کودک آنلاین

موضوع مقاله : واکسیناسیون

دسته بندی : واکسیناسیون

2
عوارض واکسیناسیون
یک راه پیشگیری ازبیماریهای مهلک عفونی واکسیناسیون میباشد . اما با وجود اینکه پیشرفتهای زیادی در جهت تولید واکسنهای کم عوارض بدست آمده اما هنوز نمیتوان گفت هیچ واکسنی کاملاً بدون ضرر و عوارض جانبی میباشد . هدف محققان در زمینه تهیه واکسن مناسب ، رسیدن بجایی است که واکسن حداکثر اثر پیشگیری از امراض را با حداقل میزان عارضه جانبی داشته باشد.


یک راه پیشگیری ازبیماریهای مهلک عفونی واکسیناسیون میباشد . اما  با وجود اینکه  پیشرفتهای زیادی در جهت تولید واکسنهای کم عوارض  بدست آمده اما هنوز نمیتوان گفت هیچ واکسنی کاملاً بدون  ضرر و عوارض جانبی میباشد . هدف محققان در زمینه  تهیه واکسن مناسب ، رسیدن بجایی است که واکسن حداکثر اثر پیشگیری از امراض را با حداقل میزان عارضه جانبی داشته باشد. 
عوارض زیادی تا به امروز  برای واکسنها گزارش شده و البته که شایع‌ترین آنها عوارض محل تزریق واکسن  بصورت متورم شدن ، حساسیت و درد موضعی میباشد که گاهی با درجات خفیفی از تب نیز همراه میشود. 
این نوع عوارض بیشتر در طی 24 ساعت اول پس از تزریق واکسن  بروز میکند  و بیشتر  درکودکان دیده میشود  و میزان تب کودکان  نیز بالا است.
عوارضی که ممکن است بعد از دریافت واکسن شخص را مبتلا کند :

- تزریق واکسن سیاه سرفه بندرت  کودک را دچار آنسفالیت میکند .آنسفالیت بمعنی بیقراری تشنج، اختلال رفتاری و تغییر سطح هوشیاری  رخ میدهد و معمولا شخص چند روز پس از انجام واکسیناسیون دچار این علایم میگردد .  اگر شخص دچار این علایم گردید در نوبت بعدی نباید واکسیناسیون انجام شود . 
- بعد از تزریق واکسن سه گانه ممکن است کودکان دچار تب  تب بالا، تشنج، و گریه‌های شدید و طولانی یش از 3 ساعت گردند  ، که بایستی در نوبت بعدی بجای واکسن سه گانه از واکسن دوگانه استفاده گردد . 
- از عوارض بسیار نادر که بخصوص  با نوع  شماره 3 ویروس قطره فلج اطفال امکان دارد که رخ دهد کل فلجی بیماری میباشد. اما  این عارضه در بزرگسالان  بیشتر  از کودکان دیده شده ،بهمین خاطر واکسن قطره ضد فلج کودکان در سنین بالای 18 سال توصیه نمیشود. 
-هرگاه به افرادی با نقص ایمنی مادرزادی قطره واکسن فلج تجویز گردد  خطر ابتلا به  اشکال فلجی نیزبیشتر میشود . 
-به ندرت به  دنبال تزریق واکسن توام دیفتری- کزاز ممکن است مشکلات  کلیوی و عصبی دیده شود . در چنین حالاتی تزریقات بعدی انجام نمیگیرد .
-در دوران بارداری  واکسیناسیون  ویروسی  زنده بدلیل  احتمال انتقال  آنها به جفت و جنین جایز نمی باشد . 

عوارض عمومی تزریق واکسن 

- به دنبال واکسیناسیون تزریقی  عوارض موضعی مانند  بثورات پوستی ،قرمزی جای تزریق ، حساسیت موضع  رخ میدهد 
-واکنشهای عمومی بدن مانند تب ، سر درد  .
-برخی موارد ممکن است دانه هایی در سطح بدن ایجاد گردد اما این واکنشها به زودی برطرف میشود  . بایستی همواره آدرنالین یک در هزار در دسترس تزریق کنندگان واکسن باشد تا اگر عارضه آنافلاکسی پیش آمد بلافاصله بمصرف برسد .
تب واکسن در شیرخواران و نوزادانتب واکسن در شیرخواران و نوزادان

تب واکسن در شیرخواران و نوزادان اگر فرزندتان در زمان واكسيناسيون تب داشته باشد، بايد واكسن زدن را تا بهتر شدن حال او به تأخير انداخت. علایم تشنج در کودکان ممکن است پس از تزریق واکسن نوزادان و شیرخواران دچار تب بالای 39 درجه شوند


نکاتی برای تزریق واکسن به کودکاننکاتی برای تزریق واکسن به کودکان

نکاتی برای تزریق واکسن به کودکان معمولا تزیق واکسن به کودک برای والدین کار سختی بشمار میرود . همیشه والدین بهنگام نزدیک شدن به زمان تزریق واکسن به فرزند خود دچار استرس و نگرانی میشوند . اما چاره ای جز انجام دادن اینکار درناک برای کودک نیست . کدک بهنگام تزریق واکسن گریه را آغاز میکند و پس از آن ممکن است تا دو سه روز دچار نا آرامی و بیقراری گردد .


تزریق واکسن سه گانه برای نوزادانتزریق واکسن سه گانه برای نوزادان

تزریق واکسن سه گانه برای نوزادان کودک آنلاین: این سه واکسن مخلوطی از سم تغییر شکل یافتۀ (توکسوئید) دیفتری، کزاز و میکروب کشته شدۀ سیاه سرفه می باشد و در یک آمپول تهیه شده و در قسمت جلو و طرفی ران در عضلۀ کودک تزریق می گردد. تزریق واکسن سه گانه برای نوزادان


نکات مهم در انجام واکسیناسیون نوزادان و کودکان نکات مهم در انجام واکسیناسیون نوزادان و کودکان

نکات مهم در انجام واکسیناسیون نوزادان و کودکان سرماخوردگی خفیف یا شل بودن مدفوع کودک، مانع انجام واکسیناسیون نخواهد بود. - ایمن سازی (واکسیناسیون) کودکان نارس یا کم وزن باید طبق جدول انتهای مقاله انجام گیرد. نکات مهم در انجام واکسیناسیون نوزادان و کودکاننظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران