کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه بارداری

دسته بندی : تغذیه بارداری

0
تامین بخش عمده ی چربی ها در دوران بارداری
تامین بخش عمده ی چربی ها در دوران بارداری شاید فکر کنید رژیم سالم رژیمی است که میزان چربی در آن بسیار کم باشد اما این گفته به طور کامل درست نیست. چربی های سالم جایگاه مهمی در رژیم غذایی شما دارند در حقیقت چربی ها برای رشد و تکامل بدن جنین و عملکرد بدن ما ضروری می باشند. تامین بخش عمده ی چربی ها در دوران بارداری

تامین بخش عمده ی چربی ها در دوران بارداری
 
مشکل موجود مشابه مشکل شیرین سازهای افزودنی می باشد که رژیم غذایی ما را با قندهای ساده پر میکنند. در این جا نیز چربی جایگاه دیگر مواد غذایی را در رژیم می گیرد. ) بزرگسالان باید میزان چربی دریافتی خود را بین 20 تا 35 درصد کل کالری دریافتی نگه دارند.) انواع مختلف چربی ها تاثیرات مختلفی روی بدن دارند و بیشتر چربی اضافی که ما میخوریم برای ما مضر است.
تحقیقات اخیر نشان داده است که گزینش چربی های سالم از ناسالم میتواند تاثیر دراز مدتی روی سلامت ما داشته باشد و به بزرگسالان در پیش گیری از بیماری های قلبی کمک کند. اما چربی های خوب در طول بارداری اهمیت خاصی دارند. چربی هایی که میخورید در بدن تجزیه شده و با جریان خون حمل می شوند.
با این که انتقال چربی ها از مادر به جنین روندی پیچیده دارد نوع چربی هایی که جنین دریافت می کند بستگی به چربی های موجود در رژیم غذایی مادر دارد. شما باید رژیم غذایی خود را با چربی هایی که جنین برای رشد نیاز دارد غنی کنید نه این که چربی های بی استفاده یا مضر برای سلامت را مصرف نمایید.
چربی های اشباع شده سطح کلسترول بد ( لیپوپروتئین های کم تراکم یا LDL ) را در خون بالا می برند و با حملات قلبی و سکته مغزی رابطه مستقیم دارند. این چربی ها در فرآورده های حیووانی مانند گوشت قرمز و لبنیات یافت می شوند و در بعضی از منابع گیاهی مانند نارگیل نیز وجود دارند.
این چربی ها به فرآورده های پخته و آماده افزوده می شوند تا طعم آنها را بهتر کنند . شما میتوانید سطح چربی های اشباع رژیم غذایی خود را با گزینش لبنیات کم چرب و گوشت قرمز و با استفاده از روغن های گیاهی به جای کره در آشپزی پایین بیاورید.
چربی های ترانس با تبدیل روغن های گیاهی به شکل جامد در دمای اتاق به دست می آیند این روند هیدروژناسیون نامیده میشود. این چربی ها در اغلب مارگارین ها و بسیاری از غذاهای آماده به خصوص شیرینی هایی مثل کلوچه و بیسکوییت و انواع چیپس یافت می شود.
چربی های ترانس به این دلیل برای سلامت مضر می باشند که علاوه بر بالا بردن سطح کلسترول LDL خون سطح کلسترول خوب یا لیپوپروتئین های پرتراکم یا HDL را در خون پایین می آورند.
چربی های ترانس از جفت عبور می کنند و به سوی بافت های جنینی می روند. از آن جایی که این چربی ها مصنوعی هستند تاثیرشان بر روی رشد و تکامل هنوز ناشناخته است.برخی مطالعات نشان داده است که حضور چربی های ترانس در بندناف که نشانه ای از وجود چربی های ترانس در رژیم غذایی مادر است با میزان اندک چربی های سالم رابطه مستقیم دارد. باید در طول بارداری تا حدامکان از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید.
چربی های اشباع نشده که شامل چربی های اشباع نشده ساده و مرکب می باشند در ماهی ، روغن های گیاهی ، مغز آجیل ، بنشن ها و دانه های خوراکی یافت می شوند. این چربی ها تاثیرات مفیدی روی سطح کلسترول خون دارند.
آنها همچنین حاوی اسیدهای چرب ضروری نیز می باشند که چربی های مورد نیاز جنین برای رشد هستند اما در بدن ساخته نمی شوند . از این گروه میتوان به اسیدهای چرب امگا3 مانند اسید دیکوساهگزانوییک اشاره کرد که تحقیقات اخیر نشان داده است در دوران بارداری اهمیت ویژه ای دارد.
بهترین منابع این اسید ماهی ، تخم مرغ های غنی شده با امگا3 و برخی روغن های گیاهی مانند روغن گردو می باشند. اما خوردن بیش از اندازه ماهی ممکن است برای جنین خطرساز باشد. قرص های روغن ماهی یا مکمل های دیکوساهگزانوییک میتوانند جایگزین خوبی باشند.
بنابراین تغییر رژیم غذایی برای تقویت چربی های خوب و محدود کردن چربی های مضر میتواند به اطمینان از سلامت جنین و سلامت خودتان کمک کند.در این جا به روشی سالم برای گنجاندن چربی در رژیم غذایی اشاره میشود :
•    میزان چربی های اشباع موجود در رژیم غذایی را با جایگزین کردن چربی های غیراشباع محدود نمایید.
•    به جای استفاده از کره از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون در آشپزی استفاده کنید.
•    میزان اسیدهای چرب امگا3 رژیم  خود را با استفاده از روغن های گیاهی ،ماهی و قرص های مکمل روغن ماهی افزایش دهید.
•    غذاهایی مانند گوشت و لبنیات که حاوی چربی های اشباع می باشند را از انوع کم چرب انتخاب کنید.
•    از خوردن محصولاتی که روغن موجود در آنها به طور کامل یا بخشی از آن هیدروژنه است خودداری کنید. روغن های هیدروژنه همان چربی های ترانس هستند و در بسیاری از غذاهای آماده یافت می شوند.
منبع : کتاب تغذیه مادران در دوران بارداری
تامین بخش عمده ی چربی ها در دوران بارداری
مصرف اسید فولیک و آهن در بارداریمصرف اسید فولیک و آهن در بارداری

مصرف اسید فولیک و آهن در بارداری متخصصین توصیه کرده اند تمامی زنانی که در سنین باروری قرار دارند روزانه یک قرص مکمل اسید فولیک مصرف کرده و غذاهای سرشار از اسید فولیک بخورند. زیرا این ماده ی مغذی در جلوگیری از نواقص مادرزادی مغز و طناب نخاعی اهمیت بسیار زیادی دارد. مصرف اسید فولیک و آهن در بارداری


چگونگی ایجاد تعادل در رژیم غذایی بارداریچگونگی ایجاد تعادل در رژیم غذایی بارداری

چگونگی ایجاد تعادل در رژیم غذایی بارداری کودک آنلاین: بیشتر ما عادت نداریم به رژیم غذایی خود به شکل ماهیانه، هفتگی یا حتی روزانه نگاه کنیم (ما وعده به وعده زندگی می‌کنیم). تعداد بسیار کمی از مردم واقعاً از رهنمودهای موردنیاز برای یک رژیم متعادل استفاده می‌کنند و دانستن دلیل این کارشان بسیار آسان است. چگونگی ایجاد تعادل در رژیم غذایی بارداری


مصرف کلسیم و فسفر در بارداریمصرف کلسیم و فسفر در بارداری

مصرف کلسیم و فسفر در بارداری مواد معدنی تقریبا برای تمام فعالیتهای بدنی ضروری هستند. مثلا اکسیژن با ترکیبی از آهن در خون جریان دارد و فقدان این ماده باعث کم خونی میشود. کلسیم، منیزیم و فسفر نیز در سلامت استخوان ها و دندانها موثرند. مصرف کلسیم و فسفر در بارداری


غذاهای مناسب دوران بارداریغذاهای مناسب دوران بارداری

غذاهای مناسب دوران بارداری : دوران بارداری دورانی است؛که شما بیش از هر زمان دیگری نیاز به مصرف غذاهای خوب و سالم دارید. توجه به تغذیه در دوران بارداری هر خانم بسیار حائز اهمیت است زیرا که جنین نیز از بدن مادر تغذیه می‌کند و این در رشد جسمی و ذهنی تأثیر زیادی دارد و از لحاظ دیگر اینکه بدن مادر، در دوران بارداری دچار کمبود ویتامین و پروتئین نمی‌گردد و می‌تواند تناسب اندام خود را نیز حفظ کند. غذاهای مناسب دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران