کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

7
شیرخوردن و خوابیدن نوزاد
شیرخوردن و خوابیدن نوزاد برای یک ماه و نیم اول نوزاد شما دائما خواب و بیدار است و پستان یا پستانک را می مکد. نوزادان معده ای به اندازه یک گردو دارند بنابراین در این سن هروقت که کودک گریه میکند آسانتر این است که به او شیر بدهید. بسیاری از نوزادان آن طور که مادران انتظار دارند یک وعده شیر کامل نمیخورند بلکه در فواصل مختلف کمی شیر میخورند و به خواب می روند. شیرخوردن و خوابیدن نوزاد

شیرخوردن و خوابیدن نوزاد
برای یک ماه و نیم اول نوزاد شما دائما خواب و بیدار است و پستان یا پستانک را می مکد. نوزادان معده ای به اندازه یک گردو دارند بنابراین در این سن هروقت که کودک گریه میکند آسانتر این است که به او شیر بدهید. بسیاری از نوزادان آن طور که مادران انتظار دارند یک وعده شیر کامل نمیخورند بلکه در فواصل مختلف کمی شیر میخورند و به خواب می روند.
معادله های خواب
در چند ماه اول که شبها به خاطر شیردادنهای دائمی کوتاه میشوند زنهایی که خودشان به کودک خود شیر میدهند بسیار راحت تر از مادران کودکان شیرخشکی هستند. این فقط یکی از فواید شیرمادر است . پدر و مادرهایی هم که کودکشان را در تخت خواب خودشان می خوابانند شبها راحت تر از بقیه هستند چون هروقت گریه کند او را بلند میکنند و شیرش میدهند.
حداکثر خواب = خواباندن نوزاد در تختخواب خود + تغذیه با شیر مادر
شیرمادر یا شیرخشک – کدام پدر و مادر بیشتر میخوابند؟
شیرمادر
•    همسرتان میتواند با آوردن نوزاد نزد شما کمکتان کند. همچنین میتواند برایتان یادداشت بگذارد ، چایی بیاورد ، یک فلاسک سوپ برایتان کنار بگذارد.
•    در هنگام شب شیر حاضر و آماده است.
•    موقعی که خواب هستید میتوانید شیر بدهید.
تغذیه با شیرخشک
•    همسرتان کمتر میتواند کمکتان کند.
•    یکی از شما ناچارید بیدارشوید و شیر درست کنید.
•    یکی از شما باید مادام که کودک شیر میخورد بیدار بمانید.
برنامه خواب کودک شما احتمالا در یک و نیم ماهگی مشخص تر و منظم تر میشود، هرچند هنوز هم خواب او ریتم و برنامه دقیقی ندارد. او حالا سفر طولانی جداکردن تغذیه و خواب از هم را آغاز کرده است.
آیا اخرشب باید به نوزاد شیر داد که بتواند تا صبح دوام بیاورد؟
نوزادی که شیرمادر میخورد ممکن است بخواهد تا شب چندین بار شیربخورد. اگر در طول شب هم شیر خواست با او همراهی کنید. بعضی از مادرها برای حذف کردن این وعده شیرهای شبانه قبل از خواب به یک شیشه پر شیر میدهند تا بتواند تا صبح دوام بیاورد.این روش ممکن است نتیجه داشته باشد.
شیرخشک معمولا سنگین تر است و دیرتر از شیرمادر هضم میشود بنابراین ممکن است کودک برای مدت طولانی تری احساس گرسنگی نکند ولی شیشه شیردادن در شب ممکن است به جای بعضی از مشکلات ، مشکلات جدیدی را به بار آورد:
•    اگر کودک شما به هنگام شب پستان شما را نمکد ممکن است صبح روز بعد شیر کمتری داشته باشید.
•    گاهی اوقات یک شیشه شیر به عنوان آخرین وعده شیر کودک ناراحتی به وجود می آورد.
بعضی از مادرها آخرشب بیدار میشوند و به کودک شیر میدهند تا فرصت خواب بیشتری برای خود فراهم آورند. این روش ممکن است فایده داشته باشد ولی نه همیشه بعضی از نوزادان ممکن است این را یک وعده شیر اضافی تلقی کنند و در هر حال باز هم بیدار شوند.بعضی ها هم اگر نخواهند در زمانی که شما میخواهید به آنها شیر بدهید از خوردن امتناع میکنند.
مکیدن
نوزادان نیاز شدیدی به مکیدن دارند و با اینکار رضایت زیادی به دست می آورند نوزاد شما هر چه بیشتر پستان را بمکد شیر بیشتری در پستان تولید میشود.
ولی بعضی از مادرها از مکیدن زیاد پستان توسط نوزاد خسته و یا عصبی میشوند. این مسئله بخصوص در شبها آزاردهنده تر است. اگر چنین حسی دارید متوجه باشید که کودک برای ارضای غریزه ی مکیدن لزوما نباید پستان یا شیشه شیر را بمکد بلکه میتوانید در دهانش پستانک بگذارید.
مدت زمان شیرخوردن را کوتاه کنید . اگر به کودکتان کمک کنید که بدون پستانک به خواب برود برایش بهتر است. برای چند شب نگاهی به ساعت بیندازید و ببینید که کودک شما واقعا چقدر وقتش را صرف شیرخوردن میکند و هفته بعد هروعده شیر را پنج دقیقه کم کنید.
برای خواب او نشانه هایی در نظر بگیرید. همین که کودک شما به آسانی به خواب رفت میتوانید دوباره وعده شیرش را کمتر کنید این به شما بستگی دارد که هر بار که از خواب می پرد چه رفتاری را در پیش بگیرید.هنگامی که شیرخوردن او یکی دو دقیقه بیشتر طول نمیکشد اگر بخواهید میتوانید آن وعده را حذف کنید.
اگر نوزاد شیرخشک میخورد میتوانید برای چند شب شیر کمتری تهیه کنید و یا از غلظت آن بکاهید و آب بیشتری بریزید. هنگامی که فقط آب در شیشه باقی می ماند کودک متوجه میشود ارزش ندارد که از خواب بیدار شود. اگر باز هم از خواب بیدار شد آب را هم ندهید و پس از چند شب یاد میگیرد ک تمام مدت بخوابد.
منبع : کتاب چگونه کودک را بخوابانیم
شیرخوردن و خوابیدن نوزاد
شیر خوردن کودک یکساله از شیشهشیر خوردن کودک یکساله از شیشه

شیر خوردن کودک یکساله از شیشه بسیاری از کودکان یکساله مایعات را فقط از شیر می آشامند . اغلب به والدین گفته می شود کودکان این سن فقط بایستی از فنجان یا لیوان بیاشامند چنانچه کودکشان به شیشه وابسته باشند والدین درباره ی لزوم گرفته شیشه از او سردرگم و نگران میشوند. شیر خوردن کودک یکساله از شیشه


خوابیدن نوزاد در تخت والدینخوابیدن نوزاد در تخت والدین

خوابیدن نوزاد در تخت والدین در طول تاریخ تکامل در 95% موارد نوزادان در کنار مادرانشان خوابیده اند تنها خوابیدن یک پدیده نسبتا جدید است. کدام یک بهتر است؟ خوابیدن نوزاد در تخت والدین


خواب و خوابیدن در دوران نوزادی و شیرخواریخواب و خوابیدن در دوران نوزادی و شیرخواری

خواب و خوابیدن در دوران نوزادی و شیرخواری کودک آنلاین: از ابتدای تولد کودک، هر مادری باید توجه داشته باشد که نوزاد و شیرخوار نمی‌داند چه موقع شب است و باید بخوابد، چه موقع روز است و باید بیدار باشد و در روز چند نوبت باید بخوابد. مادر است که باید برنامۀ خواب کودک را تنظیم نماید تا کودک با برنامه تنظیم‌شده عادت کند. خواب و خوابیدن در دوران نوزادی و شیرخواری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران