کودک آنلاین

موضوع مقاله : واکسیناسیون

دسته بندی : واکسیناسیون

18
انواع واکسیناسیون نوزادان
انواع واکسیناسیون نوزادان کودک آنلاین: تماشاي منظره تزريق به فرزند براي تمام والدين ناخوشايند است. اما برنامه واکسیناسیون به‌منظور پيشگيري از بیماری‌های خطرناک تهیه‌شده است و مهم‌ترین بخش تأمین سلامت کودک را تشكيل می‌دهد. انواع واکسیناسیون نوزادان

انواع واکسیناسیون نوزادان
کودک آنلاین: تماشاي منظره تزريق به فرزند براي تمام والدين ناخوشايند است. اما برنامه واکسیناسیون به‌منظور پيشگيري از بیماری‌های خطرناک تهیه‌شده است و مهم‌ترین بخش تأمین سلامت کودک را تشكيل می‌دهد.  مركز مبارزه با بیماری‌ها در هر كشور بسته به سطح ايمني عمومي و بیماری‌های خطرناك شايع برنامه واکسیناسیون خاصي را براي كودكان و بزرگسالان تنظيم می‌کند.
واكسن چیست؟
واکسن‌ها از ميكروب يا ويروس كشته و يا ضعيف شده كه عوامل بیماری‌های خاص هستند ساخته شده‌اند. با تزريق واكسن سيستم ايمني تحت حمله اين میکروب‌ها و يا ویروس‌ها قرار می‌گیرد و درنتیجه ترشح آنتی‌بادی‌ها يا پادتن‌ها در بدن بالا می‌رود. اين آنتی‌بادی‌ها در بدن کودک فعال باقي می‌مانند و درصورتی‌که بدن با بيماري واقعي مواجه شود آن را در مقابل آن ويروس يا ميكروب محافظت می‌کنند.
کارت واکسن کودک
در ايران هر كودكي يك كارت مخصوص مراقبت كودك دارد كه در آن جدول واكسيناسيون، تغذيه و پايش رشد در نظر گرفته‌شده است. کودک شما نيز حتماً اين كارت را دارد و اگر این‌طور نيست بهتراست در اولين فرصت به يكي از مراكز بهداشتي و درماني در محدوده محل زندگي خود مراجعه نمایید و براي وي پرونده تشكيل داده و كارت مراقبت کودک دارد و اگر این‌طور نيست بهتراست در اولين فرصت به يكي از مراكز بهداشتی و درماني در محدوده محل زندگي خود مراجعه نمایید و براي وي پرونده تشكيل داده و كارت مراقبت کودک را دريافت نمایید.
واكسن ب ث ژ: درواقع همان واکسن سل است و به‌صورت زير جلدي در ناحيه بازو در بدو تولد تزريق می‌شود. بهترين سن براي تلقيح واكسن ب. ث . ژ بدو تولد است. از آن به بعد تا 2 ماهگي بدون انجام تست می‌توان واكسن ب.ث.ژ را تلقيح نمود.  معمولاً جاي آن روی بازو مي‌ماند و اگر ديده نشود لازم نيست تزريق تكرار شود. در بعضي از موارد تورم غده‌های لنفاوي زير بغل بعد از تزريق واكسن مشاهده می‌شود که معمولاً باگذشت زمان برطرف شده و نياز به درمان خاصي ندارد.قطره فلج اطفال: فلج اطفال يك بيماري حاد ويروسي است،كه می‌تواند منجر به فلج دائم دسته‌ای از عضلات بدن شود. واكسن به‌صورت قطره خوراكي و با استفاده از ويروس ضعيف شده ساخته‌شده است.

واكسن هپاتيت B: اين ويروس از راه خوني (مانند انتقال خون)، از راه جنسي و از طريق مادر به فرزند (در دوران بارداري) منتقل مي‌شود. واكسن اين بيماري از سال 1372 جزو برنامه واکسیناسیون كشوري اطفال گنجانده‌شده است. عوارض واكسن خيلي كم بوده شامل درد و قرمزي در ناحيه تزريق، سردرد مختصر و احساس كسالت است.

واكسن سه‌گانه: اين واكسن سیاه‌سرفه و ديفتري و كزاز ساخته می‌شود. معمولاً بعد از تزریق واکسن تب و بی‌قراری شایع است كه ممكن است تا چند روز ادامه يابد، در اين صورت می‌توانید از پاشويه و استامينوفن براي كاهش تب درکودک استفاده كنيد. اگر بعد از تزريق، تب 40 درجه يا تشنج ديده شود حتماً آن را در نوبت‌های بعدي متذكر شويد تا از واكسن دوگانه اطفال استفاده شود. هم‌اکنون واکسن سه‌گانه به ‌پنج‌گانه تغییر پیدا کرده است .

واكسن دوگانه اطفال: اين واكسن شبيه به واكسن دوگانه بزرگسالان يعني شامل واکسن‌های ديفتري و كزاز است و تنها فرق آن مقدار بيشتر واكسن ديفتري است.

واكسنMMR (سرخك، سرخجه، اوريون): علائم بيماري سرخك عبارت‌اند از تب بالا و چندروزه، آب‌ریزش بيني، التهاب ملتحمه چشم و جوش‌هایی كه بعد از شروع تب ظاهر می‌شوند. التهاب پرده مغز، التهاب گوش مياني و برونشيت ممكن است در ادامه علائم سرخك ظاهر شوند. سرخچه نيز با بثورات جدي همراه است و علائم آن نظير تب و سرفه، خفیف‌تر از سرخک بوده و بيماري خطرناكي نيست. خطر اين بيماري مربوط به خانم‌های بارداراست كه درصورتی‌که ابتلا، احتمال نقص مادرزادي را در جنين به شدت افزايش می‌دهد.
آشنایی با واكسن‌ پنج‌گانه پنتاوالان  DTP-HepB-Hib
 
در حال حاضر روی  تمامی  کودکان کشور واکسیناسیون دیفتری، سیاه‌سرفه، کزاز ، فلج اطفال، سرخک ، سرخجه، اوریون، سل و هپاتیت B انجام می‌شود.  ادغام واکسن پنج‌گانه (پنتاوالان) در برنامه توسعه ایمن‌سازی باعث بهبود ارتقای سلامت كودكان از طریق كاهش میزان بروز بیماری‌های پنومونی و مننژیت‌های حاصله از هموفیلوس آنفولانزا  نوع b (Hib) خواهد شد.معرفی واکسن پنج‌گانه :

واكسن ‌پنج‌گانه باعث حفاظت كودكان در برابر پنج  بیماری مهلک در زندگی شامل بیماری‌های  دیفتری ، سیاه‌سرفه، كزاز، هپاتیت نوع " ب " و هموفیلوس آنفلوانزا نوع "ب" می‌گردد . اما بیماری‌های دیفتری، كزاز و سیاه‌سرفه (DTP) و هپاتیت B پیش‌ازاین  جزء برنامه واکسیناسیون كودكان بوده‌اند اما واكسن‌ هموفیلوس آنفلوانزا نوع "ب" Haemophilus Influenza type b(Hib) به ‌این برنامه اضافه گردیده . بدین ترتیب  5 نوع واكسن ‌با هم ، پنج‌گانه (پنتاوالان) گویند. واكسن ‌هموفیلوس آنفلوانزا (Hib) از امراض  خطرناک كه از طریق  هموفیلوس آنفلوانزا نوع "ب" حاصل می‌شود مانند پنومونی ، مننژیت ، باكتریمی ، تورم اپی‌گلوت ، آرتریت سپتیك(عفونت چركی مفصل) پیشگیری می‌نماید. واكسن ‌پنج‌گانه تعداد تزریق به کودک را كاهش می‌دهد و برعلیه پنج بیماری مذكور ایمنی ایجاد می‌کند .

نكته  مهم :

- واكسن ‌پنج‌گانه بجای  واکسن فعلی ثلاث (DTP) و هپاتیت ب در سنین 2، 4 و 6 ماهگی نوزادان  در برنامه  واكسیناسیون جایگزین گردیده  .
- واكسن‌ هپاتیت ب در بدو تولد مطابق برنامه پیشین  ادامه می‌یابد .
- زمان دریافت یادآوری واکسن سه‌گانه (DTP) در18  ماهگی و 6 سالگی کودکان مطابق برنامه قبل ادامه خواهد یافت .

آيا واکسیناسیون بايد تحت هر شرايطي مثل بيماري کودک انجام شود؟
بلی در بیشتر موارد  واکسیناسیون انجام می‌شود، به‌جز چند مورد خاص مثلاً اسهال يا سرماخوردگي معمولي نبايد مانع از انجام ایمن‌سازی شود. در مورد كودكان نارس و يا کم‌وزن نيز طبق جدول کودکان عادي انجام می‌گیرد و تجويز به‌موقع واکسن‌ها توصيه می‌شود. براي هيچ واكسني جز سیاه‌سرفه محدوديت سني وجود ندارد و در صورت عدم سابقه ایمن‌سازی بايد با برنامه عمل شود.

در چه مواردي نبايد واکسیناسیون انجام شود يا با تغييرات انجام می‌شود؟
 كودكان مبتلابه آلرژي شديد و يا ضايعات و عوارض مغزي و عصبي واكسیناسيون بااحتیاط و با نظر پزشك كودكان انجام می‌گیرد.
در کودکان تب‌دار یا مبتلا به بیماری‌های حاد شديد تا رفع تب و بيماري فقط تزريق واكسن سه‌گانه را به عقب می‌اندازند. به كودكان پس از سن شش‌سالگی و نوجوانان، اگر مایه‌کوبی توأم ضرورت يابد، بايد حتماً واكسنِ ويژه بزرگسالان تزريق شود. همچنين براي كودكاني كه سابقه بیماری‌های مزمن چركي، ناراحتی‌های عصبي، تشنج، ضايعات مغزي و یا سابقه خانوادگي بیماری‌های عصبي را دارند واكسن سه‌گانه تجويز نمی‌شود.
در اختلالات ايمني ، چه اوليه و چه اكتسابي مثل لوسمي ( سرطان خون) و غيره واکسن‌های ويروسي زنده و واكسن سل (BCG) منع استعمال دارند.
به علت ریشه‌کنی آبله در جهان تلقيح آن به‌هیچ‌وجه لازم نيست.
در افراد مبتلا به هموفيلي، واكسن هپاتيت B بايستي زير جلد تزريق شود.
واكسن آنفولانزا چيست و آيا براي کودکم لازم است؟
واكسن آنفولانزا يا معروف به واكسن سرماخوردگي شامل چند ويروس شناخته‌شده است كه تا حدي ضعيف شده‌اند و از طريق تزريق عضلاني می‌توانید تا 80 درصد ايمني براي يک سال ايجاد كنند.
انواع واکسیناسیون نوزادان

تزریق واکسن سل (ب ث ژ) برای نوزادانتزریق واکسن سل (ب ث ژ) برای نوزادان

تزریق واکسن سل (ب ث ژ) برای نوزادان کودک آنلاین: این واکسن از میکروب زندۀ ضعیف شدۀ سل گاوی تهیه می شود و به مقدار 0.1 میلی لیتر آن را در سطح خارجی بازوی راست، داخل جلد تزریق می نمایند. تزریق واکسن ب ث ژ تا حدود هشتاد درصد موجب محافظت و مقاومت در برابر ابتلا به بیماری سل می گردد.


 تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR)

تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) کودک آنلاین: بیماری سرخک، بیماری مسری، تب دار توام با آبریزش از چشم و بینی است که دانه هایی در تمام بدن به وجود می آورد. در این بیماری ممکن است حال عمومی کودک بسیار بد گردد. تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR)


در چه مواردی نباید واکسن تزریق کرددر چه مواردی نباید واکسن تزریق کرد

در چه مواردی نباید واکسن تزریق کرد در برخی مواقع تزریق واکسن به کودکان مجاز نمیباشد . و بایستی یا تزریق به تعویق بیفتد و یا اینکه بطور کلی انجام نگیرد . در مواردی که كودک تب دارد یا مبتلا به بیماریهای حاد است تا رفع تب و بیماری تزریق واكسن سه گانه را بایستی به عقب انداخت .


تب واکسن در شیرخواران و نوزادانتب واکسن در شیرخواران و نوزادان

تب واکسن در شیرخواران و نوزادان اگر فرزندتان در زمان واكسيناسيون تب داشته باشد، بايد واكسن زدن را تا بهتر شدن حال او به تأخير انداخت. علایم تشنج در کودکان ممکن است پس از تزریق واکسن نوزادان و شیرخواران دچار تب بالای 39 درجه شوند

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران