کودک آنلاین

موضوع مقاله : واکسیناسیون

دسته بندی : واکسیناسیون

72
تب واکسن در شیرخواران و نوزادان
تب واکسن در شیرخواران و نوزادان اگر فرزندتان در زمان واكسيناسيون تب داشته باشد، بايد واكسن زدن را تا بهتر شدن حال او به تأخير انداخت. علایم تشنج در کودکان ممکن است پس از تزریق واکسن نوزادان و شیرخواران دچار تب بالای 39 درجه شوند

تب واکسن در شیرخواران و نوزادان

کودک آنلاین : پيشگیری  ازامراض عفونی و کشنده امروزه  بوسيله واكسن مقدور میباشد ولی بايد در داشته باشید كه با تمام پيشرفتها در زمینه تهیه  واكسن‌ ها  اما بهرحال هيچ واكسنی  كاملاً بدون ضرر و صددرصد تاثیرگذار نيست.
شيرخواران و نوزادان معمولا  پس از تزریق واکسن  دچار تب خفيف میگردند .  تزریق واكسن معمولا برطبق برنامه وزارت بهداشت  در بدو تولد نوزاد  و دو ماهگی ، 4 ماهگی ، 6  ماهگی ، 12 ماهگی  و 18 ماهگی و 4-6 ‌سالگی  انجام میگیرد . چنانچه شیرخوار پس از تزریق واکسن دچار تب گردید بایستی برای کم شدن  تب نوزاد تمهیداتی بیاندیشید. چنانچه  تب شیرخوار به بيشتر از39 ‌درجه سانتيگراد رسید  يا اینکه نوزاد  علامت ديگری چون  گريه غيرمعمولی  داشت يا جيغ میکشید ،بایستی فورا  به پزشك کودکان مراجعه كنيد. همچنين در صورت عدم موفقيت مهارتهاي كمك كننده براي كاهش تب با پزشك خود مراجعه كنيد. در صورت ايجاد ناخوشي در فرزندتان پس از واكسيناسيون، قبل از زدن واكسن هاي بعدي، اين نكته را به پزشك يا هر فرد ديگري كه واكسن را تزريق مي كند اطلاع دهيد تا شما را درباره نحوه مقابله با علايمي كه ممكن است ايجاد شوند، راهنمايي كند. اگر فرزندتان در زمان واكسيناسيون تب داشته باشد، بايد واكسن زدن را تا بهتر شدن حال او به تأخير انداخت.
عوارض تزریق واکسن به شیرخواران و نوزادان
-    تورم و درد و حساسیت موضعی محل تزریق واکسن
-    بیقراری و گریه نوزاد
-    تب خفیف یا شدید  
-    ناراحتی عصبی و تشنج پس از تزریق واکسن و در زمان بالا رفتن تب در نوزادان و شیرخواران
-    فلجی که ممکن است بعد از واکسن فلج اطفال رخ دهد ولی در سنین بالا بیشتر دیده شده .
-    سردرد
-    ایجاد بثورات پوستی بعد از تزریق واکسن در شیرخواران دیده میشود.نکات تزریق واکسن :

پس از تزریق واکسن ب.ث.ژ ممکن است  زیر بغل نوزاد حالت برآمدگی احساس کنید، در برخی موارد این حالت برای شیرخواران بوجود می آید .
بهتر است برای  شیر خواران  6 ماه به بالا  قبل از تزریق واکسن یا پس از آن  مقدار کمی مایعات شیرین یا شیر مادر، به شیرخوار دهید زیرا در  کاهش درد آنها  موثر خواهد بود .
 پس از تزریق واکسن ثلاث نوزاد ممکن است  تب بالای 38 درجه داشته باشد  بنابراین 2برابر وزن نوزاد  قطره استامنیوفن هر 4یا  6 ساعت یکبار بمدت 2 روز داده شود، چناچنه تب نوزاد قطع نشد بایستی به پزشک  مراجعه نمایید.
جای تزریق واکسن سه گانه معمولاً درد یا تورم خواهد داشت بهتر است  در روز اول تزریق واکسن از کمپرس سرد و در روز دوم از کمپرس گرم استفاده گردد .
تشنج ناشی از تب بهنگام تزریق واکسن  شيرخواران و نوزادان
ممکن است پس از تزریق واکسن نوزادان و شیرخواران دچار تب بالای 39 درجه شوند  و بالاتر رفتن دمای بدن از 39 درجه منجر به بروز تشنج در نوزاد گردد . همین امر باعث ایجاد نگرانی والدین میگردد .
علایم تشنج در کودکان :
-    هوشياری نوزاد ازبین میرود
-    دچار لرزش اندامها میگردد
-    قطع موقتی تنفس و یا نفس کشیدن عمیق و کبودی پوست در کودک اتفاق می افتد .
-    کنترل مدفوع و ادرار خود را از دست میدهد .
-    سیاهی چشم بسمت بالا میرود
تشنجی که بدیل  تب و دمای بالای 39 درجه اتفاق می افتد معمولاً كمتر از 5 ‌دقيقه بطول می انجامد .معمولا تشنج  اغلب خطرناك نیت . بيشتر كودكانی،که در دوران شیرخوارگی دچار تشنج شده اند بعد از 5 ‌سالگی تشنج نخواهند داشت. شايد با کم کردن  دمای بدن شیرخواران  بتوان از ايجاد تشنج ناشی از تب جلوگیری کرد . کارهایی که برای پایین آوردن تب شیرخوار توصیه میکنیم :
-    لباسهای اضافی نوزاد را در بیاورید .
-    با یک اسفنج که در آب ولرم خیس میکنید بدن اورا شستشو دهید .
-    اجازه دهید که هوا در اتاق جریان داشته باشد .
-    از مسکن های مجازو به تجویز پزشک  برای کودکان استفاده کنید مانند استامینوفن ، ایبو بروفن وشیاف پاراستامول ...
-     به شیرخواران و نوزادان  مقدار زیادی مایعات دهید تا  تب او کنترل شود  و هم اینکه  آب از دست رفته بدن او در طی تب جبران گردد، مثل آب ، آب میوه، سوپ و ... .
-    میتوانید پیش از واکسیناسیون نوزاد، برای پیشگیری از تب احتمالی، به او استامینوفن دهید.
 
هشدار
اگر تشنج بیش از 5 دقیقه طول کشید حتما آمبولانس خبر کنید و کودک را به مراکز درمانی برسانید .
 از تزریق واکسن، حدود 15 تا 30 دقیقه در مطب پزشک و یا درمانگاه صبر کنید تا در صورت شروع شدن واکنش های آلرژی زا در کودک، سریعا او را به پزشک نشان دهید.
از دادن آسپرین به نوزادان و شیرخواران جدا خودداری کنید .
درمان تب کودکاندرمان تب کودکان

درمان تب کودکان : تب واکنش طبیعی بدن به ابتلا به یک بیماری میکروبی است . هنگام ورود باکتری یا ویروسی به بدن هورمونی ترشح می شود که به بدن دستور می دهد دمای خود را به عنوان ابزاری برای مقابله با مهاجم بالا ببرد و غالبا افزایش دما منجر به لرزشی میشود که خود باعث افزایش حرارت بدن میشود. درمان تب کودکان


تب کودکانتب کودکان

تب کودکان تب عبارت است از دمای‌بدن 7/37‌درجه سانتی گراد( 100 درجه فارنهایت ) یا بیشتر . در صورتی که‌دمای بدن کودک شیرخوار ( با وجود پاشویه کردن ) بالا باقی بماند ؛ یعنی اگر در حد 39 درجه‌سانتی گراد ( 2/102 درجه فارنهایت ) باشد ، فوری با پزشک مشورت کنید. تب کودکان


تب در نوزادان و درمان آنتب در نوزادان و درمان آن

تب در نوزادان و درمان آن یکی از پرسش های پزشکتان دربارۀ نوزادتان این است؛ تب دارد؟ و این به زودی یکی از پرسش های شما از خودتان نیز خواهد بود. در نهایت شما می آموزید که با قرار دادن لب ها یا گونه هایتان روی پیشانی نوزاد، برآورد دقیقی از دمای بدن او به عمل آورید. تب در نوزادان و درمان آن


تب در نوزادان و شیرخوارانتب در نوزادان و شیرخواران

تب در نوزادان و شیرخواران :بالا رفتن غیرطبیعی دمای بدن از37 ‌درجه سانتی‌گراد به بالاتر را تب گویند . نوزادی که دچار تب شده دارای علائمی مانند پیشانی و بدنی گرم و داغ و ظاهری بی‌حال و بدخلق خواهد بود.برای پی بردن به تب در نوزادان و شیرخواران بهتر است با تب سنج دمای بدن نوزاد را اندازه‌گیری کنید زیرا تب بالا در نوزادان و شیرخواران باعث بروز تشنج و ناهنجاری‌های مغزی می‌گردد. تب در نوزادان و شیرخواران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
12 مهر 1399 - 19:3:38

حمیدرضا جسلام ممنون مفید بود

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران