کودک آنلاین

موضوع مقاله : واکسیناسیون

دسته بندی : واکسیناسیون

27
واكسن آنفولانزا و سرماخوردگی برای کودکان
اکثر متخصصین کودکان توصیه میکنند دارند که کودکان بالای شش ماه بایستی واکسن آنفولانزا را دریافت کنند . انجمن متخصصین کودکان امریکا توصیه میکنند بجهت واکسیناسیون کودکان بعد از شش ماهگی بایستی دوبار واکسن آنفولانزا تزریق شود تا واکسن موثر واقع شود . وکسن هموفیلوس واکسن پنجگانه

واكسن آنفولانزا و سرماخوردگی برای کودکان

واكسن سرماخوردگی حاوی  چندین ویروس شناخته شده و تضعیف شده میباشد كه بصورت  عضلانی تزریق میگردد و میتواند تقریبا ایمنی 80 درصدی را درطول یكسال ایجاد نماید.
این واکسن بمنظور کمتر شدن عوارض  بیماری سرماخوردگی تزریق میگردد . اما واكسن سرماخوردگی برای افراد بالای 60 سال و یا افراد مبتلا  به بیماریهای مزمن قلبی، ریوی و كلیوی پیشنهاد میگردد ؛ سرماخوردگی به بیماریهای دستگاه تنفسی فوقانی گفته میشود که علت آن ویروسهایی مانند  آنفولانزا، رینوویروسها، آدنوویروسها ایجاد میباشد .
اکثر متخصصین کودکان توصیه میکنند  دارند که کودکان بالای شش ماه بایستی واکسن آنفولانزا را دریافت کنند . انجمن متخصصین کودکان امریکا توصیه میکنند  بجهت  واکسیناسیون کودکان بعد از شش ماهگی بایستی دوبار  واکسن آنفولانزا تزریق شود تا واکسن موثر واقع شود .
همچنین توصیه میکنند که در سنین 8-2 سال اگر واکسن بصورت اسپری بینی موجود بود بهتر است بجای تزریق از این روش استفاده گردد. تاثیر این مدل  واکسن آنفولانزا  در این سنین بیشتر از واکسن تزریقی است.
واکسن آنفلوانزا به گونه ایست که  بایستی هر سال تزریق گردد اینکار بدلیل اینکه  مدل ویروس انفلولانزا هر ساله دچار  تغییر می شود و همینطور  میزان آنتی بادی های ضد این بیماری  در بدن شخصی که واکسن دریافت کرده بعد از گذشت 12-6 ماه به نصف کاهش میابد .
پزشکان ابراز میکنند همه اشخاص بایستی  واکسن آنفلوانزا دریافت کنند مگر منع  پزشکی داشته باشد.

بهترین زمان برای تزریق  واكسن آنفولانزا
ابتلا به ویروس  آنفولانزا از اواخر شهوریور و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه پیدا میکند  ، بهترین زمانی که میشود واکسن آنفولانزا را دریافت کرد همان دوماه اول پاییز میباشد اما  میتوان اینکار را نیز تا آخر پاییز انجام داد گرچه  اقدام سریعتر می تواند برای پیشگیری موثرتر باشد.

انواع واكسن آنفولانزا
دو مدل واكسن آنفولانزا برای کودکان و بزرگسالان موجود است. نوع اول آمپول آنفولانزای سنتی میباشد كه متشکل از ویروس زنده نمی باشد  و باعث آنفولانزا نمی گردد. این واكسن حاوی ویروس غیر فعال است كه بطریق تزریق وارد بدن فرد میگردد . نوع دوم واكسن آنفولانزا بصورت اسپری بینی است، كه فلومیست نام دارد.و حاوی ویروس تضعیف شده است كه معمولا بجز برخی موارد ، باعث بیماری آنفولانزا نمیگردد. این نوع واكسن فقط  برای افراد غیر باردار ، افراد سالم و سن 2 تا 49 سال تزریق میگردد .
چه كسانی باید واكسن  آنفولانزا را دریافت كنند؟
از آنجا ییکه ممکن است بیماری   آنفولانزا درکودکان  6 ماهه تا 36 ماهه (3 سال)  بسیار خطرناک  وحتی کشنده باشد و باعث  بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه  گردد،   بهتر است تزریق واکسن در این گروه سنی صورت گیرد . .ولی در کودکان 6 تا 36 ماهه این تزریق  توصیه میشود. و در مورد نوزادان نارس هم  زمانیکه   به سن  شش ماهگی میرسند وفصل پاییز وزمستان در راه است تزریق واکسن  ضروری میباشد  .
  کودکان زیر و بالای 8 سال
- همه کودکان زیر 8 سال که برای اولین بار این واکسن را دریافت میکنند تزریق  بایستی  2 بار به فاصله 4 هفته از هم  صورت گیرد.درافراد بالای 8 سال یک بار تزریق کافی است.
-تمامی كودكان 6 تا 18 سال
- افراد بالای 50 سال
- خانمهایی  كه قصد دارند در فصل شیوع  آنفولانزا باردار شوند
- تمامی اشخاصی افرادی كه در آسایشگاه و بیمارستان ها كار میكنند
- تمامی بزرگسالان مبتلا به امراض مزمن قلبی و ریوی مثل آسم و یا هر بیماری كه سیستم ایمنی را ضعیف كرده است.
- کارگران  منزل و پرستاران  نوزادان زیر 6 ماه (نوزادان در این سن برای دریافت واكسن خیلی کوچک  هستند)
- همه  اشخاصی كه  در تماس با افراد مستعد آنفولانزا میباشند مثل كاركنان بیمارستان و ....
- کودکانی  که دچار بیماری قلبی مادرزادی  می‌باشند.
- کودکان  مبتلا به دیابت هستند.
- کودکان دچار  آلرژی و بیماری‌های تنفسی.
- کودکان  مبتلا به آنمی‌داسی شکل .
نکته مهم: از آنجا که  در نوزادان  نارس  با سن زیر 6 ماه  تزریق واکسن  آنفولانزا ممنوع میباشد، حتماً بایستی والدین و اطرافیان نزدیک وی مانند خواهر و برادر واکسن آنفلوانزا  را دریافت کنند  تا نوزاد خانواده به این بیماری مبتلا نگردد.
چه افرادی که  نباید  واكسن آنفولانزا را دریافت  كنند؟
برطبق گفته سازمان پیشگیری و كنترل بیماری این افراد عبارتند از :
تمام اشخاص  كه آلرژی  به آمپول آنفولانزا را داشته.
تمام افرادی  كه نسبت به تخم مرغ آلرژی دارند.
افرادی كه 6 هفته پس از تزریق واكسن آنفولانزا به سندرم ژویلاین باره (نوعی بیماری فلج كننده شدید،كه در آن سیستم ایمنی بدن به سیستم اعصاب حمله می كند) دچار گردیده اند.
تزریق واکسن در کودکان مبتلا به تب ممنوع است چنانچه کودک  مبتلا به بیماری تب‌دار باشد بایستی  تزریق واکسن آنفلوانزا را بتعویق بیندازیم و بعد از بهبود تب وی واکسن تزریق گردد.

عوارض احتمالی تزریق واكسن آنفولانزا
ممکن است در برخی موارد  بعد از تزریق واكسن آنفولانزا شخص دچار عوارضی مانند :
- درد و تورم در ناحیه تزریق واکسن .
-بروز علایم خفیف شبیه سرماخوردگی  مانند آبریزش بینی ، سردرد،  درد  گلو، سرفه و بدن درد
-تب خفیف .
اسپری بینی واکسن آنفولانزا چگونه است ؟
این نوع واكسن ها فقط  برای اشخاص سالم 2 تا 49 سال توصیه میشود. بدلیل اینكه این نوع واكسن دارای ویروس ضعیف شده است ،که  برای نوزادان، اشخاص سن بالا ، زنان باردار و سایر افراد مبتلا به امراض بالینی تجویز نمیشود.
عوارض احتمالی اسپری بینی  واكسن آنفولانزا
عوارض احتمالی این مدل  واكسن آنفولانزا در كودكان شامل : آبریزش بینی، سردرد، استفراغ، درد ماهیچه ، تب
عوارض این نوع واكسن در بزرگسالان عبارتند از : آبریزش بینی، سردرد، گلودرد

 نکات تزریق واکسن آنفولانزا :
-واکسن آنفلوانزا برای ایمن‌ کردن  بدن در  برابر آنفولانزا معمولی بکار میرود  و از آنفولانزای مرغی و سایر انواع آنفولانزا  جلوگیری نمی‌کند.
-همزمانی با واکسن‌های دیگر : تزریق واکسن‌های دیگر کودکان  همزمان  و یا با فاصله زمانی از واکسن آنفولانزا ایرادی نداشته و نگرانی در این زمینه نداشته باشید .

ب.ظ) مشکل اینه که نمیشه، چون در بحث تجدیدنظر، سرور تجدیدنظر بر روی همان سرور شعب بدوی قرار دارد و بطور خودکار بروزرسانی میشود، ولی در بحث دیوانعالی کشور اینگونه نیست و سرورها متفاوت است و دفتر فرجام خواهی ناقص باقی می ماندهموفیلوس آنفلوانزا نوع B
هموفیلوس آنفولانزا  نوع B نوعی باكتری است كه باعث عفونتهای شدید ،میگردد . عفونتهایی که از طریق این بیماری توسعه و تکثیر میگردد بشرح زیر است  :
-  مننژیت باكتریایی که موجب التهاب غشای نخاع و مغز میگردد این غشا باعث محافظت از این اعضای بدن میشود . که این بیماری است بسیار خطرناک  و مهلک .
- پنومونی –که موجب عفونت ریه ها میگردد
- سپتی سمی – تکثیر باكتری بیماری زا در خو
- آرتریت سپتیک که موجب عفونت چركی مفاصل میگردد  
- التهاب اپی گلوت: باعث  التهاب اپی گلوت (ناحیه اطراف تارهای صوتی) و انسداد مجاری هوایی میگردد .
تفاوت هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب  (Hib)و بیماری آنفلوانزا:
برخلاف تشابه اسمی که بین این دو بیماری مشاهده میشود ، عامل بیماری آنفلوانزا یک  ویروس به نام آنفولانزا اما  هموفیلوس آنفلوانزا یک باكتری است.

عفونت Hib  چگونه منتقل میشود
باكتری هموفیلوس آنفولانزا  ازطریق آب دهان  كودكی كه سرفه یا عطسه میكند از یک كودک به كودکی دیگر سرایت میكند . همچنین عفونت در بین كودكانی كه اسباب بازی های مشترک  وسایر لوازمی كه به دهان می برند ، گسترش می یابد .

هموفیلوس آنفلوانزا معمولا  در كودكان زیر 5 سال بیماری تولید میکند ،اما  كودكان 18-4 ماهه بیشتر در معرض خطرند. تا سن پنج سالگی، بیشتر كودكان آنتی بادی برعلیه بیماری ایجاد میكنند، بنابراین ایجاد بیماری شدید به دلیل هموفیلوس آنفلوانزا نوع B دركودكان بزرگتر وبالغین غیرمعمول است .

محدودیت های واكسن  هموفیلوس انفلوانزا چیست ؟
واكسن هموفیلوس آنفولانزا  فقط ازابتلا به بیماری كه توسط باكتری هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب ایجاد میشود ، محافظت میکند.  بعد از ایمن سازی ، كودک ممكن است دچار باکتری پنومونی ، مننژیت یا آنفلوانزا ناشی از سایر باكتریها یا ویروسها بشود .

تقریبا همه كودكان بایستی واكسن هموفیلوس آنفلوانزا را در قالب واكسن پنجگانه بعنوان قسمتی از برنامه جاری ایمن سازی شان دریافت كنند.
چند نوبت واكسن پنج گانه و در چه سنی باید تزریق شود؟
سه نوبت باید واکسن آنفولانزا نوع ب دریافت گردد. نوبت اول پنجگانه در 2 ماهگی دریافت میگردد . دومین و سومین نوبت واكسن پنج گانه بترتیب در 4 و6 ماهگی دریافت  گردند .
كودك  سه تزریق در یک  زمان خواهد داشت. دریافت واكسن بصورت پنج گانه تعداد تزریق را كاهش خواهد داد .واكسن پنج گانه را می توان به كودكان 2 تا 59 ماهه تجویز كرد .
عوارض واكسن پنتاوالان
واكسن پنجگانه باعث واكنشهای شدید نمی شود، اما مانند واكسن سه گانه، قرمزی ، تورم ، درد محل تزریق و تب ممكن است رخ دهد. این علائم معمولاً  همان روز دریافت واكسن بروز می كنند و یك تا سه روز بعد از بین میروند. برای تسكین این علایم همانند واكسن سه گانه اقدام میشود.
منع دریافت واکسن پنجگانه :
اگرچه واكنشهای شدید پس از دریافت واكسن پنج گانه نادر است اما همانند واكسن سه گانه، چنانچه كودكی در نوبتهای پیشین دچار واكنش حساسیت زا  شدیدی شده باشد، نباید دز بعدی را دریافت كند. در مواردیكه كودك بدلیل بروز عوارض منتسب به جزء سیاه سرفه، منع دریافت دزهای بعدی این واكسن را دارد نوبت های بعدی با واكسن های توام خردسال، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا Hib بطور جداگانه و با همان توالی زمانی خواهد بود.
آیا واكسن پنج گانه برای كودكان با نقایص سیستم ایمنی قابل تجویز است؟
بله، واكسن پنج گانه در این كودكان همانند كودكان معمول، قابل استفاده است.
 
حقایق كلیدی در مورد هموفیلوس انفلوانزا
- سالانه  بیش از 370 هزار كودک زیر 5 سال در دنیا به دلیل  ابتلا به هموفیلوس آنفلوانزا می میرند .
-كودكانی كه پس از ابتلا به بیماری زنده می مانند اغلب بصورت دائم فلج می شوند یا ناشنوا شده یا دچار آسیبهای شدید مغزی می شوند .
- واكسن هموفیلوس میتواند از بیش از یک سوم موارد پنومونی و90درصد مننژیت هموفیلوسی پیشگیری نماید .
- واكسن پنج گانه از 5 عامل بالقوه كشنده: دیفتری – كزاز – سیاه سرفه – هپاتیت ب و هموفیلوس انفلوانزا پیشگیری میكند.
- واكسن پنج گانه تعداد تزریق ها به كودک را كاهش میدهد .
راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکانراهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان

راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان کودک آنلاین: کودکان به دفعات به سرماخوردگی دچار می شوند؛ به ویژه اگر خواهر یا برادر بزرگترشان ویروس سرماخوردگی را از مدرسه به خانه بیاورد. تا حدود دو ماهگی، باید از تماس نوزاد با افراد سرماخورده ای که عضو خانواده نیستند، جلوگیری کنید. راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان


سرماخوردگی در کودکانسرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی در کودکان سرماخوردگی که عفونت ویروسی بینی و حلق است ، بیماری مسری خفیفی است که کودکان زیاد به آن مبتلا میشوند . بیشتر کودکان حداقل 6 بار در سال سرما می خورند ، و با شروع بازی های گروهی یا رفتن به کودکستان تعداد دفعات بیشتر می شود. سرماخوردگی در کودکان


درمان سرماخوردگی در کودکاندرمان سرماخوردگی در کودکان

درمان سرماخوردگی در کودکان دارویی وجود ندارد که سرماخوردگی را درمان یا کوتاه کند، بنابراین دوران سرماخوردگی باید طی شود. داروهایی که پزشکان برای سرماخوردگی تجویز می‌کنند، به‌منظور از بین بردن ناراحتی‌های کودک می‌باشد. درمان سرماخوردگی در کودکان


درمان سرماخوردگی  خردسالان بدون دارودرمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو

درمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو : با نزدیک شدن به فصل پاییز به شروع و شیوع بیماری‌های ویروسی نیز نزدیک می‌شویم.سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که دارای علائمی مانند آبریزش بینی گلو درد سرفه و عطسه می‌باشد.بیش از200 نوع ویروس در ایجاد سرماخوردگی نقش دارند و بنابراین علائم آن بسته به نوع ویروس ایجادکننده می‌تواند کاملاً متفاوت باشد . درمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو


نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران