کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
چهار دست و پا رفتن نوزاد
چهار دست و پا رفتن نوزاد چهار دست و پا رفتن کودکان یکی از جالب ترین مراحل رشد آنهاست و والدین از دیدن این که کودکشان چهاردست و پا راه می رود ، خوشحال می شوند. چهار دست و پا رفتن نوزاد

چهار دست و پا رفتن نوزاد
چهار دست و پا رفتن کودکان یکی از جالب ترین مراحل رشد آنهاست و والدین از دیدن این که کودکشان چهاردست و پا راه می رود ، خوشحال می شوند.
بعضی از بچه ها قبل از سن شش ماهگی چهاردست و پا می روند ، ولی معمولا بیشتر بچه ها بین سن شش تا نه ماهگی چهاردست و پا می روند و بعضی از بچه ها هم اصلا چهاردست و پا نمی روند  و شروع می کنند به راه رفتن .
حرکت به صورت چهار دست و پا به کودک شما کمک مي کند که عضلات خود را به اندازه کافي تقويت کند تا براي راه رفتن آماده شوند اين اولين کاري است که او به تنهايي براي جستجوي محيط اطراف خود انجام مي دهد. به طور معمول، کودک ابتدا ياد مي گيرد تا تعادل خود را بر روي دستها و پاها حفظ کند، سپس ياد مي گيرد که با حرکت دادن زانوهايش به جلو و عقب، حرکت کند.
مراحل رشد کودکان مختلف با هم فرق دارد و آنها هر وقت آمادگی راه رفتن یا چهار دست و پا رفتن را داشته باشند ، این کار را می کنند ، ولی اگر کودک تا یک سالگی چهاردست و پا نرود یا راه نرود ، باید او را به پزشک متخصص نشان دهید.
بعضی از والدین سعی کنند با گذاشتن اسباب بازی های جالب جلوی کودک ، او را به راه رفتن تشویق کنند ، ولی اگر کودک حرکتی نکند ، والدین ناامید می شوند.
لازم نیست کودکتان را به چهاردست و پا رفتن تشویق کنید ، او هر وقت آمادگی این را پیدا کند ، خودش چهاردست و پا می رود ، چون بچه ها ذاتا کنجکاو هستند و دوست دارند در محیط اطرافشان جست و جو کنند.

در ابتدا کودک روی زمین می خزد . در حالی که شکم نوزاد روی زمین است او خودش را به سمت جلو و عقب می کشاند و دستانش را حرکت می دهد . کمی بعد روی چهاردست و پایش قرار می گیرد و یک کم به سمت جلو می رود و بعد با تمرین و تکرار ، خیلی خوب چهاردست و پا می رود.
وقتی کودکتان چهار دست و پا می رود و دستش به همه چیز می رسد ، باید خانه را به محیط امنی برای او تبدیل کنید و وسایل خطرناک را از دسترس او بردارید. این کار وقت گیر و خسته کننده است.
شما باید گیاهان ، اسباب بازی های کوچک و وسایل شگفتی را از جلوی دست کودک بردارید ، ولی نباید همه چیز را از جلوی دست او بردارید تا حس کنجکاوی تحریک نشود.
وقتی وسایل خطرناک را از جلوی کودک برمی دارید ، به او اجازه دهید تا به وسایل دیگر و اسباب بازی هایش دست بزند.
او با این کار در مورد محیط اطرافش اطلاعات زیادی به دست می آورد. البته باید مراقب باشید که زباله و اسباب بازی های کوچک روی زمین نباشند تا کودک آنها را در دهانش نگذارد.
وقتی کودکتان چهاردست و پا می رود ، باید مراقب پله ها باشید. بهتر است جلوی پله ها نرده بگذارید تا کودک نتواند از پله بالا و پایین برود.
اگر پله ها موکت یا فرش باشند ، میتوانید نرده را در پله ی دوم یا سوم بگذارید که کودکتان بالا رفتن و پایین آمدن از پله را نیز یاد بگیرد ، اما اگر پله ها موکت نباشند ، بهتر است برای جلوگیری از صدمات احتمالی به کودک ، نرده را روی پله ی اول نصب کنید.
بچه ها از پله بالا رفتن را سریع یاد می گیرند ، ولی از پله پایین آمدن، برای آنها مشکل است.
معمولا کودکان یک تا یک و نیم ساله این کار را خوب می دانند.
بنابراین هروقت که از پله ها بالا و پایین می روید باید نرده ی جلوی آن را ببندید . وقتی محیط خانه تان برای کودک امن باشد ، خیالتان آسوده است و میتوانید به او اجازه دهید که چهاردست و پا هرجا که دلش خواست برود.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5  سالگی
چهار دست و پا رفتن نوزاد
چهار دست و پا رفتن کودکچهار دست و پا رفتن کودک

چهار دست و پا رفتن کودک چهار دست و پا رفتن بخشی از روند رشد کودک در شش ماهه ی دوم زندگی اوست . این موضوع از دیدگاه روانشناسان از دو جهت دارای اهمیت است : چهار دست و پا رفتن کودک


شروع راه رفتن در کودکانشروع راه رفتن در کودکان

شروع راه رفتن در کودکان کنترل بر حرکات پاها در آخرین مرحله پیشرفت های حرکتی در کودک دیده می شوند زیرا کودک قبل از رسیدن به مراحلی که بتواند سر ، دستها و بدن خود را محکم نگهداشته و در نتیجه قادر به حفظ تعادل باشد نمیتواند بایستد ، بخزد و یا راه برود. شروع راه رفتن در کودکان


مراحل یادگیری نشستن نوزادانمراحل یادگیری نشستن نوزادان

مراحل یادگیری نشستن نوزادان نوزاد تازه به دنیا آمده به هیچ وجه کنترلی بر سر یا بدن خود ندارد. اگر او را بنشانید بدنش کاملا گرد شده و سرش به سوئی می افتد مراحل یادگیری نشستن نوزادان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران