کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
هوش کودک
هوش کودک هوش یعنی توانایی شخص برای تفکر و عملکرد منطقی و معقول . هوش اساسی ترین عامل یادگیری و موفقیت تحصیلی کودک در مدرسه می باشد. هوش و استعداد همه ی کودکان یکسان نیست. در ارزیابی وضع تحصیلی هر کودک ، باید به میزان هوش کودک توجه داشت. هوش کودک

هوش کودک
هوش یعنی توانایی شخص برای تفکر و عملکرد منطقی و معقول . هوش اساسی ترین عامل یادگیری و موفقیت تحصیلی کودک در مدرسه می باشد. هوش و استعداد همه ی کودکان یکسان نیست. در ارزیابی وضع تحصیلی هر کودک ، باید به میزان هوش کودک توجه داشت.
متاسفانه همه ی مادران و پدران ایرانی معتقدند که فرزندشان باهوش است. بیشتر مادران از همان روزهای اول تولد کودک ادعا می کنند که نوزادشان باهوش است و یا کودکشان از هوش کافی برخوردار می باشد و می گویند : (( کودکمان با وجود هوش زیاد ، درس نمیخواند و پیشرفت تحصیلی ندارد)).
موقعی که از میزان هوش کودک با تعیین ضریب هوشی بررسی به عمل می آید ، معلوم میشود ضریب هوشی کودک مانند پدر و مادرش است یا کمی بهتر می باشد .
چون خود پدر و مادر یا تحصیلات عالیه نکرده اند و یا از تشویق پدر و مادرها چون خود تحصیلات عالیه دارند ، انتظار دارند که کودکشان موفقیتی درخور توجه در تحصیلش داشته باشد.
 این انتظار پدر و مادر بیجاست ، زیرا کودک با توجه به هوش خود سعی و کوشش خود را می کند و آنچه در توانش دارد انجام میدهد ، ولی موفقیتی که مورد انتظار پدر و مادر می باشد به دست نمی آورد.
تشویق و ترغیب کودک در مورد تحصیل بسیار موثر است ، ولی جای هوش کودک را نمی گیرد . اگر کودک باهوش باشد ، با وجود تمام مشکلات و موانعی که در راه تحصیل خود ممکن است داشته باشد و هیچ گونه تشویق و ترغیب نیز از طرف پدر و مادر نباشد ، گلیم خود را از آب بالا خواهد کشید و موفقیت تحصیلی به دست خواهد آورد.
 نمونه هایی از این کودکان در همه ی طبقات اجتماعی مخصوصا جوامع فقیر و روستائی کشور وجود دارد و خود شاهد آن هستیم.
کودک باهوش موقعی که در برابر مسائل تحصیلی خود قرار می گیرد ، با کمک هوش خود آن مسائل را حل می کند و اگر مشکلی در سر راه پیشرفت اجتماعی خود احساس کند ، به وسیله ی هوش و ذکاوت و اعتماد به نفس خود راه دیگری را انتخاب می کند و به موفقیت دلخواه خود دست می یابد ، ولی کودک کم هوش چنین توانائی را ندارد.
البته فراموش نشود که بسیاری از بچه های کم هوش به دلیل رشد مهارت های فردی و اجتماعی ، این کمبود را جبران می کنند.
موقعی که پدر و مادر درک کردند که هوش کودک در سطح معمول است ، باید توقعات و انتظارات خود را در همان سطح ، محدود کنند و فشارهای بیجا به کودک نیاورند ، زیرا فشار زیاد از حد پدر و مادر سبب زجر کودک و در نتیجه تنفر وی نسبت به تحصیل و فراگیری دانش خواهد بود.
فشارهای بیجا در امر تحصیل نشانه ی علاقه مندی و فداکاری پدر و مادر نسبت به فرزندشان نیست. نظارت بر امور تحصیلی و تشویق و ترغیب وی کافی است که کودک آنچه در قدرت و توان خود دارد به کار بندد و به تحصیل خود ادامه دهد.هوش کودک


هوش کودکاندازه گیری هوش کودکان :
بیشتر والدین میخواهند بدانند که هوش کودکشان چقدر است . پدری در حالی که صورت کودک شش ماهه ی خود را به صورتش چسبانده بود از من سوال کرد (( من میخواهم بدانم که کودکم باهوش است یا نه ؟ )) .
هوش کودک را با آزمون هوش تعیین می کنند و ضریب هوشی می نامند.
 در این آزمون کلمه هایی را به کودک می گویند و درک کودک را از معانی آنها و مقایسه ی کلمه ها با یکدیگر و همچنین اصول ریاضی و توانایی کودک را در ساختن و حل مکعب های چوبی که به صورت معما وجود دارد ، مورد آزمایش قرار می دهند و به میزان توانایی کودک در هر یک از موارد فوق نمره ای می دهند و جمع کل نمرات ، عبارت خواهد بود از حد متوسط توان کودک از نظر هوش .
سپس این رقم و عدد کل را بر سن حقیقی کودک تقسیم می نمایند تا ضریب هوشی کودک به دست آید. حد متوسط ضریب هوشی عدد 100 تعیین شده است ، اگر ضریب هوشی کودک بالاتر از عدد 100 باشد ، میتوان تفسیر کرد که هوش کودک بالاتر از حد متوسط است و اگر کمتر از عدد 100 باشد ، هوش کودک کمتر از حد متوسط می باشد.
امروزه عده ای از متخصصین چندان موافق این تست و تعیین ضریب هوشی کودکان نیستند ، زیرا اگر در محیط کودک عوامل محرک وجود نداشته باشد ( مخصوصا در مناطق محروم روستائی و در بعضی از خانواده ها محرک ها کمتر وجود دارد ) ، تست هوشی کودک با حقیقت وفق نمی دهد.
از طرف دیگر این تست قدرت و توانایی حقیقی کودک را کاملا نشان نمی دهد و همچنین ضعف و توانایی کودک را نیز در زمینه های مختلف مشخص نمی کند.
 در حقیقت تعیین ضریب هوشی ، پایه و اساسی خواهد بود که اگر این تست نشان داد که ضریب هوشی کودک پایین است ، اولا پدر و مادر انتظارات بیجا و زیادتر از حد از کودک در تحصیلات دبستانی و یا دبیرستانی او نداشته باشند و دوم این که این تست راهنمایی خواهد بود برای آینده ی کودک که آیا او آمادگی برای تحصیلات عالیه و دانشگاهی دارد یا نه ؟ اگر چنین آمادگی وجود ندارد ، پدر و مادر باید شغل و حرفه ای مناسب با توانایی هوشی و جسمی کودک برایش در نظر بگیرند.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
هوش کودک
هوش کودک
تست های هوش برای کودکانتست های هوش برای کودکان

تست های هوش برای کودکان یک تست هوش ، ابزاری نسبتا سریع برای به دست آوردن شاخص توانایی های کودکان یا افراد بزرگسال در حوزه های یادگیری ، یادآوری و یافتن راه حل برای مشکلات است. تست های هوش برای کودکان


کودکان طلایی با هوش های چندگانه – بخش اولکودکان طلایی با هوش های چندگانه – بخش اول

کودکان طلایی با هوش های چندگانه – بخش اول کودک آنلاین: هوش معمولاً به عنوان توانایی های بالقوه عقلانی تعریف می شود. چیزی که ما با آن زاده می شویم، چیزی که قابل اندازه گیری است و ظرفیتی که تغییر دادن آن دشوار است. اما در سال های اخیر دیدگاه های دیگری نسبت به هوش پدید آمده است. یکی از این دیدگاه ها، نظریه هوش های چندگانه است که توسط هاوارد گاردنر، روانشناس دانشگاه هاروارد، ارائه شده است.


تقویت هوش نوزادان تقویت هوش نوزادان

تقویت هوش نوزادان راه و روشهایی برای تقویت هوش نوزادان وجود دارد که باعث میشود پایه گذار آموختن در مراحل بعدی زندگی او باشد . تحریک حواس نوزاد در این زمان به او کمک میکند که اتصالات مغزی اش بخوبی برقرار گردد . در این مطلب ما بعضی فعالیت‌های ساده برای تقویت هوش نوزادان را به شما معرفی می‌کنیم:-مغز نوزادان روی تنظیم برخی از اتصالات حاضر شکل گرفته است، و اما برای بهتر شدن این اتصالات مغز نوزادان نیاز به تکرار احساس میشود


کودکان طلایی با هوش های چندگانه – بخش اولکودکان طلایی با هوش های چندگانه – بخش اول

کودکان طلایی با هوش های چندگانه – بخش اول کودک آنلاین: هوش معمولاً به عنوان توانایی های بالقوه عقلانی تعریف می شود. چیزی که ما با آن زاده می شویم، چیزی که قابل اندازه گیری است و ظرفیتی که تغییر دادن آن دشوار است. اما در سال های اخیر دیدگاه های دیگری نسبت به هوش پدید آمده است. یکی از این دیدگاه ها، نظریه هوش های چندگانه است که توسط هاوارد گاردنر، روانشناس دانشگاه هاروارد، ارائه شده است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران