفعات شیر دادن را بیشتر کنید. سعی کنید روزها استراحت کنید تا شب ها خسته نباشید.
 آماس پستان  دفعات شیر دادن را زیاد کنید. اگر نوزاد شیر نخواست پستان را بدوشید.روی پستان ها حوله ی گرم بگذارید. ناکافی بودن شیر رژیم غذایی سالمی را رعایت کنید (800 کیلوکالری در روز بیش از مقدار معمول). خود را زیاد خسته نکنید. فقط وقتی نوزاد شیر می خواهد به او بدهید.


مشکلات تغذیه با بطری
 مشکل
راه حل
 عفونت همیشه کلیه ی وسایل شیردهی را استریل کنید. قبل از شیر دادن دست هایتان را بشویید. شیر آماده را در یخچال نگهداری کنید. شیر باقی مانده را دور بریزید.
 بیش از حد خوردن هیچگاه بیشتر از دستورالعمل پودر اضافه نکنید یا کمتر از دستورالعمل آب اضافه نکنید. هیچگاه پودر غلات به شیر کودک اضافه نکنید.
 کوچک بودن سوراخ سر پستانک با سوزن یا چاقوی استریل سوراخ را گشاد نکنید.


نفخ
خواه با پستان به کودک شیر بدهید یا با بطری ، نفخ عارضه ی ناراحت کننده ای است که ممکن است مانع از رسیدن مواد مغذی به اندازه ی کافی به کودک شود زیرا معده ی او احساس پری می کند و کودک دست از خوردن می کشد.
باید در طی هر نوبت شیر خوردن و بعد از آن به کودک کمک کنید هر مقدار هوایی را که همراه با شیر بلعیده است بالا بیاورد. بهترین راه برای آروغ زدن کودک آن است که او را از حالت شیرخوردن به حالت نشسته درآورید یا به صورت ایستاده به شانه هایتان تکیه دهید.
با خوابانیدن کودک به صورت دمر روی پایتان نیز میتوانید به خروج هوا از معده ی او کمک کنید. اگر در همین حال پشت کودک را نیز بمالید موجب راحتی و آسودگی او میشود.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
مشکلات شایع شیرخواران – قسمت اول
مشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوممشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوم

مشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوم نوزادان در حدود سن دو هفتگی تا سه ماهگی غالبا دچار نوعی گریه ی غیرقابل آرام کردن می شوند که به قولنج ( کولیک یا دل پیچه) معروف است. کودک ممکن است پاهای خود را بالا بیاورد چنانکه گویی از چیزی به شدت درد می کشد و صورتش به شدت سرخ شود. مشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوم


پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوارپرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار

پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار تحقیقات نشان داده است که دستگاه گوارش کودک در ماه های اول تولد فقط می تواند شیر را هضم و جذب نماید (آنزیم آمیلاز لوزالمعده که مواد نشاسته ای را هضم می نماید در سه ماه اول تولد در رودۀ کودک بسیار کم می باشد، ولی آنزیم های دیگر به مقدار کافی وجود دارد و می تواند مواد پروتئین، چربی و مواد قندی شیر را هضم نماید).


شروع غذای جامد به کودک شیرخوارشروع غذای جامد به کودک شیرخوار

شروع غذای جامد به کودک شیرخوار کودک آنلاین: به محض اینکه سرانجام با تغذیۀ نوزادتان با شیر خود یا شیر خشک احساس فراغت و آرامش کنید، اطرافیان از شما خواهند پرسید که آیا کودکتان غذای جامد را شروع کرده است یا خیر؟ شروع غذای جامد به کودک شیرخوار


مصرف مایعات در شیرخوارانمصرف مایعات در شیرخواران

مصرف مایعات در شیرخواران : آب رودخانه‌ها و امثال آن را بایستی 10 تا 15 دقیقه بجوشانید بدین وسیله می‌توانید باکتری‌ها ، لاروها، انگل‌های درون آن را از بین ببرید. از دادن آب معدنی به شیرخواران خودداری کنید زیرا املاح موجود در آن برای کودک مناسب نیست. مصرف مایعات در شیرخواران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران