کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

1
کودک شما برای یک خواب شبانه خوب به چه چیزهایی نیاز دارد ؟
کودک شما برای یک خواب شبانه خوب به چه چیزهایی نیاز دارد ؟ کار پیچیده ای است. نوزاد شما باید سالم ، اهل خواب و راحت باشد ، شیرش را درست بخورد ، پاکیزه و خشک و گرم و عاری از درد باشد. کودک شما برای یک خواب شبانه خوب به چه چیزهایی نیاز دارد ؟

کودک شما برای یک خواب شبانه خوب به چه چیزهایی نیاز دارد ؟
کار پیچیده ای است. نوزاد شما باید سالم ، اهل خواب و راحت باشد ، شیرش را درست بخورد ، پاکیزه و خشک و گرم و عاری از درد باشد. از حدود سه ماهگی بسیاری از کودکان کمی هوشیارتر می شوند و آمادگی را پیدا میکنند که از برنامه زمانی مشخص تری پیروی کنند.
 خیلی کارها میتوانید انجام بدهید که کودکتان این کار را یاد بگیرد.کودکان خیلی دوست دارند چیزهایی را بفهمند ولی به اندازه کافی باهوش نیستند که مطالب پیچیده بی شماری را با هم درک کنند . آنها دوست دارند همه چیز روشن باشد و از تکرار خوششان می آید. بنابراین برای این که کودک شما موضوع خوابیدن را خوب بفهمد باید چند مرحله روشن و مشخص را پیش روی او بگذارید و هر روز در وقت معینی آن را تکرار کنید.
برنامه ریزی روزانه
شاید تعجب کنید ولی مراعات وقت معینی برای صرف صبحانه تا حد زیادی به یک خواب شبانه خوب ارتباط دارد. کودکان به شکلی طبیعی تابع یک برنامه روزانه منظم برای خواب و بیداریشان نیستند بنابراین اگر برخورد شما با این مسأله باری به هر جهت است و وقت مهمانی و خوابتان معلوم نیست و هر وقت لازم شد میخوابید یا بیدار می مانید فرزند شما هم در مورد اوقات خواب و بیداریش همین برخورد را با شما خواهد داشت.
بسیاری از پدر و مادرها به این نتیجه رسیده اند که فکر کردن درباره الگوهای خوابی که برای خواب روز و شب فرزندشان در نظر گرفته اند به کودک کمک می کند که برنامه منظم تری را در پیش بگیرد. یک روز برنامه ریزی شده با ساعات معینی برای غذاخوردن و خوابیدن به کودک شما این امکان را می دهد که وقت خوابش هم منظم باشد.
اگر کودک شما حمام کرده و شیر خورده و در ساعت 6 بعد از ظهر خوابش می آید بهتر است او را بزور بیدار نگه دارید که پدرش از سرکار بیاید و او را بغل کند ، مخصوصا اگر تا ساعت 9 نمی آید منظورم این نیست که همه کارها را باید مثل ساعت انجام داد. گاهی اوقات ضرورتی ندارد که سخت پایبند برنامه تان باشید ولی اگر بدانید که هدفتان چیست به خود این امکان را می دهید که با توجه به نیازهای کودکتان از یک برنامه قابل انعطاف استفاده کنید.در هر حال بعضی از پدر و مادرها احساس میکنند که برنامه منظم ، نیازهای آنها و فرزندانشان را بر آورده نمیکند و آن را اجرا نمیکنند. بسیاری از این پدر و مادرها ترجیح می دهند فرزندشان هر وقت دلش خواست شیر بخورد و بخوابد.
انتخاب با شماست
روانشناسان متوجه شده اند هنگامی که بزرگ تر ها چند روز بدون داشتن ساعت یا هر وسیله دیگری برای کشف زمان در یک آزمایشگاه کار میکنند ساعات خواب و بیداریشان به هم می خورد و همنوائی با دنیای بیرون را از دست می دهند. در واقع ساعت های بیولوژیک انسان بر اساس شبانه روز 25 ساعته تنظیم می شود نه بر اساس 24 ساعتی که ما خودمان را بزور در چهارچوب آن مقید میکنیم.
به همین دلیل برای ما آسانتر است که شبها دیرتر به رختخواب برویم تا بخواهیم خود را مقید به زود خوابیدن بکنیم. ساعت داخل کودک شما هم همین ریتم تنظیم شده است. اگر شما به او اجازه دهید میتواند بتدریج زمان خوابیدن خود را در هنگام شب عقب بیندازد و صبح ها هم دیرتر بیدار شود.
برنامه خواب
اگر دلتان میخواهد که برنامه خواب کودکتان مرتب باشد بهترین شیوه این است که یک برنامه منظم روزانه را با یک برنامه منظم خواب شبانه تکمیل کنید. در حدود یک ماه و نیمگی هنگامی که به چشم های فرزندتان نگاه می کنید متوجه می شوید که هوش و حواس او جمع است.
اگر تا به حال برایش برنامه خواب منظمی تدارک ندیده اید بهتر است که این کار را بکنید. در واقع بسیاری از کودکان در این سن بدون آن که شما تلاش زیادی بکنید. در واقع بسیاری از کودکان در این سن بدون آن که شما تلاش زیادی بکنید خودشان برنامه منظمی را برای خوابیدن انتخاب میکنند و در سه چهار ماهگی این برنامه کاملا شکل میگیرد.
برنامه خواب معمولا شامل این مراحل است : حمام ، شیرخوردن ، قصه گویی یا بازی های آرام ، بغل کردن و بوسیدن و بعد هم کودک در تخت خودش یا در کنار شما به خواب می رود. برای بعضی از افراد خداحافظی کردن کار سختی است. برنامه منظم برای خواب میتواند روش خوبی برای آماده کردن شما و کودک برای جدا شدن از هم باشد.
گاهی اوقات برنامه خواب شما به خاطر بیماری ، مهمانانی که شب نزد شما می مانند و یا تعطیلات به هم میخورد ولی هر چه زودتر بتوانید دوباره برنامه منظم خانوادگی را برقرار کنید زودتر می توانید به برنامه خواب کودکتان هم نظم بدهید. در عین حال بسیاری از پدر و مادرها تجربه کرده اند که اگر برنامه خواب کودک دچار مشکل شد یک وقفه در برنامه همیشگی امکان خلق الگوی جدید خواب را میسر می سازد.
منبع : کتاب چگونه کودک را بخوابانیم
کودک شما برای یک خواب شبانه خوب به چه چیزهایی نیاز دارد ؟
بی خوابی کودکان بی خوابی کودکان

بی خوابی کودکان خواب برای کودکان مثل تغذیه لازم و ضروری است . کودکان زیادی برای خوابیدن مشکل دارند و به موقع نمیخوابند. بی خوابی کودکان


خواب مناسب برای کودکخواب مناسب برای کودک

خواب مناسب برای کودک برای آنکه کودک به خوبی و بی دردسر بخوابد ، زمان مشخصی را برای خوابیدن او در نظر بگیرید. در اکثر موارد کودکان صبح زود و گاهی به محض روشن شدن هوا از خواب بیدار میشوند و حتی اگر شب دیرهنگام به خواب رفته باشند ، این عادت آنان ترک نمیشود. خواب مناسب برای کودک


راه هایی برای بهتر خواباندن کودکراه هایی برای بهتر خواباندن کودک

راه هایی برای بهتر خواباندن کودک خیلی اوقات قصد داشته اید کودک را بخوابانید ، اما او بعد از گذشت مدتی هنوز بیدار بوده و گریه می کند. میتوانید بگذارید که او شدیدتر گریه کند و داد و فریاد به راه بیندازد و یا این که این توصیه ها را اجرا کرده تا بتوانید او را بخوابانید : راه هایی برای بهتر خواباندن کودک


خواب کودکان – قسمت اولخواب کودکان – قسمت اول

خواب کودکان – قسمت اول تقریبا همه ی والدین گاهی با خوابیدن فرزندانشان به مشکل برمی خورند. علت آن است که آن ها رغبتی برای خوابیدن ندارند یعنی زمانی که آن ها را به خوابیدن وادار می کنیم در واقع می خواهیم کاری را انجام دهند که ما می خواهیم نه کاری که آن ها تمایل به آن دارند. خواب کودکان – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران