کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

5
هفته سیزدهم رشد نوزاد
هفته سیزدهم رشد نوزاد در هفته سیزدهم رشد نوزاد کودک بیشتر و بهتر در طول شب بخواب می‌رود . او کم‌کم تفاوت شب و روز را متوجه می‌شود و می‌تواند زمانی که شما هم خواب هستید او نیز بخواب رود . او زمان‌های کمتری در طول شب به خاطر گرسنگی و یا خیس کردن پوشک خود از خواب بر می‌خیزد. هفته سیزدهم رشد نوزاد

هفته سیزدهم رشد نوزاد
در هفته سیزدهم رشد نوزاد کودک بیشتر و بهتر در طول شب بخواب می‌رود . او کم‌کم تفاوت شب و روز را متوجه می‌شود و می‌تواند زمانی که شما هم خواب هستید او نیز بخواب رود . او زمان‌های کمتری در طول شب به خاطر گرسنگی و یا خیس کردن پوشک خود از خواب بر می‌خیزد.

در هفته سیزدهم رشد نوزاد  کودک سه ماههٔ شما هنوز هماهنگی لازم و دقیق حرکات دست و پا و چشم را ندارد و معمولاً  برای چنگ زدن به اشیاء  ناکام می‌ماند. بالأخره  بزودی این حرکات با هم هماهنگ می‌شوند و او می‌تواند اشیاء را بگیرد .
در پایان سه ماه اول زندگی نیمی از کودکان می‌توانند به خوبی والدین و نزدیکان خود را بشناسند. و احتمالاً کودک هنوز معنای افراد غریبه را نمی‌داند او به همه لبخند میزند  اما نوزاد شما و همسرتان و چند نفر دیگر از نزدیکان را به غریبه‌ها  ترجیح می‌دهد.
او می‌تواند با شما ارتباط چشمی برقرار کند   یا در نبود شما صدای اعتراضش را به گوش شما برساند و زمانی که شما را می‌بیند   با هیجان دست و پاهایش را تکان بدهد و به شما لبخند بزند. حتی بوی مادر برای او آرامش‌بخش است.مغز نوزاد در هفته سیزدهم رشد
مغز نوزاد شما اکنون در حال رشد است و این مسئله را می‌تواند با توجه به کسب مهارت‌های نوزاد نسبت به زمان تولد پی ببرید. حواس کودک در این سن تقریباً به اندازهٔ یک بزرگ‌سال رشد کرده است.بینایی او پیوسته در حال پیشرفت است. او می‌تواند حجم را نیز علاوه بر سطح تشخیص دهد .
صداهای موسیقی و تلویزیون نظر او را به خود جلب می‌کند.ممکن است در اثر شنیدن صداهای بلند و غیرمنتظره واکنش نشان داده و گریه سر دهد . با ارائه رایحه‌های جدید به  او کمک کنید تا حواس خود را کشف کند  مانند گلی که از باغچه چیده‌اید و یا یک هلوی تازه. با دادن اجسام و اشیا مختلف و جنس‌های متفاوت به نوزاد  به کشف قوهٔ لامسه او کمک کنید.
نوزاد در هفته سیزدهم رشد خود به کشف بدن خود می‌پردازد . اولین بخشی که به دنبال کشف آن می‌رود دست‌ها می‌باشد . او ممکن است دقایقی به انگشتان دست خود خیره شود و به فکر استفاده از آن‌ها بیفتد  به اجسام نزدیک چنگ بزند و آن‌ها را در مشت خود بگیرد و بکشد.
نوزاد در هفته سیزدهم رشد خود به تقویت مهارت‌های ارتباطی خود می‌پردازد . او با خندیدن و جیغ کشیدن و درآوردن صداهای نامفهوم نظر شما را به خود جلب می‌کند. ممکن است صبح او را در تختخوابش در حال حرف زدن با خودش ببینید که راهی زیبا برای شروع یک روز خوب است.
نگرانی والدین در هفته سیزدهم رشد
شاید دیگران به شما بگویند که اگر کودک خود را مدام که بیدار است در آغوش بگیرید و به توجه کنید باعث لوس شدن نوزاد خود شوید اما روانشناسان میگویند که توجه آنی به نیازهای کودک و در آغوش گرفتن نوزاد و پاسخ به نیازهای نوزاد کار بسیار درست و عاقلانه ایست و باعث می‌شود که نوزاد اعتماد لازم از جلب توجه شما در ذهنش به وجود بیاید و به تدریج متوجه شود که کسی حامی و پشتیبان او خواهد بود.
 نوزادی که مورد بی‌توجهی والدینش باشد  دچار استرس می‌شود که این مسئله مانع از رشد مطلوب مغز و جسم او خواهد شد. نوزادانی که احساس امنیت می‌کنند  در واقع بیشتر می‌توانند کاوش کنند و حس کنجکاوی خود را ارضا کنند. نوزاد شما به زودی مدت زمان‌های کوتاهی را بدون حضور شما و بدون ناراحتی سپری خواهد کرد.
پس در این زمینه چیزی که مورد نظر است این است که تا زیر سه ماهگی چیزی به نام بغلی شدن وجود ندارد . تا می‌توانید کودک خود را بغل کنید در آغوش بگیرید و به او محبت کنید.به او احساس اطمینان و آرامش ببخشید.و اجازه دهید او از گرمای وجودتان لذت ببرد .
هفته سیزدهم رشد نوزاد
هفته دوازدهم رشد نوزادهفته دوازدهم رشد نوزاد

هفته دوازدهم رشد نوزاد مرخصی زایمان شما به پایان رسیده است و زمان آن است به سرکار خود برگردید. چه 6 هفته ، 3 ماه یا طولانی تر مرخصی گرفته‌اید. برگشتن شما به عنوان تمام وقت مادر بودن به سرکارتان ، کار راحتی نیست. هفته دوازدهم رشد نوزاد


هفته چهاردهم رشد نوزادهفته چهاردهم رشد نوزاد

هفته چهاردهم رشد نوزاد نوزاد در این هفته تمرین گرفتن اشیا و لوازم رامیکند او می‌خواهد تمام چیزهای جدید دنیا را با دستانش بگیرد و به دهان خود ببرد . وقتی نوزاد را روی زمین قرار می‌دهید میتواندسر و گردن خود را به طور کامل بالا بیاورند. آن‌ها می‌توانند دست‌های خود را روی زمین گذاشته و سینه خود را به طرف بالا بکشند. هفته چهاردهم رشد نوزاد


هفته پانزدهم رشد نوزادهفته پانزدهم رشد نوزاد

هفته پانزدهم رشد نوزاد در هفته پانزدهم رشد نوزاد ، نوزاد با دیدن خویش در آیینه لذت می‌برد و واکنش‌های جالبی نشان می‌دهد.تمامی نوزادان سه ماهه به هنگام بیداری و زمانی که آرام هستند و در گهواره و تخت خود به پشت خوابیده‌اند پا‌های کوچک و تپل خود را بالا می‌آورند و شروع به لگدزدن می‌کنند این باعث تقویت عضلات پای آن‌ها می‌گردد تا در ماه‌های آینده بتوانند چهار دست و پا بروند و قوی شوند برای راه رفتن آماده شوند. هفته پانزدهم رشد نوزاد


هفته شانزدهم رشد نوزادهفته شانزدهم رشد نوزاد

هفته شانزدهم رشد نوزاد : در هفته شانزدهم رشد نوزاد امکان دارد زمانی که وسیله بازی یا عروسک را از او می‌گیرید به نشانه اعتراض گریه را آغاز نماید. نوزاد در این سن به تدریج می‌تواند رابطه‌ها را کشف کند و احتمالاً او فهمیده است که می‌تواند به نشانه اعتراض گریه را آغاز کند. هفته شانزدهم رشد نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران