کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه بارداری

دسته بندی : تغذیه بارداری

0
تغذیه و سلامتی در دوران بارداری
تغذیه و سلامتی در دوران بارداری اضافه ی وزن شما در دوره ی بارداری به قد و وزنتان قبل از بارداری بستگی دارد. اگر قبل از آن دچار کم وزنی بوده اید احتمالا 13 تا 18 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. اگر قبل از بارداری وزنتان مناسب باشد باید حدود 11 تا 16 کیلوگرم و اگر اضافه وزن داشته باشید حدود 7 تا 11 کیلوگرم وزن اضافه کنید. اما اگر دوقلو باردار باشید معمولا بین 16 تا 20 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. تغذیه و سلامتی در دوران بارداری

تغذیه و سلامتی در دوران بارداری
اضافه وزن دوره ی بارداری
اضافه ی وزن شما در دوره ی بارداری به قد و وزنتان قبل از بارداری بستگی دارد. اگر قبل از آن دچار کم وزنی بوده اید احتمالا 13 تا 18 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. اگر قبل از بارداری وزنتان مناسب باشد باید حدود 11 تا 16 کیلوگرم و اگر اضافه وزن داشته باشید حدود 7 تا 11 کیلوگرم وزن اضافه کنید. اما اگر دوقلو باردار باشید معمولا بین 16 تا 20 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد.
حجم خون اضافی بافت سینه و رحم ، مایع آمنیوتیک ، جفت ، طفل و غیره در بارداری معمولی حدود 5/4 تا 7 کیلوگرم است. زنانی که اضافه وزن دارند ممکن است به این نکته پی ببرند که در دوره ی بارداری فقط مقدار کمی اضافه وزن پیدا کرده اند گویی بدن آنها خود به خود می داند که به ذخیره چربی اضافه نیازی ندارد.
اگر نگران آن هستید که به اندازه ی کافی وزن اضافه نکرده اید رهنمود های زیر را به کار ببرید :
•    مکرر و به مقدار کم غذا بخورید.
•    توجه کنید غذایی که میخورید کاملا پرانرژی باشد. حتما سعی کنید که برنامه ی غذایی شما حاوی انواع پروتئین ها ، کربوهیدرات ها و چربی های مفید باشد.
•    همچنین از غذاهای مغذی مانند پنیر ، شیر ، ماست پرچرب ، ماهی ، خامه و کره نیز استفاده کنید.
و اگر نگرانید که زود چاق شوید از مصرف کالری و کربوهیدرات ها بکاهید.
•    غذا را با حداقل روغن ممکن بپزید.
•    از میوه های آب پز یا خشک شده به تنهایی و یا همراه ماست یا پنیر نرم به عنوان بین غذا استفاده کنید.
سوء هاضمه
سوء هاضمه چیست ؟ ترش کردن در مراحل بعدی حاملگی بسیار شایع است. یک علتش این است که بدن کودک به معده مادر فشار می آورد. همچنین تغییرات هورمونی در دوره ی بارداری از فعالیت ماهیچه های بالای معده می کاهد و احتمال آنکه محتویات اسیدی در مری موجب احساس ناخوشایند ترش کردن می شود. شکایت از این مسئله معمولا شبها که فرد دراز می کشد بیشتر می شود.چگونه از ترش کردن اجتناب کنیم؟
•    در این مورد بهتر است از مصرف دارو خودداری شود ؛ زیرا داروها مانع جذب ویتامین ها و مواد معدنی می شوند.
•    از زیاد خوردن بپرهیزید در عوض کم کم اما به دفعات بیشتر بخورید.
•    وقتی معده شما خالی است غذاهای چرب نخورید و نیز از غذاهایی که هضم آنها برای معده سنگین است استفاده نکنید.
•    غذا خوردن را  طول بدهید و آن را خوب بجوید.
•    موقع غذا خوردن راست بنشینید و بعد از غذا فعالیت  نکنید.
•    نوشابه های گازدار ، مرکبات ، سودا ، کافئین ، الکل ، غذاهای پر چاشنی و غذاهای ادویه دار ، پر سس ، سرخ شده و چرب هم وضعیت را بدتر می کنند.
•    در حین غذا از نوشیدن آب زیاد خودداری کنید.
•    سعی کنید بیش از اندازه اضافه وزن پیدا نکنید.
•    شبها دیروقت غذا نخورید.
•    هنگام خوابیدن ، بالش بزرگتری زیر سرتان بگذارید.
•    نوشابه های آرام بخش مانند عرق نعنا ، چای زنجبیلی و آب سرد بنوشید.
•    بعضی از متخصصان توصیه میکنند که از مصرف آنتی اسیدها خودداری شود مگر آنکه پزشک ، ماما و یا داروساز آنها را توصیه کند. بعضی از این آنتی اسیدها مقدار زیادی آلومینیوم یا سدیم دارند که برای زنان باردار مناسب نیست.
یبوست و بواسیر
یبوست و بواسیر چیست؟ ترشح زیاد هورمون ها در دوره ی بارداری باعث کم کاری روده و در نتیجه یبوست می شود. یبوست به همراه فشاری که طفل بر مادر وارد میکند به مرور زمان موجب هموروئید یا بواسیر (واریس رگ های مقعد) می شود.
گاه بواسیر برای اولین بار هنگام درد زایمان و تولد کودک بروز میکند. خوشبختانه بواسیری که هنگام بارداری رخ می دهد تقریبا سه ماه بعد از زایمان بر طرف میشود. دلیل دیگری که زنان در این دوره مستعد ابتلا به بواسیر و خونریزی لثه می شوند افزایش حجم خونی است که در بدن به گردش در می آید. این امر باعث گشاد شدن تمام رگها می شود خاصه رگهای قسمت تحتانی که به علت فشار وزن کودک بیشتر واریسی می شوند.
چگونه از بروز بواسیر و یبوست جلوگیری کنیم؟
•    میوه و سبزیجات تازه و نیز غلات سبوس دار را به وفور مصرف کنید.
•    میوه های خشک بخورید.
•    حداقل دولیتر آب در روز بنوشید.
•    شنا و نرمش های سبک دیگر نیز مفید است.
کم خونی
کم خونی چیست؟ از هر سه زن باردار یک نفر دچار کم خونی خفیف می شود. علائم آن عبارتند از رنگ پریدگی ، خستگی ، زبان دردناک ، خستگی غیر معمول به طوری که فرد احساس می کند دنیا روی شانه هایش سنگینی می کند.
چگونه از بروز کم خونی جلوگیری کنیم؟
کم خونی معمولا نتیجه کمبود آهن است ؛ هر چند کمبود ویتامین B12 ,B6 و منگنز در بروز آن بی تاثیر نیست.
منبع : کتاب تغذیه ی دوره ی بارداری
تغذیه و سلامتی در دوران بارداری
تغذیه کامل بارداریتغذیه کامل بارداری

تغذیه کامل بارداری 1 . خوردن میوه که البته با توجه به‌شرایط حال خودش ، به‌ویژه اگر مسائل و مشکلاتِ مربوط به‌بیماری قند دارد ، رعایت استفاده برخی از میوه ها و کنار گذاشتن بعضی از آنها ضروری است و همچنین خوردن سبزی یا میوه ، مناسب می باشد . سبزی های سبز و سبزی های زرد پررنگ بدون تردید فایده ی بیشتری خواهند داشت. تغذیه کامل بارداری


تغذیه و سلامتی در دوران بارداریتغذیه و سلامتی در دوران بارداری

تغذیه و سلامتی در دوران بارداری اضافه ی وزن شما در دوره ی بارداری به قد و وزنتان قبل از بارداری بستگی دارد. اگر قبل از آن دچار کم وزنی بوده اید احتمالا 13 تا 18 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. اگر قبل از بارداری وزنتان مناسب باشد باید حدود 11 تا 16 کیلوگرم و اگر اضافه وزن داشته باشید حدود 7 تا 11 کیلوگرم وزن اضافه کنید. اما اگر دوقلو باردار باشید معمولا بین 16 تا 20 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. تغذیه و سلامتی در دوران بارداری


تغذیه سالم در دوران بارداریتغذیه سالم در دوران بارداری

تغذیه سالم در دوران بارداری چون مواد غذایی که مادر مصرف میکند از راه جفت به جنین میرسد بنابراین مادر باید مواد غذایی تازه مانند سبزی ها و میوهها را مصرف کند و از خوردن مواد چرب ، شور و تحریک کننده و غذاهای کنسرو شده که به صورت تجارتی تهیه شده و دارای مواد رنگی میباشد خودداری نماید. مواد غذایی که در دوران بارداری سلامت مادر و جنین را تامین میکند تغذیه سالم در دوران بارداری


تغذیه مناسب در دوران بارداریتغذیه مناسب در دوران بارداری

تغذیه مناسب در دوران بارداری: فرهنگستان ملی علوم کشور امریکا مواد غذایی که رژیم متعادل و کافی روزانه مادررا دردوران بارداری تامین میکند به شرح زیر توصیه کرده است: 1-حداقل نیم لیتر شیر 2-یک وعده غذای گوشتی (سفید یاقرمز)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران