کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

0
خوابیدن نوزاد در تخت والدین
خوابیدن نوزاد در تخت والدین در طول تاریخ تکامل در 95% موارد نوزادان در کنار مادرانشان خوابیده اند تنها خوابیدن یک پدیده نسبتا جدید است. کدام یک بهتر است؟ خوابیدن نوزاد در تخت والدین

خوابیدن نوزاد در تخت والدین
در طول تاریخ تکامل در 95% موارد نوزادان در کنار مادرانشان خوابیده اند تنها خوابیدن یک پدیده نسبتا جدید است. کدام یک بهتر است؟ پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد ولی شواهد بسیاری نشان میدهند که بدن های ما مادران طوری طراحی شده که دست کم در شش ماه اول تولد نوزاد باید روز و شب با او در تماس نزدیک باشیم.
تنها خوابیدن در ماه های اول زندگی برای برآوردن نیاز های جسمی کودک مانع ایجاد میکند و خوابیدن در جایی که او را ببینید و صدایش را بشنوید و به او کمک می کند تا راحت تر و آرام تر با محیط جدید زندگی سازش پیدا کند.
فواید تخت خواب مشترک
فرآیند این موضوع به این شکل است : این مسئله برای نوزادان مخصوصا نوزادان نارس غیرعادی نیست که وقفه های تنفسی حتی در حد 20 ثانیه داشته باشند.این مسئله کاملا طبیعی است سیستم تنفسی در هنگام تولد هنوز کامل نشده است اگر وقفه ی تنفسی در خواب پیش بیاید کودک بیدار میشود و دوباره نفس میکشد.
محققان اینک دریافته اند کودکانی که نزدیک پدر و مادرشان میخوابند ریتم تنفسی خود را با ریتم تنفسی آنها هماهنگ میکنند و پس از وقفه ی تنفسی بار دیگر همان ریتم را دنبال میکنند.همچنین مشخص شده است که مادران عادت دارند با نوزادان خود چهره به چهره بخوابند و همین نزدیکی باعث میشود که تنفس کودک به شکل دیگری هم تنظیم شود.
وضعیت مشابهی هم در مورد دمای بدن پیش می آید. نوزادان و به خصوص نوزادان نارس نمیتوانند دمای بدنشان را تنظیم کنند بنابراین بیش از حد گرمشان میشود کمد خود عامل در مرگ نوزادان در رختخواب نوزادان است.
محققان متوجه شده اند هنگامی که نوزاد و پدر و مادرش در یک رختخواب می خوابند بدن های آنها مثل یک ترموسات عمل میکند. هنگامی که حرکت بدن کودک بالا میرفت دمای بدن مادر پایین میرود و بدن نوزادش را با بدن خود خنک میکند.
بغل کردن نوزاد در هنگام شب بالقوه ارزشمند است و عادت بدی نیست البته تا وقتی که شما واقعا بخواهید این کار را بکنید. در حدود شش ماهگی نوزاد شما خیلی بهتر از قبل میتواند تنفس و دمای بدن خود را کنترل کند و دست از شیرخوردن شبانه هم برمیدارد بنابراین موقع خوبی است که در برنامه خواب او بازنگری کنید.محاسن و معایب تختخواب مشترک :
محاسن
•    برای برآوردن فوری و آسان نیاز های کودکتان کمتر دچار زحمت میشوید.
•    تماس جسمی کودک یا شما از نظر فیزیولوژی برای هر دوی شما منافع زیادی دارد.
•    تماس جسمی نزدیک به تماس عاطفی نزدیک منجر میشود.
•    پدرها فرصت پیدا میکنند وقت بیشتری را با کودک خود بگذرانند.
معایب
•    نوزاد بیدار میشود و دفعات بیشتری شیر میخورد.
•    زن و شوهر فرصت نزدیکی کمتری دارند.
•    یکی از شما دو نفر از حرکات بدن کودک یا عادت عرضی خوابیدن یا بالای سر شما خوابیدن او ناراحت خواهید شد.
•    احساس میکنید که هرگز وقت استراحت ندارید.
•    رابطه جنسی در حضور او نا ممکن میشود.
نکاتی در مورد تنها خوابیدن نوزاد :
•    او را در حالی که کمی بیدار اما آرام است در تخت بگذارید.
•    دقت کنید که قبل از این که او را در تختش بگذارید خواب آلوده باشد چون اگر کاملا بیدار باشد از تنها ماندن نگران میشود. اگر لازم بود خوابش را به تأخیر بیندازید و به تدریج ساعت خواب او را هرشب چند دقیقه جلو ببرید تا با برنامه ی خواب شما هماهنگ شود.
•    مطمئین باشید که او از پس اداره خودش برمی آید.
•    پدر و مادرهای جدیدی که یاد میگیرند چگونه فرزندانشان را تنها بخوابانند و باور دارند که این بهترین کاری است که میتوانند انجام بدهند،  به احتمال زیاد کودکانی خواهند داشت که میتوانند تنها بخوابند و شبها هم از خواب بیدار نشوند.
نکاتی در مورد خوابیدن نوزادان در تخت خواب والدین
•    اول با همسرتان در این مورد صحبت کنید.
•    فقط اگر دوست داشتید این کار را بکنید نه به عنوان آخرین علاج
•    اگر دلتان میخواهد اینکار را بکنید احساس گناه نکنید.
•    این کار را هر شب انجام دهید و آماده باشید که تا سالهای سال طول بکشد.
•    هنگامی که وقت زیادی دارید که با او باشید در کنارش دراز بکشید. مشاهده خواهید کرد که وقتی کنار کودک می مانید و او به خواب میرود مدتی طول میکشد تا آرام و قرار بگیرد چون از حضور شما تحریک میشود.
منبع : کتاب چگونه کودک را بخوابانیم
خوابیدن نوزاد در تخت والدین
زمان مناسب خوابیدن کودک در تختخوابشزمان مناسب خوابیدن کودک در تختخوابش

زمان مناسب خوابیدن کودک در تختخوابش کودک آنلاین: گذاشتن کودکی که مدتی قبل در گهواره می خوابیده، در تختخواب باعث تغییراتی در او می شود. وقتی او در گهواره اش بود، عروسک ها و اسباب بازی هایش در کنارش بودند و او فضای کافی در اطرافش داشت.


خوابیدن کودک در اتاق خواب خودشخوابیدن کودک در اتاق خواب خودش

خوابیدن کودک در اتاق خواب خودش بسیاری از پدر و مادرها مشکلاتی برسر خوابیدن کودک در اتاق خواب خودش و جدا کردن اتاق خواب خردسال خود دارند. جدا کردن اتاق خواب کودک در سنین خردسالی باید بتدریج و با صبر و حوصله صورت گیرد. خوابیدن کودک در اتاق خواب خودش


هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اولهم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اول

هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اول پیوند و دلبستگی بین مادر و نوزاد در اتاق زایمان شروع میشود و پس از آن ادامه پیدا می کند. برای استحکام این پیوند ، نوزادان و مادران سالم باید تا زمان ترک بیمارستان پیش هم بمانند. هم اتاق شدن مادر با نوزاد – قسمت اول


خوابیدن کودک یکساله در رختخواب والدینخوابیدن کودک یکساله در رختخواب والدین

خوابیدن کودک یکساله در رختخواب والدین بسیاری از نوزادان به ویژه هنگامی که از شیر مادر تغذیه می شوند بیشتر طول شب را در رختخواب والدینشان می گذرانند. گاهی هنگامی که نوزاد در طول شب از خواب بیدار می شود و نیاز به آرام شدن دارد به رختخواب والدین آورده می شود و تا صبح کنار والدینش می خوابد. خوابیدن کودک یکساله در رختخواب والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران