کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
هفته بیست و دوم رشد نوزاد
هفته بیست و دوم رشد نوزاد :نوزاد شیرین شما اکنون می‌تواند کمی بنشیند و اسباب‌بازی‌های اطراف خود را بردارد و به دهان ببرد همیشه توجه داشته باشید شیئی که قابل بلع باشد یا خطری برای او داشته باشد در دسترسش قرار ندهید. و مراقب باشید که اسباب‌بازی‌هایی که در دسترس او قرار می‌دهید دارای قطعات ریز نباشد . هفته بیست و دوم رشد نوزاد

هفته بیست و دوم رشد نوزاد

نوزاد شیرین شما اکنون می‌تواند کمی بنشیند و اسباب‌بازی‌های اطراف خود را بردارد و به دهان ببرد همیشه توجه داشته باشید شیئی که قابل بلع باشد یا خطری برای او داشته باشد  در دسترسش قرار ندهید. و مراقب باشید که اسباب‌بازی‌هایی که در دسترس او قرار می‌دهید دارای قطعات ریز نباشد .
کودک شما در سن پنج شش‌ماهگی خود حرکاتی را انجام می‌دهد که پیش از این شما ندیده‌اید او ممکن است برای دیدن اشیا حالت‌های خنده‌داری به خود بگیرد . ممکن است  خود را برعکس کند و یا گردن خود را کج کند . حافظه او کمی بهتر از قبل شده هرچند که رفتارهایی که با او صورت می‌گیرد ممکن است به خاطر نیاورد اما همه این رفتارهای او در ضمیر ناخودآگاهش باقی می‌ماند . کودکان در این سن تکرار وقایع را دوست دارند و از آن احساس آرامش به خود می‌گیرند .
برای آن‌ها برنامه‌ریزی روزانه مشخصی داشته باشید حتی اگر خودتان شاغل هستید و اکنون بایستی سر  کار خود بازگردید از مراقب کودک خود بخواهید که برنامه خواب و خوراکی شبیه به شما برایش در نظر بگیرد.
در سن پنج یا شش ماهگی نوزاد سنی است که شخصیت او تا حدودی  شروع به نشان دادن خود می‌کند. آیا نوزادتان بی‌پروا و اهل خطر است  یا فقط با نشستن و بازی کردن بی‌سر و صدا با اسباب‌بازی‌هایش راضی می‌شود؟ آیا اجتماعی و خونگرم است و با غریبه‌ها ارتباط برقرار می‌کند  یا خجالتی و ساکت است و وقتی با او بیرون  می‌روید سعی می‌کند صورتش را در آغوشتان  پنهان کند؟ البته تداوم و شکل‌گیری این رفتارها تا حدی به نوع تربیت و محیط در آینده برمی‌گردد.نوزاد در هفتهٔ بیست و دوم رشد خود نسبت به شیوهٔ حرکت اجسام در اطرافش فکر می‌کند و واکنش نشان می‌دهد . او می‌فهمد که اشیاء بی‌جان قادر به حرکت نیستند  اما جانداران می‌توانند حرکت کنند.
رشد مغز نوزاد - هفته بیست و دوم رشد نوزاد (پنج ماهگی نوزاد)
در پنج ماهگی نوزاد می‌تواند نحوهٔ حرکت جانداران را نسبت به اشیاء  بررسی کنند . نوزاد پنج ماهه شما متوجه می‌شود  که جانداران خودشان می‌توانند حرکت داشته باشند  و اشیاء تنها درزمانی که توسط عامل خارجی برداشته  هل داده و یا پرتاب می‌شوند به حرکت درمی‌آیند.

آن‌ها در این سن دسته‌بندی اشیا را متوجه  می‌شوند و برای رسیدن به این مفهوم بارها و بارها آزمایش می‌کنند .در این زمینه به دنبال  کشف رابطه علت و معلولی می‌باشند . نوزاد شما ممکن است چندین بار وسیله بازی خود را به  زمین بیاندازد تا متوجه صدای به زمین انداختن آن بشود و حتی ببیند که شما در مقابل  این رفتار او چه عکس‌العملی خواهید داشت . شما برای تقویت و رشد مغز کودک خود اسباب‌بازی‌های صداداری مثل جغجغه را به صندلی غذاخوری یا صندلی ماشینش با بند آویزان کنید تا بعد از پرت کردن آن‌ها بتواند آن را بالا بکشد .بزودی نوزاد پنج ماهه شما یاد می‌گیرد که کدام یک از اسباب‌بازی‌ها برای به حرکت درآمدن نیاز به باتری دارد  کدام باید کوک شود و کدام را به  جای کشیدن باید هل دهد.

نگرانی‌های والدین – هفته بیست و دوم رشد نوزاد (پنج ماهگی نوزاد)

شروع تغذیه تکمیلی یکی از نگرانی‌های والدین در سن پنج ماهگی و شش ماهگی می‌باشد . سعی کنید در این زمان با مشورت متخصص مربوط به کودک خود درباره نحوه شروع و ادامه برنامه غذایی از مسایلی چون بروز آسم و آلرژی در کودک خود جلوگیری نمایید . اکنون زمانی است که با برخورد صحیح شما می‌توانید برای شکل‌گیری ذائقه غذایی مناسب برای آینده کودک خود پایه‌ریزی نمایید .
نکته قابل‌توجه در این زمینه این است که ممکن است کودک شما در این سن ابتدا از خوردن غذای کمکی خودسر باز زده و شما را ناراحت عصبانی و دلسرد نماید.. اما بایستی گفت که این رفتارها در این سن کاملاً طبیعی بوده و بایستی غذای کمکی نوزاد را در روزهای  آینده به او ارائه نمایید .
تنظیم خواب - هفته بیست و دوم رشد نوزاد

نوزادان در این سن هنوز نمی‌توانند در طول شب به طور کامل بخوابند و اگر نوزاد شما این گونه است شما جز معدود افراد خوش‌شانس در این زمینه‌اید.
برای کمک به خواب بهتر نوزاد در طول شب از چرت‌های زیاد و طولانی روز نوزاد خود کم کنید .
یک نکتهٔ مؤثر: برای خواباندن او از وسایل کمکی استفاده نکنید  مثل خوردن شیشه شیر در رختخواب  مکیدن پستانک و یا تکان دادن او. به این ترتیب نوزاد قبل از خواب دیگر احساس نمی‌کند که چیزی را از دست داده و یا چیزی را در برنامه زمانی خود کم دارد.

بازی‌های مناسب هفته بیستم رشد نوزاد (پنج ماهگی نوزاد)

نوع بازی: لگدزدن
تکرار پیوسته مهارت‌های حرکتی باعث افزایش فعالیت مدارهای عصبی موجود در مغز نوزاد می‌گردد. این مدارهای عصبی از نواحی فکری مغز به نواحی حرکتی و از آنجا به عصب‌هایی می‌روند که عضلات را حرکت می‌دهند.
” لگدزدن ” به اشیا هم مهارت‌های حرکتی نوزاد را پرورش می‌دهد و هم خیلی برای او لذت‌بخش است.
روش بازی :
* اشیا رنگارنگی را به مچ پای نوزادتان ببندید. می‌بینید که خیلی زود توجه کودکتان به آن‌ها جلب می‌شود و با خوشحالی شروع به لگدزدن می‌کند.
* بسیاری از کفش‌های بافتنی که والدین به پای کودکان می‌کنند  پنجه‌های رنگارنگی دارند.نوزادان خیلی دوست دارند این پنجه‌های رنگارنگ را تماشا کنند و با پاهایشان به  آن‌ها لگد بزنند.
* جغجغه یا زنگوله‌ای را مقابل پاهای نوزادتان آویزان کنید. سپس به او نشان بدهید چطور به آن لگد بزند.
هفته بیست و دوم رشد نوزاد
هفته بیست و یکم رشد نوزادهفته بیست و یکم رشد نوزاد

هفته بیست و یکم رشد نوزاد :اکنون در پایان دوره چهار ماهگی کودک خود قرارگرفته‌اید . زمانی که کودک شما دیگر نام خود را می‌شناسد و اگر او را با اسم خود صدا بزنید به سمت شما برمی‌گردد. اکنون نوزاد شما خوش‌خنده تر از قبل برای شما دلربایی می‌کند. او می‌تواند از خود آواهایی مانند "د د د" یا "ب ب ب" را دربیاورد . او اکنون در حال تمرین سخن گفتن است و تارهای صوتی خود را برای آینده نزدیک آماده می‌کند. هفته بیست و یکم رشد نوزاد


هفته بیست و سوم رشد نوزادهفته بیست و سوم رشد نوزاد

هفته بیست و سوم رشد نوزاد هفته 23 رشد نوزادی در هفته بیست و سوم رشد نوزاد با شنیدن اسم خود واکنش نشان میدهد و بسوی صدا برمیگردد .اما نوزاد در این سن ممکن است با دیدن افراد غریبه ، غریبی کند اما برخی از کودکان نیز اینگونه نیستد و به راحتی با افراد ارتباط برقرار میکنند .


هفته بیست و چهارم رشد نوزادهفته بیست و چهارم رشد نوزاد

هفته بیست و چهارم رشد نوزاد در هفته بیست و چهارم رشد نوزاد نوزاد در شیر خوردن حریصتر میشود و با ولع شیر میخورد او اکنون برای رشد بیشتر اندامهایش نیاز به تغذیه تکمیلی دارد نوزاد در این سن همه چیز را لمس می‌کند، میگیرد می‌کشد و پرتاب می‌کند و به دهان میبرد


هفته بیست و پنجم رشد نوزادهفته بیست و پنجم رشد نوزاد

هفته بیست و پنجم رشد نوزاد هفته 25 رشد نوزاد از این ماه نوزاد بصورت رسمی میتواند تغذیه تکمیلی را آغاز نماید . او دیگر رسما ۶ ماهه میشود و بایستی کنار شیر مادر بتدریج ، غذاهای کمکی را هم تجربه کنند. نوزاد در این هفته های پایانی ماه پنجم تولد خود فعالتر شده توانایی بینایی نوزاد قدرت درک محیطی او بیشتر شده است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

  مقاله?ویدیو?کاربر?
  لیست مقالات
  لیست ویدیو ها
  لیست کاربران
  به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید