کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
نه تا ده ماهگی نوزاد –  بخشِ دوم
ده ماهگی نوزاد : کودک شما قادر خواهد شد که با اسباب بازیهایش کارهای زیادی انجام دهد و - تلاش می‌کند با انگشت اشاره دست غالب به‌اشیاء کوچک برسد. - به‌طور کامل بر چنگ زدن با انگشت و شست تسلط دارد و به‌خوبی چنگ زدن را انجام میدهد.

نه تا ده ماهگی نوزاد –  بخشِ دوم
•    رشد مهارت دستی
کودک شما قادر خواهد شد که با اسباب بازیهایش کارهای زیادی انجام دهد و
- تلاش می‌کند با انگشت اشاره دست غالب به‌اشیاء کوچک برسد.
- به‌طور کامل بر چنگ زدن با انگشت و شست تسلط دارد و به‌خوبی چنگ زدن را انجام میدهد.
- هماهنگی چشم و دست بسیار خوبی دارد بنابراین می‌تواند هر شیء کوچکی را که دید بردارد.
- به‌انداختن و برداشتن اشیاء علاقه‌مند است. اکنون میتواند آنچه را که در دست دارد رها کند - اسباب بازیها را از صندلی خود پرت می‌کند و افتادن آنها را تماشا می‎‌نماید. وی به‌خوبی می‌داند که با غلت دادن نیز آنها می‌افتند – زمانی که اسباب بازی‌ها افتادند با فریاد زدن و اشاره کردن به‌آنها از شما می‌خواهد که اسباب بازی را به‌او دهید.
- عاشق زیرو رو کردن کیف‌ها و جعبه‌هاست، بارها چیزها را از داخل آنها بیرون می‌آورد و سپس آنها را به‌داخل کیف برمی‌گرداند.
•    فعالیت ساعت طلایی
- موانع مسیر
این بازیها موجب شکل‌گیری و افزایش اعتماد به‌نفس می‌شوند و کودک شما را تشویق می‌کنند که از تمام بدن خود برای تعادل و انعطاف‌پذیری که پیش نیاز ایستادن و راه رفتن است، استفاده نماید. کودک قادر است با چالاکی چهار دست و پا برود، گویی خرچنگ است و بدون حمایت می‌تواند بایستد، برای تمرین بدنی از دست‌ها و پاهایش استفاده می‌کند. شما خواهید دید که کودکتان در اکتشاف راه‌ها زیرکانه عمل می‌کند و به‌طرف چیزهای مختلف می‌رود و با غرور به‌شما نشان میدهد که دارای مهارتهای مسیریابی است.فعالیت‌ها
کوه بالشی: مسیری از بالش بر روی زمین بسازید و بر روی صندلیها و مبلمان نیز بالش قرار دهید. کودک را در یک انتهای مسیر بنشانید و خودتان در انتهای دیگر مسیر بنشینید. نام او را صدا بزنید و دستان‌تان را باز کنید. کودک به‌سوی شما خواهد آمد و ممکن‌است در اطراف بالش‌ها به‌شکل زیگزاگ حرکت کند. این کار را تکرار کنید اما به‌وی یاد دهید چگونه از بالش‌ها بالا بیاید.
بالا و پایین رفتن: با استفاده از کوسن‌ها و دیگر وسایل مبلمان بسازید. یک دایره از کوسن‌ها بسازید، برخی از آنها را بر روی زمین بگذارید و برخی از آنها را بر روی مبلمان قرار دهید و کودک را تشویق کنید تا از این مسیرها بالا و پایین برود.
بر روی پاهایش: بر روی مبل بنشینید و کودک خود را تشویق نمایید که با کمک مبل بایستد. سپس بگویید: دخترم/ پسرم بلند شو! تو میتونی بیایی بالا پیش بابا / مامان. هنگامی که وی با اعتماد مبل را گرفت و بر روی پاهایش ایستاد، بر روی صندلی دیگری بنشینید، دستان‌تان را باز کنید و او را تشویق نمایید که به‌سمت شما بیاید.
- در جعبه ماسه
لمس کردن ماسه برای کودک شما خوشایند است و مفاهیم زیادی به‌او می‌آموزد. او قادر به‌ریختن، پر کردن و خالی کردن ماسه‌ها می‌شود. اگر ماسه‌ها را مرطوب کنید کودک شما می‌تواند قلعه یا کپه بسازد؛ آن را خراب کند و دوباره شکل دیگری بسازد ولی اگر خیس نشده باشند راحت‌تر جارو می‌شوند. به‌کودک ماسه را معرفی کنید و شکل آن را که دانه‌های کوچکی دارد برایش شرح دهید. چگونگی روان شدن و کپه کردن آن را برایش توضیح داده و بیان کنید که هنگامی که خیس و خشک است چه اتفاقی می‌افتد.
فعالیت‌ها
منظره ماسه‌ای: ماسه همانند خاک است که شما می‌توانید با آن بسیاری چیزها را خلق کنید. از مقداری ماسه و اسباب بازی برای خلق منظره بیرون استفاده کنید. شما می‌توانید یک باغ درست کنید؛ اسباب بازیهای انسانی و حیوانی را می‌توانید در آن بگذارید. می‌توانید یک خانه با بلوک‌های اسباب بازی بسازید و به‌آن ریگ، برگ، شاخه‌های کوچک و گل اضافه کنید.
سطل‌های سرگرمی: ماسه‌ها را مرطوب کنید و از کپه‌های ماسه‌ای که توسط فنجان اسباب بازی یا سطل‌های ساحلی درست می‌کنید یک مسیر بسازید. کپه‌ها را بشمارید و اگر از فنجان‌های مختلف استفاده کردید تفاوت سایز کپه‌ها را شرح دهید. سپس به‌کودک اجازه دهید آنها را تخریب کند وی عاشق این کار است که با کف دست و مچ دست‌هایش ماسه‌ها را صاف کند.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
ده ماهگی نوزاد
نه تا ده ماهگی نوزاد – بخشِ اولنه تا ده ماهگی نوزاد – بخشِ اول

ده ماهگی نوزاد : کودک شما تمایلی ندارد که فعالیت‌های خانوادگی را ترک نماید و او اکنون: - آمادگی شرکت در همه عادات اجتماعی از جمله احوالپرسی کردن، خداحافظی کردن و زمان غذا را دارد.


هشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ دومهشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ دوم

نه ماهگی نوزاد : شخصیت کودک شما در حال شکل‌گیری است، وی ممکن‌است آرام، شلوغ، پرسروصدا، مصمم، زودرنج و حساس باشد. او: - علاقه‌مند است که در هر کاری با شما مشارکت نماید هرچند که میتواند خودش را سرگرم کند.


هفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ اولهفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ اول

هشت ماهگی نوزاد : توجه کنید که کودک شما هر آن‌چه شما بیان می‌کنید را درک می‌کند حتی اگر نتواند از کلمات معنادار استفاده نماید. در این زمان کودک: - از طریق لمس کردن متضادها را درک می‌کند (سرد/گرم؛ نرم/زبر)


پنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش اولپنج تا شش ماهگی نوزاد – بخش اول

شش ماهگی نوزاد : افزایش قدرت و حرکت به‌این معناست که او: - قادر به‌بالا کشیدن خود از سطح زمین می‌شود. او میتواند از سر، سینه و شکمش محافظت کرده و با دستانش که در نزدیکی هم قرار دارند، خود را از سطح زمین جدا سازد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران