کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش چهارم
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش چهارم اگر به رشد کودکتان توجه کنید، متوجه می شوید بین 5-3 ماهگی، کودک دستانش را کشف می کند. چقدر هیجان انگیز است، آنها دست هایشان را به حالت های مختلف حرکت می دهند و باز و بسته کردن و بالا و پایین حرکت دادن انگشتان را تجربه می کنند.

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش چهارم
•    دست های زیبا
اگر به رشد کودکتان توجه کنید، متوجه می شوید بین 5-3 ماهگی، کودک دستانش را کشف می کند. چقدر هیجان انگیز است، آنها دست هایشان را به حالت های مختلف حرکت می دهند و باز و بسته کردن و بالا و پایین حرکت دادن انگشتان را تجربه می کنند.
شما می توانید به کودکتان در تمرکز کردن بر روی دست هایش کمک کنید و یک کشف عظیم را با استفاده از بعضی وسایل مثل کش مو شروع کنید. جلب توجه کودک می تواند یک نوزاد بی قرار را آرام کند.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: انواع کش مو
روش انجام بازی
یک کش مو را در اطراف بند انگشت ها غیر از انگشت شست قرار دهید، با اطلاعاتی که دارید آن را آزمایش کنید و آن را به گونه ای تنظیم کنید که به راحتی برای دست کودک – نه خیلی سفت و نه خیلی شل – اندازه گردد. هنگامی که نمایش های مختلفی را با کش مو در رنگ ها و مدل های مختلف برای کودک ایجاد کردید، علاقۀ او نسبت به دستانش افزایش خواهد یافت.
اگر کودک به کش مو علاقه ای ندارد، آن را بردارید. اگر کودک آن را به دهانش برد، این به این معنی است که او در حال کشف دستانش است و تلاش می کند چگونگی استفاده از آنها را بفهمد. پس زمان مناسب برای بازی بعدی فرا رسیده است.
تغییر
کش مو را نزدیک به پا و یا قوزک پای او قرار دهید تا توجه کودک را به پاهایش جلب کنید.
آنچه یاد گرفته می شود
کودک در آستانۀ فرا گرفتن مهارت های مربوط به حرکات بدن خود است. در این بازی کودک هم به اندام هایش توجه می کند و هم کنترل دست و انگشتان پا را یاد می گیرد. زیرا او قادر است که دست ها و پاها را برای دیدن کش مو از زوایای مختلف حرکت دهد. چنانچه کودک با تجربه های مناسب بزرگ شود، مهارت هایش پیشرفت می کند.



•    آنچه را من می شنوم، می شنوی؟
می توانید به کودکتان کمک کنید تا دریابید وقتی صدایی به یک گوشش می رسد، منبع صدا از سمت همان گوش است و هنگامی که از دو گوش صدا را دریافت می کند، منبع صدا بالا، پایین و یا در مقابل او قرار گرفته است.
اگرچه این مسائل خیلی بدیهی و آشکار به نظر می رسند، اما واقعیت این است که بعضی از چیزها را باید از طریق تجربه هایمان یاد بگیریم. شما می توانید با انجام این بازی، به تقویت یادگیری کودکتان کمک کنید.
نوع توجه: متمرکز، در قسمت تغییر، از هر دو نوع گسترده و توجه متمرکز استفاده شده است.
لوازم: یک عدد جغجغه
روش انجام بازی
در حالی که کودک بر پشتش خوابیده است، جغجغه ای را بدون این که او آن را ببیند، تکان دهید. اگر کودک سرش را به سمت منبع صدا چرخاند تا آن را پیدا کند، مهارتش را تحسین کنید: تو جغجغه را پیدا کردی، تو دختر باهوشی هستی. و هم زمان که جغجغه را در جهت های مختلف به طرف بالا و پایین حرکت می دهید، او را برای پیدا کردن منبع تولید صدا تشویق کنید: الان جغجغه کجاست؟ تو می توانی آن را پیدا کنی، تو این کار را کردی.
تغییر
شما می توانید با ارائه دادن انواعی از صداهای دلپذیر، به رشد توانایی های کودک در زمینۀ گوش کردن به دامنۀ وسیعی از صداها و نیز یافتن محل تولید صدا، کمک کنید. در اینجا تعدادی مثال آورده شده است:
- شنیدن کلمات به جای صحبت کردن با آنها
- برای کودک یک موزیک تولید کنید، حتی اگر این آهنگ با زدن قاشق به بشقاب ایجاد شود. این که کودک متوجه شود که ما خودمان می توانیم صدا و آهنگ تولید کنیم، خیلی مفید است.
- هر چیزی که صدا تولید می کند (مثل دو قاشق) را در بالای جایی که کودک خوابیده آویزان کنید تا بتواند با لمس کردن و ضربه زدن به آنها صدا تولید کند.
- یک صدای تیک تاک در نزدیک جایی که کودک خوابیده قرار دهید. شاید این کار زمانی را که در نزدیک قلب مادرش خوابیده است برای او یادآوری کند.
آنچه یاد گرفته می شود
علاوه بر اینکه کودکان یاد می گیرند که چطور محل تولید صدا را تشخیص دهند، جزئیات صداها و خصوصاً تغییر هر صدا را به خوبی تشخیص خواهند داد. شنیدن، نیازمند انتقال هوشیاری است که این امر به یک مهارت فعال منجر می گردد.
در زمان بزرگسالی، ما می دانیم که بین گوش دادن افراد به سخنان یک فرد و گوش دادن موزیک در حین انجام کاری و گوش دادن واقعی به موسیقی، تفاوت هایی وجود دارد. این آگاهی و مهارت چیزی است که در این تمرین، تقویت می شود.
•    در اطراف شما چه می گذرد؟
به راحتی می توانید علاقۀ کودکتان را به محیط اطراف، با گشتن در دو دنیای بیرون و درون تحریک کنید.
نوع توجه: گسترده
وسایل: وسیله ای لازم ندارد.
روش انجام بازی
کودکتان را بر روی شانۀ خود یا در قسمت جلو بدنتان، به گونه ای بگیرید که بتواند به خوبی اطرافش را ببیند. حال با او در حیاط، محیط خانه و یا اطراف خانه گردش کنید. به چیزهای مختلف کاملاً نزدیک شوید تا کودکتان یک تصویر خوب از آن داشته باشید و دریارۀ آنچه که می بینید با او صحبت کنید:
این عکس پدر بزرگ توست. او را در یک گردش ماهیگیری در شمال می بینیم، او در ماهیگیری بسیار موفق است.... این جایی است که ما غذا را برای اینکه سرد بماند قرار می دهیم..... این بزرگ ترین درخت حیاط است، نگاه کن برگ های سبز به قرمز تغییر رنگ داده اند.
او خوشحالی را در صدای شما احساس می کند و از لحن شما لذت می برد و بعدها می تواند توانایی های خود را برای اینکه بتواند با لحن خوشایند و دلپذیر صحبت کند، افزایش دهد. به زمانی که کودک نگاهش را برمی گرداند و یا هیاهو می کند، توجه کنید.
آنچه یاد گرفته می شود
در این بازی دید و دقت بینایی کودک توسعه می یابد. توانایی متمرکز شدن او بر روی چیزهایی که در فاصلۀ دور و نزدیک قرار دارند، افزایش می یابد. آگاهی آنها از طریق دیدن، حس کردن و بوییدن بسیاری از چیزها، تقویت می گردد. دید رنگی شان را تا حدود 2 تا 3 ماهگی توسعه می دهند.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان
بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سومبازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم کودکان انگشتان کوچک و تپلی دارند که در فرآیند رشد، مهارت آن افزایش‌یافته به‌گونه‌ای که می‌توانند پارچه‌ای را از روی زمین بردارند و در مراحل بعد می‌توانند با کلیدهای صفحۀ کامپیوتر تایپ کنند. بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش سوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم تشخیص دادن اشیا تنها از طریق لمس کردن با انگشتان، مهارتی است که علاقۀ بچه‌ها را به خود جلب می‌کند. فکر کنید که با داشتن انگشتان حساس، پیدا کردن یک‌چیز گمشده در پشت کمد، چقدر راحت است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم مینه مونته سوری (دکتر ماریا مونته سوری مبتکر این بازی است. او مربی کودکان معلول است) در اینجا 4 فعالیت مناسب برای کودک پیش دبستانی ذکر شده است.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم اکثر کودکان دوست دارند به نقشه نگاه کنند، اما نمی‌توانند خیلی سریع آن را با جهان واقعی انطباق دهند. در این فعالیت، مسئولیت یک کشتیران واقعی را به کودک خود بدهید و او را تشویق کنید تا به آنچه در نقشه نشان داده شده است، توجه کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران