کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

50
هشت ماهگی نوزاد
هشت ماهگی نوزاد نوزاد هشت ماهه ، اکنون در حال آموختن مهارتهای جدیدی است و هر روز شما خواهید که که با روز قبل متفاوت خواهد بود ،نوزاد در این زمان کاملا قادر به نشستن هستند و می‌تواند بنشیند و تعادل خود را با دست و پاهایش حفظ میکند بعضی از نوزادان تازه در این ماه سینه‌خیز رفتن را شروع میکنند البته این مساله به ژنتیک کودک نیز بستگی دارد برخی کودکان زودتر قادر به انجام مهارتهای حرکتی هستند

هشت ماهگی نوزاد

مهارتهای نوزاد هشت ماهه :
نوزاد هشت ماهه ، اکنون در حال آموختن مهارتهای جدیدی است و هر روز شما خواهید که که با روز قبل متفاوت خواهد بود ،
نوزاد  در این زمان  کاملا قادر به نشستن هستند و می‌تواند بنشیند و تعادل خود  را با دست و پاهایش حفظ میکند بعضی  از نوزادان  تازه در این ماه سینه‌خیز رفتن را شروع میکنند البته این مساله به ژنتیک کودک نیز بستگی دارد برخی کودکان زودتر قادر به انجام مهارتهای حرکتی هستند و برخی دیگر دیرتر . اما بعضی  از بچه ها  در این زمان علاوه بر سینه خیز رفتن به  کمک دست‌های مبل و وسایل دیگر بلند میشوند و می ایستند . برای احتیاط بیشتر لبه های میز و مبل را با محافظ بپوشانید و  بهتر است که وسایل روی میز را بردارید چرا که کنجکاوی زیادی درباره اشیا دارند. اگر چندین مرتبه نام یک شی را تکرار کنید و بعد از او بپرسید مثلا عروسک کو او احتملا با انگشت کوچکش عروسک را به شما نشان خواهد داد .  
او اکنون به اشخاص واشیای مختلفی که برایش جذاب است اشاره میکند و شما باید نام آنرا برایش بازگو کنید .کود هشت ماهه  اکنون قادر است  آوا ها و صدا ها را تشخیص دهد و تا جایی که میتواند آنها را تقلید کند .
روابط اجتماعی در هشت ماهگی
 خشم و عصبانیت و حالتهای استرس زا  می‌تواند روی نوزادان حتی با سنین پایین تاثیر گذار باشد نوزاد هشت ماهه با دیدن جدل خشم و عصبانیت اطرافیان واکنش هایی از خود نشان میدهد :
•    گریه کردن و مضطرب شدن : نوزاد هشت ماهه ممکن است با دیدن رفتارهای خشونت آمیز گریه کند، دست پاچه شوند، و در چهره آن‌ها اضطراب نمایان شود.
•    دچار تغییرات جسمی گردند :ممکن است دچارحالاتی مانند افزایش تعداد ضربان قلب و فشار خون، رنگ پریدگی و تعریق گردند.
•    اختلال در روند رشد کودکی که مدام در معرض استرس و فشار و رفتارهای خشونت آمیز است رشد مغزی و حرکتی مناسبی نخواهد داشت
بهتر است بدانید که کودک اکنون تمامی رفتارهای شما را درک میکند و یک یک حرکات اطرافیان بر او تاثیر مستقیم خواهد داشت .تقویت روابط اجتماعی نوزاد در هشت ماهگی
نوزادان در هشت ماهگی براحتی با اطرافیان ارتباط برقرار میکنند و میتوانید لبخند آنها را به هنگام صحبت کردن با آنها بخوبی درک کنید . برای تقویت رفتار اجتماعی نوزادان در هشت ماهگی بهتر است محیطی آرام و بدون استرس برای کودک خود بوجود آورید . بدلیل کنجکاوی بیشاز اندازه نوزادان در این سن بهتر است محیطی امن و بدن خطر را برای آنها بوجود آورید و اجازه دهید که کودک آزادانه به بازی و جنب و جوش بپردازد .
تا میتوانید با کودک خود حرف بزنید داستان تعریف کنید و شعر بخوانید همه این کارها به تقویت مهارتهای کلامی او کمک زیادی خواهد نمود
خواب نوزاد  در هشت ماهگی :
معمولا الگوی خواب نوزاد تا هشت ماهگی به الگوی خواب بزرگسالان نزدیکتر میشود کودکان هشت ماهه در طول شبانه روز 13-14 ساعت می خوابند . که ممکن است این خواب به 10 الی دوازده ساعت  خواب شبانه و دو الی سه ساع خواب در طول روز تقسیم گردد .
ممکن است در این زمان به دلیل داشتن ضطراب جدایی در طول شب چندین بار از خواب بپرند و بمین دلیل مادر برای خواباندن دوباره نوزاد به کودک شیر بدهد همین امر باعث میشود که کودک عادت کند که در طول شب بطور مداوم سینه مادر ، پستانک و شیشه شیر را بمکد در صورتیکه در این سن نوزاد بدلیل تغذیه تکمیلی بخاطر گرسنگی از خواب بیدار نمیشود بلکه بخاطر حس آغوش مادر از خواب برمیخیزد پس بهتر است بجای شیر دادن به نوزاد از اب استفاده کنید .
نگرانی‌های والدین ماه هشتم تولد – گاز گرفتن
اگرنوزاد با  شیر خودتان تغذیه میشود، ممکن است متوجه شوید که با دندان درآوردن نوزاد شروع به گاز گرفتن شما میکند و یا اگر سر اورا رو شانه تان بگذارید ممکن است شانه شما را گاز بگیرد اینکار برای تجربه حس دندان درآوردن و یا گاهی به دلیل تسکین درد دندان در آوردن میباشد  اگرشما به او بخندید، فکر می‌کند که از اینکار او خوشتان آمده است. در نتیجه از همان بار اول واکنش خود رانسبت به این قضیه نشان دهید .  بهترین را  برای ترک عادت گاز گرفتن ، اینست که بمحض انجام دادن اینکار سینه را از دهان او خارج کنیدبازی برای کودکان هشت ماهه :
بازی اول : من اینجام!
بازی های” دالی موشه ” به کودکان یاد میدهد چیزهایی که جلوی چشم ما نیستند دوباره باز می گردند. درک این قضیه باعث می شود که اعتماد کودک به والدین و اطرافیانش بیشتر شود. داشتن یک رابطه ی محکم و عمیق با کودک به او کمک می کند در آینده تنش های معمول زندگی را بهتر تحمل کند.
- کودکان خردسال همه نوع بازی دالی موشه را دوست دارند.
روش بازی :
 کودک  را روی زمین بنشانید.
 حوله ای را  روی سر و صورتتان بیندازید.
 همزمان با برداشتن حوله و نشاندن صورتتان به کودکتان بگویید : ” دالی موشه!”
 این بازی معمولا منجر به خنده کودک می شود و هر چه بیشتر آن را انجام دهید ، جذاب تر و بامزه تر میشود.
 حوله را روی سر کودک خود بیندازید و ببینید آیا آن را برمیدارد یا نه.
 یادتان باشد هر دفعه که حوله را برمی دارید بگویید : “دالی موشه ! “
بازی دوم : اینجا صدا،آنجا صدا،همه جا صدا
وقتی والدین کودک توی چشم های او نگاه می کنند و با صدای آهنگین و دلنشین برایش حرف می زنند،قلب کودک تندتر می زند.
- تقویت مهارت های شنیداری کودک به حرف زدن او در آینده کمک خواهد کرد.
روش بازی :
 نوزاد را در معرض صداهای مختلف قرار دهید.
 کاغذ های مختلفی را مچاله کنید. کاغذ طلق  و صدای حبوبات داخل شیشه صداهای جالبی دارند.
 با دهان خود صداهای مختلفی درآورید و همزمان انگشت های کودکتان را روی لب هایتان بگذارید. میتوانید صداهای زیر را در اورید:
•    مانند زنبور وز وز کنید.
•    زیر لب چیزی را زمزمه کنید.
•    لب هایتان را باد کنید بعد هوا را بیرون بدهید.
•    صدای آژیر در آورید.
•    سرفه کنید.
•    وانمود کنید دارید عطسه می کنید.
بازی سوم  : لمس پارچه های مختلف
وقتی بین کودک و اطرافیانش ارتباط عاطفی برقرار می شود ، آن دسته از سلول های مغزی او که کمک می کنند یاد بگیرد چطور خودش را آرام کند، تقویت می شوند.
- بازی هایی با کودکتان انجام دهید که ” هماهنگی ” بین دست ها و چشم هایش را می طلبد چون این نوع بازی ها اتصالات درون مغز کودکتان را تقویت می کند.
روش بازی :
وسایلی با جنس های متفاوت را بیاورید مثلا اشیایی  از جنس پشم،پنبه، مخمل یا ساتن.
بهمرا  کودک  روی زمین بنشینید و یکی از این اشیا را به سمت او دراز کنید و صبر کنید تا آنرا در دست بگیرد. وقتی آن را گرفت، حسابی تشویقش کنید.
وقتی که کودکتان به شی دست زد، اسم آن را به او بگویید و سپس آن را کف دستش بگذارید و برایش توصیف کنید که جنسی دارد. مثلا بگویید : ” ببین چه مخمل نرمی ! “
 معنی تمام حرف هایتان را نمی فهمد ولی صدای شما را با احساسی که از دست زدن به آن شی تجربه می کند به هم ربط میدهد.

تغذیه نوزاد در هشت ماهگی - تغذیه شیرخوار ماه هشتم

صبح ها : شیر مادر یا شیر خشک + حریره یا فرنی یا سرلاک 10 قاشق مرباخوری + زرده تخم مرغ نصف قاشق مربا خوری یک روز در میان
میان وعده : آب میوه یا پوره میوه (سیب ، لیمو شیرین ، موز ، هویج )
ظهر ها : سوپ ( انواع سوپ که دستور آن آمده ) 10 قاشق کودک + شیر مادر
میان وعده عصر شیر مادر + سه تا 5 ق فرنی یا سرلاک
شب ها : سه تا 5  ق سوپ مخصوص کودک -  طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع سوپ )

تغذیه شیرخوار ماه هشتمتغذیه شیرخوار ماه هشتم

تغذیه شیرخوار ماه هشتم : دو هفته ابتدایی ماه هشتم تغذیه تکمیلی شیرخوار مانند ماه هفتم ادامه می‌یابد بعلاوه اینکه زرده تخم‌مرغ به غذای او افزوده می‌گردد و تعداد دفعات غذا خوردن او به5 بار در روز می‌رسد. تغذیه شیرخوار ماه هشتم


کودک در 8 ماهگی -  بخش اولکودک در 8 ماهگی - بخش اول

کودک در 8 ماهگی - بخش اول کودک آنلاین: کودک در این سن، با روش ها و بازی های آگاهانه تری خودش را سرگرم می نماید و در مقابل دیدن این گونه کارها از دیگران نیز واکنش نشان می دهد. به طور مثال او عاشق بازی دالی موشه و یا پیدا کردن چیزهایی است که شما در زیر پتو پنهان کرده اید.


کمک به رشد جسمانی نوزاد 8 ماههکمک به رشد جسمانی نوزاد 8 ماهه

کمک به رشد جسمانی نوزاد 8 ماهه کودک آنلاین: در هشت ماهگی کودک شما نسبت به دنیای پیرامونش هوشیارتر می شود و حتی گاهی اوقات این هوشیاری بیشتر به ماجراجویی شباهت پیدا می کند.


بازی با کودک 8 ماههبازی با کودک 8 ماهه

بازی با کودک 8 ماهه برای بیشتر کودکان ، 8 ماهگی مرحله ی گذار و تحولی کلی است. آنها در این سن علایق شان را پیدا خواهند کرد. این که کودک چه اسباب بازی یی برای بازی کردن میخواهد و یا این که خواهان پرورش چه مهارتی است ، در این سن آشکار می گردد. بازی با کودک 8 ماهه


نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران